Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans 9Kw Czy P2Ar Kds - Pw 7-9 Kw


stasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Oj nie zwalaj winy tylko na nich, inwestor też swoje dołożył - powinieneś jasno sprecyzować czego oczekujesz od projektanta i od wykonawcy, 

A tego nie zrobiłeś i już są tego efekty.

Akurat inwestor jasno sprecyzował to co chce ,A CO CHCE ? A to zeby rurki do łazienki szły w suficie  ,to jedno ,a drugie to montaż zaworu 4D . Te wymagania są w prosty sposób do wykonania przez średnio kumatych instalatorów.To ich zadanie aby zamierzenia inwestora wykonać zgodnie z przepisami .A jak widzisz idzie im to fatalnie.Szczególnie jezeli chodzi o bezpieczeństwo instalacji.Pomijam tu elementarny brak wiedzy na temat wykonywania instalacji CO. Błąd na błędzie ,a to dopiero początek ich wypocin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu ,pogadaj z właścicielem tej "firmy" Jezeli to on osobiście wykonuje tą robotę ,to przeczytaj mu normę,  szczególnie o tym że na rurze RB między kotłem a zbiornikiem wyrównawczym nie może być żadnych zaworów i przewężeń zmniejszających przekrój  rury RB,przeczytaj mu jak ma wyglądać połączenie naczynia wzbiorczego w pomieszczeniu nieogrzewanym.Zresztą radziłem  ci wydrukowanie tej normy.Ty masz prawo domagać się aby instalacja została wykonana zgodnie z tą normą,to po pierwsze po drugie to -to ze, tego wymaga producent kotła ,wręcz pisze że jęzeli kocioł zostanie podłączony niezgodnie z tą normą to tracisz gwarancję.To chyba pisze na tej 10 stronie ktorą ci kazałem czytać do skutku ,aż zrozumiesz co tam jest napisane . Jeżeli nie będziesz przekonany że instalacja jest bezpieczna ,to mu nie płać ,do puki nie odbierze tego fachowiec z administracji.Możesz go uczulić na ten aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmawiałem właśnie z instalatorem dał zawór czterodrogowy do góry i twierdzi że wszystko jest dobrze i bezpiecznie i że będzie działać , i że jak będą jakieś problemy to on to wszystko przerobi na własny koszt , powiedział że pracuje jako instalator 25 lat i nigdy nic nie musiał poprawiać ani on , ani nikt po nim , właśnie sam mi powiedział że jak przyjdą na odbiór z KZGM-u to się przekonam że wszystko jest dobrze , powiedział że gwarantuje mi to swoją głową , chociaż  ma tylko jedną , jak dzisiaj zakończą kolejny etap to zapodam fotki wieczorem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-68433-0-91799100-1467069461_thumb.j

Stasiu ten rysunek pochodzi z tego wątku;-https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21746-schemat-co-w-mieszkaniu-40m2/

Jak byś miał tak to zrobione jak na tym schemacie ,to przynajmniej miałbyś tą instalacje bezpieczną .

Jaka  jest różnica między "twoim" schematem a tym powyżej? ano taka że w "twoim" przypadku masz naczynie wzbiorcze wpięte między zawor 4D a zawór odcinający po stronie tłocznej pompki.A jak już wiesz ,  między kotłem a zbiornikiem wyrównawczym nie może być żadnych zaworów.

Jak byś jeszcze do tego rysunku domalował w identyczny sposób podłączenie  zbiornika CWU jak tego nieszczęsnego zbiornika wyrównawczego ,to byś miał namalowany ten"twój" schemat  twojej instalacji. 

Stasiu zwróć uwagę na to że jeżeli montujesz pompkę na zasilaniu to naczynie wzbiorcze musi być montowane po stronie ssawnej pompki . Jeżeli  chcesz mieć naczynie wzbiorcze zamontowane po stronie tlocznej   pompki ,to taką pompkę montuje się na powrocie kotła,Dlatego ze wtedy spełniony jes warunek -Między kotłem a zbiornikiem wyrównawczym nie ma żadnych zaworów. 

