Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Częste załączenie się palnika.


Osorio89

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem. Zauważyłem , że podczas grzania mieszkania piec załącza się dość często.Cykl składa się z (3m 30s). 30 sekund grzania i 3 minuty stand-by.

Np ustawienie na piecu grzania wody na 60C to przez 30 sekund podgrzewa do 65C , po czym po chwili temperatura spada do 55.

Czy jest to normalne ze dogrzewa wode tak często ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie da się ustawić.

Problem tkwi tak jak napisałem wyżej - w braku odbioru mocy i/lub przepływu czynnika. Czyli problem jest z instalacją. No chyba, że filtr pod kotłem jest zapchany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie, przy 60 stopniach na CO, sterownik powinien odciąć kocioł zanim ten zacznie taktować... Jeżeli sprawdziłeś że grzejniki nie są zapowitrzone, żaden paproch nie blokuje przepływy (wszystkie grzejniki grzeją równomiernie, są gorące na całej powierzchni), to tak jak wcześniej pisali koledzy,  kocioł wytwarza więcej ciepła niż instalacja jest w stanie odebrać. Jedyne co możesz zrobić bez wymiany grzejników czy samego kotła, to zwiększyć jeszcze temperaturę na kotle ale jeżeli sterownik pozwala, zmniejszyć histerezę na 0,2 czy nawet 0,1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Moc grzejników nie  ma nic wspólnego z taktowaniem kotła, 

Taktowanie powstaje jak jest odbierana za mała moc z kotła , po prostu kocioł wytwarza za dużo ciepła w stosunku do potrzeb budynku.

Pewnie masz zapotrzebowanie na poziomie 4-5kW a kocioł ma moc min 9,4kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kordjano napisał:

przecież można  dać większe grzejniki i uchylić okno , na pewno przestanie  taktować .

Uważam ,że Pana status nie powinien być ,, doświadczony forumowicz '' a ,, szyderczy forumowicz '' , w zasadzie to samo tyczy się kolegi o nicku  HarryH.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @sambor napisał powyżej kocioł taktuje bo budynek odbiera znacznie mniej niż potrzeba .  Może wystarczy zmniejszyć moc kotła w ustawieniach ewentualnie dołożyć termostat pokojowy ( jeśli jest taka opcja )  aby kocioł reagował na temperaturę w pomieszczeniu a nie na siłę utrzymywał temperaturę czynnika . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji, bo znalazłem pierwszy lepszy temat o taktowaniu. Cytat z elektrody, co myślicie?

"Jak dla mnie to piec może sobie taktować jeśli to przełoży się na rachunek za gaz. To, że grzejnik robi się ciepły co 15 min na 20 minut w niczym mi nie przeszkadza. Na sterowniku ustawię histerezę na 0,2 i temp waha się w zakresie pół stopnia. Na komfort taktowanie w tym przypadku prawie nie ma wpływu a na zużycie gazu już tak. Brat ma zainstalowaną Berettę MySMART, która ma minimalną moc od 2,8 K. Zapotrzebowanie energetyczne na poziomie 7 KW przy powierzchni 140 m2. przy zachowaniu parametrów pracy ciągłej kotła (najwyższy komfort) zużycie gazu przy temp zew. -8 do -10 C o 25% wyższe. Przy mocy ustawionej na 14 KW i taktowaniu 290 m3 gazu/ mc, przy mocy 5 KW i pracy ciągłej 360 m3 /mc. Ale kto bogatemu zabroni? "

Ciekawi mnie ten temat taktowania, ale 70m3 to spora różnica, jakby nie liczyć to 20%. Średnio mi się chce w to wierzyć. 5% jak piszą, to jest można powiedzieć granica błędu. Czy koleś wobec tego pisze bajki? A co byłoby jakby ustawił nie 5kw tylko np 2.5kw, czy wtedy jeszcze większe zużycie paliwa by było?

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę drugiego posta, bo tamtego już nie mogę edytować.

Pytanie nr 2.

Czy ustawienia mocy tak jak na tym filmiku to jest taki standart? Bo akurat o ustawieniach Termeta nic nie znalazłem. Bo wygląda to trochę archaicznie, samo to ustawianie mocy akurat w tym modelu, bo jeżeli tak, to jest kwestia tylko odpowiedniego dobrania mocy do zapotrzebowania na ciepło.



Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taktowaniem to zależy, może być tragedia a może być to całkiem znośne. Oprócz mocy minimalnej jest kilka parametrów które mogą znacznie pogorszyć sprawe a ich wartości fabryczne są często na wszelki wypadek kosmiczne.

scenariusz 1  

mieszkanie 60m realne zapotrzebowanie 1-2KW, podłączony kocioł o mocy minimalnej 6KW. Ustawiona moc startowa to 10-12KW a czas jej trwania to 30s lub więcej...czas blokady palnika krótki 30s.  W efekcie kocioł taktuje co kilkanaście sekund jak szalony bo nie ma jak przekazać tego ciepła. Dodatkowo kolejną warstwę strat zapewnia przedmuch komory ustawiony na bardzo wysokie obroty wentylatora  i czas jego trwania również. Spalanie kosmiczne a większość paliwa zmarnowane na start/stop.


scenariusz 2

mieszkanie 60m, realne zapotrzebowanie 1-2KW, kocioł z mocą minimalną 3KW, moc startowa 7KW a czas jej trwania jedynie 3s( komin pozwala).

