Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Ciepło Z Gazu Jest Zimne - Tak


gtoni

Rekomendowane odpowiedzi

Czesto rozmawiajac ze znajomymi slyszlem taka opinie, ze grzejac gazem jest zimno. To samo

czytalem w wypowiedziach i na tym forum. Jak pale gazem to zimno, dopiero jak zapale weglem

to mam ciepelko. Ten gaz nie daje ciepla. Myslalem bzdura jak mam w domu 21 oC to obojetnie

czym pale jest cieplo. Jednak w tym roku przekonalem sie ze to nie prawda.

Mam instalacje grzejnikowa cisnieniowa, i od paru lat 2 kotly weglowy i gazowy.

Kilka lat temu gdy padl mi junkers cwu, zmiast niego zamontowalem kociol 2 funkcyjny Imergaz.

Palilem roznie czasami gazem, jak nie mialem czasu bawic sie z weglem. W obecnym roku sytuacja

sie zmienila, ten wzrost cen wegla powoduje ze palenie weglem "to czysta glupota' jak pisalem

kiedys w jednym poscie. Zostalo mi ok. 0,5 t wegla i pare m3 drewna z lat ubieglych ktore musze

spalic. Pale wiecej gazem i przekonuje sie ze rzeczywiscie, mimo ze sterownik pokazuje 21oC jest

czasami zimno po plecach. Palac weglem przy 21 oC jest cieplo, gazem CZASAMI nie. Kiedy ?

Rano gdy temperatura dochodzi jest cieplo, dopiero pod wieczor ciagnie po plecach jak siedze przy

kompie. Przy weglu nie - co jest grane zastanawialem sie. Analizowalem sprawe, pomogl mi przypadek

gdy palilem czasami tylko drewnem by go wreszcie spalic. Palenie drewnem w DOR 12 to masakra.

Czesto sie zawieszal lub wypalil i nie dolozylem na czas, wtedy kaloryfery zimne i ciagnie zimnem

MIMO ze na sterowniku 21 oC.

To mi uswiadomilo w czym proglem z paleniem gazem - okresowy brak OBIEGU powietrza w pokojach.

Moj piec gazowy ma sterowanie czasem pracy palnika, rano gdy dochodzi temperatura pracuje prawie

non stop, a pod wieczor gdy temperatura jest ustabilizowana, i przez dzien jest cieplej na polu /Malopolska/

to pracuje praktycznie tylko w podtrzymaniu. Wlancza sie na chwile. I W TYM JESTY CALY PROBLEM Z

GAZEM. Gdy rano grzeje non stop mimo ze nie ma jeszcze 21 oC jest cieplo - bo gorace kaloryfery

wymuszaja OBIEG POWIETRZA w pokojach. Powoduje to mala rozniece temperatury przy podlodze i

suficie. Pod wieczor gdy piec wlacza sie tylko na pare minut ZAMIERA obieg powietrza w pokojach.

Zwieksza sie gradiant temperatury, roznica temperatury w przekroju pionowym. Chwilowe wlaczenia

pieca tylko podgrzewaja czape goraca pod sufitem, a po plecach ciagnie zimnem od podlogi.

Gdy to sobie uswiadomilem, poszedlem do pieca i sprawdzilem. Mialem ustawiona temerature wody co

na 60 oc, zmienilem na 48 oc. Teraz grzeje po poludniu dluzej i nie zamiera obieg powietrza, ktory

wyrownuje temperature. Roznica temperatury w pionie jest mala.

I w tym jest cala tajemnica ciepla z wegla, piec grzeje CALY CZAS.  TRZEBA SIE STARAC BY PIEC

GAZOWY PRACOWAL TEZ CALY CZAS - sterowanie modulacja palnika a nie czasem pracy.

Z ciekawosci poeksperymentuje z cichym wentylatorem z kompa podwieszonym do zyrandola, by

wymuszal staly obieg powietrza.

gtoni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tutaj wypisujesz nie ma kompletnie nic wspólnego z gazem, a ze sposobem grzania/sterowania.

Grzej gazem cały czas to tez będziesz miał ciepło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale piszesz, że to ogrzewanie gazem jest 'zimne' cokolwiek to znaczy. W takim razie grzej węglem/ drewnem 3h dziennie i pozamykaj wszystkie termostaty w kaloryferach - będziesz miał ciepło? Jakiś Absurd.

 

Nie źródło ciepła ma znaczenie tylko to jak mocno grzejemy i nie ma sensu dalej ciągnąć tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazownicy rzucili się na chłopa jak wilki na ofiarę.

Spokojnie.... niestety wszyscy których znam podzielają te opinie ze pałac gazem mimo temperatury nie odczuwa się ciepła a to dlatego ze gaz super sprawdza się w domach energooszczędnych gdzie nie jest potrzebne grzanie ciagle ponieważ bezwładność takich budynków jest bardzo duża. Jak by piec gazowy chodził ciagle na wysokich mocach z odczuwalnym ciepłem nie byłoby tak złe ale jak wiemy rachunki nie byłyby już tak niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówimy o kosztach, tylko o intensywności grzania i tutaj niezależnie od źródła energii zasada jest jedna: grzejesz masz ciepło.

Ja się na nikogo nie rzucam bo nie zależy mi wcale na tym, czy komuś jest ciepło czy zimno. Natomiast stwierdzenie, że "ciepło z gazu jest zimne"... no cóż.

