Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Świeża podłogówka" częsty problem z zapowietrzaniem się . Zdjęcie instalacji do wglądu .


Gonzus1989

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, hajtaler428 napisał:

Tzn zasilanie równolegle podłączyć do drugiego końca belki

Co znaczy zasilanie równoległe podłączyć do drugiego końca belki?

Mój kolega hydraulik twierdzi(i tak robi)że dobre efekty daje podłączenie długich belek danego rozdzielacza po przekątnej niczym duży grzejnik czyli belkę zasilającą np.z lewej strony a powrotną z prawej ale rzeczywiście coś to może dać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie podłączasz  z dwóch stron jednocześnie , wtedy jedna strona zasila mniej więcej połowę pętli a druga też podobnie - nie ma aż tak wielkich strat na przepływ przez cały rozdzielacz 

Połączenie po skosie częściowo daje to samo, można tego spróbować.

PS

Masz kolegę hydraulika to co robisz na forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor masz może jakieś zdjęcie poglądowe takiej równoległej konfiguracji?

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość może nie być rewelacja,ale jutro wstawie . dfd7fef6db240fbc680bd634774c210c.jpg

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slabo widac, chodzi o to czy duzo powietrza w nich jest?

U mnie bylo około 1/4 szkła  i przepływy byly ok , po separatorze  prawie nie ma "bombelków".

Jak chcesz sie pozbyc do zera powietrza to tylko separator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bąbelki są. Gdzie się montuje te seperatory ? W sieci można kupic ?

 

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj montuje sie na zasilaniu z kotła (najcieplejszy odcinek instalacji) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw na próbę to wykręć ten odpowietrznik przed pompą podłogówki.

Po kiego grzyba tyle tych odpowietrzników - przed, za, wywal je i dopiero wtedy odpowietrzaj.

Separator gazów też ci nic nie da , jak będziesz miał złe odpowietrzniki w niewłaściwych miejscach!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja sambor ale te rownolegle zas. To przesada te 15 petli pyknie tylko odpowietrznik po sawnej skasowac. A separator polecam  na podloge i przy kotle stalopalnym fajna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie kocioł jest odpowietrzany przez naczynie wzbiorcze, a problem z gazami odpadnie jak usunie wszystkie automaty z instalacji.

A podłogówkę ręcznie może odpowietrzyć raz czy dwa i po krzyku, czasem za mocna pompa robi też bąble, ale to sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gonzus1989 napisał:

Bąbelki są. Gdzie się montuje te seperatory ? W sieci można kupic ?

 

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

 

Witam

Bardzo ważne miejsce, rysunek z netu

Yaro

image.png.885e52c58ee928d6d2319f74fc90807a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor a czy same zamknięcie ich wystarczy ? Mowa o automatycznych tzn tutaj tym jednym odpowietrzniku . Gdyż ten przy cwu pasuje żeby został ( tam nie ma innego do odpowietrzania)

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyczne wystarczy jak zakręcisz.

Ten na CWU jest w dobrym miejscu, niech zostanie normalnie odkręcony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Gonzus1989 napisał:

Sambor a czy same zamknięcie ich wystarczy ? Mowa o automatycznych tzn tutaj tym jednym odpowietrzniku . Gdyż ten przy cwu pasuje żeby został ( tam nie ma innego do odpowietrzania)

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka
 

Choć jak radzą ci wyżej abyś zostawił i zakręcał to ja zalecam aby je wywalić - co ci da zakręcony automat, który po zakręceniu też może gdzieś podciągać powietrze od ręcznego  z pełną możliwością prawidłowego odcięcia?

Przecież w obu przypadkach musisz je odkręcić a automat jest mało skuteczny do jednorazowego odpowietrzenia.

Ponadto ten na obiegu od podłogówki powinien być wyniesiony jakieś 30-50cm w górę, inaczej odpowietrzenie nie będzie zachodzić.

Wstaw w trójnik kawałek rury i na samej górze daj ręczny odpowietrznik, którym będziesz odpowietrzał przy wyłączonej pompie!

Odpowietrznik na CW zostaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka przelana . Generalnie ciśnienie nadal małe , nie wiem skąd tu zabrać cisnienie w układzie otwartym nie spodziewałem się że będę miał takie problemu z cisnieniem . W tej chwili jest 0.2l /h także nie jest dobrze. Zastanawiam się w którym miejscu jest błąd w instalacji. ATM DN25 raczej wiele nie pomoze w tym momencie ? ewentualnie moze naczynie umieścić wyżej żeby utworzyło lepsze ciśnienie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź (podaj)  jeszcze gdzie jest zero na szklance rotametru?

Jak " 0 " jest na dole szklaneczki to są to rotametry które montujemy na powrocie ,

gdy jest "0" na górze szklaneczki to montujemy na zasilaniu - możliwe że są zamienione belki

0,2l/min to żaden przepływ, minimum to 0,7l/min

Ciśnienie w instalacji nie ma nic do tego.

