Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Na Grawitacji A Ochrona Powrotu


marcin16k

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie to jest 100% kocioł, jego budowa jest identyczna jak zwykłego, prostego kotła, tylko z tą różnicą, że górna ściana nie ma płaszcza wodnego, to wszystko. Ma żeliwny ruszt, pionowy wymiennik, pali się w niej świetnie, gotuje też. Zauważ, że u mnie już nie ma tylko obiegu grawitacyjnego, jest pompa i obieg wymuszony. Rozkład temperatur prawie idealny, żaden układ grawitacyjny nie daje kotłowi tak dobrych warunków do pracy, a mimo to pojawia się kondensat. Jak tylko pompa wystartuje (a startuje szybko), od razu zasysa gorącą wodę z kotła i pcha na jego powrót. Wtedy różnica temperatury między wyjściem a powrotem to 15 do 20stopni C. Myślę, że przy zaworze temperaturowym te warunku będą tylko troszeczkę lepsze.

 

Układ wodny musi taki pozostać, kupę pracy w niego włożyłem i nie mam siły na kolejne przeróbki. Natomiast zamierzam udoskonalić kocioł i wyłożyć komorę spalania szamotem, szczególnie w miejscu gdzie wpada strumień zimnej wody.

 

Tak BTW, #Sambor czy mógłbyś mnie nakierować, gdzie znalazłeś informację o tym, że trzony kuchenne nie będą podlegały pod antysmogowy zakaz palenia? Szukałem, ale nic nie znalazłem.

 

 

vienyb%C4%972.jpg

 

Edytowane przez k160
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jak to wygląda jak zrobię powrót na 50C i na piecu będzie 80 C a miarkownik będzie dławił przepływ spalin to będzie się kopcic i nie będzie wytwarzać się smoła w środku jak palę drzewem ? Fak że mam 30 kw do bufora 1000l i zagotowania wody to nie problem.

Jak podniesiemy temp powrotu to zmniejszymy przepływ wody i automatycznie z ładowania 5 h bufora będzie trzeba palić 7 h czy się mylę?

Edytowane przez byry007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam podłącze się do tematu będę instalował bufor w podobnym układzie jak wyżej opisywany  czyli kocioł- bufor na  grawitacji  bufor- instalacja  pompy  i głównie chodzi mi o kocioł bufor jak pisał kolega jkr80  zastosował termostat od ciężarówki i pytanie przy jakiej temperaturze się otwiera   czy jest wystarczający przepływ przez termostat  i czy to sprawnie działa  na grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.10.2015 o 12:56, sambor napisał:

Poszukaj sobie na forum , ogólnie każda instalacja pracująca na grawitacji nie wymaga dodatkowej ochrony powrotu kotła.

Po prostu prędkość przepływu wody w obiegu grawitacyjnym jest tym mniejsza im niższa jest temp wody w kotle, mały przepływ = wysoka temp na kotle i układ sam się reguluje.

Pojęcie ochrony powrotu zostało wprowadzone razem z pompami CO, które wymuszają szybszy przepływ wody niż może ją nagrzać kocioł.

Nie wiem czy dobrze to rozumiem.

Mam kocioł DS (drewno / węgiel) i z niego wychodzę przewodami jakie są na wyjściach (np. 5/4 cal) tym idę bezpośrednio do bufora górą i pionowo do naczynia wzbiorczego. Potem tożsamo z najniższego miejsca bufora wyjście ile tam jest możliwe w kierunku pieca i to powinno bez problemu działać ?

Chodzi mi o to, że planuje bufor/y, które będą ogrzewane z 1 źródła ciepła i chce zrobić instalacje jak najmniej skomplikowaną i awaryjną, stąd też moje zdziwienie, że nie potrzeba tutaj pompy i zaworów 3 lub 4D do zabezpieczenia "zimnego powrotu do pieca".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak instalacja będzie działać, ale np nie naładujesz nią bufora powyżej 80-85C, gdyż obieg grawitacyjny do działania wymaga różnicy temp między zasilaniem i powrotem.

Oczywiście jest niezbędne prawidłowe prowadzenie rur - spadki.

I niestety będzie działać w drugą stronę - czyli kocioł jak wystygnie będzie rozładowywał bufor, potrzeba ZZ klapowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A jak byś to widział wpięcie w ten układ kotła gazowego który posiadam w obecnej instalacji i kocioł stałopalny który miałem przerabiać po konsultanci zrezygnowałem i kupiłem kocioł ds  ale producent namówił mnie na bufor zamiast wężownicy schładzającej ponieważ instalacje mam w układzie zamkniętym i w razie zaniku energi kocioł nabije bufor i teraz należało by jakoś rozsądnie to  połączyć czyli kocioł bufor na grawitacji bufor instalacja z układem podłogowym i układem grzejnikowym i cwu  no i gazówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 30.07.2020 o 15:10, sambor napisał:

Tak instalacja będzie działać, ale np nie naładujesz nią bufora powyżej 80-85C, gdyż obieg grawitacyjny do działania wymaga różnicy temp między zasilaniem i powrotem.

Oczywiście jest niezbędne prawidłowe prowadzenie rur - spadki.

I niestety będzie działać w drugą stronę - czyli kocioł jak wystygnie będzie rozładowywał bufor, potrzeba ZZ klapowy 

Mądrze piszesz, że wiadomo z racji na różnice nie naładuje się bufora powyżej tam tych 80-85 st C tylko jak tutaj ogarnąć przy grawitacji zabezpieczenie zimnego powrotu do kotła ? Bez zaworu trójdrożnego itp. to przecież chyba niewykonalne ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ciseq napisał:

tylko jak tutaj ogarnąć przy grawitacji zabezpieczenie zimnego powrotu do kotła

przy grawitacji ochrona powrotu jest zupełnie nie potrzebna - woda krązy tak wolno że nie wystepuje zjawisko naglego zalania kotla zimną woda przez pompkę - bo pompki nie ma , działaja tylko naturalne siły cyrkulacji wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat samochodowy który włożyłem w obudowę po zaworze różnicowym 2 cale  temperatura otwarcia 86 stopni więc do tej temperatury powinien nagrzać myślę jeszcze zrobić obejście tego termostatu z zaworem upustowym różnicy ciśnień  jako zabezpieczenie w razie awarii termostatu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na forum ktoś wspominał o czymś takim czy tam podobnym i że to sprawnie działało więc pomyślałem że skoro niema pomp zaworów itp to jest prosty układ  a czy taki będzie to  w praniu się okaże zresztą jeszcze do końca nie przesądzone martwi mnie jeszcze bufor ponieważ producent nie zrobił tak jak się umawialiśmy  i przyłącza zrobił z jednej strony on twierdzi że tak też jest dobże

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że średnice są inne te co szły na kocioł 6/4 cal a na instalacje 5/4 cal  czy to nie będzie miało wpływu na grawitacyjny układ kocioł -bufor  powrót z bufora do kotła byłby mniejszą średnicą 5/4cal  niż zasilanie bufora 6/4cal 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli należało by przespawać  króciec na większy bufor jeszcze niezaizolowany da się to zrobić a co byś powiedział o układzie który planuje zrobić  czy tam zmodernizować stary

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czemu nie będzie to działać stary układ działa a rożni się tym   ze niema bufora  i jest zawór 4d na piecu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.