Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Inteligentne" pompy Alpha 1L


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Zakręć ten odpowietrznik przekreślony w załączniku a najlepiej wymień na ręczny.Ten odpowietrznik zaznaczony w kółku nie odpowietrzy całej instalacji.Jak się dostało powietrze do układu to należałoby przelać wszystkie pętle.Zawór 3D to Herza?

 

zdj 1.jpg

Edytowane przez zaworek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrzucałbym tego przekreślonego na czerwono odpowietrznika, jedynie wymienił na ręczny lub zakręcił kapturek. Jest w dobrym miejscu.

Siłownik to Herz, zawór pod pewnie też. Interesuje mnie jedynie poprawność jego ustawienia. Łatwo to sprawdzić, bo po przekręceniu mieszacza maksymalnie w lewo, to na podłogę powinna iść maksymalna temperatura. W prawo - ma kręcić obiegami w samych pętlach. 

I zawór zwrotny na powrocie z podłogi do założenia.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jest temat odpowietrznika w żółtym kółku to on zaraz za pompą nic nie daje.

A połączenie dwóch obiegów równolegle z takim układem odpowietrzników na bank powoduje zapowietrzenie pompy i całego układu.

Na górnej belce, a właściwie na zasilaniu przed nią trzeba dać odpowietrznik automatyczny- wtedy powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.02.2019 o 15:48, Filonxxxl napisał:

Siłownik zaworu działa jak trzeba a pompy są włączone non stop oprócz sytuacji awaryjnej, kiedy temp. na kotle spadłaby poniżej 40st

a gdzie jest czyjnik załączenia pomp podłogowych , w sterowniku powinna być możliwość niższego ustawienia samych pomp podłogi powiedzmy33C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.02.2019 o 23:04, Filonxxxl napisał:

Ręczne ustawienie na 2 bieg daje wymagany przepływ (ok. 1,5 na rotametrach)

1- a przyglądałeś się kiedy kolwiet jak długo jest taki przepływ

2- jaka temperatura w tym czasie na kotle

3- jak wracasz po 3-4 dniach jak działa kocioł - grzeje ?

4- jak wygląda instalacja od kotła do tego 3D ,są grzejniki jak wpięte ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Filonxxxl napisał:

No własnie też się nad tym zastanawiałem, załączam "schemat" - pewnie według instalatorów ten odpowietrznik zaznaczony na żółto...

MntE0xj.jpg

Ten odpowietrznik mało przydatny do usunięcia, wkręć  korek,  osadniki filtrów przed pompami należy skierować w dół, na oko wydaje się, że nie ma  gradacji średnic.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zaangażowanie w wątek.

Jutro zbiorę myśli, odpiszę i narysuję to wszystko co sugerowaliście, dzisiaj to już "lecę na pysk"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak się zastanawiam z tymi odpowietrznikami i z tego co napisał gmaj22 wynikałby raczej taki sposób ich montażu (te z R to ręczne). Chociaż szczerze to to co narysował Animus wydaje mi się logiczniejsze. Dlaczego? No bo załóżmy, że od strony pompy "pędzi sobie" rurką jakiś bąbel powietrza. No i tu zaczyna się zonk, bo w rozwiązaniu niżej (zgodnym z tym, co pisał gmaj22) taki bąbel, żeby trafić do odpowietrznika to musi przelecieć całą rurą rozdzielacza i po drodze ma szansę być zassany w którąś pętlę podłogówki a w rozwiązaniu proponowanym przez Animus'a od razu trafia do odpowietrznika, bez ryzyka zassania do pętli.

XXX.thumb.jpg.0de21387cdd4567d4596f60acecf05fe.jpg

To w końcu jak ma być, bo w sumie jak już robić to bez różnicy, lepiej raz a dobrze.

Teraz może po kolei inne wątki:

PioBin - jak sprawdzić ew. obecność powietrza w samych pompach?

gmaj22, sambor - zawór to calowy Herz, tylko o dziwo działa odwrotnie niż sambor pisze, no chyba, że piszesz o położeniu "wajchy" na dole a nie wskaźnika na górze. Wskaźnik na rączce ma skalę od 0 z lewej do 10 z prawej, im bliżej 10 tym większa temp idzie na pętle podłogówki.

mironw - nie mam pojęcia jak długo, nie mieszkam tam jeszcze, na drugi dzień już "trup" czyli 0. Kocioł działa bez zarzutu, trzyma zadaną temperaturę. Instalacja była omawiana w innym waątku, w skrócie dużo przeróbek na wiosne będzie. Grzejniki są w innym obiegu, ale pompa je zasilająca bierze wodę z drugiego wyprowadzenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Filonxxxl napisał:

To w końcu jak ma być, bo w sumie jak już robić to bez różnicy, lepiej raz a dobrze.

Tam gdzie zasilanie i powrót do belek idą od dołu zrób tak jak narysował @Animus a tam, gdzie są z boku - daj na belkach wg mojego szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji: panowie, zawór 3D Herza ma w środku ten obrotowy, ruchomy element w kształcie "ćwiartki" koła jak np. Afriso czy jakoś inaczej to wygląda? Nigdzie nie mogę znaleźć przekroju Herza a mam pewne podejrzenia co do ustawienia swojego i muszę to przeanalizować. 

Da się jakoś z zewnątrz ustalić położenie środka? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij wszystko z zaworu.

Goły trzpień zaworu jest  frezowany  z jednej strony na płasko, od strony płaskiej masz zamkniętą drogę przepływu w zaworze 3D.   

W zaworze 4D płaska przesłona ustawiona prostopadle.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A byłbyś tak dobry i chociaż prowizorycznie to narysował? 

