Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, ptaku666 napisał:

Hej,

zmieniłem pellet na no name bez danych o kaloryczności i wilgotności. Wiem tylko że jest z drzew liściastych. W teście masy wyszło mi 1240 gram. Próbuje ustawić palnik na jak najlepszą pracę na tym pellecie. Kaloryczność ustawiłem na 4.9 KWh. Strumień paliwa mam 4.1 kg/h. Płomień wygląda ok w miarę jak zerknę na niego po otwarciu drzwiczek, natomiast płomień według sterownika waha sie od 48 do 85%. Widziałem tutaj i na różnych filmikach użytkowników że maja prawie cały czas po 100% płomienia. Jak zmniejszyłem kaloryczność płomień według sterownika wydawał sie być lepszy ale naocznie było wręcz odwrotnie. Temperatura tez wolniej rosła. Pytanie brzmi, jakie Wy macie sposoby na ustawienie palnika pod pellet który nie ma danych o kalorycznosci, wilgotności itd. Wcześniej miałem pellet iglasty i tam płomień był ładny na oko jak i sterownik podawal 75-90%.

Jeżeli z testu podajnika  wyszło jak wyżej wpisz 1250 ciut zawyż kaloryczność na 5,4   5,5 , płomień powinien być wyraźniejszy.

'Wiele osób pyta mnie w wiadomościach jak sprawują się inne kotły z palnikami KIPI, otóż spełniam prośbę zainteresowanych.

Kocioł Kołton biopelkompakt 16 KW  110 litrów poj. wodnej z palnikiem KIPI 20 KW sterownikiem Tech kompletnym, w tym i sterowanie kotłem przez internet. Kocioł odpalony dwa tygodnie temu na sprzęgło rozdzielaczu 2 obiegi grzewcze gdzie w belce rozdzielacza znajduje się komora , w której następuje mieszanie czynnika grzewczego powracającego z obiegów grzewczych instalacji z czynnikiem grzewczym z przewodu kotłowego zasilającego.  Ilość odpaleń kotła od termostatu Salus na dobę 2. Pow. domu 170 m2.

Komora spalania przy zachowanym rygorze zaworu ochrony powrotu 55 st, firmy HERZ wygląda tak. Kontrola kotła w dniu 15.11.2020.1097251244_OperaZrzutekranu_2020-11-16_164359_allegro_pl.thumb.png.2be7092761ab78c34965ba64d4a47cd3.png

241716706_WhatsAppImage2020-11-16at14_58.21(2).thumb.jpeg.be639713e12e910645046c8ecdadd2e9.jpeg330555402_WhatsAppImage2020-11-16at14_58_21.thumb.jpeg.17689b637a7513e677be9587aa7c8be0.jpeg1928045557_WhatsAppImage2020-11-16at14_58_19.thumb.jpeg.20da2edb99d31f72bd04ec2596cb0376.jpeg1745731305_WhatsAppImage2020-11-16at14_58.20(1).thumb.jpeg.3ea45efb99cf506cc99ae83439136727.jpeg1313099925_WhatsAppImage2020-11-16at14_58_20.thumb.jpeg.0161aa052d574ef495242efd141b4895.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło popatrzeć na taką kotłownię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie .

Proszę mi napisać w skrócie bez rozpisywania się jaka jest przyczyna stosowania przez 80% firm palników - kolanek zdawczych ( tzn ta rura ,która idzie od palnika ) natomiast 20% nie stosuje jej. Czy jest możliwość cofnięcia się płomienia z palnika następnie pociągnięcie za sobą rurę spiro + pellet ? Czy i co jest bezpieczniejsze mieć tą rurę czy jej nie mieć ? Pytam gdyż słyszałem teorie takie że jeżeli rura jest obecna( stalowa ) ; przy cofnięciu się płomienia ogień może pójść szybciej w przypadku gdy rura stalowa będzie zainstalowana . W przypadku rury karbowanej plastik się stopi.. 48196e894f64b85b448f82a99e2e873d.jpg

