Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzony Eko-Groszek.


pablos83

Rekomendowane odpowiedzi

Może wyjdę na ignoranta, ale siedzę bardziej w pellecie. Rodzice mają Defro Sigme Uni R 3ci sezon. 2 sezony ogarnialem im Sztygara Ultra,  niestety cena poszła w górę i szukalem alternatywy. Na firmie brałem z zaprzyjaznionego składu Eko przez 3 lata z jakiejś polskiej kopalni więc na tegoroczny sezon mają i rodzice.  Aż wstyd się przyznać ale dopiero niedawno spytałem się co to w ogóle jest. Ekogroch z Piekar Śląskich. Mój brak potrzeby wiedzy wziął się również z tego,  że w sumie przez 4 lata palenia nie miałem z nim żadnego problemu.  Suchy jak pieprz, mocny, dobrze przesłany, równa,  aczkolwiek powiedział bym drobniejsza od Kolumbiaka frakcja. Zostawia niewiele popiołu i fajny szary nalocik w kotle. Kupuję to po 900zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Byłem ostatnio na składzie węgla za ekogroszkiem. Sporo wypytałem i mam mieszane uczucia. Mają w sprzedaży 3 rodzaje. Jedenz  nich to rosyjski, kolejny z polskiej kopalni Bogdanka ale ona nie produkuje ekogroszku. Wytłumaczono mi, że sami robia to na placu odpowiednimi maszynami czyli sortowanie i kruszenie. Czy to jest ok i fer?? Kolejny ekogroszek to właśnie mieszanina rosyjskiego z bogdanką w odpowiednich proporcjach. Czy warto brac pod uwagę taki skład czy omijać szerokim łukiem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ty myślisz że z czego robi się ekogroszek ??? ekogroszek to węgiel pokruszony na frakcję  5-25mm ot tyle całej tajemnicy , oczywiście musi to być węgiel jaki che nie ma to żadnego znaczenia do kruszenia pod warunkiem że to typ 31 oraz 32 bo tylko one mają małą spiekalność czyli tzw Ri , indeks rogi , kupisz sobie 5 ton kostki ,orzecha przemielisz i masz swój ekogroszek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko oprócz RI chyba jakieś inne parametry powinny spełniać bo chyba ta nazwa EKO nie bierze się z powietrza??? Chociaż by zawartość siarki niska a tu podali mi 1,2% i się zastanawiam czy to w porządku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz z siarka aż 1,2% ... to znaczy że jesteś świadom że twój wkład kominowy z nierdzewki / jak oczywiście masz/ przeżre ci w przeciągu 2 lat. Ekogroszek kupuje się z siarką max . 0,8% a i tak i tak wkład kominowy żre jak nie wiem. :(. Uroki palenia węglem w 5 klasie ..

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkład na grochu to 5-8 lat póki któryś element się sypnie, to normalne jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
6 godzin temu, aikon91 napisał:

Tak tylko oprócz RI chyba jakieś inne parametry powinny spełniać bo chyba ta nazwa EKO nie bierze się z powietrza??? Chociaż by zawartość siarki niska a tu podali mi 1,2% i się zastanawiam czy to w porządku

No i tu jesteś w błędzie bo niestety nazwa jest wzięta z sufitu a w zasadzie kiedyś jak powstawały kotły podajnikowe to one z zasady były bardziej ekologiczne od zasypowców więc nazwali drobny węgiel ekogroszkiem , to nie jest inny jakiś węgiel tylko zwykły węgiel z pokładów węgli energetycznych w typie 21 oraz 32 i nic więcej , ma mieć niską spiekalność i to cala filozofia , jak ktoś myśli że ekogroszek to jakiś specjalny wyrób to jest w błędzie i pewnie w nim pozostanie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 a powiedz mi bo mnie to ciekawi,  jak produkowany jest Varmo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, aikon91 napisał:

Tak tylko oprócz RI chyba jakieś inne parametry powinny spełniać bo chyba ta nazwa EKO nie bierze się z powietrza??? Chociaż by zawartość siarki niska a tu podali mi 1,2% i się zastanawiam czy to w porządku

http://czysteogrzewanie.pl/opal/kup-pan-wegiel-tani-czy-dobry/#Ekogroszek_to_tez_wegiel   ☝(ツ)

Pozdrawiam Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sie ma wszystkim

Drobne pytanie odnosnie mialu odsiewki

Zastanawiam sie nad przetestowaniem tego w mojej mieszance albo spalanie tego z pelletem

Czy ktos to uzywa samodzielnie albo w mieszance ???

