Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowe Aktualizacje Dla Sterowników Kotłów Defro


wwoytek

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki. 

Widzę w parametrach spore minimalne podawania - ja w 9kW(jeszcze w poprzednim sofcie) ustawiłem 1s co 120s, dzięki temu 1% jest u mnie wystarczająco słabe, by kocioł nie przebijał temperatury i nie wchodził w nadzór (nawet gdy dzisiaj miałem 13C za oknem). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy tak długiej przerwie nie zapada się kopczyk na palniku? Powietrze też zdjąłeś?

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie próbuje nie ruszać serwisu tylko korektą powietrza dolną, ale jak na razie z marnym skutkiem.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę w domu jutro to założę ten mały przepływomierz i sprawdzę jak to ustrojstwo będzie działać u mnie na parametrach z softu 3.6.0 ale sądząc po parametrach może być przyzwoicie. @Darekgra dzięki za ustawienia. 

DSC_0233.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie ten nowy soft poprawia tylko jakość spalania lecz za chol... Nie mogę go ustabilizować non stop przebija przy pracy na 1%.

Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem: wg mnie trzeba zmniejszyć minimalne podawanie i minimalny wentylator, a jednocześnie proporcjonalnie wydłużyć max podawanie.  Teraz ten 1 % z wyświetlacza to jest bliżej 50% mocy, niż 1%. No i raczej dzisiejszy dzień nie nadaje się na testy, bo słoneczko i +13 zbytnio kotła  nie obciąży. 

W 9kW mam min pracę podajnika 1, maks 6, min przerwa 50, a maks aż 120. Wentylator min 45, maks 150. Na 1% mam płomyk jak świeczka i nie wchodzi w nadzór nawet przy dzisiejszej pogodzie.

Do tego nasze kotły są dziełem debila, jeśli chodzi o umiejscowienie termopary i konstrukcję tulejki. Nawet jeśli w ogóle wyłączysz kocioł, temp. idzie jeszcze do góry ze 2C, taka jest bezwładność tego stalowego buca. Po sezonie zamierzam wwiercić się z termoparą w rurę z wodą na zasilaniu, żeby sterownik otrzymywał jakieś w miarę rzeczywiste info o temperaturze.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Darekgra napisał:

Niestety u mnie ten nowy soft poprawia tylko jakość spalania lecz za chol... Nie mogę go ustabilizować non stop przebija przy pracy na 1%.

Jaka masz turbinę duża czy mała? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalnego podawania nie da się już zmniejszyć nawet startowo jest 1 sek.

Co najwyżej wydłużać max czas przerwy i obniżyć min obr wentylatora tak jak piszesz. Temperatura na zewnątrz u mnie to 8 stopni ale i tak podniosłem krzywą grzewczą aby zbliżyć wielkość odbioru do tych z ostatniego tygodnia.

W tym nowym sofcie kociołek z nadzoru do pracy przechodzi bardzo szybko bo przy zadanej 66 to już przy 70 znów wchodzi w pracę.

@wwoytek dużą saoft bez m ustawiony. Ma 3.4.0 przez 3 miesiące ani razu w nadzór nie przeszedł wykresy teraz to aż wstyd.

Screenshot_20200201_122540_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, HarryH napisał:

Do tego nasze kotły są dziełem debila, jeśli chodzi o umiejscowienie termopary i konstrukcję tulejki

Myślę Kolego, że powinieneś sam skostruowac kocioł, który byłby idealny i bez wad trochę szacunku dla tych Którzy zrobili ten, który ogrzewa teraz zima Ciebie a może i Twoja Rodzinę, warto czasami, a nawet zawsze ważyć słowa zanim Kogoś nazwiesz debilem. Nazywamy to kultura osobista i dobrym wychowaniem... nie bronię nikogo ani też nie brałem udziału w konstruowaniu użytkuje taki kocioł i doceniam Tych Którzy go skonstruowali i wyprodukowali ( a nie miałem udział całkiem niezależnie podsunąłem pomysł z pewnym rozwiązaniem przy palniku 12kW) hihi no dobra po prostu lubię Tych Którzy szanują innych. 

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie wchodził w nadzór bo jest za duża moc na mocy minimalnej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety @wwoytek muszę uciec się do grzebania w serwisie, zmieniłem teraz tak

min podawania 1s, max 2s

min przerwa 24, max 65 (stary soft 3.4.0 było 70)

min obroty dmuchawy 60(stary 80), max 250 (stary 310)

 

wiecie na co ma wpływ minimum regulacji w 7785 bo tu też spora zmiana w stosunku do poprzednich wersji?

W ogóle to mam wrażenie jak by algorytm nie dążył do zadanej tylko do zadanej +5.

