Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Bio Efekt 23 Kw Tech St 550 Z Pid Pellet


Pawel24ng

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, miwanow napisał:

@Kriters a jak dobrze ocieplony dom?

U mnie na spalanie duży pozytywny wpływ miało docieplenie strychu, w tej chwili docieplam okna dachowe bo tam są mostki termiczne (wnętrza jeszcze mam developerskie tzn glify do wykończenia, ściany do malowania, podłogi tam... itditp) 

Ściany 20 cm styropian, poddasze 15 cm wełna isover miejscami 20 cm wełny, fundamenty ocieplone, podłogowa ok80m2 kaloryfery wszystkich 16 sztuk ale nie wszystkie jeszcze działają. Brakuje tylko w domu jeszcze drzwi wewnętrznych i w tym upatruje największy problem. Jak wszystkie będą założone to dam znać jak ze spalaniem. Narazie w PID pobawię się temperatura spalin. Wg ludzi  z sas nie ma się co obawiać temperatury powyżej 200 stopni. Nie smoli i nie osadza się sądzą w okresie zimowym oczywiście. Bo w lato chyba bez sensu dawać taka temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha no i jeszcze jedno. Ta kalibracja podajnika. Teraz mi miga literka K nad podajnikiem. Czyli jak się skończy pellet w podajnik i go załaduje na nowo to mam wcisnąć że podajnik napelniony czy mam wejść w menu instalatora kalibracja podajnika i kliknąć że pusty? Czy jak bo nie mogę tej prostej z pozoru rzeczy ustawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już w menu głównym klikasz zasobnik napełniony i zatwierdź

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kriters no właśnie, brak drzwi na pewno też do tego się przyczynia... Ale 15cm wełny na górze (pewnie tylko między krokwie?) przy 20 styro na ścianach to może być za mało, przecież ciepło spierdziela gorą.  Mam tak w budynku gospodarczym i wychładza się znacznie szybciej niż mieszkalny (co prawda pod dachem mam lane skosy betonowe + ~30-35cm ćisnieniowo wdmuchanej celulozy na skosach oraz 20 cm styro na płaskim stropie na strychu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kriters napisał:

Aha no i jeszcze jedno. Ta kalibracja podajnika. Teraz mi miga literka K nad podajnikiem. Czyli jak się skończy pellet w podajnik i go załaduje na nowo to mam wcisnąć że podajnik napelniony czy mam wejść w menu instalatora kalibracja podajnika i kliknąć że pusty? Czy jak bo nie mogę tej prostej z pozoru rzeczy ustawić. 

Jak masz pusty to jeden raz trzeba kliknąć że jest pusty! i jak sasypiesz na ful to klikaj że pełny, to właśnie będzie kalibracja. Dalej tylko przy napełnianiu klikasz że pełny i jazda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile tyle zeszło Ci przy ustawianiu procentów :) u mnie wychodzi 1% = ok. ~1kg
To u mnie 1% to 1.2 kg

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, breaku napisał:

No oczywiscie ze 100%_120kg i dalej 36%_x no innego nie widze

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka
 

No tak ale jak ja skalibrowałem latem czujnik i wtedy mi zasobnik starczał tylko na ciepła wodę na ponad 33 dni. To teraz przy ogrzewaniu też mi na tyle starcza?

Przecież nie warzyłeś ile na raz tłok czy ślimak daje tego pelletu w gramach. On to oblicza bardziej na podstawie czasu w którym zużył ten zbiornik. U mnie się zdarzało że później jak przestawiłem ustawienia w kotle to wydłużył mi się czas na którym pellet starczał i sterownik pokazywał 0% a ja pellet miałem jeszcze kilka dni. Zaznaczam że mogę się mylić. Musielibyśmy zważyć ile pelletu idzie przy jednym podaniu i to wprowadzić w sterownik jak to ma się w innych kotłach i wtedy można liczyć a tak to lipa u nas takiej możliwości nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje bo u mnie czasem sie potrafi zawiesic pelet zwlaszcza jak sie nie wypala do dna zasobnika dalem post pare stron wczesniej

