Skocz do zawartości
IGNOROWANY

"Inteligentne" pompy Alpha 1L


Filonxxxl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

O co może chodzić pompom Alpha 1L Grundfosa, które na zasilaniu podłogówki, ustawione w tryb "autoadapt" (czyli z palącą się pomarańczową diodą podłogówki) po jakimś czasie przechodzą w stan spoczynku i nie pompują.

Ręczne ustawienie na 2 bieg daje wymagany przepływ (ok. 1,5 na rotametrach)

Ki czort?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Czyli po raz kolejny moi "kochani" fachowcy wprowadzili mnie w błąd. Według nich to 1L miały mieć autoadapt...

Pompy to 60-ki, czyli do normalnej pracy na zasilaniu podłogówki powinny być po prostu ustawione na konkretny "bieg", np. na 2-kę?

Do czego służy ten tryb regulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając fakt ze wprowadzili w błąd.Po co ci funkcja autoadapt? ona jest przydatna gdy na grzejnikach są zawory termostatyczne  lub  są siłowniki na belce ogrzewania podłogowego.I  przy instalacji podłogowej nie nastawiasz na żadną 2kę tylko na ten tryb który zaznaczyłem w poprzednim swoim poście w tym temacie,wyraźnie jest namalowany symbol podłogówki.Niestety dla tej konkretnie pompy jest tylko jeden tryb pracy ze stałym ciśnieniem dla OP.W tym trybie pompa 60ka naparza cały czas ze stałym ciśnieniem ok 32kPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wcześniej były tak nastawione ale, jak napisałem w pierwszym poście po jakimś czasie pompy "stają" i nie dają żadnego przepływu (na rotametrach "0") a podłogi zimne, na ręcznie ustawionych trybach działa i jest widoczny przepływ.

O co tu chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, może faktycznie w poprzednim opisie było za dużo skrótów myślowych i po przeanalizowaniu faktycznie nie do końca wiadomo o co mi chodzi.

No więc może jeszcze raz:

Dom jest na razie niezamieszkany, ale cały czas grzany.

Temperatura na piecu 65st., temperatura na mieszaczu podłogówki ustawiona na 33st.

Pompy są dwie, obie Alphy 1L (60-ki), jedna obsługuje parter, druga piętro. Obsługują samą podłogówkę, grzejniki w piwnicy ogarnia inna pompa.

Na razie ogrzewanie jest nijak niesterowane, tylko ustawiana jest temp. zasilania na mieszaczu z siłownikiem sterowanym ze sterownika pieca. Nie są jeszcze zamontowane żadne regulatory pokojowe, pogodowe, etc. 

Czyli na razie na logikę powinno być tak: piec po prostu grzeje sobie do tych 65st., mieszacz daje na pompy ustawioną temp. 33st. a pompy cały czas pompują podłogówkę, ustawione w „tryb regulacji”. I powinno być git… No właśnie, ale nie jest…

No i teraz co się dzieje? Otóż pompy, najpierw faktycznie pompują (widzę na rotametrach przepływ ok. 1,5, czyli tyle ile powinno być). Niestety, jak przyjeżdżam na drugi lub trzeci dzień w chałupie 15st., pompy niby włączone, ale na rotametrach 0 a podłogi zimne. Po ręcznym przełączeniu na 2 lub 3 bieg, całość rusza. Po chwili wraca woda z wychłodzonych pętli podłogówki, która ma ca. 15st. czyli tyle ile jest wtedy w domu.

Wcześniej wszystko chodziło normalnie i przy temp. zasilania podłogówki 33st. w domu było ok. 20-21st. a teraz jest jak opisałem…

Ki czort? Dlaczego pompy przestają pompować mimo tego, że powinny to robić cały czas? Ma ktoś jakiś pomysł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik sterujący pompą i zaworem mieszającym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpięte są do sterownika pieca tj. Plum 860P ale to raczej nie ma nic do rzeczy. Siłownik zaworu działa jak trzeba a pompy są włączone non stop oprócz sytuacji awaryjnej, kiedy temp. na kotle spadłaby poniżej 40st. więc...

Sam już nie wiem o co tu chodzi. 

Najgorzej, że nie ma żadnej sygnalizacji tego, że pompy stoją. Diody świecą się normalnie (pierwsza zielona i pomarańczowa od podłogówki) i na pierwszy rzut oka nawet nie jestem w stanie stwierdzić jak jest. W Wilo, w poprzedniej kotłowni, miałem przynajmniej wskaźnik poboru mocy i od razu było widać czy pompa działa i mniej więcej, z jakim "powerem", tutaj tego brakuje... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem specyfikacji tej pompy, ale czy ona nie ma jakichś zabezpieczeń, np. antykawitacyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze jest wykrycie suchobiegu. Inne wyswietlaja blad np. E4, E2 itd.

Jeszcze jest funkcja nocna ale przy alpha 2 lub 3. Wykrywa spadek temperatury i wylacza/zwalnia pompke

Instalacja sie nie zapowietrza?

Ostatecznie to pompka "uwalona" i na serwis/gwarancje wyslac.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Filonxxxl napisał:

Siłownik zaworu działa jak trzeba a pompy są włączone non stop oprócz sytuacji awaryjnej, kiedy temp. na kotle spadłaby poniżej 40st. więc...