 

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to samo tylko kilka stopni niżej :)

z mocą dmuchawy na 1% schodzi dopiero jak przebije o 4 stopnie.

 

Na dolegliwości dużej turbinki o których pisał @wwoytek czyli zbyt mała prędkość powietrza przechodząca przez turbinę a w konsekwencji ciężko ją rozbujać... przyszedł mi pewien pomysł a mianowicie aby podnieść prędkość przepływu należało byt zmniejszyć pole przekroju wlotu do turbiny, tylko na ile to podniesie reakcyjność samej turbiny, jest to nawet do wyliczenia ale trzeba mieć sporo danych dotyczących konstrukcji turbiny no i mechanikę płynów miałem już zbyt dawno temu :)

ale jak znajdę czas to po testuję metodą prób i błędów.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinując z tymi ustawieniami zauważyłem ze sterownik przy pracy na 1% dąży do utrzymania temperatury spalin idealnie wyższej o 1 stopień od zadanej kotła.

np zadana kotła 66, spaliny 65 moc dmuchawy wzrasta do 5% po chwili gdy spaliny uzyskują 67 moc dmuchawy spada na 1% , sprawdziłem to już kilka razy i schemat się powtarza, teraz tylko wyregulować obroty i podawanie aby ten proces miał szansę stabilizacji.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie będzie miało wpływu, bo jest to górny próg parametru, a Dolny jest właśnie temperatura zadana kotła.

Ale już wiem że muszę tak dobrać powietrze i podawanie opału aby przy pracy 1% taką temperaturę spalin kocioł był w stanie utrzymać.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 3.4.0. Kocioł nigdy nie dochodził u mnie do zadanej t. spalin, często brakowało jeszcze z 10C, ale temp CO + 3 już powodowała obniżkę do 1%. 

Co myślisz o obniżeniu mocy kotła -to powinno zmniejszyć temp. spalin, a potem podawaniem można ją w razie potrzeby podbić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym parametrem maksymalnej temperatury spalin jest jeszcze jakoś dziwnie, ponieważ zauważyłem temperatura spalin dochodzi do 90 to moc wentylatora is już obniżana pomimo ustawionej maksymalnej 260. Myślę że tak maksymalne temperatury spalin które dany kociołek może uzyskiwać są jeszcze gdzieś indziej zapisane w algorytmie.

Moc kotła na ustawioną na 70% niżej nie chciałbym schodzić ponieważ przy załączeniu CWU ta moc jest mi potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimum i maximum regulacji w 7785 są to wartości progowe określające przedział w którym porusza się parametr wysterowanie

I tak jak domyślałem się wcześniej odpowiada za wzmocnienie obrotów wentylatora aby dostosować jego prace do zadanej obrotów turbinki.

Edytowane przez Darekgra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie proszę, dlaczego w nowym sofcie muszę ustawić wentylator na 60-65% żeby kocioł dochodził do zadanej temp, podczas gdy na sofcie 3.4.0 miałem wentylator ustawiony na 25% i bez problemu osiągał zadaną? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że są  inne parametry min i max dmuchawy w menu 7785 niż w sofcie 3.4.0

 

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała turbinka zaadoptowana i już uruchomiona, wykres CO kotła przy mocy 55% praktycznie bez zmian w stosunku do pracy z dużą turbina (różnica, to tylko zwiększona temp. zewnętrzna, co będzie miało wpływ na częstotliwość i intensywność uzupełniania strat cieplnych w budynku co za tym idzie i pracę kotła, ale już nie zmniejszam mocy kotła poniżej 55%) Natomiast widoczna różnica w utrzymaniu w ryzach temp. spalin i to bardzo, w górnej max. jak i dolnej min. wszystko zamyka się w wąskim przedziale i tak się utrzymuje. Odczyt obrotów i start turbinki następuje natychmiast wraz ze startem głównej dmuchawy, dlatego wysterowanie i dostrojenie dmuchawy co do ilości powietrza potrzebnego do spalania jest bardzo dobre. Plus użycia małej turbinki przy kotłach małej mocy (mój przypadek to Defro Komfort Eko 12kW rok 2013 po modyfikacjach kompletnego palnika, jaki teraz jest montowany w tego typu kotłach)  Moc 55% wszystkie pozostałe ustawienia standardowe bez ingerencji w serwisowe/ zaawansowane). Wykres z mała turbinka ten z godz. 1:00 (1/3 wykesu z prawej strony rejestru). 

IMG_20200201_233839.jpg

IMG_20200202_004056.jpg

Screenshot_20200202_094458_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Screenshot_20200202_093821_pl.techsterowniki.emodul.jpg

Edytowane przez wwoytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.