Wysłane z mojego IRON_2 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mieści się srednio 10 worków pelletu po 15kg (ostatnio brałem Olczyka) pod samą klapę, więc 100% zasobnik to 10 worków czyli ~150kg pelletu. 1% to 1,5kg. Ale nigdy do gołego ślimaka nie czekam, więc jakieś pólworka tam jeszcze zostaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lisek311 Wydaje mi się bardziej, że to idzie na obroty ślimaka czy co tam jest przy podawaniu pelletu niż z czasu w jakim zasobnik się opróżni. Procenty mniej więcej zgadzają mi się z moją metodą mierzenia metrówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie też się wydaje że to chodzi o obroty. O ich ilość. Bo on zawsze się kresi z tą samą prędkością, lato czy zima nie ma znaczenia. Załóżmy że 1 sek to 20 gram pelletu. Zawsze będzie tak samo. Bez sensu było by kalibrowac go przy każdej porze roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, miwanow napisał:

@Kriters no właśnie, brak drzwi na pewno też do tego się przyczynia... Ale 15cm wełny na górze (pewnie tylko między krokwie?) przy 20 styro na ścianach to może być za mało, przecież ciepło spierdziela gorą.  Mam tak w budynku gospodarczym i wychładza się znacznie szybciej niż mieszkalny (co prawda pod dachem mam lane skosy betonowe + ~30-35cm ćisnieniowo wdmuchanej celulozy na skosach oraz 20 cm styro na płaskim stropie na strychu)

Wg projektu jest ocieplony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja robię eksperyment że z kalibruję w 10 min podajnik i zobaczymy jak będzie schodzić.

Jeśli chodzi o moje ustawienia ja mam bufor to u mnie będzie trochę inaczej a teraz jak jest ciepło to próbuje z PIDEM trochę ustawienia pozmieniałem bo jak będą większe mrozy to nie będzie mnie stać na eksperymenty.

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też na razie PID, i też bufor.. jadę na 100% mocy, spaliny do 140st, na kotle 75st, zawory 40st 

Wczoraj i dzisiaj jak nie ma mrozu pali ~1 worek (15kg) na dobę 

Edytowane przez miwanow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma nic do czasu :) w październiku zasobnik starcza mi na 3 tygodnie, a przy mrozach -20 na 3 dni. W październiku procenty nie kończyły mi się w ciągu kilku dni, ani przy -20st nie miałem tak, że zasobnik pusty, a procenty pokazują wartość np. 50.

Latem w ogóle nie używam kotła i procenty też stoją w miejscu.

A to że w półgodziny Ci wyszły procenty.... bo tak skalibrowałeś teraz zasobnik :) aby zerował się przy podaniu 2kg opału :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no przecież 

1. pojemnik napełniony - zapisane

2. palimy aż się skończy

3. pojemnik mamy pusty - zapisane

Dalej sterownik patrzy ile dokładnie czasu chodził mu ślimak w tym okresie i tyle. 

4. pojemnik napełniony - zapisane 

5. palimy i teraz piecyk nam pokazuje ile dokładnie peletu zostało bo już wie ile ślimak przerzucił w czasie swej pracy :)  ilość podawanego peletu się nie zmienia, tylko czas kręcenia ślimaka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasypujesz pusty zasobnik powiedzmy 120kg. Klikasz menu instalatora i zasobnik napełniony. Pellet schodzi do zera. Klikasz zasobnik pusty z menu instalatora, a potem w menu głównym zasobnik napełniony i pokazuje Tobie 100%. Wtedy masz 100%=120kg.

Jeżeli załadujesz mniej to te 100%= mniej :) i tak to działa.  Potem tylko sprawdzasz... 64%, aha. Czyli zeszło 36%, czyli 120*0,36= 43,2kg.. i wsio :)

Teraz palę cały czas i mi licznik zeruje się w różnym czasie.. raz 3 dni a innym razem 5 dni... zależy jaka pogoda na zewnątrz i ile dom potrzebuje nagrzania. No i mam jeszcze potwierdzenie tych procentów w moich ręcznych obmiarach metrówką. Ilość cm opału w zasobniku w dół = ilość % na wyświetlaczy (+/- mały procent różnicy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sądziłem że to ilość czasu bo w lecie tak mi wyszło zasypujecie do pełnego zbiornika czy ilość worków a do końca jechałeś aż się skończy przy kalibracji?

 

Czy u was wentylator się kręci po wyłączeniu pieca macie ciąg jakiś?

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jechać do końca, ale... mi zabrakło cierpliwości ;) i u mnie 100%=102kg :P może z czasem przekalibruje ;-)

U mnie wentylator się nie kręcy, ale ciąg jakiś jest :) RCK pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co... ten RCK to niby stabilizuje ten ciąg, niby wszystko fajnie, ale... ja nie zauważyłem żadnej różnicy w spalaniu ;) Jakbym wiedział to bym nie kupował :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.