Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Setlans 9Kw Czy P2Ar Kds - Pw 7-9 Kw


stasiu

Rekomendowane odpowiedzi

Stasiu , mnie już ręce opadają. Jak pamiętam ,cztery lata mordujesz nas z twoim problemem. W takim czasie to już studia byś kończył w tej specjalności - A ty robisz problemy z najprościej wykonana instalacją.

Jak zrobisz instalacje jak masz w projekcie ,to ochroną jest wysokość temperatury instalacji 80/60* dodatkową ochroną w tym rozwiązaniu jest obieg CWU ,pompka cały czas przez ten obieg pcha wodę ,jak ci się nagrzeje zbiornik ,to masz sytuację taka jak byś do ochrony kotła zastosował pompkę kotłową.Taką samą sytuację będziesz miał jak zamontujesz pompkę na zasilaniu.W jednym jak i drugim przypadku ( Pompka pcha też na zbiornik) ,dlatego aby w razie zaniku prądu mieć obieg grawitacyjny na CWU musisz zastosować Zawór różnicowy. Oczywiście wtedy instalacja CWU musi być grawitacyjna.

A jak zrobisz z zaworem 4D To zaworem będziesz to regulował .W takim przypadku dobrze jest na obieg CWU zamontować pompkę z zaworem róznicowym,wtedy dodatkowo możesz chronić kocioł włączając pompkę na stałe . Jeżeli to będzie zbyteczne to wtedy wyłączasz pompkę grzejesz zbiornik grawitacyjnie ,a pompka będzie na zapasie w razie czego.A latem to się nawet wtedy przyda by skuteczniej nagrzać CWU.

Prościej juz chyba wytłumaczyć nie potrafię. Może kolega sambor ma tyle cierpliwości. Jaki rodzaj instalacji wybierzesz to twój problem .Najważniejsze aby ta instalacja była bezpieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Stasiu im więcej będzie różnego rodzaju urządzeń tym większe prawdopodobieństwo że coś może nawalić. U mnie do niedawna nie było żadnych pompek ani zaworów i wszysko chodziło bez problemów a kocioł śmieciuch przy makabrycznym paleniu wytrzymał 15 lat. Teraz mam jedną pompkę na zasilaniu i zawory termostatyczne przy grzejnikach. Praktycznie wszystkie są cały czas otwarte tylko w sypialni przykręcam na 20 -21* a pompka przydaje się do szybszego nagrzania cwu. Tak jak ci radzą 1 pompka na zasilaniu i ewentualnie zawory termostatyczne a jak lubisz tak ciepło to i bez nich i koniec. Ograniczysz koszty i będzie bez problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Henryku mi chodzi żeby powrót nie był za zimny a nie żeby tym zaworem regulować temp w domu.

Nie ma co przesadzać z tą ochrona powrotu. To nie dzuma. Kocioł Ci nie zgnije w sezon od tego. W prawidlowo wykonanym kotle GS opalanym w sposób właściwy korozja niskotemperaturowa prawie nie występuje. Wiadomo lepiej zapobiegać.

Skup się lepiej na tym aby instalacja była wykonana zgodnie ze sztuką. Zrób tak jak koledzy radzą, dwa obiegi grzewcze: CO i CWU. Pompy na zasilniu, pompa CWU niech pracuje cały czas podnosząc temp. powrotu. Na grzejniki zawory termostatyczne tylko tam gdzie to konieczne i powinno być dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i po wizycie instalatora, (boże uchowaj mnie od tych wszystkich fachowców) facet ogólnie sprawiał wrażenie zagubionego,  ze 150 kg wagi, nie przygotowany do pracy, bez zeszytu długopisu , miarki itp , jak się okazuje nie robi wkładów kominowych ani wentylacji , ale ma zaprzyjaźnionych kominiarzy , oczywiście odradza grzejniki V , nie poleca zaworów mieszających na tak małą instalację,  całą instalację chce robić w "18", tylko przy kotle i do wyrównawczego "22", pompa na zasilaniu przy tak niskim zbiorniku wyrównawczym , ma zadzwonić z wyceną po jutrze , ale z jego zachowania wnioskuję że nie bardzo podoba mu się ta robota u mnie :wacko: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych znajomych kominiarzy że ma to mówił w kontekście że zakładają wkłady i robią wentylację.

 

instalator z Katowic wołał za wszystko 2.8 tyś zł + 150 zł opinia kominiarska , dodzwoniłem się wreszcie do niego , i chyba miał zepsuty telefon bo mówił że dzwonił do mnie 3 x a ja do niego też ze 3 x i żaden z nas nie miał nieodebranych połonczeń , jutro ma mi przedstawić szczegółowy cennik materiału , może wszystko ruszy w przyszłym tygodniu , oby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadzwonił dzisiaj instalator ten który się tak długo nie odzywał , podobno dzwonił do mnie a ja nie odbierałem hmmm , niech mu będzie , cennik materiałów jaki podał to o 30 - 40 % większe jak w necie , nie wiem z jakimi hurtowniami współpracuje , ale uzgodniliśmy że ja kupuje cały materiał (po za rurami) i on mi przychodzi to zakładać za 2,8 tyś zł , w piatek mam wolne to zamawiam wszystko i robimy , grzejniki Diamond (montuje je od kilku lat i osobiście poleca , jak się okazuje to nie chinszczyzna , a nasz produkt z Krakowa) ,pompę zapodam tą http://allegro.pl/pompa-obiegowa-co-grundfos-alpha-2-l-25-40-i6253044080.html , wymiennik kospel dwupłaszczowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

acha ok dzięki  :) jutro jadę po grzejniki znalazłem najtaniej 5 km od domu  :) i pompa za 345 zł ta co w linku powyżej , jedynie grzejnika łazienkowego muszę poszukać jakiegoś innego bo nigdzie nie ma 750x950 , dzwoniłem do administracji i pytałem czy może być inny , owszem byle by jego moc była jaka w projekcje w zasadzie nie będzie problemu tylko jak to policzyć bo u mnie na wszystko parametry wody 80/60 a w opisach grzejników 90/70 , 75/65 , coś chyba będzie trzeba przeliczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warunki gwarancji defro:

Zaleca się zastosowanie zaworu mieszającego........ mostka obejściowego , co to znowu za cuda na kiju (mostek obejściowy)

DTR Optima komfort str 10   http://www.defro.pl/p,60,optima-komfort.html

Poczytaj to:rys,1

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19810-zapewnienie-ochrony-powrotu-na-kocioł/page-2

W instalacjach wysoko temperaturowych taka jak twoja 80/60 już sama temperatura powrotu jest takim zabezpieczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.