Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka Kotła Na Dolne Spalanie. Prośba O Rady Czy Warto?


palaczRybnik

Rekomendowane odpowiedzi

Na poniższym rysunku nabazgrałem rzut boczny palnika i kawałek komory tuż za nim. Wszystkie podane wymiary są takie jakie planuję zrobić. Szerokość palnika będzie miała 17cm z możliwością poszerzenia go do 20cm. Powietrze wtórne (PW) będzie podawane z wydzielonej części popielnika. Jakby ktoś zechciał rzucić okiem i zgłosić jakieś uwagi będę bardzo rad.

25a4b89e9e913ed5med.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta lewa półka może zostać  tylko nie musi aż tyle wystawać ,może coś tam ograniczy wlot PW jak pisze sambor ,ale za to będzie ograniczać nadmierne za popielenie tego otworu szczególnie przy czyszczeniu kotła i zgarnianiu z górnej półki osadów spadnie to prosto do otworu PW  i go zasypie .Jak robi się drugi popielnik na PW to trzeba pamiętać że musi to być tak wykonane żeby była możliwość czyszczenia popiołu który tam wpadnie przez otwór PW.Na zdjęciu miałem PW zrobione właśnie z taką małą półka od góry .

IMG_0649.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, maracz napisał:

Na poniższym rysunku nabazgrałem rzut boczny palnika i kawałek komory tuż za nim. Wszystkie podane wymiary są takie jakie planuję zrobić. Szerokość palnika będzie miała 17cm z możliwością poszerzenia go do 20cm. Powietrze wtórne (PW) będzie podawane z wydzielonej części popielnika. Jakby ktoś zechciał rzucić okiem i zgłosić jakieś uwagi będę bardzo rad.

25a4b89e9e913ed5med.png

Wg mnie to pw lepiej podać w najwęższym miejscu, tam gdzie jest 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą konstrukcję będę chciał zrobić tak żeby łatwo było wymieniać szamotki, tak więc najpierw potestuję wersję  z daszkami a jak coś będzie nie tak ze spalaniem to wymienię na gładkie i będę miał porównanie.

Mam jeszcze pytanie odnośnie wielkości otworu PW  dla palnika 17cmx3cm(wylot) czy można to jakoś z grubsza obliczyć? Ja myślałem zrobić ten otwór tak jak na rysunku,  czyli za klinem szerokość 17cmx1,5cm oczywiście będzie jeszcze jakaś klapka w popielniku do sterowania ilością powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas przeróbki coraz bliższy  stąd kolejne pytanie, otóż najbliższe otoczenie palnika do wysokości 23cm będzie z szamotu, w wyższych partiach komory dopalania chciałem zastosować albo wermikulit albo jakieś płyty ceramiczne z tym że jak widzę że taka płyta ceramiczna ma 300 kg/m3 to od razu nasuwa mi się myśl że to "papier" jest. Miał ktoś do czynienia z takimi płytami i podzielił się wrażeniami odnośnie np. wytrzymałości na wysoką temperaturę?

Jaka temperatura może być wytwarzana w palniku podczas spalania drewna?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeróbka w końcu zrobiona. Palnik o rozmiarach 19cmx6cm(wlot)x3cm(wylot) jak i komora dopalania do wysokości 23cm jest z szamotu, całą dalszą część komory zrobiłem  z wermikulitu.

Następna zmiana jaką zrobiłem to to że popielnik podzieliłem na dwie niezależne części z jednej większej zasilam zasyp w PP które teraz  puszczam od dołu przez ruszt. Od razu zauważyłem że taki sposób podawania PP powoduje u mnie wypalenie się wsadu na pyłek, wcześniej kiedy puszczałem PP tylko nad ruszt to po skończonym paleniu pozostawał niedopalony koks. Z drugiej części popielnika zasilam palnik w PW, jest ono sterowane niezależnie od PP i w jakimś tam stopniu podgrzane, Do podgrzania wykorzystałem czopuch i rurę przyłączeniową do komina, PW leci do tylnej części popielnika kanałem o przekroju 15x6cm i mam możliwość płynnej jego regulacji a w razie potrzeby i całkowitego odcięcia.

Puki co nie wyciągam żadnych głębszych wniosków odnośnie jakości obecnego spalania drewna, ponieważ do podgrzania wody potrzebuję "garstki" drewna i pewnie palnik jeszcze się dobrze nie nagrzeje a wsad jest już wypalony, tym nie mniej wymiennik jak zauważyłem po skończonym paleniu jest co prawda czarny ale są na nim śladowe ilości sadzy, ale tak jak pisałem wcześniej prawdziwa weryfikacja całej konstrukcji przyjdzie w sezonie grzewczym.

Na końcu chciałem podziękować wszystkim za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ci to wyszło - ale spróbuj jeszcze 1 rzecz : mianowicie  połóż sobie jakiś szamot na tym rusztcie wodnym - bo ruszt wodny przy węglu jest ok ale nie przy drewnie bo wychładza żar i kiepsko  sie ono dopala. U siebie w Zebcu SWK (stary GS) jak tylko zakryłem ruszt wodny drewno wypala sie tak ze zostawaje prawie 50% mniej popiołu a to co zostało to był pyłek a nie płaty  popiołu - także też taki patent polecam - ale pamietaj - wyłącznie do palenia drewnem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik nie generuje mocy,moc uzyskujesz w palenisku i jest zależna od jego wielkości i zastosowanego paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik robimy pod aktualne palenisko,nigdy odwrotnie.Pytanie czy takie wymiary palnika będą u kogoś odpowiednie to wróżenie z fusów.Możemy zapytać o geometrię albo materiały,wymiary muszą wyjść metodą prób i błedów,nie ma identycznych warunków dla wszystkich instalacji kotłowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą sprawą jest jeszcze nie poruszany przez większość osób 1  parametr  palnika - jego długość. - czyli droga jaką spaliny przebędą na drodze między większym i mniejszym przekrojem, u mnie jest to ok 12cm, nie wiem jak u innych kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem parametr długości/wysokości palnika.Stwierdziłem że dłuższy nie przynosił zauważalnej poprawy i został skrócony o wysokośc cegły szamotowej.Dysponując szafą aparatury pomiarowej pewnie łatwiej by było cokolwiek stwierdzać i budować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.