Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Kolega Woytek juz rozmawial w defro o tej modernizacji palnika 12kW i czesci organizuja temp. 38stopni jest super dla tego palnika tym bardziej ze Kolega nex1983 pali w dwustanie i gdy palnik stoi w podtrzymaniu to powietrze nie chlodzi rury i nagrzewanie jest wieksze. Zamawiam wiec czesci.

A w czym mam lepszą tą koronę retorty niż starsze modele? Jakie korzyści?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nex1983 dzieki za fotki palnika, taki jak moj, tylko twoj juz jest po modernizacji przez co mniej sie nagrzewa rura slimaka/ podajnika, oznaka modernizacji jest ta w tym przypadku dluzsza tuleja/ okragly kanal na ktorym osadzony jest zeliwny pierscien palnika retorty. Szkoda, ze nie informuja klientow ktorzy maja palnik starszy (pierwsze wersje 12) i problemy ze zbyt wysoka temp. podajnika i alarmami o modernizacji i wyeliminowaniu tego problem eh...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzysci takie, ze przy paleniu w dwustanie i nie tylko bo PID tez, malym odbiorze ciepla i postojach slimaka temp. rury podajnika osiaga temp. ponad 79stopni co skutkuje alarmem podajnika, przesypaniem awaryjnym wegla przez retorte i wygaszeniem pieca tragedia a taki dobry kociol, dobrze ze to poprawili. U ciebie jest ta gorna plyta zeliwna retorty pozniej korona zeliwna (pierscien) i dopiero kolano przez co te elementy a konkretnie jeden element ten po srodku pomiedzy kolanem a plyta palnika ogranicza nagrzewanie sie kolana i rury podajnika na zewnatrz kotla zaraz przy scianie kotla tam gdzie jest czujnik. U mnie jest tylko kolano i plyta palnika retorty zwana dwa lata temu korona palnika. I cala filozofua tego rozwiazania bledu Defro ktory wielu uzytkownikom napsul nerwow, ja troch obnizylem temp do 50 paru stopni innym rozwiazaniem ale tak nie powinno byc. Powinien serwis jakis sposob naprawic swoj blad i poprawic humor klientom co maja tego malego "zonka" a zaplacili za kociol niemale pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie być wina softu ale zresetowania ustawień - bo tak się dzieje po aktualizacji.

 

Moje spostrzeżenia odnośnie ustawień:

Ochrona powrotu - nie służy niczemu dobremu, a daje efekt odwrotny od zamierzonego. Piec przy rozpalaniu nabiera temperatury następnie puszcza ciepło w obieg następnie ochrona powrotu zamyka zawór czterodrogowy bo temperatura powrotu spada - ciepło wychodzi z pieca a zimno wchodzi. Gdy zawór odcina wyjście piec zaczyna odbudowywać temperaturę a to ciepło które wyszło z pieca stygnie - czyli straty. Na takich ustawieniach piec cały czas się huśta z temperaturą. Widać to dokładnie przy rozpalaniu.

Aby uniknąć wahań temperatura zadana musi być odpowiednio wysoka aby był zapas.

Bez ochrony powrotu piec idzie cały czas w górę i szybciej mamy stabilne ciepło powrotu czyli ochronę powrotu..

Jak mamy obiegi grzejniki, podłogówka, boiler - różnica startu pomp musi być na tyle duża aby piec nadążył budować temperaturę.

Prędkość pompek ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nex1983 zobacz fotka moje palnika i znajdziesz od razu roznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nex1983 zobacz fotke mojego palnika i znajdziesz od razu roznice. Twoj po modernizacji wyzsza tuleja na ktorej jest plyta palnika retory = nizsza temp. rury podajnika co = 0 alarmow zbyt wysokiej temp. podajnika (gdzie ustawienie fabryczne = 75stopni)

Moj niska tuleja brak dodatkowej korony w srodku palnika = wysoka temp. itd co = sie alarm co z kolei = trafia szlak uzytkownikow tej zabawki;-), tak jak pisalem ja w jakis tam sposob rozwiazalem problem lecz to nie tak powinno byc (rozwiazanie tymczasowe w warunkach domowych to zaklejenie dwoch otworow powietrza antyspalinowego na kolanie zeliwnym) daje obnizenie temp. rury slimaka o okolo 20 stopni, ale TAK NIE POWINNO BYC!. I nie jest to wina zlych ustawien sterownika lub sposobu palenia na palniku 12kW blad kostruktora palnika! no to tyle w tym temacie.

