Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Choćby z tego względu że w 350 podajnik 2 kręci się na okrągło nie wiadomo  po co , oszczędności niewielkie  a później lament że czegoś nie mamy czy nie możemy podłączyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego dobrze jest wiedzieć co się chce i jak się chce.A co jeśli przydałby się bufor.Może się okazać,że 850 nie spełnia naszych oczekiwań.

Nie sztuką jest wydać pieniądze.Sztuką jest mądrze wydać pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2019 o 17:24, robin60 napisał:

Dopłać do 850 i bez problemu te 250 zł Cię nie zbawi, a i święty spokój na cały czas użytkowania.

Moduł B będzie Cię kosztować około 400 zł. Nie warto.

Kolega zamawiał kocioł z tego miejsca i wychodzi,że będzie musiał dopłacić 500zł:

http://www.mpm-kotly.pl/zamowienie.html

MPM Bio-Pell 5 - 19 kW + sterownik ecoMAX 350 - 9000 brutto + 200 zł Koszt transportu.

MPM Bio-Pell 5 - 19 kW + sterownik ecoMAX 850 - 9500 brutto + 200 zł Koszt transpor

Edytowane przez g69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chcę zamontować palnik Kipi w piecu Kołton Trox 25kW – montaż w środkowe drzwi.  Kocioł dolnego spalania. Zestaw ma do ogrzania powierzchnię około 220m, połowa podłogówka na osobnych pompach,  połowa grzejniki, zbiornik CWU 300l tylko zimą – w lecie panele. Ściany porotherm 30 + 10cm styropianu. Poddasze 25cm wełny. Na instalacji zawór trójdrogowy manualny, w piecu czujnik temperatury spalin, komin ceramika fi 200. Bardzo proszę o pomoc:

- jak ten wymiennik będzie pracował z palnikiem bez dodatkowych przeróbek jak montaż szamotu itp.?

- który Kipi wybrać 20kW czy 26kW

- jak Kipi będzie sobie radził z peletem z domieszką grubych trocin – mam dostęp do suchych trocin z wiertrek wysokoobrotowych – troty mają postać podobną do herbaty granulowanej około 3mm średnicy

- ktoś poleci instalatora z małopolski, lub ewentualnie jak wygląda gwarancja przy własnym montażu.

Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego widzę , że nikt nie garnie się do odpowiedzi, więc postaram Ci się pomóc.

Jeżeli chcesz zamontować palnik w tym kotle to zrób foto tego kotła i go tu zamieść w tedy się do tego odniosę. Dobrze by było jak byś z instrukcji zamieścił przekrój tego kotła.

Z opisu widać , że dom dość dobrze ocieplony , komin stworzony pod pellet , trzeba by zastosować regulator ciągu kominowego jak chcesz mieć straty minimalne w spalaniu.

Trzeba przerobić trochę instalację na podłogę zawór temperaturowy  zaś na drugą część instalacji grzejnikowej zawór 4 D z siłownikiem. Ma to tak wyglądać , jak chcesz tanio i dobrze.

poprawka.thumb.jpg.5b8a77b5385769854769a0032a2eaab8.jpg

Do tego kotła powinien starczyć KIPI 20 KW według mnie z palcem w nosie sobie poradzi i będzie zawsze pracował na wyższej mocy co jest wskazane choć nie do końca tak jest.

Kipi radzi sobie z każdym pelletem oprócz pelletu Bukowego , lecz trociny nie wskazane ponieważ może się zakleszczyć podajnik tzw. sztoker i dojdzie do jego spalenia tj, motoreduktora którego koszt nie jest tani.

Nie znam instalatorów z małopolski może kogoś spotkam niebawem na szkoleniu to Ci podeślę.

Gwarancja podstawowa (2 lata) obowiązuje jedynie w przypadku montażu palnika przez instalatora i wypełnieniu przez niego odpowiedniego dokumentu i przesłaniu go do KIPI. Można ją przedłużyć o 3 rok ale tylko w  przypadku serwisu tegoż palnika przez instalatora który posiada odpowiedni certyfikat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,

Opis kotła wraz z przekrojem:

https://www.kolton.pl/206-trotex

Instalacja u mnie zbliżona  do Twojego schematu - pompa przy piecu pcha do skrzynek rozdzielczych, tam odejścia na grzejniki i pompa z zaworem temperaturowym do obsługi podłogówki. Zawór 4d muszę dołożyć.

Z tym że nie radzi sobie z pelletem bukowym to mnie zmartwiłeś - mam dojście właśnie do bukowego. Na silniku sztokera nie można dołożyć zabezpieczenia termicznego chroniącego przed spaleniem? Na youtubie widziałem że czasami pellet jest tak zmielony w sztokerze na rewizji widać sam trot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł OK nada się. Jak się zdecydujesz na przeróbkę to cała automatyka z niego do wyrzucenia , łącznie z czujnikiem temp spalin.

Z przekroju tegoż kotła wyłania mi się temperatura spalin na pellecie do 70 st max. A jaka jest przy biomasie.

Pellet pelletowi nie równy pisząc o bukowym. Znam jeden przypadek , że palnik na bukowym zasypywało gdyż nie zdążył go spalać w komorze paleniskowej w efekcie czego dochodziło do ponownego rozpalania i tak w koło. Jak będzie pellet bukowo sosnowy w proporcji 50/50 to uważam , że nie powinno być problemów żadnych. Ale to czysta teoria trzeba by to sprawdzić przed zakupem takowego pelletu. 

