Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi



Zrobiliśmy test wody u Ryśka ,jago pellet po godzinie nadal w kawałku , zrobiłem u siebie test i mój po 3minutach się rozpadł na papkę .


Wyczuwam zmielone panele w kolorze złotego dębu, a nie dąb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało tego panowie on do tej chwili nie rozpuścił się na papkę.

Moc nadmuchu również maleje jak spada moc kotła.

Czyli 15 godzin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może azbest haha. A jeżeli chodzi o obniżanie mocy to nie spotkałem się z tym. Gdyby to było zabezpieczenie przed zasypaniem palnika to zmniejszył by tylko dawkę paliwa ale nadmuch powinien zostać, co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze testy

Podniosłem kaloryczność na 6.5

innych parametrów nie zmieniając. Kocioł uruchomiony po postoju od zera.

Nie podoba mi się popiół wygląda jakby nie spalał peletu.po godzinie pracy płomień prawie stały 6-8 procent.

Po tej zmianie pelet nadal nadal jest niedopalony.

Kocioł stop. podnoszę kaloryczność na 7, podnoszę również nadmuch na 36

Zobaczymy jakie będą zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W ubiegłym sezonie paliłem podobnym pelletem za 499pln. (nigdy więcej!) Wtedy też podniosłem mu kaloryczność do 7, a czas cyklu w trybie praca do 50s, nie kombinowałem z nadmuchem bo jak za dużo dasz to będą spieki. Też myślałem aby go zmieszać z lepszym, ale mi odradzono i jakoś się udało go zmęczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiek30 jak spada zadana moc nadmuch również spada. Popracuje kilka minut, moc podnosi się do zadanej i ponownie spada i tak wkoło, pracuje już tak 1.5 h. Z tym, że czasem jak ok.20-30 minuty pracy ma płomień nawet 80-100% im dłużej pracuje na obecnych ustawieniach tym jest gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Nadmienię na początek, że jestem w trakcie czytania wszystkich stron tego rozbudowanego wątku. Użyłem też wyszukiwarki lecz robię to źle albo nie ma takich informacji w tym obszernym temacie. Ale do rzeczy. Od 2015 roku jestem posiadaczem kotła Oginwo Eko Plus 16 kW. Z samego pieca jestem bardzo zadowolony. Od początku palę suchym opałem, zainstalowałem również "dosuszanie" zasobnika. Przyznam jednak, że mam dosyć węgla i syfu w kotłowni. Mam znajomych, którzy bardzo sobie chwalą palenie pelletem. Mój kocioł zbliża się do szóstego sezonu eksploatacji. Z doświadczenia i opinii innych użytkowników wiem, że między 6 a 8 sezonem pracy (zależy jakim opałem ktoś palił) występują problemy ze ślimakiem (zużycie) oraz bardzo często pojawiają się dziury w żeliwnym korpusie podajnika (wytarcia) lub palnika. Nie chcę już tutaj wchodzić w technikalia i przyczyny tych usterek. Jednak mam świadomość, że być może wkrótce mnie to czeka i będzie trzeba wyłożyć 1500-1700 zł na części naprawcze. Może nie na raz. Stojąc przed taką ewentualnością zastanawiam się nad zakupem palnika Kipi w wersji 16 lub 20 kW oraz jego montażem w miejscu gdzie obecnie wchodzi retorta. Oczywiście montaż na flanszy i z odpowiednim dystansem do przeciwległej ściany kotła. W związku z tym mam pytanie czy ktoś miał styczność z przeróbkami takiego pieca ? Dodam, że sam wymiennik jest według mojej oceny dobrze zaprojektowany i jeśli jest czysty to średnie temperatury spalin wynoszą około 130 stopni. Zastanawiam się jedna nad jedną kwestią. Nad obecnym palnikiem jest zamontowany żeliwny ruszt awaryjny wraz z deflektorem. Obecnie płomień idzie pionowo z palnika na ten deflektor. Po zamontowaniu palnika na pellet płomień leci raczej poziomo. Czy będzie to miało jakiś istotny wpływ na działanie kotła ? Czy zasadnym byłoby położenie na tej jednej ściance płyt szamotowych w celu odbicia płomienia ? Nadmienię dla ciekawości, że Ogniwo również sprzedaje kotły na Pellet ale z palnikiem rynnowym. Z tego co widzę to wymiennik jest praktycznie taki sam jak w moim piecu. Palnik jest tak samo zamontowany a na przeciwległej do palnika ściance nie ma żadnej dodatkowej płyty szamotowej. To skłania mnie do myślenia, że po zamontowaniu palnika Kipi wszystko powinno działać jak trzeba. Czy dobrze myślę ?

Mam jeszcze pytanie odnośnie sterownika Plum. Niestety gubię się w tych wersjach a mówiono mi, że wersja 360 jest najbardziej uboga itd. Obecnie w swoim piecu mam sterownik eCoal v3.5 i jestem zadowolony z jego funkcjonalności bo oferuje dostęp zdalny do ustawień, aplikację na telefon itd. Jak jest w przypadku sterownika Plum ?

I jeszcze jedno pytanie. Może trochę głupie lub naiwne ale dużo z Was przeszło z węgla na pellet, więc ma odniesienie. Obecnie spalam około 3.5-4 tony ekogroszku licząc od 1 Listopada do końca Marca. Jakiego zużycia pelleteu mógłbym się spodziewać ? Mówimy o pellecie dobrej jakości.