Przytoczony rysunek będzie poprawny ,- jeżeli zamiast zaworu 4D zamontujesz zawór 3D i termostaty przy grzejnikach -lub -  pompkę przeniesiesz za zawor 4D

Edytowane przez henryk1953
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku o ile dobrze cie rozumiem , to u mnie nie ma żadnych zaworów po drodze do zbiornika wyrównawczego po za różnicowym , wieczorem jak wrócę z pracy to narysuję to obecną instalację, jak też tłumaczę instalatorowi że pompa musi być za zaworem 4-d , a on mi na to że to będzie działać , a jak nie to przebuduje mi to na własny koszt , ale on się ciągle upiera przy swoim , pożyjemy zobaczymy , czy nie będzie musiał tego przerabiać , on twierdzi że nie ma żadnego powodu żeby to nie działało poprawnie i bezpiecznie , mnie się wyczerpały argumenty i czekam do odpalenia instalacji.

Edytowane przez stasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny serial, ciekawe jak siē zakończy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, nie zmieniaj kanału bo nic więcej się nie dzieje a do zimy daleko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny serial, ciekawe jak siē zakończy ?

Będzie trwał jak "Moda na Sukces" :lol: a tak na poważnie czekam na rozruch (mam nadzieję że w tym tygodniu) i później ewentualne poprawki , które według większości , muszą być wykonane , bo instalacja nie będzie działała :rolleyes:

Edytowane przez stasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jak będzie rozruch to może lepiej zabierz rodzinę i opuście chatę bo wg obeznanych w interesie może coś pierdyknąć. Ja się nieznam na budowie CO ale jak zobaczyłem ten gąszcz i zawijasy instalacji to mam wątpliwości. Może tak jak Sambor pisał nie zadziała ale czy zgaśnie w kotle ????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stasiu ta instalacja lepiej  lub gorzej będzie działała .Chciałeś mieć pompkę na zasilaniu ,to masz ,chciałeś mieć zawór 4D to masz .A to ze ten zawór w tej konfiguracji jest całkowicie zbędny to inna sprawa.No ale przecież liczy się sztuka.Będziesz miał szczęście,  jezeli na jedynce pompka dostarczy odpowiednią ilość wody do kaloryferów aby ogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury.W takiej konfiguracji większość wody pójdzie na CWU . Tak że na pewno ciepłej wody ci nie zabraknie.Załączenie pompki na 2 lub 3 może skutkować przelaniem zbiornika wyrównawczego , a to przecież zależy od wysokości tego zbiornika względem pompki. No bo przecież zbiornik znajduje się po tłocznej stronie pompki (jaka ta wysokość jest?).Stasiu w normie wyrażnie pisze że między kotłem a zbiornikiem wyrównawczym, nie moze być żadnych zaworów - dokładnie żadnych .zawór różnicowy też jest zaworem.,tez moze się zablokować . Podałem ci odpowiednią normę i do cholery przeczytaj ją .Tu chodzi o twoje bezpieczeństwo i twojej rodziny.Jezeli nie chcesz robić cyrkulacji do zbiornika wyrównawczego ,to przynajmniej zamontuj zawór bezpieczeństwa na kotle.To będzie zabezpieczenie na wypadek gdyby  ewentualnie woda zamarzła do zbiornika.Na koniec - o sprawności instalacji przekonasz się dopiero zimą gdy będą temperatury ujemne.Wtedy wyjdą wszystkie błędy i niedoróbki..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się kidyś różnicowy zablokował ale grawitacja szła przez pompkie. Hydraulik włożył do instalcji trochę rur ocynkowanych i zawór oblepił się takim szlamem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem śledzić ten temat i pomimo tego, że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie to jestem przerażony poziomem wiedzy (a raczej jej braku) i logicznego myślenia u instalatora. Inwestor może się nie znać, ale instalator powinien. Mam wrażenie, że co sobie stasiu wymyśli to jego instalator montuje to w losowo wybranym miejscu instalacji :D aby inwestor miał co chciał, a że nie będzie działać - trudno. Stasiu jedną rzecz musisz przypilnować: na wyjściu z kotła pierwszym elementem ma być trójnik od którego ma iść rura do naczynia wzbiorczego i ma być prawidłowo do tegoż naczynia podłączona. Dopiero do drugiego wyjścia trójnika niech instalator podłącza swoje dzieło i testuje. Jak się kocioł zagotuje to przynajmniej nic nie wybuchnie.

To że instalacja nie będzie prawidłowo działać to pewne, ale żeby chociaż była bezpieczna.

Pokaż instalatorowi ten rysunek i tak ma to zrobić (obrazek na podstawie normy)

post-15157-0-64498800-1467191621_thumb.png

Edytowane przez piachoo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.