Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tematy Związane Z Ochroną Powietrza


Andrzej_M_

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, def napisał:

,.. znowu rozbieżność pomiędzy nieuctwem z polityką a rzeczywistą poważną nauką. Nasi naukowcy takich badań niestety nie robią,... ,,,,

Jesteś w błędzie.
Na tej stronie poniżej (NAPE Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.)  możesz sobie pobrać  prace zbiorową  pod redakcją dr inż. Jerzego Sowy "Budynki o niemal zerowym zużyciu energii". (rok 2017)

https://nape.pl/pl/a/monografia-budynki-o-niemal-zerowym-zuzyciu-energii

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam kłopot z otwarciem wskazanego pliku. Przyczyną jest prędkość łącza, lub moja niekompetencja, ale intuicyjnie zakładam,....  że choć ów link zawiera opracowanie inżynieryjnej technologii pasywnego domu (mieszkania).  ,...  że opracowanie jest bezbłędne i dowodzi realnych możliwości uzyskania efektu "zerowego" zapotrzebowania na energię,... to nie odnosi się do administracyjno-eksploatacyjnych kosztów dojścia do posiadania, kosztów samego posiadania i konserwacji z amortyzacją takiego mieszkania, będących poza zasięgiem "Kowalskiego". Niemiecki filmik demonstruje jednego dewelopera, dwa bliźniacze budynki jednak o różnym technologicznym standardzie i ekonomiczny paradoks: pasywny budynek , wbrew logice, jest droższy w administrowaniu. Sytuacja przypomina ekonomię eksploracji kosmosu. Najpierw "wór bez dna", obecnie; pierwsze korzyści, jutro; jedyna alternatywa zachowania gatunku,... Pisałem już o "kawiorze" dla wszystkich. Pisałem o bezumownej i bezinteresownej zawiści elit dającej się zwięźle wyrazić : "co z tego, że ty coś wymyśliłeś, ... beze mnie i tak tego nie zrobisz." Uparcie powtarzam: smogowi winne są elity i chłopska ich natura. (Sam się ze wsi wywodzę)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Lektura na zimowe wieczory. 350 stron... Przejrzałem po łepkach. Samej ciekawej  treści z 30%, reszta wodolejstwo dla zapełnienia miejsca. Klasyczne bla, bla, bla, z  którego pewnie nic nie wyniknie. A kasę się przytuliło...

       A tu ciepło potrzebne od zaraz...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie inżynierowie zabłysnęli tam bzdetem o mostkach cieplnych:

Rozróżnia się trzy rodzaje mostków cieplnych:
1(...)
2. geometryczne – dodatkowe straty ciepła są wynikiem kształtu budynku, np. naroża ścian.
3 (...)

 Że niby co? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, heso napisał:

Panowie inżynierowie zabłysnęli tam bzdetem o mostkach cieplnych ,,,,

,,,,dodatkowe straty ciepła są wynikiem kształtu budynku, np. naroża ścian. ,,,,

To nie są bzdety, tylko zwiększona powierzchnia przenikania ciepła (radiator).

ps.
Nie wiem czy pamiętasz jak onegdaj, najpierw Ty zapytałeś a później ja powtórzyłem pytanie do ZawiJana, dlaczego radiatory żeliwne w wymienniku kotła przeszkadzają w wnikaniu ciepła z gazów spalinowych.
Tu jest to samo, tylko odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Andrzej_M_ napisał:

Nie wiem czy pamiętasz jak onegdaj, najpierw Ty zapytałeś a później ja powtórzyłem pytanie do ZawiJana, dlaczego radiatory żeliwne w wymienniku kotła przeszkadzają w wnikaniu ciepła z gazów spalinowych.

Ależ pamiętam, akurat mam zupełnie odmienne zdanie na ten temat, niż ( z całym szacunkiem) pan dr. inż ZawiJan)

edit: małe wyjaśnienie o co wtedy poszło- otóż p ZawiJan twierdził, że od strony nagrzewania (w kotle) np. płaszcz wodny

nie powinien być żebrowany, bo to przynosi straty w sprawności odzysku ciepła. Żebrowane mogą być grzejniki oddające ciepło.

