Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Mi się też w tym roku stopiła. Piec pracuje piąty sezon (od września 2016) i stało się mi to drugi raz. Generalnie piszą, że jest to efektem cofki, gdy nie ma ciągu kominowego i ciepło z palnika zamiast iść do pieca i dalej do komina, to idzie właśnie do tej rury. U mnie to tym bardziej dziwne, bo od kiedy mam peleciaka, to właśnie walczę ze zbyt dużym ciągiem kominowym. Temperatura spalin wysoka, czasem aż szarpie kominem, o czym tez tutaj pisałem. Cudowałem dokładając zawirowywacze, płyty szamotowe, regulator ciągu, bo komin jak na peleciaka zbyt szeroki (16 cm). Za wiele to nie pomogło, bo spalanie nadal było takie samo. Może jedynie temperatura spalin nieco spadła. Aż tu nagle pojawiła się pierwsza cofka, po której wszystko to, o czym wyżej napisałem, to powyciągałem i zwiększyłem nadmuch. I dopiero jak temperatura palnika się ustabilizowała, to co parę dni przywracałem te elementy (szamoty, zawirowywacze, zmniejszanie nadmuchu). Zacząłem też wtedy wyjmować co jakiś czas tą rurę z palnika i czyścić tam z pyłu, bo było podejrzenie, że tam się właśnie zapchało. Przez jakiś czas z cofką był spokój (jeśli dobrze pamiętam, to rok). Od czasu do czasu szarpało kominem, mimo wykonania zaleceń serwisu Tekli: kominiarz wyczyścił komin, w którym było syfu tyle co kot napłakał, a ja wydrapałem z sadzy regulator ciągu kominowego. Wnioskować więc mogłem, że ciąg jest nie za mały, lecz za duży. Niestety stopienie rury powtórzyło się. Też zamówiłem od razu drugą na zapas, mimo że nie kosztowała 35 zł, a dwa razy więcej (możliwe, że mam inny rozmiar, niż Pumping, albo że on kupował gdzieś indziej niż w sklepie Tekli). Przyczyny dalej nie znam i z zaniepokojeniem obserwuję ceny gazu, bo powoli mam już peleciaka dosyć, a mają u nas za 2-3 lata ciągnąć gazociąg...
No chyba, że Wy macie jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozi, zobacz sobie na stronie Tekli zdjęcia nowych kotłów.... Tam na palniku jest taka nadstawka z zapadką chyba właśnie po to, żeby płomień się nie cofał do rury... Może by to pasowało do starszych kotłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w tym moim jest tylko między palnikiem a rurą mała tuleja, która w dodatku nie pasuje idealnie do otworu w palniku. Nie zdziwiłbym się, gdyby właśnie przez to dostawało się tam "lewe" powietrze i powodowało cofkę. Zgłaszałem to swego czasu, zalecono mi regulację jakimiś śrubkami, co nie miało prawa się udać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry patent.  W Tekli stwierdzili po co dokładać klapke, wkońcu budżetowy kocioł. Lepiej niech co jakiś czas klient sobie rurę kupi ?

P.S. Na rurze jest napis CONTINENTAL i Made in Italy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gadają, że rura jest właśnie po to, aby przy cofce się stopiła. Lepiej to, niż podpalenie się peletu w zasobniku. Tylko dlaczego robi się cofka, skoro generalnie mam duży ciąg kominowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączyłeś czujnik c.o. powinny być dwie temperatury..a jest jedna. W ogrzewaniu serwisie czujnik c o. Powinien być włączony bo zakładam że masz siłownik.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie włączyłeś jakiego trybu przeciwzamarzającego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia.jak.masz zewnętrzny i jest cieplej jak ustawione w konfiguracji wyłącza pompę u mnie to fajnie działa odcina kocioł a słoneczko nagrzewa dom.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2021 o 23:03, Ozi80 napisał:

No w tym moim jest tylko między palnikiem a rurą mała tuleja, która w dodatku nie pasuje idealnie do otworu w palniku. Nie zdziwiłbym się, gdyby właśnie przez to dostawało się tam "lewe" powietrze i powodowało cofkę. Zgłaszałem to swego czasu, zalecono mi regulację jakimiś śrubkami, co nie miało prawa się udać.

Tak to wygląda. Nie pasuje idealnie:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i qrw... znowu! Przegrzanie palnika. I znowu po tym, jak czyściłem kocioł, czyli teoretycznie powinien być bardziej drożny, niż przed czyszczeniem. Czy się mylę?!

Rury nawet nie ściągałem z palnika, bo jakbym ją ruszył, to pewnie by się uszkodziła, bo ciepła była. Zobaczę jutro, jak ochłodnie, czy jest uszkodzona. Oby nie, bo znowu 80 zł w plecy.

Pytanie co się dzieje? Po otwarciu drzwiczek, wszystko w środku było strasznie okopcone. A, tak jak pisałem wyżej, przed tym rozpaleniem było wszystko czyszczone.

20210402_223447.thumb.jpg.d0bb785e47a545ee31772260f1547c86.jpg

 

20210402_224717.thumb.jpg.b1fd6e7722cf3bee13df1bf869ac57ab.jpg

Zastanawiam się, czy winna może być ta rura między czopuchem, a kominem, która jest długa i pozioma:

20210402_224919.thumb.jpg.b4e0b62c1ab7d744474a1efd9dae3542.jpg

Chyba nawet kiedyś w Tekli mi to sugerowali. Tylko, że ta rura taka jest od początku (czyli od pięciu lat), a problemy z przegrzaniem zaczęły się rok temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to głupie ale czy kolega nie ma ustawionego za niskiego ciągu kominowego? Kolega ma kocioł innej firmy jednak problem był podobny. Miarkownik na tyle osłabiał ciąg, że często robiła się cofka i topiło rurę. Obecnie ustawione na 25 i jest ok. Może komin łapie gdzieś lewe powietrze? Na którymś łączeniu rur itp?

Sam mam tekle draco d bio i w instrukcji jest zapisane: wymagany ciąg kominowy 20 mPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz o ustawieniu pokrętła na regulatorze ciągu kominowego? Tylko jak to się ma do tego, że czasem ciąg jest tak duży, że szarpie kominem? Raz za duży, raz za mały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem czarno zrobiło się w kotle od zawalonego palnika. Paliwo podawane, a tlenu mało. Czyściłeś dokładnie otwory napowietrzające. Rozkręcałeś te rurę, aby zobaczyć czy nie zalega tam jakiś syf,a może zmieniłeś pellet? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie mam systemu automatycznego czyszczenia, to czyszczę ręcznie za pomocą "odgarniaczki" (czy jak to fachowo się zwie), a potem jeszcze odkurzaczem. Zwracam przy tym uwagę na te otwory napowietrzające. Na pewno wszystko było drożne, a palnik czysty, bo tak jak pisałem wyżej, stało się to od razu po czyszczeniu. I poprzednio też od razu po czyszczeniu.

Pelet mam od dłuższego czasu jeden i ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.