Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Compact moduluje od 3 kW sprawdzałem na ulotce.
Kocioł nie pracuje przecież 24h
Idąc tym tokiem.twojego liczenia...jeśli mi pokazuje 3.0kg/h piecyk spaliłby mi 72kg na dobę.. a przy aktualnej temperaturze wychodzi 12-16kg na 120 m2 nowa technologia ale bez ocieplenia.
Także może u kolegi nie będzie brak strasznie

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tyle spaliłby kocioł 18kW jeśli przez całą dobę miałby zapotrzebowanie na ciepło z pełną swoją mocą. Czyli teoretycznie przy minus 20 stopni na zewnątrz każdy dobrze dobrany kocioł powinien pracować w takiej temperaturze na 100% swojej mocy. Inna kwestia to, że raczej wszyscy tutaj mamy kotły mocno przewymiarowane i nawet w takich temperaturach jak teraz, palą nam więcej niż paliłby ten odpowiednio dobrany mocą. A to, że moduluje od 3kW to żadna zaleta , bo wtedy pracuje ze słabą sprawnością i właśnie pali więcej niż faktycznie potrzeba. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak miałem.  Okazało się,  że śrubka dociskowa , która dociskała trzpień w danej pozycji się delikatnie poluzowała i przez to pierścień zmienił pozycję w palniku i się zablokował. Wystarczyło od nowa zrobić odpowiednie ustawienie pierścienia w palniku ( tak, żeby luźno poruszał się w palniku ) i bardzo mocno dokręcić blokującą śrubę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Grzechotnik napisał:

jeśli mi pokazuje 3.0kg/h piecyk spaliłby mi 72kg na dobę..
 

Eee... Czyli jednak umiesz liczyć. Bingo ? tylko musisz zmobilizować swój kocioł, aby przez 24h podawał 3 kg, a wtedy wciągnie Ci 72kg. 

To, że kocioł pracuje u Ciebie od termostatu i pokazuje w czasie grzania, że pobiera 3kg, to tyle pobiera, tylko, że przykładowo cykl dogrzewania chaty od termostatu trwa 30 min, więc przez 30 min spalił 1.5 kg., a że masz 10 rozpalen, to spali ok 15kg/dobe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Daniel1 napisał:

Panowie czy także macie problem z pierścieniem czyszczącym montowanym w palniku Fireblast. U mnie ten pierścień raz na jakiś czas się zapieka i pozostaje nieruchomy. Muszę wtedy rozbierać palnik i ręcznie go rozruszać, przeczyścić  papierem ściernym. Ostatni taki przypadek miałem dzisiaj zaglądam do kotła a tam pełen palnik popiołu a pierścień zaklinowany w pozycji wyjętej.

Jeśli ktoś miał taki przypadek niech poradzi jak się zabezpieczyć przed powtórnym jego zaklinowaniem.

Rada jest jedna co około 3 miesiące wyciągam pierścień z prętem i dokładnie go czyszczę z nagaru. Przy montażu dokładnie go wyosiować w palniku, żeby nie ocierał po palniku. Jak źle wyosiowany to słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rotkeh Przy ostatnim zablokowaniu i czyszczeniu tego pierścienia miałem go wyosiowanego tak że podczas pracy nie dotykał mi żadnej ścianki palnika. Wczoraj go rozebrałem na dolnej części pierścienia było sporo nagaru i to pewnie on przyblokował palnik. Teraz tak go zamocowałem aby pierścień w dolnej części sunął po palniku, może wtedy nie będzie tam szczeliny i nagar się nie utworzy.

Czy w waszych palnikach ten pierścień dochodzi do samego końca palnika (jak zakończy czyszczenie) aż pod grzałkę - bo u mnie jest tam około 0,5 cm przestrzeni.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Trener40 napisał:

Tu nie ma nic błędnego. Prosta matematyka przy ciągłej pracy palnika i utrzymaniu komfortu... 