.....jeśli dzieje się to w ciągu ostatnich dni, czyli cieplejszych, to może "auto lato" zamyka mieszacz i wyłącza pompę? Sprawdż, przy jakiej temperaturze masz przełączanie tej funkcji, jeśli jest aktywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gmaj22 napisał:

to może "auto lato" zamyka mieszacz i wyłącza pompę?

Mieszacza nie można zamknąć - przepływ zawsze będzie - jak nie zimny to ciepły, ponadto pompa fizycznie nie jest odłączona gdyż palą się kontrolki.

Ja bym spróbował pompa wprost do gniazdka podłączyć i wtedy dopiero myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrót myślowy..."zamyka", czyli nie miesza tylko pompa kręci w samych pętlach :) A właściwie to nie kręci, bo "auto-lato" wyłącza....

2 godziny temu, Filonxxxl napisał:

Diody świecą się normalnie (pierwsza zielona i pomarańczowa od podłogówki) i na pierwszy rzut oka nawet nie jestem w stanie stwierdzić jak jest.

To mi umknęło na ekraniku telefonu :(

Dziwne, że nie wywala żadnego alarmu/czerwonej kontrolki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może po kolei:

- suchobiegu to raczej pompa nie wykrywa, nie ma o tym słowa w instrukcji

- funkcja lato/obniżenie nocnem/itp. odpada, nic takiego nie jest włączone, poza tym sterownik "nie ma pojęcia" jaka jest temp. na zewnątrz czy w pomieszczeniu bo, jak wspomniałem, nie ma zamontowanych i podpiętych tych czujników

- awaria pompy też chyba raczej nie bo obie zachowują się identycznie

- zasilanie pompy mają cały czas, sprawdziłem podpinając pod te same kable kamerkę IP, która w razie braku zasilania przechodzi na aku i wysyła smsa - nic takiego nie miało miejsca

- zapowietrzenie instalacji - tutaj bym się zastanowił, bo jak przełączam ręcznie na 2 lub 3 bieg to przez moment słychać coś ala bulgotanie/syczenie i ogólnie od jakiegoś czasu słychać pracę pomp, wcześniej było b. cicho. Tylko zapowietrzyły się oba niezależne obiegi (parter/piętro)? No i jak z tym walczyć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podejrzewasz zapowietrzenie to przede wszystkim zakręć wszystkie odpowietrzniki auto, oprócz tych za pompami w stronę tłoczenia.

Może siedzą bańki powietrza w rurach podłogi i się  śmieją.

Czy masz rozdzielacze wyżej podłogi którą obsługują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę wieczorkiem będę to zrobię fotki rozdzielaczy.

Tak, na szczęście są powyżej podłóg. Pamiętam, że na obu belkach są odpowietrzniki automatyczne z czarną małą, plastikową zakrętką - to ją zakręcić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często widać, że belki są niewłaściwie montowane, tzn. belka powrotu nie jest odwracana, tylko montowana tak jak belka zasilania. Chodzi o umiejscowienie na nich odpowietrznika. 

MIESZACZE.thumb.png.9066b95a7fb261a6bcf09219133f6862.png

Opcja 1 - ze zmieszaniem wstepnym 3D, 4D, 

Opcja 2 - z mieszaczem pompowym

W obydwu przypadkach po stronie ssawnej pompy odpowietrznik ręczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem zrobiłem fotki rozdzielaczy, ten większy jest na parterze, ten mniejszy na piętrze.

 

dół.JPG

góra.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i cyrku ciąg dalszy... 

Od wtorku pompy chodziły ustawione na max. czyli na 3-kę. Zrobiłem to za radą doświadczonego instalatora, który stwierdził, że najpierw trzeba zobaczyć czy wszystkie pętle grzeją, więc pompy na full a na to aby sprawdzić jak się zachowuje tryb regulacji przyjdzie czas potem. W sumie logiczne, więc ustawiłem je na full i... znowu zaskoczenie. 

O ile po ustawieniu 3-ki we wtorek rotametry pokazywały przepływy rzędu 2-2,5 to dzisiaj, jak przyjechałem wszystkie stoją na zero, mimo że pompy nadal pracują na pełnych obrotach... 

Jak widać na fotkach wyżej na dole jest 9 pętli, na górze 7. Wszystkie zachowują się prawie identycznie, na wszystkich b. podobne przepływy (lub ich brak)... 

Na zdrowy rozum to niemożliwe, a jednak. Ja już nie wiem o co tu chodzi. Ma ktoś jakiś pomysł? Pomóżcie, bo normalnie zacznę wierzyć w złe duchy albo coś i do wariatkowa trafię ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Filonxxxl napisał:

mimo że pompy nadal pracują na pełnych obrotach.

Sprawdziles czy nie ma powietrza na pompach?

Czy nic w instalacji nie odcina doplywu wody do pompy po stronie ssawnej?

Czy nic w instalacji nie odcina przeplywu po stronie tlocznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie też się nad tym zastanawiałem, załączam "schemat" - pewnie według instalatorów ten odpowietrznik zaznaczony na żółto...

 

XX.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.