Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Świeża podłogówka" częsty problem z zapowietrzaniem się . Zdjęcie instalacji do wglądu .


Gonzus1989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie.

Proszę o ewentualnie nakierowanie mnie w którym kierunku iść . Mianowicie świeża podłogówka lubi się często zapowietrzać . Bulgotanie jest często słyszalne . Rotamery są jednym dniu na pozycji załóżmy 2 na drugi dzień połowa zamknięta na pozycji 0 . Pompki wilo ( na zdjeciach jest grundfosa chwilowo wpięta przez hydraulika gdyż wilo cały czas w tryb E11 wchodziła ( praca na sucho ) . Proszę mi napisać czy i ewentualnie gdzieś jakieś korekty w instalacji można zrobić żeby sprawniał działała ? Nigdy nie spodziewałem się że podłogówkę aż tak ciężko odpowietrzyć. Zawór 4d widoczny na zdjęciu po zaworze mamy nastepny zawór ,który zamyka przy 23/42 obieg ( jakiś ochronny ) potem pompka. Odpowietrzniki dwa u góry dwa przy listwie na dole .Instalacja otwarta . 15 obiegów , pellet seko max 15 kw ,

IMG_20200125_181603.jpg

IMG_20200125_181610.jpg

IMG_20200125_181558.jpg

IMG_20200125_181553.jpg

IMG_20200125_181549.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.png.b81b23229e05f6a831c7d241616b89ba.png

1/ czy to jest zasilanie grzejników?

2/Czy to jest zawór zwrotny klapowy?

3/W tym miejscu powinien być zawór zwrotny

4/ Odpowietrznik automatyczny bezpośrednio przed pompą - to może być przyczyna zapowietrzania, jeśli kapturek odkręcony.

5/ jaki kvs tego mieszacza? Dla 15 pętli może być zbyt mały.(DN20?)

Nawiasem mówiąc ten 4D z siłownikiem to zły pomysł. Lepszym rozwiązaniem byłaby pompa kotłowa a zasilanie 3D  z kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

1-  jest to naczynie przelewowe (tu nie mam grzejników ) jest podłogówka

2 - tak jest to zawor klapowy

3 - kvs dn20

ps. zdjecie 4d zaworu zamieszczam

 

Dlaczego twierdzisz że zawór 3 ma być w innym miejscu ? oraz dlaczego i w ktorym miejscu powinien być odpowietrznik ?

 

Wielkie dzieki za pomoc

IMG_20200125_193326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2/ zawór klapowy jest w tym miejscu bezużyteczny, bo non stop otwarty - powinien być sprężynowy

5/ DN20 te średnica a nie kvs - podaj symbol zaworu

Kaptutek na odpowietrzniku automatycznym zakręcić, albo zmienić na ręczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kvs 2,5  atm 561

Jeżeli zakręce kpturek to gdzie bedzie sie odpowietrzać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, sambor napisał:

Kvs tego zaw 3-D to 2,5 , a powinno być ok 4,5 - czyli DN25, a błędów jest sporo - będzie co robić przez lato .

Dlaczego na 100m2 dałeś aż 15 pętli? - tyle wcale nie jest potrzebne, pewnie 8 pętli by wystarczyło.

Możesz napisać te błedy  ? 15 pętli dom parterowy 115 m2 . Przez to jest żeby każda pętla miała swoje metry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzisz że wyszła jedna wielka klapa dlatego że jest zapowietrzona ? przecież to normalne na początku instalacji że takie coś się dzieje. Może napisz jakie błędy są ? Bo odpowiedzi nie uzyskałem wciąż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest podłogówka zapowietrzona to ją odpowietrz - jest na to metoda wielokrotnie opisywana na forum

3 błędy to kolega już opisał, jak się znowu podłoga zapowietrzy to masz następny błąd w instalacji - źle wstawione odpowietrzniki

Za mały zaw 3-D.

Nie wiem czy jest zaw zwrotny na obiegu grzania CW/

Nie wiem czy jest wpisany prawidłowo czas otwierania zaw 4-D, mam nadzieję że dobrze -140s

Kocioł - przy jakimkolwiek ociepleniu - będzie za duży i swoje spali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czas otwierania jest 140 s

W ktorym miejscu powinny być odpowietrzniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gonzus1989 napisał:

W ktorym miejscu powinny być odpowietrzniki

Zawsze w miejscu "najwyzszym" gdzie moze gromadzic sie powietrze i gdzie cisnienie w instalacji nie spada ponizej 0.

Ps. Instalacje nalezy tak projektowac i wykonac aby nigdzie cisnienie podczas pracy nie osiagnelo wartosci 0 i mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok więc na instalacji są w miejscu najwyższym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mozliwe ze warunek drugi nie jest spelniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie jest skośny spad ( numer 1 kolega zaznaczył ) jest naczynie ,które tworzy cisnienie . Poza tym słychać cały czas jak ucieka powietrze z odpowietrzników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaloz bardzo szczelnie woreczek foliowy na odpowietrznik i powinienes zauwazyc czy powietrze ucieka czy wchodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik nasz po stronie ssawnej pompy a tam jest podciśnienie. Przez odpowietrznik pompa zasysa powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wypycha pwietrze wręcz krople wody .. więc nie jest możliwe aby wciągał jeżeli krople wody po jakimś czasie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gonzus1989 napisał:

Jeżeli zakręce kpturek to gdzie bedzie sie odpowietrzać ?

Na rozdzielaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sambor napisał:

Nie wiem czy jest zaw zwrotny na obiegu grzania CW

Jest...obok bojlera, pod odpowietrznikiem i trójnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ; więc zakręce te nad pompkami , odkręce przy rozdzielaczach.  Btw przy dobrze odpowietrzonej podłogówce ile powinno być na rotamerach po maksymalnym odkręceniu ? 2l/min ? chodzi mi o położenie rotamera przy zapowietrzonej miałem 0 teraz widze coś się zaczyna otwierać jest 1 czy powinno być więcej ? skale mam 0-5 ,. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź . Temperatury mam 65 stopni kotła / powrót mam cały czas 3 lub 4 stopni niżej czyli 62 ,61 . nigdy nie miałem poniżej 5 stopni . Zawsze różnica jest do 5 stopni. Czasem zdarzało się 2 lub 3 stopnie niżej. 

Więc powoli odpowietrza mi się układ. Aczkolwiek po całkowitym odkręceniu wszystkich mam na skali maks 2 . Czyli gdybym chciał ustawić sobie 4 nie mogę gdyż ? Gdyż ciśnienia nie ma ,albo jeszcze zapowietrzona ? lub za długie pętle - maksymalna bodajże jest jedna 90 m , reszta to  70-80 m? lub tak ma być ? 

 

Dzięki za odp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Gonzus1989 napisał:

więc zakręce te nad pompkami ,

Ten nad pompą CWU zostaw odkręcony, bo jest ZA pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gonzus1989 napisał:

Czyli gdybym chciał ustawić sobie 4 nie mogę gdyż ? Gdyż ciśnienia nie ma ,albo jeszcze zapowietrzona ? lub za długie pętle - maksymalna bodajże jest jedna 90 m , reszta to  70-80 m? lub tak ma być ? 

Odpowietrzaj po jednej-maksymalnie dwie pętle równocześnie-wtedy będziesz miał ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.