Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego 8-10 rozpaleń to moim zdaniem nie jest źle mam podobnie i u mnie palnik 16  pracuje na mocy 15.

U Ciebie podłogówka wychładza.

Mam pytanie, Jak masz docieploną podłogówkę i kiedy został budynek :zamknięty tj. przykryty, może Ty jeszcze budynek tj. wylewki i ściany wygrzewasz ?

Może tu jest powód dużego spalania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pawel384 napisał:

Przy obecnych ustawieniach i histerezach ok 8- 10 razy.

Wszystko by było spoko, gdyby te postoje były dłuższe. O ile jeszcze termostat pokojowy ma osiągniętą temperaturę to kocioł szybko się wygrzeje bo działa obniżenie to i postój jest dłuższy bo woda tak szybko nie ucieka z kotła. 
Ale jak już podłogówka pracuje to to wygaszanie jest niemalże, że bez sensu. Bo wygasi się na 40 minut, później rozpalanie... co chwile ochrona powrotu...

Ochronę mógłbym wyłączyć bo mam pompę przewałową, ale u mnie ochrona działa też w ten sposób, że szybciej rośnie temperatura kotła, bo niejako spadek temperatury powrotu wymusza przymknięcie zaworu 3d 

Czyli dokładnie tak samo jak u mnie. Ja mam 8-9. Nie jest źle. Z tym, że spalanie nie przekracza 2 worków.  Dopiero przy -18stC dwa dni pod rząd miałem 33kg i 37kg.

Z czasem powinien budynek się wygrzać i będzie lepiej. 

Sprawdź jeszcze temperaturę spalin. Nawet analogowym termometrem do 500stC. Będziesz wiedział czy kominem nie ucieka.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dragster napisał:

 

Z czasem powinien budynek się wygrzać i będzie lepiej. 

 

6 minut temu, rychu29 napisał:

 

U Ciebie podłogówka wychładza.

Mam pytanie, Jak masz docieploną podłogówkę i kiedy został budynek :zamknięty tj. przykryty, może Ty jeszcze budynek tj. wylewki i ściany wygrzewasz ?

 

Nie neguję tego. Dom był stosunkowo szybko budowany. Przykryty na wiosnę, posadzki i tynki w połowie roku. 
Na pewno to jest przyczyna ale, czy to może mieć aż taki wpływ, ze spalanie jest 2x większe.

 

Dobra, aby nie zaśmiecać forum. 

Panowie serdeczna prośba o poradę. Krótko i na temat. Jak waszym zdaniem palić ?? Kolego @Dragster szczególnie do ciebie.

Ustawić małą moc te 10kw max i niech tam się kotłuje cały czas. Czy tak jak obecnie, aby się wygaszał ?
Obawiam się, że przy mocy gdzie spalanie będzie ok 2kg/h tj 10/11 kw to nie dobiję temperatury w której kocioł przejdzie w postój. Więc wtedy musiał by się palić 24/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw maks moc na 20kW, H2 14kW Min moc na 7kW. Histereza kotła na minimum 20stC. Histereza H1 na 5st, Histereza H2 na 7st. Nadmuchy ustaw na oko.

Pompa podłogowa na stałe. Sterowana najlepiej krzywą grzewczą.

17 minut temu, pawel384 napisał:

Ustawić małą moc te 10kw max i niech tam się kotłuje cały czas. Czy tak jak obecnie, aby się wygaszał ?
Obawiam się, że przy mocy gdzie spalanie będzie ok 2kg/h tj 10/11 kw to nie dobiję temperatury w której kocioł przejdzie w postój. Więc wtedy musiał by się palić 24/h

Takie kotłowanie na małej mocy jest najmniej ekonomicznie. No chyba, że masz kocioł z małą pojemością wodną i rozpaleń było by dużo. W Twoim przypadku nie jest źle tym bardziej, że masz samą podłogówkę, która wolniej wysysa ciepło z kotła. Traktuj kocioł tak jak mały bufor.  

Edytowane przez Dragster
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pawel384 czy ty masz ecoster do domu i czy pompy wyłączasz od termostatu?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy z tymi zapalarkami , ,jaki kilowat ? ja mam zapalarkę o mocy 150 watów , więc chyba tyle musi pobierać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, palacz66 napisał:

@pawel384 czy ty masz ecoster do domu i czy pompy wyłączasz od termostatu?

Mam termostat Salus, pompa od podłogówki chodzi cały czas, termostat jej nie wyłącza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy pompach chodzących ciągle spalanie o 1/3 więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliłem z opcją wyłącz pompę od termostatu. Efekt był taki, że mając zadaną temperaturę na sterowniku 22 st kocioł uruchamiał się przy temeraturze 21,5 (0,5 histerezy). Zanim się rozpalił, zanim się wygrzał powrót i otworzył zawór to w pokoju robiło się ok 20 st.. I wtedy 5, 6 godzin trzeba było palić aby znowu osiągnąć te 22 stopnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kordjano napisał:

Co wy z tymi zapalarkami , ,jaki kilowat ? ja mam zapalarkę o mocy 150 watów , więc chyba tyle musi pobierać .

Mam kocioł podłączony do gniazdka z pomiarem zużycia.Przez cały grudzień zużycie wynosi 18kw.

Screenshot_20211229-150913_Tuya Smart.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pawel384 napisał:

Paliłem z opcją wyłącz pompę od termostatu. Efekt był taki, że mając zadaną temperaturę na sterowniku 22 st kocioł uruchamiał się przy temeraturze 21,5 (0,5 histerezy). Zanim się rozpalił, zanim się wygrzał powrót i otworzył zawór to w pokoju robiło się ok 20 st.. I wtedy 5, 6 godzin trzeba było palić aby znowu osiągnąć te 22 stopnie..