Jako że 3KW to i tak za dużo, wyłączenia kotła nie unikniemy jednak tym razem czas blokady palnika ustawiony na 10+min. W ciągu tej przerwy kaloryfer stygnie o kilka stopni, odpala ponownie jednak ze względu  na niższą moc startową czas jej trwania i głębszą modulacje nie ma dużych strat rozruchowych a i samych startów nieporównywalnie mniej, kocioł ma możliwość działania przez kolejne kilkanaście/dziesiąt minut bez wyłączenia. Dodatkowo aspekt przedmuchu komory również dostosowany aby ograniczyć straty czyli siła przedmuchu i jego czas możliwie jak najbardziej zmniejszone. Tu już pracuje całkiem sensownie i według tego co znalazłem poniżej takie taktowanie jest już pomijalne.

spacer.png

https://www.researchgate.net/figure/Effect-of-Cycle-times-on-boiler-efficiency-18_tbl1_327137394

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że przy taktowaniu np 15tu startach na dobę zużycie najprawdopodobniej nie będzie w ogóle większe, albo przynajmniej w ogóle tego nie będzie jak zmierzyć. Ja może jestem upierdliwy w tego typu sprawach, ale lubię jak mam nad czymś kontrole, a nie że ktoś tak ustawił i już i nie ruszam bo się boje że zepsuje. Pozatym po co ma się coś męczyć i przy okazji ja wkurzać, że grzejnik raz jest zimny, raz gorący. Generalnie rozkminiłem i będę się mimo wszystko skłaniał ku Termetowi. U mnie na wsi jest autoryzowany instalator, także zobaczymy co powie, nie znam człowieka, ale fajnie byłoby mieć kogoś na miejscu. A propos wentylatora, podejrzewam że nie ma się co dziwić że lecą wentylatory, nie mówiąc już o pracy, kiedy tak jak piszesz że wentylator szaleje. Na tym filmiku jest to właśnie fajnie pokazane jak wentylator sobie luźno chodzi już przy mocy 9kw a w poprzednim ustawieniu 14kw już mocno świruje. No ale potem fabryka i instalator jest winny przecież że się zepsuło.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIedyś przy okazji jakiejś budowy miałem przyjemność porozmawiać z servisantem vailanta przy okazji pierwszego uruchomienia przez niego kotła . Właśnie w temacie mocy kotła powiedział mi że moc powinno sie tak dobrać aby przy samym CO uruchomień na dobę było nie więcej niż 4 bo do nich dochodza jeszcze odpalenia na CWU . Niestety nie pamiętam typu kotła ale na pewno był to vailant  ( wiszący ) z dodatkowym oddzielnym stojącym zasobnikiem CWU . Często sie zdarza że autoryzowany servis jednak wie wiecej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to jaki zawód i co robi, tylko podejście, a część z nich po prostu mam wrażenie że nie rozumie tych podstawowych pojęć. Z całym szacunkiem dla instalatorów, bo jest ich tu pewnie sporo. Tak samo jak z mechanikami, dla niego prościej jest wymienić np zawór EGR, bo taki błąd mu wyświetla komputerek i przynajmniej jedną przyczynę ma już usuniętą, szkoda tylko że ten EGR okazuje się że był dobry, a przyczyna jest np w przepływomierzu, a komputetek nigdy tego nie pokaże. Albo informatycy od stawiania systemu na nowo. Ktoś się z tym urodził i tak robi, żeby klient był zadowolony. Znałem jednego chłodniarza, bo raczej już nie żyje, podchodził do agregatu i stawiał na słuch diagnozę.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do historii o wentylatorach, zapytałem serwisanta (obsługuje kotły róznych firm), spojrzał zdziwiony i rzekł "nie zauwazyłem, no moze czasami się znajdzie wadliwa sztuka jak u wszystkich".

Nie wydaje mi się żeby bezpieczne były tylko 4 starty na dobe, coś tu zginęło w tłumaczeniu. Co jeśli ktoś ma duże zapotrzebowanie na CWU to zalecamy 3 starty na dobę CO bo nie będzie gwarancji? Oczywiście idealnie jest im mniej tym lepiej ale nie wydaje mi się żeby w nowoczesnym kotle dwufunkcyjnym miało znaczenie czy będzie to 4, 14 czy 40 startów .