Pozdrawiam.

post-57283-0-22676100-1452103159_thumb.jpg

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andzejjas Masz rację z tym powrotem dlatego ja rozwiazalem to tak ze mam priorytet bojlera, bo wcześniej miałem pompa co i cwu równolegle i kiedy kocioł miał przykładowo powrót 45 a zalaczyla się pompka bojlera przez zużycie cieplej wody z zadanych vwu 45 na 30 to zanim piec nadgonil bojler do zadanej jednocześnie grzejac podlogowke powrót bardzo spadał. Teraz nie mam tego problemu. Po zużyciu wody poniżej histerezy załącza pompę cwu a pompę podłogowa odlacza. Dużo szybciej w ten sposób doganiam zadana bojlera, temp idąca na podłogę na czujniku nieznacznie wtedy spada, a po włączeniu pompy podlogowki a wyłączeniu cwu moment jest zadana. Powrót zachowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie tez ma maleńką wadę. W momencie jak odłącza pompy od podłogówki to zamyka tez zawory na podłogi na 0%. Po ponownym uruchomieniu pomp na podłogówkę zaczyna klikać przekaźnikami aby ustawić temp. zadaną. Na pewno padną Ci szybciej przekaźniki, ale ich wymiana to chyba nie problem.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ćwiczyłem priorytet bojlera.

Nie sprawdza się w układzie bez podłogówki niestety....

Zawór 4D po zamknięciu obiegu CO, powoduje szybkie wychłodzenie całego układu.

 

Co prawda bojler się szybko nagrzewa ale potem piec musi ponownie zagrzać wodę w całym układzie a to trwa....

No i jak jest włączona ochrona powrotu to trwa to jeszcze dłużej.

 

Reasumując; lepiej u mnie jest jak pompy działają równolegle. Jest co prawda duże tąpnięcie ale nie wychładzam grzejników i szybciej układ się stabilizuje.

Sytuację poprawia też podniesienie temp. na piecu (różnica piec - zawór  12-15 stopni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pRZeMoo turbo by się przydało tej twojej zabawce;-) przyjdzie sterownik zobaczysz, że zatańczy jak mu zagrasz:-) wrzucam właśnie filmik na youtube dla tych co nie wierzą w PID.

Witam serdecznie. Wojtek mam pytanie czy wymieniałeś całą dmuchawę czy tylko ja zmodernizowałeś. Jaki koszt tej przeróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które doposażały sterownik K1 do K1P.

 

- jakiego połączenia użyliście do podłaczenia czujnika temp. spalin do sterownika, chyba, że wszyscy kupowaliście już czujnik wraz z wtykiem P (BTW - jest jakiś zamiennik tego ustrojstwa [wtyczki] za prawie 40 zł??)

 

- czy hallotron w nowej wersji oprogramowania jest potrzebny czy nie (wyłączyłem opcje hallotronu w menu serwisowym i nawet to działa)?

 

Czy skoro da się zainstalować oprogramowanie z K1P to z wersji typu K1P v2, v3 czy nawet APC też się da? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Po dłuższej nieobecności

Do Przemo przestawiłem max temp spalin z 260 na 220 stopni (temp spalin zmieniła się na 187 stopni ) ale piec zrobił się trochę słabszy  więc wróciłem do 260

Do Wwoytek - jak to u Ciebie jest masz K1pv2 a z filmiku wynika że soft jest w wersji dla K1pv3 albo coś źle widziałem

 

Załączyłem pliczki z wykresami u mnie (akurat ustawiona praca na 70 % ale czy to będzie 80 czy 90 to różnica tylko w szybkości dochodzenia do temp zadanej) Jak już trzyma zadaną to oscyluje w granicach -/+ 1 stopień

Czas podawania wydłuża się wprawdzie z 40 do 50-55s ale zejść do 1 worka na dzień mi się nie udało

Rozumiem iż piec jak najrzadziej powinien wchodzić w tryb nadzoru - ale po osiągnięciu zadanej powinien wydłużać czasy podawania tym samym trochę oszczędzając paliwo

Jak znam swoje szczęście to coś źle robię albo mam farta ze sterownikiem

 

Pozdrawiam

 

post-61477-0-10831100-1452154481_thumb.jpg

post-61477-0-11871300-1452154482_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak wy uzyskujecie takie wykresy , nie używacie wody czy jak? 0 tąpnięć na wykresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak wy uzyskujecie takie wykresy , nie używacie wody czy jak? 0 tąpnięć na wykresie.