Tylko dlaczego to żebrowanie stosuje się np. piecykach gazowych, tuż nad płomieniami?

I dlaczego żebrowany kaloryfer tak doskonale odbiera ciepło w moim "kaflaku" (jak go nazwał niejaki miki1212) ?

Edytowane przez heso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, heso napisał:

,,,, Pozwolę sobie wkleić zdjęcie z termowizji, to pokój z wyraźnie zimnymi narożnikami. Jak nic, mostek cieplny- zgadzacie się?

cdn.

wnetrze.jpg

Nigdy nie miałem okazji analizować takich obrazów, ale spróbuje.

Pierwsze co rzuca się w oczy to spora różnica rozkładu pola temperaturowego pomiędzy dolną częścią ściany a sufitem.
Myślę, że spowodowane jest to wysokotemperaturowym źródłem ciepła zainstalowanym w pomieszczeniu oraz brakiem ocieplenia ściany zewnętrznej.

Zimne narożniki widać okazale, szczególnie ten pionowy a narożniki poziome także są widoczne, pomimo ukrycia za styropianowymi listwami przysufitowymi.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, heso napisał:

Spece od termowizji w takich wypadkach mają diagnozę: ma pan tam w narożniku mostek cieplny.

Na wszystkich zdjęciach zrobionych Z ZEWNĄTRZ w przypadku mostka cieplnego powinno być widoczne tam cieplejsze miejsce.

A co widzimy? Zimne zewnętrzne narożniki. Czyli - jest tam ten mostek czy nie ma? Gdzie się podział ?

Pytanie dodatkowe- dlaczego w ogóle narożniki w pokojach są zimniejsze niż reszta ściany, nawet te nie związane z narożnikami budynku tylko tzw. wewnętrzne?

 

termow.jpg

 Spalą Cię inziniery na stosie heso a potem zrehabilitują...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, heso napisał:

,,,, dlaczego w ogóle narożniki w pokojach są zimniejsze niż reszta ściany, nawet te nie związane z narożnikami budynku tylko tzw. wewnętrzne?

Zacznę od końca.
W tych narożnikach cyrkulacja konwekcyjna powietrza jest sporo mniejsza, co przekłada się na niższą temperaturę wewnętrznych narożników pomieszczenia.
Z niższą temperaturą wewnętrznych narożników pomieszczenia i mniejszą cyrkulacją powietrza, powiązane jest zjawisko zwiększonej wilgotności tychże narożników.   
 

31 minut temu, heso napisał:

,,,, Na wszystkich zdjęciach zrobionych Z ZEWNĄTRZ w przypadku mostka cieplnego powinno być widoczne tam cieplejsze miejsce.

A co widzimy? Zimne zewnętrzne narożniki. Czyli - jest tam ten mostek czy nie ma? Gdzie się podział ? ,,,,

Uważam, że błędnie to tłumaczysz.
Powierzchnia narożnika zewnętrznego jest dużo większa w porównaniu do narożnika wewnętrznego, więc naturalnym jest, że chłodzenie (przekazywanie ciepła) będzie większe.
Nie oznacza to wcale, że na powierzchni takiego zewnętrznego narożnika ma być wyższa temperatura niż na powierzchni ściany.



ps.
Przy okazji masz częściowe wyjaśnienie tego:
 

 

7 godzin temu, heso napisał:

,,,, edit: małe wyjaśnienie o co wtedy poszło- otóż p ZawiJan twierdził, że od strony nagrzewania (w kotle) np. płaszcz wodny

nie powinien być żebrowany, bo to przynosi straty w sprawności odzysku ciepła. Żebrowane mogą być grzejniki oddające ciepło. ,,,,

.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

   Jeśli gdzieś następuje ucieczka ciepła, to musi być tam cieplej niż obok, gdzie tej ucieczki nie ma lub jest mniejsza. Widzę to na swoich parapetach zewnętrznych. Tam gdzie są mostki śnieg po prostu szybciej się topi a obok leży w najlepsze. Podobnie jest na dachach. 

