Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanie czy jest możliwe żeby w ciągu miesiąca spalic tonę pelletu w domu o powierzchni 100m2?  Bo ktos pytał się na Faceboku i kilka osób odpisało że takie mają własnie spalanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy jest sens instalowanie palnika KIPI do pieca Vigas 25 (10 lat) ?

Ogrzewam 168 m2 , 80 m2 podłogówki + 10 grzejników, dom ocieplony 10 cm styropian + 20 cm wełna na poddaszu.

Dzieki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, szumik83 napisał:

Panowie mam pytanie czy jest możliwe żeby w ciągu miesiąca spalic tonę pelletu w domu o powierzchni 100m2?  Bo ktos pytał się na Faceboku i kilka osób odpisało że takie mają własnie spalanie. 

Wszystko zależy od zapotrzebowania domu na energię cieplną, jak masz dom dziurawy to i dwie tony możesz posłać przez komin miesięcznie.  Podaj jakieś szczegóły odnośnie instalacji, ocieplenia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom nowo wybudowany parterowy 90m2, na całości podłogówka, drabinka tylko w łazience, komin fi 200-jest możliwość wstawienia RCK w wyczystce, ocieplenie to 12cm styropianu na ścianie (pustak 24cm) 10 cm na podłodze i 15 wełny na stropie. z ciepło własciwe wyszło mi tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/525r

temperatura podłogówki sterowana jest recznie zaworem 3 drogowym afriso ale jest możliwość zamontowania na nim siłownika, zbiornik cwu 250l zasilany kotłem oraz solarami 

spalanie węgla na sezon zimowy to 2 tony (węgiel orzech) oraz drewno na rozpałkę, węgiel kupuję z za wschodniej granicy po 750zł wiec nie wiem jak z jego kalorycznością. Planuje dostawić do kotła palnik kipi 5-16kw ze sterownikiem ecomax 850,ale jak poczytałem na tym FB ze ludzie spalają tonę na miesiąc to zaczynam się zastanawiać nad tym wszystkim

kocioł.jpg

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spałam tonę na miesiąc, ale dom mam większy, stary , i jeszcze nie ocieplony.  Więc u Ciebie musi być mniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś i wychodzi iż potrzebujesz 37GJ ciepła , ja też liczyłem na stronie i wychodzi iż dobrze liczy zapotrzebowanie na ciepło

U mnie wyprodukowanie 1GJ wychodzi 60 zł  - mam mierniki ciepła ( pellet kupiłem po 750 zł )

37*60=2220 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od sprawności spalania i odpowiedniego odbioru ciepła ,przykładowo ja w starej hajnówce spalałem 5 ton węgla i 10m/p drewna czyli lus minus 40000kw/h energii ,a teraz w ds-e 2 tony węgla i 10m/p drewna czyli 22000 kw/h i mam tak samo ciepło ,dom jest taki sam nieocieplony ,tylko okna wymienione,więc te okna i większa sprawność spalania spowodowały ponad 50 % mniej spalonego opału,więc jakby to przeliczyć na pellet ,22000/4kw=5,5 tony pelletu,na mój dom znośnie ,nie mniej to 4,5 tys zł kupujac po 800zł pellet,teraz przy jakimś tam wkładzie pracy włsnej wychodzi mi do 3 tys. sezon,czy warto pewnie nie ,ale jest jeszcze niezawodność mojego ogrzewania,nawet bez prądu dam radę i to na razie przekonuje mnie najbardziej by nic nie zmieniać

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak trzymaj @maronka  jak dajesz radę jeszcze z drewnem się bawić to OK , ja też palę drewnem na jesieni i jest OKI. Choć spalanie pelletu w dużej mierze zależy od:

1. Ocieplenia budynku

2. Jaka temperaturę utrzymujemy w domu.

3. Usytuowania budynku (osłonięty lub nie) i jego strefy klimatycznej. Z obserwacji mojej wynika iż zachód i południowy zachód Polski ma najcieplej 0 st - PLUS to robi bardzo dużą różnicę w spalaniu nawet do 30 % na dobę.

4. Instalacja musi być poprawnie wykonana bez strat, zawór 4D w przypadku jednego obiegu. Oraz regulator ciągu kominowego ja polecam SMARTFLOW. firmy Polmar z Tykocina woj podlaskie.

A to jest potwierdzenie mych słów. Ostatni tydzień temp okolice 0 - PLUS

788966096_OperaZdjcie_2019-02-08_171840_www.econet24_com.thumb.png.f5baed33902d6232b17a1ee0efff4a9c.png

W domu utrzymywana 21,5 w nocy 20,4.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie znajomy ma palnik założony w smieciuchu kipi 20kw, smieciuch stary niewiadomo ile kw. Jaki kocioł byście polecili najtańsza mozliwa opcje brzydko mówiąc gołą wersje bez sterownika i niepotrzebnych rzeczy ale żeby była wysoka sprawnosc co by jak najmniej $ lecialo w komin?  

