Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nie zapomnę to dam znać , ale nie przewiduję żeby szybko to nastąpiło.

Jak pompa się załączy i otwiera się zawór 4 D jest nagły spadek temp na powrocie do 30 st. w tym czasie zawór się ponownie zamyka ale tylko do wartości 5 % otwarcia jest nagły wzrost temp na powrocie w tym czasie temp na kotle cały czas rośnie.

Drugie uderzenie to spadek do 33/35 przy otwarciu zaworu aż wyrówna temp w obiegu trwa to 4 razy aż ustabilizuje układ. I już jest ponad 50 Tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60, czyli nic nowego. Kocioł jest zalewany zimną wodą i trochę trwa ustabilizowanie instalacji. 

Widziałem nie raz miękki "soft start" instalacji mocno wychłodzonej, ale w układzie ze sprzęgłem i zaworem VTC 55 stopni. Porównywać tego z magicznym 4d chyba nie ma większego sensu...  

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno sprzęgło jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, a ta magia to rozwiązanie trochę ułomne, aczkolwiek jak jest pełnia sezonu grzewczego gdzie palnik nie odpoczywa to spełnia to swoją funkcję na tyle , że kocioł nie płacze i i się nie rosi w tylnej jego części u mnie jest sucho jak pieprz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, robin60 napisał:

 a ta magia to rozwiązanie trochę ułomne

I to właśnie chciałem od Ciebie usłyszeć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak polecasz świeżo upieczonemu użytkownikowi kotła czy palnika na pellet (który chce używać termostatu pokojowego do wyłączania pomp albo kotła) dobór prawidłowej instalacji obiegu kotłowego, to starasz się by była jak najlepsza i bezproblemowa, a nie "trochę ułomna"...

Ja u siebie raczej zostanę przy 4d z 2 zasadniczych powodów:

1. Jadę cały czas na stałej pompie i wysokiej temperaturze kotła, więc dużej tragedii nie ma

2. Mam obecnie trochę inne priorytety finansowe, poza tym żona urwałaby mi głowę, z powodu cytuję : Wywalania 1500 zł na niepotrzebne przeróbki, dla twojego widzimisię, przecież jest ciepło w domu"  koniec cytatu...:-):-)

Edytowane przez Benton661
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, cykl pracy układu na sprzęgle hydraulicznym i zaworze ATV 50stC (został mi taki z układu od ekogrocha, może zmienię kiedyś wkładkę na inną). Układ działa hybrydowo, podłogówka stała pompa, grzejniki termostat wyłącza pompę i palnik. Podłogówka wysysa kocioł cały czas.

image.png.23f10043c4264bf01cb29c2e7b852d52.png

Przy stałej pompie na obu obiegach delta nie przekracza 5stC. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragster, gdyby jeszcze Biawar zechciał sprzedać sam wymiennik kotła Pellux 200 co ma 190 L pojemności wodnej, po wymianie tego Twojego starego węglaka, miałbyś układ niemal książkowy na potrzeby swojego domu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat wyłącza pompę i palnik? a nie jest tak że wyłącza pompę a palnik wyłącza się po dojściu do temperatury zadanej , a włącza się po spadku o histerezę kotła ? dogrzewając się bo podłogówka go wysysa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat może wyłączyć pompę i palnik. Dla podłogówki jest wystarczająca ilość ciepła w samym kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Benton661 napisał:

 

2. Mam obecnie trochę inne priorytety finansowe, poza tym żona urwałaby mi głowę, z powodu cytuję : Wywalania 1500 zł na niepotrzebne przeróbki, dla twojego widzimisię, przecież jest ciepło w domu"  koniec cytatu...:-):-)

Przypuszczam że moja by mi też urwała jak bym sobie sprawił ecoLambde  dla mojego widzimisię bo przecież jest dobrze hehe.)  Benton pal licho głowę gorzej jak by urwała coś bardziej cennego .

Edytowane przez Kordjano
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Dragster napisał:

Termostat może wyłączyć pompę i palnik. Dla podłogówki jest wystarczająca ilość ciepła w samym kotle.

Czyli sygnałem do odpalenia kotła i pompy jest termostat , spadek temperatury o zadaną histerezę ? 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. W praktyce u mnie najpierw uruchamia się pompa, wyciąga resztę ciepła z kotła i uruchamia się palnik. Widać to na końcówce postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Dragster napisał:

Dokładnie tak. W praktyce u mnie najpierw uruchamia się pompa, wyciąga resztę ciepła z kotła i uruchamia się palnik. Widać to na końcówce postoju.

Czy jeśli termostat się rozlaczy a kocioł nie doszedł do zadanej temperatury to się wygasi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Kordjano napisał:

Benton pal licho głowę gorzej jak by urwała coś bardziej cennego .

Hahaha, tego by nie zrobiła bo to jest też w jej szeroko pojętym interesie, by to co dla niej cenne zostało na swoim miejscu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do magii powrotu zaworu 4d , to dodam coś od siebie...

U mnie praca na stałej pompie , temp.zadana kotła 66-tryb FL , więc podnosi do 71 + wygaszanie =74/76 stopni.

Mieszacz ustawiony na 50 przy obecnych temp.0-8 stopni...

Histereza 8, kocioł podejmuje pracę przy 58 .Najniższa temp.powrotu , jaką miałem 43,34575459122_Powrt.thumb.png.e2a3d3cd528b487472b6e9d86c80091d.png2002203437_Zrzutekranu(870).thumb.png.73e75e42e50a4836c89a222c52a82fc1.png...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję pod rozwagę kolegom którzy chcieliby ustabilizować pracę kotła, używają termostatu i nie chcą rezygnować z 4d. Kiedyś usilnie myślałem, żeby prowadzić tak kocioł  z dodatkową przerwą nocną. Nie podobało mi się zachowanie 4d i niestabilna praca instalacji. Sambor podesłał mi schemat który daję poniżej. Myślę, że stosunkowo niewielkim kosztem można znacznie poprawić pracę i zapewnić ochronę kotła

 

msg-18578-0-22787600-1518611365.jpg

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zdecyduję się nigdy na wyłączanie pompy i kotła od termostatu, z powodów czysto ekonomicznych. Rozgrzewanie samego wychłodzonego kotła, który ma w sobie prawie 100L wody trwa za długo i pochłania dużo paliwa

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej: Powrót przy pracującej pompie CO nie spada poniżej 55 stopni. Zapewniamy miękki soft start rozgrzewając zimną instalację, zawór 4d nie wachluje jak wariat, stabilizujemy pracę i chronimy kocioł

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz to co mój loddomat robi od momentu zapłonu do osiągnięcia temperatury powrotu stałej w cały czasie palenia mija 12min. Nie ma wcześniejszego  naładowania bufora dopóki temperatura kotła nie osiągnie ustalonej wartości

Zrzut ekranu 2019-11-27 o 09.53.09.png

 

Zrzut ekranu 2019-11-27 o 09.58.01.png

Edytowane przez Tomek0407
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak bufor to takie duże sprzęgło. U mnie też kocioł najpierw rozgrzewa siebie i swój obieg kotłowy. Z czasem sprzęgło zaczyna być ładowane. Obiegi pobierają energię tylko i wyłącznie ze sprzęgła. Nie ma możliwości by kocioł został zalany zimną wodą z obiegów poniżej temperatury roboczej zaworu ATV. Jedyna możliwość to spadek temperatury kotła sam z siebie podczas przestoju.

Edytowane przez Dragster
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.