Wysłane z mojego Pixel 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz trochę dreszczyku emocji tak traktowane po macoszemu , Kocioł Kostrzewa 12 kw z palnikiem KIPI 16 kw , poj, wodnej do 50 litrów. Znajomy z zachodniej Polski podesłał mi zdjęcie jego montażu. Nie ma konta na Tym forum , ale jak mówi uważnie czyta wątki tego forum które go interesują. Z bardzo ciekawych  informacji jest to , że firma Kostrzewa nie robiła żadnego problemu w sprzedaży kompletnego wymiennika wraz z zasobnikiem, użytkownik jedynie podłączył palnik wraz ze sterowaniem PLUM ecomax 920. 

Kocioł sprawuje się rewelacyjnie jeśli chodzi o czystość spalania jak i czystość wymiennika, pomimo samej komory spalania  wykonanej z szamotu z którą nic się nie dzieje. Odpaleń na dobę około 7-8 , ale użytkownik w rozmowie telefonicznej już zasygnalizował przerobienie kotłowni i dostawienie bufora. Polecam

590879013_126071720_279181483525405_7042585998741936738_n(1).thumb.jpg.0ac52e01ab7f746026b329202fcf5926.jpg

Kolego Gonzus1989 to wynika z konstrukcji kotła. Wszystkie kotły które mają nad sobą zasobnik a tym samym podajnik poziomy czyli takie 2 w 1 np. Slimko to nie stosują określonych przez Ciebie tak zwanych kolanek zdawczych. Ot i cała filozofia.

815739246_OperaZrzutekranu_2020-11-16_191304_alekotly_pl.png.36531b31a1caf2f0a1067256ae3f50c5.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie myślisz że jest to o forma zabezpieczenia przed np. Zatarciem się podajnika w palniku , kontynuacja podawania palletu przez podajnik a co z tym idzie ? Płomień powstanie w miejscu gdzie pallet wlatuje . Był przypadek że użytkownik pallet miał spalony podajnik przez to .

Wysłane z mojego Pixel 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Czy jest możliwość cofnięcia się płomienia z palnika następnie pociągnięcie za sobą rurę spiro + pellet ? Czy i co jest bezpieczniejsze mieć tą rurę czy jej nie mieć ? Pytam gdyż słyszałem teorie takie że jeżeli rura jest obecna( stalowa ) ; przy cofnięciu się płomienia ogień może pójść szybciej w przypadku gdy rura stalowa będzie zainstalowana . W przypadku rury karbowanej plastik się stopi...


Warto zajrzeć:
https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/31052-po%C5%BCar-pieca/&share_tid=31052&share_fid=110131&share_type=t&link_source=app
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie do takiej sytuacji nigdy nie powinno dojść jak widać nie miał kolanka zdawczego pytanie czy by to coś pomogło ?



Wysłane z mojego Pixel 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2020 o 20:36, piotrkierys napisał:

Temperatura spalin w granicach 125c
Palnik idzie na pełnej mocy 20kW spalanie na pełnej mocy to 3,6kg/g95358d15f112ee587d73a969714dd0db.jpg714d7e590fc56fba79ce94cf99327ef8.jpgb9710661a46327592b7cef716ea897a5.jpg

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 

3,6 x 5kw=18kw moc ,a tak naprawdę to idzie z pelletu wyciągnąć max 4kw z kg = 15kw

