Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Daroo w przypadku dodatkowych czujników jeśli nie są od pluma i nie są dedykowane jak econet (kipi) to nie będzie hulać.

 

Bedzie hulac jesli to bedzie kty81 tak jak ktos wyzej powiedzial.Nie musi byc oryginalny.Nawet jest to podane w instrukcji sterownika. Koszt to ok 2 zl + kawalek przewodu.

post-69009-0-28793500-1518728237_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dorwałem po 650 zł za tonę ale sosnowy. Za mieszany bez kory mój stały dostawca woła już 770 ale doczekać się nie mogę bo tylko 330 ton miesięcznie robi ;(

I jedna i druga cena - rewelacja. Ja o takiej mogę zapomnieć. Mógłbyś teleportować do mnie paletę, chętnie bym przytulił w takiej cenie...:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaaa w big bagach mogę kupić jeszcze taniej. Ale zobaczę po dzisiejszej nocy. Własnie zabiera mi nowy w podajniku zmniejszyłem nadmuchy ale ale widzę że temperatura spalin o 20 stopni w dół i oscyluje w granicach 120 stopni a to jak dla mnie cieniutko. Z przemysłowa 8 może więcej roboty z ustawieniami i czyszczeniem ale temperatura spalin ponad 140 stopni. Ale rano będzie bardziej miarodajne te całe moje obserwacje i doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alfiorz jeśli się zdecydujesz na wymianę kotła i nie będziesz działał z buforem bierz z największą pojemnością wodną. Mój ma niby z tabliczki znamionowej 134l a w instalacji mam około 275l wody więc przy temperaturze średnio 70 stopni jest czym na podłogówce mielić. Jednak jak otworzy się kilka obiegów a jest tego kurna 19 to i tak czasem bardzo rzadko się zdarzy że pompa się wyłączy przy 55 stopniach.

Rozumiem a masz jakies propozycje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem a masz jakies propozycje?

Tu Cię zasmucę na razie poza wymiana palnika nie szukałem kotła więc nie mam w tym temacie rozeznania. Swojego nie będę polecał bo nie mam porównania z innymi. Ale teraz jestem mądrzejszy o wiedzę co i jak hula, o bufory mieszacze itp. Więc jeśli dorwiesz kocioł z dużą pojemnością to w jakimś sensie zrekompensuje CI to koszty bufora. Ja teraz po zmianie palnika i wstawieniu zasobnika straciłem możliwość zakupu i dostawienia bufora. Pompa ciepła CWU stacja uzdatniania wody więc juz nic nie wcisnę. Ale dzięki temu że zadana na kotle 75 stopni to w miarę mi to mieli wodę i rzadko mam doczynienia z ochrona powrotu jeśli kocioł chodzi bez wygaszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie hulac jesli to bedzie kty81 tak jak ktos wyzej powiedzial.Nie musi byc oryginalny.Nawet jest to podane w instrukcji sterownika. Koszt to ok 2 zl + kawalek przewodu.

 

Dokładnie tak. Ze specyfikacji wynika, że będzie to KTY81-110. Tak dla doprecyzowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dragster  obciołem  wczoraj tą blaszkę mocującą przy czujniku spalin i czujnik wszedł mi cały i teraz pokazuje dobrze temperatura spalin przy mocy maksymalnej do 90 st przedtem to 55 st