To u mnie maks 1.5 godz i jest zagrzanie. Ustaw 0.3 lub 0.2C nie będzie musiał wtedy tyle gonić. Masz sama podłogę? Czy i grzejniki bo jak sama podłoga to ja też bym ustawił chyba na stałe.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłogówce pompa ma chodzić cały czas. Koniec i kropka. Duża bezwładność wyklucza. Podłogówką najlepiej sterować pogodowo. To u mnie zdaje najlepiej egzamin. Natomiast obieg grzejnikowy steruje tak jak mówisz @palacz66. Wyłączam pompę od termostatu na histerezie 0.2.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jak kotłowa i podłogowa chodzą razem to 1/3 spalanie większe. Ale wtedy wykresy dużo lepsze 😉.  A masz podłączona podłogę i kotłowa pod sterownik? Czy w gniazdo bezpośrednio?

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze w zbyt krotkim okresie to sprawdzacie/porownujecie bo roznice 20-30% w spalaniu tylko za pomoca pomp i ustawien jakie by nie byly sa moim zdaniem nie mozliwe.

To tak jakby przez sezon spalac np. 3t lub 4t.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem tylko w okresie przejściowym i różnica polegała na ilości rozpaleń 2 vs 6 - 7. Więc jak najbardziej możliwe. Niestety komfort cieplny dla mnie nieakceptowalny był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Viking76 napisał:

Przez cały grudzień zużycie wynosi 18kw

18kWh.

18 x 0,7 = 12 zl na miesiac.

U mnie z cala kotlownia pobrala 40kWh x 0,7 = 28 zl (rozpusta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 5 groszy do różnic w spalaniu praca od termostatu pokojowego vs praca od histerezy kotła,

Z natury jestem maniakiem cyferek:-).I tak to wygląda u mnie:

Test trwał po 2 tygodnie dla każdej z metod .Moje wnioski są następujące:

Temperatura na termostacie 23 stopnie w obu przypadkach...

Przy paleniu od histerezy kotła (temp.zadana 70 , histereza 20 , temp.mieszacza 45 po osiągnięciu zadanej obniżenie na mieszaczu do 42)

Przy paleniu od termostatu pokojowego ( na mieszaczu do osiągnięcia zadanej na termost.też 45 stopni , a po osiągnięciu też 42 stopnie ).

W spalaniu różnica wynosiła średnio 2,3 kg na dobę więcej przy paleniu od histerezy kotła.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej byloby opierac sie na wskazaniach cieplomierza w CO i przeliczyc ilosc peletu do odprowadzonego ciepla w roznych ustawieniach. Nie byloby wplywu budynku i uzytkownikow na pomiar.

Nie pomoge Wam bo ja pracuje tylko od termostatu (bufora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pawel384 napisał:


Ustawić małą moc te 10kw max i niech tam się kotłuje cały czas. Czy tak jak obecnie, aby się wygaszał ?
Obawiam się, że przy mocy gdzie spalanie będzie ok 2kg/h tj 10/11 kw to nie dobiję temperatury w której kocioł przejdzie w postój. Więc wtedy musiał by się palić 24/h

No niestety trzeba było pomyśleć wcześniej chociaż jeszcze nic straconego . Tu szanowny kolego potrzeba bufora do instalacji niskotemperaturowej i zaworu 3d na podłogówkę którym już dysponujesz . jedyny problem to czy sterownik który posiadasz obsłuży oprócz palnika bufor bo nie kojarzę czy jest to możliwe chociaż chyba tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, PioBin napisał:

Nie pomoge Wam bo ja pracuje tylko od termostatu (bufora).

No i masz święty spokój .

Sprawdzałem w ustawieniach ręcznych ,ile co pobiera watów ,grzałka faktycznie pierwsze uderzenie to lekko ponad 300 wt po kilkunastu sekundach spada do 190 wt . spisałem licznik gniazdkowy zobaczę ile na dobę mi kocioł z pompą kwh wyciągnie .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde jeszcze raz to podłącze i sprawdzę to ponownie. Obecnie odpala mi się palnik 5-6 razy przy pompach na stałe ok 11-12  razy.

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, mac65 napisał:

No niestety trzeba było pomyśleć wcześniej chociaż jeszcze nic straconego . Tu szanowny kolego potrzeba bufora do instalacji niskotemperaturowej i zaworu 3d na podłogówkę którym już dysponujesz . jedyny problem to czy sterownik który posiadasz obsłuży oprócz palnika bufor bo nie kojarzę czy jest to możliwe chociaż chyba tak .

Kolega ma kocioł z w miarę sensowną pojemnością wodną. Z 85l da radę wyciągnąć 8-9 rozpaleń na dobę w średni dzień zimy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

85l pojemnosci kotla i delta 25 (wygaszenie 75 start 50) daje „bufor” 2,5kWh dodac jeszcze blache kotla to przy mocy budynku 5kW starcza na 30 minut wygaszenia (z blacha kotla 35-40 minut). I tyle trwa mniej wiecej postoj kotla u kolegi.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kiedyś testowałem u siebie taką histerezę kotła ,pojemność wodną mam 78 l to postój ni jak nie chciał być dłuższy niż 40 min .

To żaden bufor z tego jest , tak z 200 liter pojemności w kotle to coś z tego by było .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak u mnie to wyglądało gdy kotłowa i podłogowa chodziła na stałe.

Screenshot_20200217_132816.thumb.jpg.9804c29da0575cffccec5a3b18cdf3ca.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.