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kecajbi napisał:

Jeśli kupujesz z siarka aż 1,2% ... to znaczy że jesteś świadom że twój wkład kominowy z nierdzewki / jak oczywiście masz/ przeżre ci w przeciągu 2 lat.

Właśnie nie kupuję tylko badam grunt na składach narazie. Ciekaw jestem czy ten skład wyda certyfikat przy zakupie, bo worki ma wszystkie tekie same i te same parametry podane jedynie markerem dopisana nazwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za niedlugo popularnosc zyskaja drukarki certyfikatow :-)

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.03.2019 o 21:55, aikon91 napisał:

Byłem ostatnio na składzie węgla za ekogroszkiem. Sporo wypytałem i mam mieszane uczucia. Mają w sprzedaży 3 rodzaje. Jedenz  nich to rosyjski, kolejny z polskiej kopalni Bogdanka ale ona nie produkuje ekogroszku. Wytłumaczono mi, że sami robia to na placu odpowiednimi maszynami czyli sortowanie i kruszenie. Czy to jest ok i fer?? Kolejny ekogroszek to właśnie mieszanina rosyjskiego z bogdanką w odpowiednich proporcjach. Czy warto brac pod uwagę taki skład czy omijać szerokim łukiem??

Gdzie w Lublinie sprzedają ekogroszek z Bogdanki?

 

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem po 2 worki rosyjskiego, Bogdanki i BoBo. Za kilka dni, jak podeschnie wrzucę na ruszt. Worki solidne, zgrzewane, bez perforacji, co utrudnia wysychanie. Co w nich jest, wie tylko ten co to produkuje, o certyfikaty nawet nie pytałem. Byl jeszcze  miał, odsiewka za 16 zł worek 25 kg. Ten miał to chyba przypadkowa mieszanina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co sie dowiedzialem to Bobo jest mieszanka rosyjskiego z bogdanka w odpowiedniej proporcji. Tajemnica jest wlasnie proporcja. Ruski bardzo ladnie sie wypala i tylko szary pylek w kotla. Mam tez duzo nizsza temp spalin na nim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak było do przewidzenia Bogdanka nie nadaje się do spalania w retorcie, przynajmniej mojej. Spore, niedopalone skwary (wysokie RI). Podobnie mieszanka Bogdanki z rosyjskim grochem. Jedynie gdy Bogdankę zmieszałem z Greenpalem wyglądało to nawet nieźle. Tak czy owak wracam do PGG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Spaliłbyś nawet bogdankę ale bez domieszki czegokolwiek tylko totalnie wydłużyć czas przerwy w podawaniu oraz ciut mniej powietrza , wiem coś na ten temat bo spalałem eko o spiekalności 80 Ri .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszanka Ruska z bogdanka czyli Bobo wypalił się u mnie na pył. Nie zmienia to faktu, że ta mieszanina moim zdaniem to syf. Smierdzi siarą i piec brudzi mocno. kalorycznośc do mnie tez nie przemawiała. Paliłem też ruskiem o mniejszej kaloryczności i szalona różnica

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A diablo czerwony? Palił ktoś tym? 

Wartość opałowa: 24 MJ/kg

Spiekalność: 0 RI

Granulacja: 8-25 mm

Zawartość popiołu: < 5%

Zawartość siarki: 0,3%

Warto czy darować sobie? 

880 zł/t - darmowa dostawa w całej Polsce

Edytowane przez AqrratWsamRaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spaliłem tego Diablo 100kg. i więcej go nie kupię. W porównaniu do retopala czyściej 100%, ale zużycie większe 30%. Myślę że Ogień i Diablo w jednym domu stali. Chcesz mieć czyściej w kotle i mniej popiołu pal Diablo, chcesz bardziej ekonomicznie i więcej pracy przy kotle kup coś innego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki to pozostanę przy Skarbku ale teraz kupię z Piekar bo  Bobrek podobno lipa (chociaż ja miałem dostawę z maja 2018 i jest ok). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.