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie śmialiście się ze mnie że macie większe płomienie w zapalniczkach niż ja w palniku.  :D Ale po dzisiejszej nocy palenia 6-eczką sosnową już chyba mam swoje przemyślenia co do pelletu i palnika. Można się zgodzić z producentem że palnik pali wszystko (jedynie nie mam doświadczenia na temat pelletu ze słomy). Jednak są pewne ale. O ile obrazki jak powinien wyglądać płomień w przypadku pelletów 6 milimetrowych ma uzasadnienie, to w przypadku pelletów przemysłowych 8 milimetrowych już nie. Co do 6 milimetrowych to macie swoje obserwacje i doświadczenia więc tu nie ma co pisać. Otóż przy przemysłowych trzeba się kierować jednak temperaturą spalin. Ustawianie pięknego i wzorcowego płomienia nie ma sensu. Jeśli na max mocy będzie w miarę ok bo tylko na rozpalaniu widziałem kitę płomienia) to już na minimum będzie lipa bo zabraknie płomienia i nawet detekcja 1% nie pomoże. 8 pali się dłużej więc generuje więcej żarzących się pelecików i większy nadmuch powoduje że będą się wypalać do końca jednak bez efektownego płomienia ale za to z wysoką temperaturą spalin i to jest element efektywnego spalania przemysłówki zakres dobrego palenia to temperatury spalin max moc 146-150 mini moc 90 - 101 stopni). Czas rotacyjnego czyszczenia palnika musi być długi u mnie najlepiej się paliło na 120 - 130 sekundach i przy 3-5% obrocie. Czasy podawania testowałem różne od 60 sek a skończyłem na 15 sek i tak jak ktoś napisał "producent 15 sek uznał za najefektywniejszy" Przy krótszych czasach lub większym obrocie pelet się zbyt szybko przesuwał w palniku do wylotu, nowe dawki nie zapalały się i po jakimś czasie płomień zaczął wirować na końcu palnika detekcja płomienia 0% czarny pelet czyszczenie i rozpalanie. O dziwo długie czasy nie powodowały zasypywania fotodiody. Pewne znaczenie ma też ustawienie podajnika. Im bardziej równomiernie podaje pellet (nie zsypuje w podajniku w dół) tym stabilniej pracuje palnik. I tu konkluzja taka - przemysłówka to palenie ekonomiczne bo tania w big bagach w mojej okolicy nawet po 550 zł za tonę workowany po 25kg. od 640 zł. Mankament to jednak czas na dobranie paramentów oczywiście przy posiadaniu czujnika temperatury spalin oraz konieczność czyszczenia kotła. W przypadku słonecznika popiół niemal codziennie do sprzątnięcia, wymiennik przynajmniej raz w tygodniu  do czyszczenia (tu powstaje taka skorupka jak na panierowanych orzeszkach ziemnych do piwa - kolor tez podobny bo rudy grubości około 0,5 mm) a palnik codziennie. W przypadku trocinowej 8-mki jest trochę lepiej bo popiół 2x w tygodniu (nie było tego zbyt dużo) palnik raz na tydzień wyciorem 100 mm przeczyszczałem a wymiennik jak był już osad na którym potrafił się poprzyklejać popiół. Chyba tyle pokrótce bo na artykuł za mało miejsca.

Edytowane przez kocur34
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dragster  obciołem  wczoraj tą blaszkę mocującą przy czujniku spalin i czujnik wszedł mi cały i teraz pokazuje dobrze temperatura spalin przy mocy maksymalnej do 90 st przedtem to 55 st

A czyścisz go czasem. Osad który go okleja też zakłamuje pomiary. To że wpuściłeś go głębiej może tylko na jakiś czas poprawić odczyt. Ja go czyszczę regularnie a ponieważ mam jeszcze termometr którego nie czyszczę to różnica czasem 30 stopni po miedzy nimi. Jak wyczyszczę oba to temperatury takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo on jest w rurce więc jest czysty jak czyszczę kocioł to i czopuch by czabyło

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o ile się dobrze orientuję to ta rurka też się okleja? Bo termometr mam zamontowany również w mosiężnej rurce i mogę go w każdej chwili wyjąć i będzie czysty. Ale jak ta rurka się oklei to lipa temperatury w dół

post-76031-0-18418600-1518770464_thumb.jpg

post-76031-0-04506200-1518770503_thumb.jpg

Edytowane przez kocur34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam KIPI i sterownik ecomax 850 podłączyłem czujnik powrotu

Jeśli masz wyjścia typowo pod czujnik temp. powrotu 20-21 to ma być CT4.

 

@kocur34

Oczywiście. Lepszym wyborem jest termometr montowany w mosiężnym uchwycie bez tej rurki osłonowej. Sonda bezpośrednio w środku czopucha, przykręcamy "śrubeczką" i w każdej chwili mamy możliwość wyjęcia i wyczyszczenia.

Edytowane przez laptop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. kocur, odnośnie Twoich spostrzeżeń dot. spalania 8-ki zawartych w poście #2211, zgodzę się z Tobą prawie w całości, ponieważ obecnie również zużywam 8-kę. Nie wiem czy przemysłową czy nie, bo cena za nią to pewnie tak jak u Ciebie za pellet klasy premium. Ustawienie jej spalania to była dla mnie droga przez mękę. Już prawie wywiesiłem białą flagę, ale jakoś, w miarę, udało się to ustawić. Z tą różnicą, że ja  skróciłem czas pomiędzy oczyszczaniem do bodajże 90 s, a intensywność ustawiłem na 10%. Częste wzruszanie palącego się pelletu spowodowało u mnie lepszą jakość płomienia. Cykl pracy mam taki jak Ty-15s. No i dobranie nadmuchów - też się namęczyłem i nawkurzałem. Poza więc drobnymi różnicami, zgadzam się z Tobą w całości. Jednak pellet pelletowi nie równy i do każdej partii trzeba znaleźć swoje ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyszczony czy nie czyszczony temperatura i tak się różni. Sprawdzałem kilkoma różnymi czujnikami, termometrami. Zresztą serwisant KIPI też to potwierdził. Czujniki pulma  zaniżają temperaturę o ok 30-40st. Wynika to właśnie z tego co potwierdził kolega @Kordjano. Blaszka, która ogranicza głębokość znużenia po coś jest. Wydaje mi się, że chodzi o uśrednione odczyty temperatury bo to jest oczywiste, że w środku strugi spalin temperatura będzie wyższa niż po obwodze bezpośrednio stykającym się z blachą czopucha.

