Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji tego, że palnik w już w domu czeka na ocieplenie, a w moim śmieciuchu PerEko dopalam węgiel w te mroźne dni poradźcie proszę, którą "rzeźbę" lepiej wybrać - (montaż w drzwiczki popielnikowe nad rusztem wodnym teoretycznie i praktycznie palnik wejdzie ale będzie 1,5 cm nad rusztem i boję się, że szybko zajdzie popiołem). Mam do wykorzytania płyty (fajerki) żeliwne które myślę podocinać i poskręcać w miarę pasownie w kotle. Mam takie dwie opcje. (O modernizacji mojej grawitacji pisałem w dziale instalacje - decyzja podjęta-  będzie modernizacja). Opcja wymiany kotła będzie dopiero jak ten stary żółty drań wyzionie ducha.

W opcji "A" wymiar od płyty do końca palnika wyniósł by około 25 cm.

IMG_20190124_200933.jpg

Edytowane przez jarek20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jaki masz prześwit między rusztami , ja też bym się bał zamontować 1.5 cm nad rusztem  jak ci się zrobią spieki to palnik ci się zapcha nawet nie będziesz wiedział kiedy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Kordjano napisał:

Jeśli pompa podłogówki  chodzi cały czas podczas pracy kotła to ok, poza tym sprawdz czy masz stabilną temperaturę powrotu .

temperatura powrotu 10-15 stopni chlodniejsza od zasilania, tak może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujdzie ,ale staraj się żeby nie spadała na dłuższy czas ponizej 50 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, patriko195 napisał:

Palniki kipi 26kw + podajnik + sterowniki plum 850 + zasobnik 120kg 3300 zł , rok produkcji 2018 

Zaoszczedziles ok 1,5tys złotych czy warto nie wiem. 

Edytowane przez palacz66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie gdzies znalazlem na forum nie pamietam czy u nas czy gdzies w sieci to bylo o spalaniu peletu na dobe. Byla rozmowa o  i ktos myslal ze jak poustawia mniejsze moce palnika to spali mniej peletu co faktycznie dalo odwrotny efekt i duze ilosci spalanego opalu. Jak to jest w koncu z tymi mocami i spalaniem? Biorac na chlopski rozum duza moc = wieksze spalanie jednak jak to rozlozyc w czasie spalajac niska moca ale palnik bedzie dlugo pracowal zeby podobijac do temperatur i w sumie moze wyjsc wiecej albo tyle samo co jakby dobil szybciej z wieksza moca. Ktos testowal palnik na takich ustawieniach?

Edytowane przez alfiorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co szukałem to 26 kw nie znalazłem tańszego niż 5 tys z innym sterownikiem i bez zasobnika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alfiorz tak testowałem, 26kw vs 16kw , żadnej różnicy , 120kg tu i tu na 3,5 doby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 minuty temu, alfiorz napisał:

Panowie gdzies znalazlem na forum nie pamietam czy u nas czy gdzies w sieci to bylo o spalaniu peletu na dobe. Byla rozmowa o  i ktos myslal ze jak poustawia mniejsze moce palnika to spali mniej peletu co faktycznie dalo odwrotny efekt i duze ilosci spalanego opalu. Jak to jest w koncu z tymi mocami i spalaniem? Biorac na chlopski rozum duza moc = wieksze spalanie jednak jak to rozlozyc w czasie spalajac niska moca ale palnik bedzie dlugo pracowal zeby podobijac do temperatur i w sumie moze wyjsc wiecej albo tyle samo co jakby dobil szybciej z wieksza moca. Ktos testowal palnik na takich ustawieniach?

Moim zdaniem im mniejsza moc tym trudniej ustawic optymalne parametry. Przy dobrze ustawionym podawaniu i powietrzu nie powinno byc zbytniej roznicy na poszczegolnych progach mocy. Kluczowym jest dobranie powietrza. A ze wiadomo, ze poszegolne dawki pelletu nie sa idealne, pomocna jest obecnosc sondy lambda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Visitor1230 napisał:

Moim zdaniem im mniejsza moc tym trudniej ustawic optymalne parametry. Przy dobrze ustawionym podawaniu i powietrzu nie powinno byc zbytniej roznicy na poszczegolnych progach mocy. Kluczowym jest dobranie powietrza. A ze wiadomo, ze poszegolne dawki pelletu nie sa idealne, pomocna jest obecnosc sondy lambda.

Dawki wiadomo ze nie beda idealne ale warto moc zostawic w przypadku 26kw 6/13/26 kw jak fabryka dala i dobrac moce i ewentualnie przepalic w trybie standard i dobrac histerezy dobrze badz w fl i moze spalanie sie roznic? Czy w standardzie calkiem inne ustawienia niz fl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy efekt jest jak się da pracować praca-postój. Wtedy widać różnicę w spalaniu między pracą ciągłą a  cykliczną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zmniejszymy moc maksymalną do 70-80% spalanie będzie dalej z wysoką sprawnością a zwolni się przepływ spalin i co za tym idzie temperatura maksymalna spalin. Wymiennik odbierze więcej i trochę dolarów zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Mam sterowanie Pluma. Nie wiem co tam kipi serwuje. Tak jak piszesz, najpierw sprawdzic w trybie standart. To co fabryka dala to raz. Ale dwa, ze pellety sa rozne. I roznie sie spalaja. Dlatego warto na poczatek obserwowac na foto wartosc plomienia. Musi byc w miare stabilna i wysoka. A to mozna doregulowac dla danej dawki w czasie tylko wentylatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, jarek20 napisał:

Z racji tego, że palnik w już w domu czeka na ocieplenie, a w moim śmieciuchu PerEko dopalam węgiel w te mroźne dni poradźcie proszę, którą "rzeźbę" lepiej wybrać - (montaż w drzwiczki popielnikowe nad rusztem wodnym teoretycznie i praktycznie palnik wejdzie ale będzie 1,5 cm nad rusztem i boję się, że szybko zajdzie popiołem). Mam do wykorzytania płyty (fajerki) żeliwne które myślę podocinać i poskręcać w miarę pasownie w kotle. Mam takie dwie opcje. (O modernizacji mojej grawitacji pisałem w dziale instalacje - decyzja podjęta-  będzie modernizacja). Opcja wymiany kotła będzie dopiero jak ten stary żółty drań wyzionie ducha.

