Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z instalacją CO, zapowietrza się.


Gesiu92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po krotce opiszę mój problem. Zdecydowałem się na wymianę starego pieca samorobki 20 letniego. Pięć który teraz mam to z podajnikiem na eko groszek. Mam problem z zapowietrzajaca się instalacją, nawet gdy odpowietrze to po tygodniu znów jest zapowietrzona, a jednego grzejnika na piętrze na końcu pionu nie idzie w żaden sposób odpowietrzyc, cały czas słychać jak powietrze w nim krąży. Układ jest otwarty, zawór trojdrozny jest zainstalowany. Jest także bojler z osobna pompka. Pokaże kilka zdjęć kotłowni i grzejnika którego nie idzie odpowietrzyc. Instalacja jest w większości nowa z rur miedzianych lecz w 4 grzejnika jest jeszcze stara instalacja z grubymi rurami. 

IMG_20191103_114835.jpg

IMG_20191103_113332.jpg

IMG_20191103_113328.jpg

IMG_20191103_113323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie wzbiorcze jak podpięte i gdzie jest? hydraulik to chyba plasteliniarz

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu zaznaczyłem rury które idą do naczynia. Po przejściu przez strop jest jeszcze trójnik i podłączony jeden grzejnik a później już tylko wyżej i przy suficie na pietrze jest naczynie. 

IMG_20191103_130821.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś dorzucę od siebie, weź dla pewności zobacz czy powietrze które wypuszczasz odpowietrznikiem się pali, bo może zachodzić reakcja między miedzią a aluminium.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to raczej reakcja żadna nie jest, ponieważ większość instalacji w domu była już wcześniej w miedzi i nie było tego problemu ze starym piecem. Teraz jest nowy pięć i kotłownia zrobiona w miedzi a wcześniej stary pięć i stare rury grube jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po drodze do naczynie nie prawa być żadnych zaworów itp, rura 1` stal lub 28 CU. I najlepiej jak najmniej załamań.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam, że problemem może być zjawisko kawitacji na pompie, spróbuj ograniczyć obroty pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze do naczynia nie ma zaworów. Z rurki 28 jest trojnik na 22 który idzie na grzejnik. A zasilanie 28 idzie do naczynia bez redukcji i zaworów. Pompa pracuje na najmniejszych obrotach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zaworów? 7f424a4ee39add791e5fe016b59d8aff.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik będzie się zapowietrzal, jest na nitce do naczynka wzbiorczego. Czy aby napewno to naczynko jest prawidłowo podłączone? Jak ma wpięty przelew? Na górze czy z boku? Jak rurka odpowietrzająca ?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie, zawór różnicowy jest, to się zgadza. Ale w starej instalacji było tak samo zrobione. Czy jest to duży problem? Ten grzejnik co się zapowietrza nie jest na nitce do naczynia. Ten co jest na nitce do naczynia nie ma powietrza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest problem. Prawo i zdrowy rozsądek zabrania używania go na rurze bezpieczeństwa. Nie bez powodu ta rura ma taka nazwę. Jak kula w tym zaworze się zablokuje to z kotła masz bombę z opóźnionym zapłonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, ze trzeba się skupić na tym co się zmieniło, co po za kotłem się zmieniło (pompy, instalacja)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór trójdrożny dodany, pompa co wilo yanos pico, dodatkowa pompa cwu wykorzystana stara pompa od co. Dodany odpowietrznik automatyczny przed boilerem (widać na zdjęciu). Na każdym grzejniki zawór termostatyczny, wcześniej zwykle kulowe były. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu zaczynają się schody, zauważyłem u siebie, że pompa wilo na większe tendencje do kawitacji niż grundfos, ale to nie wszystko. W tej chwili przed zaworem 3d masz dodatkową pompę CWU, która w czasie pracy obniża ciśnienie w tym odcinku obiegu, dodatkowo zawór 3D też dławi przepływ, więc na pompie wilo może pojawić się kawitacja.

Drugim źródłem powietrza w układzie może być sam kocioł, może zdarzać się tak, że gdy kocił nie pracuje stabilnie może punktowo podgotowywać wodę.

Miałem podobną sytuację u siebie, jednak nigdy nie zwracałem na to uwagi, instalacja po wyłączeniu pompy odpowietrza się sama. Dopiero w tym sezonie po wymianie kotła zwróciłem na to uwagę, ten kocioł pracuje stabilniej i trzyma zadaną temperaturę, a poprzedni pracował raczej zero-jedynkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gesiu92 napisał:

Ten grzejnik co się zapowietrza nie jest na nitce do naczynia. Ten co jest na nitce do naczynia nie ma powietrza. 

Aby się nie zapowietrzał to naczynie musi być ok 3 m nad najwyższym grzejnikiem i rurami do niego , a to który się zapowietrzy to już loteria - po prostu tworzą sie syfony, które ściągają wodę z grzejnika przez przelew w naczyniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.