3 rzeczy jeszcze zostały do sprawdzenia - rotametry - gdzie zero , pompa i zaw 4-D

Możesz spróbować zamienić pompę z CW.

Na początku tematu podałeś że pompa od podłogi chodziła na suchobiegu - dlaczego tak było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero na szklance jest u góry . Więc patrząc na rotametr od góry  jest 0,1,2,3,4,5 . 

Pompy podmieniane z obecną Grundfosa jest troszkę lepiej na 3 biegu gdyż wilo przechodziły w tryb E11 na początku  gdyż no właśnie ... Na moje oko nie ma co pchnąć tej wody przed pompką , ciśnienie idzie z naczynia przechodzi przez zawór 4D i potem problem z dojściem do pompki.  Gdy odkręce ,którys zawór ,który jest pomiędzy pompką a zaworem 4D zaciągnie powietrze i złapie wodę . Równiez gdy daje na MANUALA na 4d zaworze ( idzie pełną parą np. jak dam na ciepło- lewa skala na zaworze 4D) Wtedy widze że potrafi dobić przez chwilę aż do 0,3 l na rotamerze ,ale potem muszę go skręcić żeby nie przecholować z temperaturą na podłodze - zmienam na automat( zawór 4D) i rotameru ponownie w górę idą . Zaw 4d w jaki sposób spr ? Najgorsze że jest to instalacja otwarta . Instalator podsunął mi pomysł bo też zaczyna myśleć nad swoją instalacją i szuka rozwiązania że możemy albo wyżej usadowić naczynie albo zastosować na próbę inne ale w miejscu w którym mam odpwietrznik przed pompą CO czyli u góry tak zeby stworzyć ciśnienie w przedziale " za" zaworem 4D. 

 

Skoro to nie wina ciśnienia ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz wody w instalacji powinna się przelewać odpływem z naczynia .

Zrób jeszcze 1 próbę - wyłącz kocioł, niech trochę wystygnie - tak na 50C lub mniej , otwórz na max zaw 4-D i wtedy spróbuj pracy podłogówki, masz tam też pompę kotłową - czy ona prawidłowo pompuje - czy pcha wodę na kocioł? jaki jest stan filtru przed tą pompą?

Tam gdzieś coś musi tłumić przepływ między pompą a kotłem, może jest jakiś zaw zwrotny odwrotnie wstawiony?

Szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jutro zamieszcze szczegółowe zdjęcia .

 

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry Panowie.

Test wykonany na 50 stopniach po otwarciu na full 4D różnicy nie widzę wielkiej . Był tylko skok chwilowy przez 1-2 sekundy . potem powrót  do niskiej wartości ( zdjęcie podglądowe wysyłam Rotametra ) .

Stan filtra przed pompą brudny ( w skali 1-10 oscyluje na 6 ) . Pompa kotła pcha wodę . Jest spora rozbieżność załóżmy na I biegu  mam na rotametrach praktycznie 0 na biegu numer II 0,3l na II biegu jest około 0,7l ,prawie 1 (na krótszych pętlach ) czy może być pompka za słaba ? Testowaliśmy dwie wedle mojej opinie Gdundfosa lepsza :1

1) pompa to wilo 1-6 ( według mnie słabiej ciągnie niż obecna Grundfos )

2) Grundfosa ( foto ) - jest to zastępcza gdyż nie wchodzi w tryb E11 przy modyfikacjach często wchodziła ( modyfikacje mam na myśli demontaż montaż zaworów )

IMG_20200128_092647.jpg

IMG_20200128_092657.jpg

IMG_20200128_092914.jpg

IMG_20200128_092746.jpg

IMG_20200128_092925.jpg

IMG_20200128_093751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilo wchodzi ci na alarm , gdyż instalacja się zapowietrza i pompa razem z nią.

Dopiero teraz widać że masz zbiornik przelewowy na ścianie w kotłowni - to trochę za nisko, szczególnie przy pompie kotłowej na powrocie z 4-D,

Spróbuj pracy z wyłączoną pompą kotłową , lub ustaw ją na minimum podnoszenia np 1m

Filtry wyczyść - kran, szczotka lub silny strumień wody.

Obecnie na podłogę masz pompę omnigenna a nie grunfos - to tak jak jakbyś miał ładę zamiast mercedesa - niby to samo ale jakże inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź powiedz mi czy pojęcie pompa kotła jest dla ciebie pompa CO gdyż nie wiem czy mówimy o tych samych pompach pompę kotła Ja rozumiem tą którą zamieściłem na zdjęciu ona w tej chwili chodzi na drugim biegu jako tako innych pomp nie widzę u siebie.

Wysłane z mojego Pixel 2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotlowa to pompa pracujaca pomiedzi kotlem a zaworem mieszajacym na tz. Krotkim obiegu inaczej kotlowym. Pompa co to pompa pracujaca zazwyczaj pomiedzy zaworem mieszajacym a odbiornikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.