W opcji "A" wymiar od płyty do końca palnika wyniósł by około 25 cm.

IMG_20190124_200933.jpg

Wersja A będzie lepsza, Jak pellet będzie ok to i tak przeleci przez ruszta. Jak będą spieki to i tak będziesz latał :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowimy o trybie fl w tym momencie chyba ze w standardzie tsk dobierzemy jisterezy ze palnik bedzie pykal na mocy sredniej badz minimalnej tylko. Ja zawsze myslalem ze praca ciagla ale na niskiej mocy ma sens bo odbior ciepla jest jednak staly raz wiekszy raz mniejszy ale jednak staly i palnik powinien to uzupelniac a jak wygasi i ponownie rozpala to generuje straty bo trzeba znowu rozgrzac wszystko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
1 minutę temu, Darek21 napisał:

Jeżeli zmniejszymy moc maksymalną do 70-80% spalanie będzie dalej z wysoką sprawnością a zwolni się przepływ spalin i co za tym idzie temperatura maksymalna spalin. Wymiennik odbierze więcej i trochę dolarów zostanie.

Nie do konca to sie zgadza. Przy mniejszej mocy temp. spalin bedzie nizsza. A przyrost temperatury wody w kotle tez zwolni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
Teraz, alfiorz napisał:

Mowimy o trybie fl w tym momencie chyba ze w standardzie tsk dobierzemy jisterezy ze palnik bedzie pykal na mocy sredniej badz minimalnej tylko. Ja zawsze myslalem ze praca ciagla ale na niskiej mocy ma sens bo odbior ciepla jest jednak staly raz wiekszy raz mniejszy ale jednak staly i palnik powinien to uzupelniac a jak wygasi i ponownie rozpala to generuje straty bo trzeba znowu rozgrzac wszystko. 

Przy pelleciakach jest troche inaczej. Kociol powinien postac. Dlatego kotly z duza pojemnoscia wodna pracuja na duzej histerezie. Tak jest oszczedniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, alfiorz napisał:

Panowie gdzies znalazlem na forum nie pamietam czy u nas czy gdzies w sieci to bylo o spalaniu peletu na dobe. Byla rozmowa o  i ktos myslal ze jak poustawia mniejsze moce palnika to spali mniej peletu co faktycznie dalo odwrotny efekt i duze ilosci spalanego opalu. Jak to jest w koncu z tymi mocami i spalaniem? Biorac na chlopski rozum duza moc = wieksze spalanie jednak jak to rozlozyc w czasie spalajac niska moca ale palnik bedzie dlugo pracowal zeby podobijac do temperatur i w sumie moze wyjsc wiecej albo tyle samo co jakby dobil szybciej z wieksza moca. Ktos testowal palnik na takich ustawieniach?

Ja początkowo miałem ustawione palnik 20 kw / 15 / 11

Teraz mam ustawione 15 kw / 13 / 11

Wydaje mi się ( wręcz na pewno ) że druga opcja jest oszczędniejsza...mam sporo wody w układzie, dużo podłogówki, plus piętro grzejników...

W pierwszej opcji płomień solidny, ale większość szła w eter, duża temp. spalin, a i tak kocioł pracował na niskich temperaturach w początkowych fazach rozruchu...także sprawdziłem to na sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
4 minuty temu, Darek21 napisał:

Wersja A będzie lepsza, Jak pellet będzie ok to i tak przeleci przez ruszta. Jak będą spieki to i tak będziesz latał :)))

Wersja A bedzie gorsza, Palnik moze sie przegrzewac. Nad palnikiem zamiast tego zeliwa warto zamontowac poziomo plyte szamotowa. Dodatkowo tez na scianie przeciwnej do wylotu palnika.

Edytowane przez Visitor1230
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Visitor1230 napisał:

Wersja A bedzie gorsza, Palnik moze sie przegrzewac. Nad palnikiem zamiast tego zeliwa warto zamontowac plyte szamotowa. Dodatkowo tez na scianie przeciwnej do wylotu palnika.

Jarek20 nie słuchaj ja mam zamontowany palnik w dolniaku KWKD  w drzwiczkach zasypowych- górnych i nic się nie przegrzewa. A palnik to ma grzać nie studzić :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

No wlasnie. Pomijajac juz podlogowki, dochodze do wnioskow, ze duza pojemnosc instacji i przewymiarowane grzejniki to zasadniczy plus. Instalacje mozna prowadzic na nizzej temperaturze. A kociol powinien pracowac oczywiscie na wysokiej dla jego czystosci i zywotnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
10 minut temu, Darek21 napisał:

Jarek20 nie słuchaj ja mam zamontowany palnik w dolniaku KWKD  w drzwiczkach zasypowych- górnych i nic się nie przegrzewa. A palnik to ma grzać nie studzić :)

Popatrz Kolego jak wygladaja szamoty w kotlach skonstruowanych do pracy z pelletem. A potem pisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.