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość opałowa drewna (i peletu) to ok. 5 kWh z kilograma. Moc sterownik podaje dobrze. Natomiast dzięki stracie kominowej, na wymienniku, rurach itd. efektywnie wykorzystujemy ok. 4 kWh. Tu masz rację.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No drewno w kg ma mniej kWh niż pellet. Najbardziej kaloryczne drewno licząc na kilogramy to oczywiście sosna, dlatego to iglasty pelet jest "najmocniejszy". 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe i całkiem naturalne, biorąc pod uwagę że lepiszcze pochodzenia naturalnego dobrze się spala i jest w każdym pellecie, również w tym z DINem bo certyfikacja na to pozwala. Poza tym w każdej tabelce kaloryczność drewna na kg jest obliczana dla wilgotności ok. 18-20% gdzie pellet to kilka procent. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ma może ktoś ustawienia dla kotła 43 kW z palnikiem KIPI i sterownikiem ekoMAX920Pi-K. Interesują mnie ustawienia palnika jak i kotła.

Nie wiem jakie dobrać parametry dla takiej mocy. Jakie nadmuchy min. , średnie, max. itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 20 kW, to nie we wszystkim podpowiem, bo mają parę różnic, ale jakbyś podał na początek trochę szczegółów:
- jaki masz kocioł?
- co ogrzewasz takim duzym palnikiem? Ile metrów?
- jakie masz sterowanie? Pogodowka czy termostat wewnątrz?
- jak masz zrobioną ochronę powrotu?
- jaki peletem palisz?
To tak na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, papen76 napisał:

Ja mam 20 kW, to nie we wszystkim podpowiem, bo mają parę różnic, ale jakbyś podał na początek trochę szczegółów:
- jaki masz kocioł?
- co ogrzewasz takim duzym palnikiem? Ile metrów?
- jakie masz tam sterowanie? Pogodowka czy termostat wewnątrz?
- jak masz zrobioną ochronę powrotu?
- jaki peletem palisz?
To tak na początek...

Jest to dom 450m2  kocioł Kotłyleszka KETLA 43kW palnik KIPI sterownik ecoMAX920P1-K, na panel pokojowy niestety jeszcze czekam bo nie doszedł, nie mam pojęcia o co chodzi z ochrona powrotu, zamontowane 2 pompy CO i CW z zaworem 3D, Pellet z drzewa iglastego 6mm, na teście wyszło 1940g. Temperatura na koltle zadana 55C po dobiciu do 60C wygaszanie do 55C i rozpalanie na nowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z opisu czuje nosem niepoprawną instalację i niepoprawne ustawienie kotła. Ja nie rozumiem dlaczego nikt nie zagląda do DTRki?

Edit: cofam moje zdanie. Nie zaglądaj do instrukcji bo to jedna wielka bzdura, w dodatku skopiowana z ekogroszka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, eliks napisał:

No z opisu czuje nosem niepoprawną instalację i niepoprawne ustawienie kotła. Ja nie rozumiem dlaczego nikt nie zagląda do DTRki?

Edit: cofam moje zdanie. Nie zaglądaj do instrukcji bo to jedna wielka bzdura, w dodatku skopiowana z ekogroszka.

Jakieś wskazówki?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki są takie żebyś na początek podniósł temperaturę zadaną na kotle do 65* i uracz nas dokładnymi zdjęciami instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że tak dopytuje, ale to będzie ważne, bo zdaje się największy palnik, jaki tu zaistniał dobrej pory to 36 kW.
Jakiego rodzaju masz ogrzewanie? Podłogowka, kaloryfery?
Ochrona powrotu to zabezpieczenie kotła przed korozja niskotemperaturowa. Może być realizowana na kilka różnych sposobów i to też jest ważne dla ustawień.
Ale na pierwszy rzut oka: masz niska histerezę kotła.
Niestety nie mam doświadczenia w prowadzeniu tak duzych obiektów i jest pytanie czy lepiej dla Ciebie iść cały czas mała mocą czy ruszyć w stronę palenia od histerezy kotła.
Jak możesz, zrób zdjęcie tych pomp, zaworu 3D i jak instalacja podłączona jest do kotła.
Wtedy wszystko pójdzie szybciej.
@cezar76 Ty chyba masz coś większego u siebie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.