   A naukowcy, nawet przez duże "n"- to też ludzie. Jak czegoś nie potrafią wyjaśnić, to kręcą i naginają fakty jak wszyscy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SONY23 napisał:

   ,,,, A naukowcy, nawet przez duże "n"- to też ludzie. Jak czegoś nie potrafią wyjaśnić, to kręcą i naginają fakty jak wszyscy...


Agnostykom trudno pojąć pewne zagadnienia, bo nie poszukują wytrwale prawdy.
 @SONY23, moim zdaniem Ty jesteś właśnie takim typowym Agnostykiem Naukowym.

 

12 godzin temu, SONY23 napisał:

   Jeśli gdzieś następuje ucieczka ciepła,
to musi być tam cieplej niż obok, gdzie tej ucieczki nie ma lub jest mniejsza. ,,,,


Nie mam daru pedagogicznego, by wytłumaczyć niewierzącym proste prawdy.
Proponuje by wpisać na klawiaturze komputera  magiczne słowa "Geometryczne mostki cieplne".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2019 o 11:11, Andrzej_M_ napisał:

... dlaczego radiatory żeliwne w wymienniku kotła przeszkadzają w wnikaniu ciepła z gazów spalinowych.

 

W dniu 6.01.2019 o 11:11, Andrzej_M_ napisał:

Tu jest to samo, tylko odwrotnie

@Andrzej_M_ O co chodzi? Jakkolwiek z termowizja nie mam problemu ze zrozumieniem tak tutaj jestem "zakrecony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie zaczekam i jestem zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:


Agnostykom trudno pojąć pewne zagadnienia, bo nie poszukują wytrwale prawdy.
 @SONY23, moim zdaniem Ty jesteś właśnie takim typowym Agnostykiem Naukowym.

 


Nie mam daru pedagogicznego, by wytłumaczyć niewierzącym proste prawdy.
Proponuje by wpisać na klawiaturze komputera  magiczne słowa "Geometryczne mostki cieplne".

  Czy prawdziwa nauka nie polega na negowaniu i podważaniu wszystkiego ? Czy bardziej ograniczonym nie jest ten, kto przyjmuje wszystko co mu się podaje na tacy bez krytycyzmu ?

   Już zbyt wiele widziałem osiągnięć tej tak zwanej nauki, które waliły się z czasem albo zmieniały orientację o 180°. Ile cudownych lekarstw zostało już dawno wycofanych z rynku, bo okazywało się, że więcej przynoszą szkody niż pożytku. Ile cudownych środków ochrony roślin, ile cudownych materiałów. Ile wspaniałych cudów inżynierii waliło się grzebiąc ludzi. Ile niezatapialnych statków szło na dno. I można tak długo...

   Od kiedy tzw. nauka siedzi w kieszeni przemysłu i korporacji jest jeszcze gorzej. Za każdą głową jest jakaś smycz, która nią kręci w odpowiednią stronę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie sprawę żeberek i oddawania ciepła ( nie mylić z pobieraniem ciepła) jest wytłumaczona w podręczniku Wymienniki i wymiana ciepła - autor W Pudlik,

książka w pdf dostępna w necie.

Z ze zdjęć termowizyjnych wynika że najlepiej jak dom jest zbudowany bez kantów ( kątów) cokolwiek miałoby to znaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, sambor napisał:

Panowie sprawę żeberek i oddawania ciepła ( nie mylić z pobieraniem ciepła) jest wytłumaczona w podręczniku

sambor- bez obrazy, to nie sztuka wysyłać kogoś do studiowania podręcznika. Mam w domu kilka takich i nigdzie nie trafiłem na rewelację, że od strony gorącej nie powinno  być stosowane żebrowanie. Czyli co- w łazienkowych piecykach gazowych nie powinno być żeberek tuż nad płomieniami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze jedno zdjęcie. Jak znam poglądy fachowców, to te plamy ciepła pod balkonami (loggiami) interpretują jako mostki termiczne.

Ale... czy przypadkiem ulatujące z okolicy okien ciepło nie podgrzewa takich balkonów od dołu?

 

loggia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.