Serdeczne dzięki każdemu z Was za odpowiedź. Ten temat to kopalnia wiedzy. Biorę się za kontynuację czytania.

Edytowane przez renekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! Używam palnika kipi piąty sezon. Jestem bardzo zadowolony po przejściu z węgla / drewna. Mam sterownik ecomax 850 P2 C, podgląd przez internet itede. Palnik jest zamontowany w drzwiach popielnika, więc mam do niego łatwy dostęp.
W przypadku montażu palnika w miejscu retorty problem jest z czyszczeniem - utrudniony dostęp. Trzeba jednak co jakiś czas rurę palnika wyczyścić.
Poza tym same plusy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. U mnie montaż w drzwiczkach nie wchodzi raczej w grę bo piec jest tak ustawiony, że ktokolwiek będzie przechodził obok to będzie przepadał przez wystającą obudowę palnika (jeśli będzie tam zamontowany). Sądzę, że temat czyszczenia dałoby się jakoś ogarnąć. Drzwiczki środkowe są dosyć duże a zawsze sam palnik można odkręcić z flanszy i wyjąć ? Czy dobrze myślę ? Bo chyba tego czyszczenia nie dokonuje się tak często ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@renekm

A nie będziesz miał problemu po 2022r. z bezklasowym kotłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, eliks napisał:

A nie będziesz miał problemu po 2022r. z bezklasowym kotłem?

Nie bo kocioł jest 4 klasy i ma normę: PN-EN 303-5:2012

W moim województwie dead time dla tego pieca to koniec 2027 roku.

2 minuty temu, cezar76 napisał:

Nie daj się skusić na sterownik 350. Przynajmniej 850. Do obsługi przez internet trzeba dodatkowo dokupić moduł econet.

Tego TP-Linka wartego 100 zł co za niego kasują 500 ?? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Słuchaj, jak masz retortę to fajną opcja jest palnik Viper.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eliks napisał:

Spoko. Słuchaj, jak masz retortę to fajną opcja jest palnik Viper.

Czytałem trochę o tym ale sterownik według mnie kiepski to raz a dwa cena dosyć wysoka w porównaniu do Kipi. Ludzie ponoć czekają rok na jakąś aktualizację. Strona producenta nie budzi delikatnie mówiąc zaufania.

W czym taki Viper jest lepszy od Kipi ? No wiem, że płomień jest pionowo ale jest jeszcze coś jeszcze ? Chyba obrotowy palnik lepiej sobie radzi z gorszym paliwem  niż rynnowy ?

Edytowane przez renekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z ceną nie powalczysz, ale Timel jako sterownik ma bardzo dobre opinie. A jaka jest różnica jeśli się orientowałes? Można wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, eliks napisał:

No z ceną nie powalczysz, ale Timel jako sterownik ma bardzo dobre opinie. A jaka jest różnica jeśli się orientowałes? Można wiedzieć?

No więc za Viper 15 kW kosztuje 4500 zł z tym sterownikiem Timel. Trochę czytałem posty o tym i jeden gość z tego forum mocno to testował i były tam dosyć duże błędy. Była wojna o to na forum, że czekają i nikt nie poprawia czy coś. Wiem, że ten palnik występował też ze sterownikiem Pello z Elektro System, czyli producentem eCoal i Bruli, które akurat mogę bardzo pochwalić.

Jeśli chodzi o Kipi to mam cenę 3500 zł za 16kW ale z tym sterownikiem 360.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@renekm niestety taki TP link za 100zl nie zadziała, ale spokojnie zawsze możesz kupić za tyle ?

https://www.wentor.pl/sklep/akcesoria-do-kotlow/sterowniki/modul-wi-fi-do-kotla-lidia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@renekm mówisz że już trochę latek ma twój wymiennik nie obawiasz się że po 2 latach jednak będziesz zmuszony wymienić go bo zacznie przeciekać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz z 360tka. Tam juz nawet z 850 softy nie są rozwijane, nowe pokojówki z serii X już nie podłączysz itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, eliks napisał:

@renekm niestety taki TP link za 100zl nie zadziała, ale spokojnie zawsze możesz kupić za tyle ?

https://www.wentor.pl/sklep/akcesoria-do-kotlow/sterowniki/modul-wi-fi-do-kotla-lidia/

To była ironia. Wiem przecież, że coś tam wgrywają ?

Co do obaw o kocioł to ma 5 lat. Jeśli palnik by się sprawdził to miałem w planie kupić sam wymiennik w 5 klasie - jeśli doszłoby do awarii. Np. marki RBR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Bo chyba tego czyszczenia nie dokonuje się tak często ?


Pisząc "czyszczenie palnika" miałem na myśli czyszczenie rury paleniskowej. U mnie jest to robione raz w tygodniu - dwa obroty wewnątrz metalową szczotką i płaskim śrubokrętem. I tyle.

Z KAŻDEGO peletu zostaje jakaś ilość nagaru, nawet z sosnowego. A warto dbać o czystość otworów nadmuchowych.

Na początku tego wątku znajdziesz post@robin60, który ma również zamontowany kipi w miejscu retorty i wspomina, że dostęp do palnika ma rewelacyjny.
Viper świetnie sprawdza się w wymiennikach kotłów olejowych.@sambor świadkiem. Ale nie chcę o tym wspominać w wątku o palniku kipi, bo jeszcze znowu ktoś usunie mojego posta i śladu po nim nie zostanie.

Kompletnego czyszczenia palnika dokonałem nie po jednym sezonie, a po czterech. Moja wina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor nie ma Vipera tylko Vikinga ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.