Nie kombinuj jak każdy Polak z tym zabezpieczeniem termicznym bo to nie o to chodzi.

To co widziałeś na Yutube w sztokerze  to trocina ,  która powstała w podajniku głównym 1, i spadła do podajnika 2, czyli sztokera, ale ten podajnik ma jedynie za zadanie przepchnięcie pelletu do komory spalania on nie mieli w żadnym stopniu pelletu. Poza tym  dobry pellet jest zrobiony z tak rozdrobnionej trociny iż nawet jak się nawet trochę pokruszy to nie jest w stanie zablokować sztokera, w przeciwieństwie do tej trociny którą chcesz dosypywać do pelletu.

Ponadto taka trocina o  której piszesz ma postać luźną i według mnie zostanie szybko zdmuchnięta z paleniska spadnie do popielnika i tam się dopali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet jest zrobiony z trociny drobnej frakcji jak mąka , więc gdy zostanie zmielony to nie zablokuje sztokera  o dosypywaniu trociny do pelletu w postaci wiórów trzeba zapomnieć oznaczało by to dla ciebie same kłopoty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, noszę się z zamiarem złożenia zestawu, wymiennik skam-pv 13kw oraz palnik kipi ze sterowaniem ecoMax850.
Czy taki zestaw ma sens? Lepiej palnik zamontować w miejscu podajnika czy w drzwiach?

Na forum muratora czytałem, że piec ten został stworzony z zamysłem spalania właśnie pelletu, ale nie udało mi się znaleźć konkretnych informacji od osób już używających.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robin60 napisał:

Ma jak najbardziej sens , i wykorzystaj otwór w miejscu podajnika na ekogroszek.

Rozumiem, że palnik o mocy 16kw będzie ok, nie ma potrzeby zakładania 20kw?
Gdzie mogę taki kupić w rozsądnych pieniądzach? Jest na forum jakiś sprzedawca? Na popularnym portalu aukcyjnym jest za kwotę 4100zł + koszt montażu, a chciałbym założyć go sam.

#edit

I powiedz mi proszę, czy rura elastyczna ma jakieś ograniczenie długości? Chciałbym kupować pellet w big-bagach i rurę od podajnika włożyć bezpośrednio do worka. Mam na to miejsce, a ograniczyło by to pracę w kotłowni do minimum.

Edytowane przez Octopus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio do worka nie wkladaj, bo podajnik powinien być założony na stałe. Worek może się ruszać w miarę odbioru pelletu i będą się zmieniać parametry podawania. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 KW aż, aż. W kwestii zakupu zapraszam na pw.  Flansza montażowa dodatkowo płatna.

Rura spiro ma długość około 1 m , i tak jak podpowiada kolega @misiek30 , nie rób tego w worku. Lepiej jest wykorzystać beczkę 200 litrów metalową  np. po  płynie do chłodnic a pozyskać ją można w dużym serwisie jakimś, zanim zdecydujesz się na zbiornik albo sam go wykonasz to nic trudnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zbiornik zrobiłem ze starego 300-tu litrowego zbiornika hydroforowego, i też działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W worku istnieje ryzyko że żmijka złapie za ściankę worka lub za jakieś wystające strzępy i wciągnie to do środka . Skutek łatwy do przewidzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzielone: 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kiedyś fajny patent gdzie gość umieścił rurę w 240l pojemniku na śmieci. Pojemne, łatwe w przeróbce i samo uzupełnianie też spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kumpel mój tak ma, śmietnik 240l używany 150 zł i zbiornik " malina".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem taki za 130zl https://allegro.pl/oferta/kosz-pojemnik-na-smieci-bio-odpady-240l-brazowy-6421583563

Dół szeroki, płaski, idealne do wycięcia dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, Dzisiaj prawdopodobnie u mnie montaż Palnika kipi16+ecomax850

podpowiedzcie proszę na co zwrócić szczególną uwagę podczas montażu i jaki waszym zdaniem regulator pokojowy jest najlepszy?

esterx40?  ecoster200 czy ecoster touch?   długo się zastanawiałem nad przeróbką ale decyzja już podjęta, zobaczymy co z tego wyjdzie, najbardziej boję się tych wszystkich ustawień:)    Pozdrawiam serdecznie;)

Edytowane przez szumik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko instrukcja do ręki i czytać , jak czegoś nie zrozumiesz to na pewno koledzy ci wytłumaczą ,wal śmiało . Co do ecosterów to wszystkie spełnią swoją funkcję kwestia tylko czy chcesz mieć droższy i bardziej ładniejszy do ecoster 200 możesz dokupić za nie duże pieniądze dwa dodatkowe czujniki pokojowe do touch nie  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Od wczoraj jestem również posiadaczem zmodernizowanego kotła, załączam kilka fotek:)  teraz tylko czekać do zimy i zobaczymy co będzie;)

IMG_20190731_202147[1].jpg

IMG_20190731_202153[1].jpg

IMG_20190731_202203[1].jpg

IMG_20190731_202226[1].jpg

IMG_20190731_202319[1].jpg

IMG_20190731_202319[1].jpg

IMG_20190731_195131[1].jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.