 

Fakt jest taki, że mam ogrzewanie gazowe i temperaturę w domu od 22-23,5 i ja mam ciepło, gdybym grzał węglę olejem czy prądem, przy takich temperaturach wewnątrz też miałbym ciepło i dziwi mnie tylko to, że to nie jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazownicy rzucili się na chłopa jak wilki na ofiarę.

Spokojnie.... niestety wszyscy których znam podzielają te opinie ze pałac gazem mimo temperatury nie odczuwa się ciepła a to dlatego ze gaz super sprawdza się w domach energooszczędnych gdzie nie jest potrzebne grzanie ciagle ponieważ bezwładność takich budynków jest bardzo duża. Jak by piec gazowy chodził ciagle na wysokich mocach z odczuwalnym ciepłem nie byłoby tak złe ale jak wiemy rachunki nie byłyby już tak niskie.

Więc nie chodzi o to czym się pali tylko jak. Mają zimno bo oszczędzają.

 

Nie znam się ale ciężko wogole to pojąć że z gazu, węgla, pierdów będzie inne ciepło. Jak jest cały czas 22' to tyle jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie o to chodzi , wszystko zależy od przepływu energii. Najlepiej jest grzać dom gazem kiedy zmarzniesz bierzesz kłodę drewna i latasz z nią po chacie aż się zgrzejesz :D. Jeśli uważasz że to daremna robota przyjedź do mnie dostaniesz do porąbania kilka klocków drewna zapewniam że się rozgrzejesz. Możemy też przy okazji przeczytać jakąś książkę mam takie co napisał sąsiad ,ale też i te uznanych pisarzy za które trzeba było akcyzę zapłacić. poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy kaloryferach żeliwnych i kotle gazowym osiągnąłem stan Nirwany. Nie dopuszczam do długich przestojów kotła poprzez ograniczenie mocy. Steruję temperaturą ściany bo termostat mam dosyć nisko nad  podłogą za narożnikiem przy północnej ścianie salonu. Uznałem , że w domu będę utrzymywał stale 21C. W kaloryferach od 43-50C ( pogodówka)  bo poniżej 40C nie czuć tak promieniowania a powyżej 50C robi się zbyt suche powietrze. Zeszły sezon 1500 m3 za stary dom z 10 cm  styro więc tragedii nie ma. Jak poczuję chłód to zamiast szuflować węgiel sprawdzam kurs Bitcoina, HEEEJ.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak jest z tym ogrzewaniem gazem....

 

kiedy jest oszczędniej:

podczas gdy kocioł pracuje impulsami (na termostacie pokojowym - uzyska zasadną temperaturę i kocioł wyłącza się, tym samym woda w instalacji wychładza się)

czy lepiej żeby pracował w trybie ciągłym (np ustawić temp wyjścia na grzejniki 30*, tak jak wspominał kolega teres, duża modulacja kotła, mała moc, niska temperatura i praca ciągła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią starzy ludzie, ciepło jest cieple tylko z wyngla, najlepiej z bardzo zasiarczonego bo powoduje podobno efekt cieplarniany . A plus jest taki jeśli temp wzrośnie to nie trzeba bedzie grzać.grzejnik ma być gorący? Czy odpowiednia temp w pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu problemem jest brak lub słabe ocieplenie budynku. Bo reaktor na wyngiel pali się cały czas  grzejniki gorące jest fajnie. gaziok przestaje pracować a zimny wiatr hula po pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na ekogroszek z zaworem 4d, temperatura wyjścia na grzejniki to 32*, w domu mam 23* - przy obecnej temperaturze zewnętrznej, przy mrozach - 15*, max temp na grzejniki 38 stopni.

 

Zastanawiam się nad przyłączem do sieci gazowej, niby sąsiedzi mają gaz w podobnych domkach, ale zimno jest u nich, oszczędzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litości !!! :o  Co to za dyskusja ? Ciepło to ciepło - nie jest ważne z czego tylko ile !!!   1 kW to zawsze tylko 1 kW obojętne czy powstaje z ze spalania węgla, gazu , drewna , wysuszonego krowiego łajna , skorup kokosa :)  czy czegoś tam jeszcze innego !

Na tej samej zasadzie można też dyskutować czy za pieniądze zarobione o np. u '' wstrętnego " kapitalisty niemieckiego można kupić więcej chleba niż za pieniądze zarobione w " dobrej " państwowej polskiej firmie - nie źródło pochodzenia ale ilość jest ważna !

 

Dobre podsumowanie dyskusji jest na końcu ostatniego zdania postu powyżej " ale zimno jest u nich, oszczędzają "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kocioł na ekogroszek z zaworem 4d, temperatura wyjścia na grzejniki to 32*, w domu mam 23* - przy obecnej temperaturze zewnętrznej, przy mrozach - 15*, max temp na grzejniki 38 stopni.

 

Zastanawiam się nad przyłączem do sieci gazowej, niby sąsiedzi mają gaz w podobnych domkach, ale zimno jest u nich, oszczędzają.

Może mają kiepsko ocieplone domy?

Gazem wyjdzie Ci jakieś 20-30% drożej, w zamian nie musisz się zajmować kotłownią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gazem jest taki problem , że ciężej jest mieć stale ciepłe kaloryfery plus gaz wychodzi drożej o ok. 30%. Aby było tanio jak z węgla ludzie oszczędzają, obniżają temperaturę i robią przerwy w grzaniu. Z ciekawości puszczę dziś kocioł na minimum czyli 4 kW. Ciekawe czy kocioł gazowy może pracować non stop np 3 miesiące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile algorytm gazioka pozwoli. Pompa ciepla meeting pracowala bez przerwy 4 miesiące po czym wyzionęla ducha amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.