Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zapowietrzaniem instalacji co


Pawel098

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miesiąc temu zamontowano mi nowy kocioł ogniwo eko plus m do starej, ponad 10 letniej miedzianej instalacji. Przy starym piecu po kilkunastu dniach od dolania wody pojawiały się problemy z zapowietrzeniem kaloryferów na piętrze szczególnie dwóch, pozostałe 2 ok (piec w piwnicy, na parterze kaloryfery ok). Ale po odpowietrzenie był znowu jakiś czas spokój. 2 dni temu nalałem wody, odpaliłem nowy piec, grzało dobrze 1 dzień a w drugim już wszystkie kaloryfery na piętrze były zapowietrzone i w 2 przelewała się woda. Próbowałem odpowietrzac ale nic to nie dało bo z jednego wyszło powietrze i pokazała sie woda ale nie grzał a z dwóch w ogóle nawet nie syczało powietrze jakby był całkowicie pusty. Później zaczęło głośno szumieć w całej instalacji w całym domu. Wygasilem piec. Na drugi dzień dolałem powoli wody ( był duży ubytek wody tylko jak to możliwe że w 2 dni tyle ubyło?), odpalilem piec, odpowietrzyłem wszystkie kaloryfery, pompki i wszystko grzało tak jak powinno przez kilka godzin po czym późnym wieczorem naraz znowu zaczęło się przelewać w kaloryferach tym razem wszystkich na piętrze i 2 na parterze. Jaka może być przyczyną? Sugerowano mi że może zawór 4d robi jakiś problem lub to, że zbiornik wyrównawczy jest na wysokości jedengo z kaloryferow, ale to chyba by sprawiało że instalacja by była ciągle zapowietrzona a ona działała dobrze przez prawie cały dzień po czym w kilka minut się zapowitrzyla. Czy ktoś może coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje zdjęcia instalacji przy piecu i bojlerze plus rysunek (jeśli kogoś takim obrażę to z góry przepraszam, nie znam się jak takie coś narysować :) ) jak instalacja wygląda w przekroju budynku. Mam nadzieję że będzie się dało coś z niego zrozumieć. (Jakby co literką K są oznaczone kaloryfery, x przy kaloryferach to te, w których przelewa się woda, linie przerywane to ściany między pomieszczeniami)

IMG_20180928_004305.jpg

IMG_20180928_004230.jpg

IMG_20180928_012721.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że instalacja jest niebezpieczna(któraś tam już n-ta przedstawiana na forum,to już idzie w tysiace)Siłownik jest na zaworze 4D?

Albo przenieść pompę na powrót ,ewentualny zaw.4D z siłown. w kosz;)ale wtedy naczynie musi być odpowiednio wysoko nad najwyższym grzejnikiem,albo zaw.4D z siłownikiem zostaje i musi iść osobna rura do naczynia wyrównawczego o średnicy 1" lub 28CU Naczynie przy tym rozwiązaniu nie musi być już tak wysoko powiedzmy 0,3m nad najwyzszym grzejnikiem.Brak naczynia wyrównawczego do CWU bo ZB chyba jest?(niewidoczny na zdjęciu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to będziesz miał troszeczkę szukania.  Sambor już jedne zasugerował. Ja ze swej strony dodam. Ustawienie kotła /jedni doradzają wypoziomowanie a ja uważam że właściwiej by była możliwość wypchania CAŁOŚCI powietrza z kotła ,  czy masz właściwy przekrój  rur  szczególnie tą do naczynia - i w tej odnodze aż do naczynia żadnych zaworów,  Ja  teraz mam podobne reakcje ale nie muszę dolewać tak często  - wymieniłem kilka zaworów zwykłych zakręcanych na termostatyczne /są bez głowic - jedne zakręcone całkowicie a inne termostatyczne odkręcone  no i pozostałe zwykłe podobnie ustawione jak i termostatyczne dodatkowo pompka chodzi non stop  co może być również przyczyną gdyż pompka zaczęła siadać więc ją czasami przełączam na 2 bieg a to może i być przyczyną wypychania/ wylewania  wody w tej nitce co jest naczynie wzbiorcze skutkiem czego później i stan jej w drugiej nitce również się obniża co powoduje te szumy/ przelewanie. 

Ale uważam że na parterze nie powinno tych objawów być - bo zauważyłem że również tam zaznaczyłeś krzyżyk  jako oznaka przelewania się.  Instalacja na parterze powinna być zawsze odpowietrzona  - gdy spadki rur i ustawienia grzejników są właściwie wykonane to powietrze samo wydostanie się do góry a jeżeli to nie są wówczas piony to powinny być tam odpowietrzniki  -  co sugeruje SAMBOR 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wezwałem instalatora i okazało się, że nagłe zapowietrzanie spowodowane było przez pompkę c.o. która była ustawiona na najwyższy bieg przez co wyrzucała wodę w momencie, gdy przestawała chodzić pompka cwu i w układzie powstawał ubytek wody i zapowietrzenie.  Po przestawieniu pompki na najniższy bieg nie dochodzi do gwaltownego zapowietrzanie wszystkich kaloryferów jednak po kilku dniach 2 ostatnie kaloryfery po lewej stronie na piętrze były trochę zapowietrzone. Dziś przełożyłem wyżej o jakieś 40 cm zbiornik wyrównawczy i mam nadzieję że problem zniknie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie zrozumiałeś instalatora albo on się tak na tym zna jak ksiądz na wychowaniu dzieci.
Skądś to powietrze musi tam się pojawiać. Z nikąd czy jak to określiłeś z podciśnienia powietrza nie będzie w takiej ilości by pompę zapowietrzyć. Albo masz gdzieś odpowietrznik automatyczny na powrocie albo coś gnije w instalacji (siarko-wodór).

Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.