 

Jedno jest pewne, temperaturę spalin mam wyższą niż na węglu co widzę nawet po uchyleniu RCK i nagrzaniu rury ale nadal nie jest na tyle źle by się np oparzyć. Można rękę przyłożyć na chwilę. Na pellecie komin ciągnie dużo mocniej. Przynajmniej u mnie. Bez RCKkomin mocno by przeciągał.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do temperatury spalin i tego czujnika nie chce mi się wierzyć żeby przekłamywał aż o 30 stopni. CT4 mam zaraz na wyjściu z kotła a termometr jakieś 40 cm dalej. Teraz różnica pomiędzy nimi to 10 stopni. Jak wyczyściłem tylko CT4 to różnica niemal 20. Termometru na razie nie czyszczę bo po to kupiłem czujnik ale dalej jestem nie przekonany że o kilkadziesiąt stopni przekłamuje. Na odległości 40 cm pomiędzy nimi różnicy na czystych urządzeniach prawie nie ma. Więc skąd te 30 - 40 stopni? Termometr też musiałby o tyle kłamać.

Edytowane przez kocur34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do 8-mki to przecież barlinek ją robi i nie jest to przemysłówka. Sąsiad nią pali i o ile można mu wierzyć spalanie małe i bezproblemowa obsługa. Ten który ja testowałem to typowa przemysłówka do zakładów szkół itp. Pisanki mnie swędzą żeby jeszcze po testować coś ale wracam do pracy więc nie będzie czasu na kombinowanie. Ale jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa tyle że już nie z dwoma tonami do testów jak było z łuska słonecznika ;). Tak więc teraz i ja mam płomień na minimalnej mocy niemal 100% ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle napisałem. Może nie przekłamuje tylko są inne wskazania.  Tak jak wspomniałem wystarczy dłuższa sonda niż ta ograniczona blaszką i już wskazania będą wyższe. Czyli czym bliżej środka strugi spalin tym temperatura wyższa. Myślę, że te wskazania oryginalnego czujnika można przyjąć za średnie. Nie bez powodu jest ta blaszka.

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe a ja myślałem że do montażu czujnika ;). Ale pewnie jest w tym dużo racji, że im bliżej środka bo jasne jest że wówczas czujnik odczytuje większa powierzchnią niż montowany na tej blaszce. Nie mniej jednak zakup jego jest jak najbardziej potrzebny. Przez 3 sezony paliłem nie mając zielonego pojęcia jaka jest temperatura spalin. Na dowód - to chciałem kupić termometr do 500 stopni, tylko sprzedawca mnie sprowadził na ziemię ;) i dlatego nie poszedłem w koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co dramatyzować. Zapewne dla mojego wymiennika 140-160st to norma dla mocy znamionowej. Dołożyłem zawirowacz spalin w kolumnie wodnej. Pewnie ze 2% sprawności zyskałem.  W tej chwil dla mocy 85% (18kw) mocy wymiennika spaliny są wg oryginalnego czujnika mam max 115st wg innych max 135-140. Dorobię jeszcze zawirowacze nad rusztem wodnym, mam już nawet pomysł jak ma to wyglądać. A, doczyściłem wymiennik, w 70% jest goła  blacha w oryginalnym malowaniu :)))

Edytowane przez Dragster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przytargałem wczoraj dwie tony ósemki przemysłówki , od dzisiaj testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja "zainwestowałem" i zakupiłem do swojego zasypowca coś takiego

post-46502-0-96398900-1518793817_thumb.jpg

Kosztował 70zł w miejscowym sklepie hydraulicznym, dostępny na zamówienie.

Myśle,że przyda się jak na zamontuje palnik Kipi. Udało mi sie zejść z temperaturą spalin do 130° i praktycznie bezdymie spalając węgiel(od góry)

Ciekawe jakie temperatury spalin wskazywałby ten termometr u kolegi @Dragsten i @Papen76 ,mamy podobne wymienniki.

Edytowane przez radik81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przed chwilą 133'C max. To mamy podobne osiągi

A węglem też paliłem od góry, ciekawe jak by było? Pewnie podobnie przy tych samych kW.

4b2e04ef6d69c68a01031155bc912773.jpg

 

www.kochowka.blogspot.com

Edytowane przez papen76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli montując Kipi tragedi u mnie by nie było szczególnie, że mam komin murowany :)

Edytowane przez radik81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też, ale u szczytu zaczął kolor zmieniać. Muszę za wkładem się rozglądać. Jak kocioł chodził cała dobę w modulacji to spaliny miały ok. 100'C.2abf0b2f9f78fa8ebee3b33c1ab5de7b.jpg

 

www.kochowka.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.