Bo nie wiem czy dobrze rozumiem: od strony frezowanej jest właśnie ta "ćwiartka koła", jak w Afriso na rysunku, tak? 

_20190305_164002.JPG.db402822cfafb9660558b1c751d665fc.JPG

Edytowane przez Filonxxxl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Filonxxxl napisał:

A: od strony frezowanej jest właśnie ta "ćwiartka koła", jak w Afriso na rysunku, tak? 

_20190305_164002.JPG.db402822cfafb9660558b1c751d665fc.JPG

Tak, a w 4D jest przesłona, łopatka na obie strony, ustawiona tak jak ta oś na rysunku, przerywana linia. 

dzialanie-zaworu-4d.png?1518708901656

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.03.2019 o 19:01, Filonxxxl napisał:

gmaj22, sambor - zawór to calowy Herz, tylko o dziwo działa odwrotnie

Nie patrzę na cyferki bo i tak ich nie widać. Jeśli obrócisz w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara), to powinieneś zamknąć podmieszanie z powrotu i na pętle pójdzie maksymalna temperatura.

Obracając zgodnie ze wskazówkami do oporu, zamykasz zasilanie i pompa miesza wodę w samych pętlach dając w nich niską temperaturę.

Jeśli jest inaczej, to ustawienie mieszacza 3D do poprawki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pokrętło zaworu 3D to jest źle ustawiony. 

Tak powinieneś to mieć.

mucXYyb.png

 

 

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki wszystkim za porady i sugestie.

Właśnie dzisiaj rano, jak byłem na działce to stanąłem przed tym zaworem i ciągle mając w głowie wcześniejsze sugestie gmaj22 (dzięki Ci chłopie!), spojrzałem no i nijak nie ma to prawa działać tak jak działa czyli im bardziej w prawo tym cieplej. Musi być w lewo, nie ma bata...

Stąd te dzisiejsze pytanie o przekrój zaworu. Rozumiem, że to byłoby u mnie  prawidłowe (z siłownikiem w lewo-cieplej):

OK.png.84853460042a74fe51c49cc4058af625.png

Przełączyłem siłownik w tryb ręczny i tutaj pojawiła się ciekawostka: przy kręceniu w prawo rosła temperatura i pojawiał się przepływ!

Przy okazji, jak tak dłużej pomyślałem nad tym co mam teraz to wyszło mi coś dziwnego. I przy okazji wyjaśniła się sprawa braku przepływu. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że teraz mam coś takiego (przypominam, że w tej chwili siłownik działa w prawo - cieplej):

Grrr1.png.abc402d908bff43613678354acea8eaf.png

 

ewentualnie takiego:

Grrr2.png.b51667b8f42811b2162184d46815b066.png

Jutro lub pojutrze jak będę na działce to sprawdzę to w praktyce, teraz już wiem jak ustalić położenie zaworu. Stokrotne dzięki Animus!

No i teraz powoli wyjaśnia się zanikający przepływ. Po prostu im bardziej rosła temperatura w pętlach tym bardziej siłownik zamykał przepływ. Pętle sobie stygły w bezruchu...

No jak spotkam kiedyś swojego hydraulika to mu zasadzę takiego kopa, że mu gówno oczy wybije... Za upartość, brak samokrytycyzmu i przekonanie, że on wszystko zrobił dobrze... Grrr...

Teraz kilka pytań w związku z sytuacją i koniecznością zmian.

- jak zmienić kierunek obrotu siłownika? Zamienić przewody 1 i 3 miejscami czy jest jakiś inny sposób?

- rozumiem, że skala i rączka do przełożenia o 180st.?

- będę rozdzielał parter i piętro na dwa oddzielne mieszacze na zaworach 3D z siłownikami (dól ma jak widać na fotkach w wątku 9 pętli, góra 7, na dole jest ok. 115, na górze ok. 70 m.kw). Ten zawór, który jest to calowy Herz (DN25) - zmieniać oba na mniejsze czy mogą takie być?

Edytowane przez Filonxxxl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zmienić kierunek obrotu siłownika zamienić kabelki (w niektórych  sterownikach jest opcja zmiany kierunku obrotu siłownika bez zamiany kabelków)

Kvs zaworu mieszającego powinien być dostosowany do przepływu w obiegu jaki obsługuje

Co do ustawienia zaworu 3D to zawieradło zaworu powinno zamykać króciec od kotła i króciec podmieszania(nigdy nie powinno zamykać króćca od strony pompy na instalację)

3D.jpg

Edytowane przez zaworek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie pokrętła na siłowniku nie powinno być wskazaniem położenia zwierciadła czy sfazowania na trzpieniu zaworu. Tak jak i samo sfazowanie trzpienia w niektórych zaworach jest po przeciwnej stronie niż zwierciadło wewnątrz. Tu nie ma reguły. 

Niektóre adaptery siłowników (np. gwiażdziste) pozwalają na montaż siłownika niemal w każdym położeniu (co 90 stopni)

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żeś mnie "pocieszył"... 

A konkretnie Herz jak ma? Da się to ustalić z zewnątrz położenie tego zawieradła/zwierciadla/ćwiartki (jak zwał tak zwał) bez wykręcania zaworu? 

Edytowane przez Filonxxxl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę byc namolny w tym temacie, ale zgodnie z rozpiską HERZ-a, to ten zawór, aby było ciepło musi kręcić jak na obrazku, czyli w lewo,  bo inaczej, to wychodzi jak zawsze..... Z tejże rozpiski wynika, że mocowanie siłownika można zmieniać co 90*, co też powinno pomóc....

NewPicture4472.jpg

Edytowane przez krisb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.