Serwisanci są różni z mniejszą lub większą inwencją optymalizacyjną  ale z drugiej strony jest tez to że klient najpierw musiałby się doktoryzować żeby instalator mógł rozmawiać o perfekcyjnych ustawieniach dla danej instalacji/budynku czas i pieniądz goni a mozna próbować wykazać się  a klientowi wyobrazi się że coś nie tak bo poprzedni system działał inaczej. Dużo aspektów... kto dociekliwy  ten będzie miał korzystniej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Ogrzewanie centralne, zwłaszcza gazowe ma na tyle dużo apektów, że trzeba się w temacie mocno zagłębić, a ci co są nietechniczni już w ogóle są w d. Technika idzie do przodu a ludzie chcą kase zarabiać a nie tracić czas na tlumaczenie. Mnie akurat zawsze fizyka interesowała, a np z chemii bylem zawsze noga, za to syn 16 letni mi wszystko tłumaczy. I podejrzewam, że jak we wszystkim nic bez przyczyny się nie psuje i firmy raczej dbają o swój wizerunek i na głupich wentylatorach nie chcą marki stracić. Ale jak wentylatorek dostaje za bardzo w dupe to się rozleci.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
W dniu 22.02.2021 o 00:04, vlad1431 napisał:

Podejrzewam że przy taktowaniu np 15tu startach na dobę zużycie najprawdopodobniej nie będzie w ogóle większe, albo przynajmniej w ogóle tego nie będzie jak zmierzyć. Ja może jestem upierdliwy w tego typu sprawach, ale lubię jak mam nad czymś kontrole, a nie że ktoś tak ustawił i już i nie ruszam bo się boje że zepsuje. Pozatym po co ma się coś męczyć i przy okazji ja wkurzać, że grzejnik raz jest zimny, raz gorący. Generalnie rozkminiłem i będę się mimo wszystko skłaniał ku Termetowi. U mnie na wsi jest autoryzowany instalator, także zobaczymy co powie, nie znam człowieka, ale fajnie byłoby mieć kogoś na miejscu. A propos wentylatora, podejrzewam że nie ma się co dziwić że lecą wentylatory, nie mówiąc już o pracy, kiedy tak jak piszesz że wentylator szaleje. Na tym filmiku jest to właśnie fajnie pokazane jak wentylator sobie luźno chodzi już przy mocy 9kw a w poprzednim ustawieniu 14kw już mocno świruje. No ale potem fabryka i instalator jest winny przecież że się zepsuło.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
 

15 startów na dobę to nie taktowanie!!! Gdyby było 150 to wtedy tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
W dniu 3.12.2019 o 11:54, Osorio89 napisał(a):

Witam, mam taki problem. Zauważyłem , że podczas grzania mieszkania piec załącza się dość często.Cykl składa się z (3m 30s). 30 sekund grzania i 3 minuty stand-by.

Np ustawienie na piecu grzania wody na 60C to przez 30 sekund podgrzewa do 65C , po czym po chwili temperatura spada do 55.

Czy jest to normalne ze dogrzewa wode tak często ?

 

Pozdro

Witam. 

Po wielu dniach i rozmowach dowiedziałam się, że ponoć to nie jest normalne. Ja właśnie mam odwrotnie, bardzo chcę wrócić do taktowania jeżeli tak to się nazywa. Rachunki były bardzo niskie, teraz po urlopie jakimś cudem brak jest taktowania i w tydzień spala tyle co w miesiąc.

Także zazdroszczę takiej pracy kotła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, aga462 napisał(a):

Także zazdroszczę takiej pracy kotła 🙂

Nie ma co zazdrościć, aby było jak piszesz najlepiej podnieść moc minimalną kotła a menu serwisowym i będzie taktował aż miło. Mój kocioł tańczy jak mu zagram, chcę żeby taktował to taktuje (do 15 minut max), chcę aby nie taktował to nie taktuje, chcę max kondensację i do 30C na powrocie to mam. Co kto woli. No ale najpierw 3 strony A4 parametrów trzeba było przestudiować.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2022 o 16:37, redo10000 napisał(a):

Nie ma co zazdrościć, aby było jak piszesz najlepiej podnieść moc minimalną kotła a menu serwisowym i będzie taktował aż miło. Mój kocioł tańczy jak mu zagram, chcę żeby taktował to taktuje (do 15 minut max), chcę aby nie taktował to nie taktuje, chcę max kondensację i do 30C na powrocie to mam. Co kto woli. No ale najpierw 3 strony A4 parametrów trzeba było przestudiować.   

Chciałabym żeby płomyk na moim kotle tańczył jak mu zagram ale tego to już sama nie zrobię. Od dłuższego czasu jak mówiłam czego chcę to nikt nie wiedział o co mi chodzi. 😉 Wreszcie wiem, że to taktowanie bo nawet serwisanci nie wiedzieli o czym mówię, a teraz przynajmniej wiem o co prosić i może wreszcie ktoś mi to zrobi. 🙂

Mam jeszcze pytanie. Jeżeli podniosę moc minimalną kotła zmieni to również sytuację z brakiem dojścia do zadanej temperatury? Z tym również jest problem ale to dotyczy tylko wysokiej temperatury.. dojdzie do 50 i grzeje aż regulator wyłączy. Do zadanej 65 nie dojdzie chociaż długo pracuje i w mieszkaniu jest ciepło?.

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.