 

Nex1983 z całym szacunkiem nic nie grzebałem po wgraniu nowego softu ale spalanie mam straszne więc nie wiem czy cieszyć się prawie poziomym wykresem czy płakać że tyle pali

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirektw - dobrze zauważyłeś, nawet wspomniałem w filmie "dla spostrzegawczych" widziałeś też nową dmuchawę więc nie trudno się domyśleć, z tego triku/ zamiany jestem b.zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega w temacie palenia ma bardzo duże doświadczenie - może jakiś pomysł na moje spalanie by się znalazł

Zauważyłem że po około dwóch dniach jak podaje z większą przerwą to kopiec zjedzie w dół tak o 1 centymetr poniżej krawędzi - zastanawiałem się czy wydłużenie czasu podawania do 5s coś zmieni

na razie ustawione "fabrycznie"

min czas - 1s

max czas podawania - 4s

min przerwa 40s

max przerwa 90 s

dmuchawa min 13 bieg

dmuchawa max 25 bieg

wiatr min - 750 obr

wiatr max 1450 obr

Nie widziałem go jeszcze w nadzorze :)

Ostatni zasyp 3,5 worka po dwóch dniach - porażka

 

czym ruszyć żeby zachować elastyczność kotła jak obecnie a żeby spalanie się zmniejszyło - chyba że to nierealne w moim przypadku

Mało się znam na tym bo grzeję dopiero drugi sezon

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mirektw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z obliczeń w wykresu wychodzi mi że przy temp na zewnątrz 0/-2 utrzymujacej się u mnie obecnie podajnik chodzi na dobę 33 minuty plus minus. 14min pracy/ 45min przerwy. Wszystko przeliczylem łącznie z czasem pracy w podtrzymaniu. Jest jakaś możliwość plus minus dowiedzieć się ile motoreduktor ślimakiem przez retorte podaje kg ekogroszku w określonym czasie? Np ile kg poda w godzinę ciaglej pracy? Może ktoś takie coś testował. Mam ten nowszy motor 30Watowy.

Edytowane przez nex1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nex1983 możesz sobie to zobaczyć z tabeli mocy kotła tam jest podana ilość kg na godzinę podawania.

Zobacz sobie czas przerwy jaki masz i czas podawania i na tej podstawie  przelicz ile na dobę podał paliwa.

z tego co mi się wydaje to podajnik na dobę u ciebie pracuje ponad 5,5 godziny ale mogę się mylić po wczorajszym święcie hihihi.

A dodać trzeba jeszcze podawanie w podtrzymaniu do wyniku.

Edytowane przez audilhr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem. 33min podaje na dobę łącznie ze wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14/45 to nie czas pracy ciągłej podajnika tylko czas w jakim pracuje w dwustanie czyli w tych 14min łącznie podaje 63sekundy, podczas postoju 45min podaje 18sekund. Na dobę łącznie praca podawania to 33min. Tak jak byś włączył w trybie ręcznym podajnik na 33min pracy ciągłej bez palenia i później wybrał węgiel z popielnika i zwazyl to tyle obecnie na dobę mi pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego przez 14minut piec dochodzi do zadanej temperatury. Podaje w tych 14 minutach 3s co 40s, więc w czasie 14min w sumie podaje 63sekundy. Później stoi w podtrzymaniu 45minut. Przez te 45min podaje co 10min 4sekundy więc w 45min podaje 18sekund. 14min+45min=59min. 59min=81sek podawania. 24h czyli dobę, podziel sobie teraz przez 59min i łączny czas podawania dzienny przy obecnej temp to plus minus 33minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zadana 65, histereza 2. Piec oscyluje 60/70 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.