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bezapelacyjnie Lumo BioMax.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo zaproponowalem ale stwierdzil ze troche drogie i jednak wolalby cos Jakiegos ds-a albo cos co moglby jeszcze awaryjnie drewnem palic bo ma troche tego na sezon. Jeszcze kwestia mocy on ma palnik 20 kw i zastanawia sie nad wiekszym kotlem zeby byl wieszky wymiennik co by wiecej ciepla ze spalin odebral tylko nie wiem czy cos na tym zyska. 

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie małe kotły do 25 KW jak ich cena wynosi 4 tyś zł (gołe bez osprzętu) To producent zarabia na nich 100 % marży nie liczyć kosztów jego produkcji i użytych materiałów.

Wszystko co powyżej tej kwoty to już marża powyżej 100 %.

@alfiorz jak znajomy chce spalać prócz pelletu coś jeszcze to niech zajrzy na stronę producenta http://www.narmet.com.pl . Dwa tygodnie temu otrzymali certyfikat w 5 klasie i ecodesing na moce 20 KW 16 KW oraz ponad rok czasu mają 24 KW.

Są to kotły produkowane typowo pod palnik KIPI żaden inny.

Powinien w tej cenie co podałem wyrwać kocioł goły. Prócz tego jak wszystko ustali z właścicielem to zrobią mu taki jak chce tzn. umiejscowienie przyłączy wyczystki z takiej strony czopuch na odpowiedni wymiar. No i zrobią ruszt awaryjny.

Jak mało drewna faktycznie by spalał to proponuje wymiennik oparty na płomieniówkach to typowy palleciak. Sprawność ponad 90% temp spalin nie przekracza 90 st.

 

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robin ten kocioł który proponujesz to jest taki jak twój ?  , kiedyś  pytałem  Witkowskiego z ciekawości ile sam  wymiennik o mocy 35 kw do palnika kipi biovert  to powiedział mi 5500 zł .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @Kordjano można tak powiedzieć choć mój ciut różni się od ich ale nie znacznie. Mój ma wymiennik pionowy płaszczowy ze względu iż palę drewnem . Oni robią też takie ale mało, głównie wymienniki rurowe płomieniówkowe ze sprężynami które je czyszczą.

Coś takiego,

20190209_091013_1549700041223.thumb.jpg.d21ed959a34b8db00ed70bdc62a5f85d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, robin60 napisał:

I tak trzymaj @maronka  jak dajesz radę jeszcze z drewnem się bawić to OK , ja też palę drewnem na jesieni i jest OKI. Choć spalanie pelletu w dużej mierze zależy od:

1. Ocieplenia budynku

2. Jaka temperaturę utrzymujemy w domu.

3. Usytuowania budynku (osłonięty lub nie) i jego strefy klimatycznej. Z obserwacji mojej wynika iż zachód i południowy zachód Polski ma najcieplej 0 st - PLUS to robi bardzo dużą różnicę w spalaniu nawet do 30 % na dobę.

4. Instalacja musi być poprawnie wykonana bez strat, zawór 4D w przypadku jednego obiegu. Oraz regulator ciągu kominowego ja polecam SMARTFLOW. firmy Polmar z Tykocina woj podlaskie.

A to jest potwierdzenie mych słów. Ostatni tydzień temp okolice 0 - PLUS

788966096_OperaZdjcie_2019-02-08_171840_www.econet24_com.thumb.png.f5baed33902d6232b17a1ee0efff4a9c.png

W domu utrzymywana 21,5 w nocy 20,4.

W związku z tym rck mam pytanie,kumpel kupił lazara ,śmiga pięknie i jest zadowolony ale instalator powiedział mu że rck powinno być zamontowane w kotłowni ,a on ma zamontowane w innym pomieszczeniu ale na kanale dymnym pieca,wg mnie nie ma różnicy ,a co ty kolego o tym sądzisz lub inni koledzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeszcze zastanawiam się nad montażem palnika kipi w moim Defro ale powoli zaczynam przygotowania do tego faktu bo chyba jednak się skuszę, dzisiaj zamontowałem rck ;) i już działa 

Edytowane przez szumik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ja mam sadzić niech powiedzą Ci co mają RCK ile wody maja z odskraplacza, ja w smartflonie nie mam ani kropli. Nie będę tu negował konkurencji bo to bez sensu. Trzeba zobaczyć kilka filmów tego urządzenia i wnioski wyciągnąć prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pisaliście o klasie palnika. - czy macie na "metce" wpisaną klasę - ja mam puste to pole (rok prod 2019)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może komuś się przyda z tamtych okolic bo cena konkurencyjna https://www.olx.pl/oferty/q-pellet-uścimów/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przedstawilem mu oferte no i powiedzial ze za drogo. Interesuje go kociol w granicach 3-3,5tys maks bo wypompowal sie z kasy przez palnik i docieplenie domu takze tylko tyle jest w stanie wydac. Nie wiem co moze byc rozsadnego, w tej cenie chyba nie bardzo zeby cos znalazl jedynie uzywany olejak ale to powiedzial ze znowu czeste czyszczenie go bedzie czekalo i nie bardzo taka opcja mu pasuje. Oczywiscie interesuje go jak najwyzsza sprawnosc wymiennika i duza ilosc komor/przegrod.  Prosze o jakies propozycje co by kipi 20kw dal rade. 

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.