Przy kotle, który moduluje od 6KW, który ma ogrzewać powierzchnie 62m/2, to żeby zaoszczędzić na opale trzeba dołożyć bufor (, ale o tym już kolega @arek1263 wspomniał, że to koszty-więc raczej odpada ) 

, ewentualnie praca kotła na termostacie pokojowym, ale trzeba się pogodzić z gorszym komfortem w domu, ale też nie widomo jak często by ten kocioł się włączał, bo to zależy ile z chaty ucieka ciepła i jaką histerezę ustawi właściciel na termostacie pokojowym i czego oczekują domownicy. 

P. S. 

Przy zew temp w okolicach "zera" i stałej pracy kotła, to ten kocioł się przegrzeje i wygasi. 

Przy - 15 st jest szansa aby pracował bez przegrzania,poniewaz będzie odbiór energii. 

Niestety ale dużo błędnego tu napisałeś.
Po pierwsze: komfort cieplny w domu ma się nijak do ciągłej pracy palnika.
Po drugie: termostat pokojowy wcale nie powoduje gorszego komfortu cieplnego w domu. Rzekłbym, że go poprawia.
Po trzecie: przy temperaturze zewnętrznej w okolicach zera kocioł nie musi się przegrzewać i wygaszać.

W tej całej swojej wypowiedzi zapomniałeś bowiem o dwóch podstawowych funkcjach sterownika naszych kotłów: modulacji mocy i stałej pompie CO.

No i puenta: matematyka sposobu spalania peletu w kotle nie jest na tyle prosta, żeby pomnożyć 24 godziny przez godzinną ilość spalania peletu przy jednej stałej mocy.

Edytowane przez Ozi80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Daniel1 napisał:

 

Czy w waszych palnikach ten pierścień dochodzi do samego końca palnika (jak zakończy czyszczenie) aż pod grzałkę - bo u mnie jest tam około 0,5 cm przestrzeni.

U mnie chyba tez jest mała szczelina tam przy grzałce, ale niewleika tak jak piszesz ok 0,5cm. U mnie raz razy też się zablokował ten pierścień, to wtedy wyjechałem nim jak do czyszczenia , wyjąłem ruszt wyczyściłem ile mogłem złożyłem z powrotem. Następnie od strony tego tłoka co go wysuwa po zdjęciu obudowy palnika nasmarowałem ten pręt smarem na wysokie temperatury i kilka razy uruchomiłem ten pierścień "testem wyjść". Od tej pory z pół roku spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Daniel1 napisał:

Panowie czy także macie problem z pierścieniem czyszczącym montowanym w palniku Fireblast. U mnie ten pierścień raz na jakiś czas się zapieka i pozostaje nieruchomy. Muszę wtedy rozbierać palnik i ręcznie go rozruszać, przeczyścić  papierem ściernym. Ostatni taki przypadek miałem dzisiaj zaglądam do kotła a tam pełen palnik popiołu a pierścień zaklinowany w pozycji wyjętej.

Jeśli ktoś miał taki przypadek niech poradzi jak się zabezpieczyć przed powtórnym jego zaklinowaniem.

Palę trzeci sezon i jeszcze nie przydarzyło mi się zablokowanie pierścienia, aczkolwiek ostatnio zeskrobałem trochę czarnego nagaru, spieku który znajdował się naokoło otworu w którym przesuwa się pałąk z pierścieniem. Ten nagar chyba najczęściej blokuje pierścień. Nie wiem dlaczego akurat tam ten nagar się zbiera. Dobrze wiedzieć jak z tym problemem sobie poradzić. Jak daleko  cofa się pierścień sprawdzę u siebie przy czyszczeniu kotła w sobotę, ale chyba ważniejsze jest jak daleko się wysuwa bo moim zdaniem powinien wysuwać się dalej i spychać cały popiół  a nie robić tylko miejsce na kolejną porcję pelletu. Poza tym sama budowa tego pierścienia pozostawia wiele do życzenia. Pierścień powinien być grubszy, lub powinien mieć na około swego rodzaju ściankę żeby ten popiół efektywniej spychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pumping Uruchomiłeś czyszczak testem wyjść - masz sterownik Slim czy Touch. Jutro ponownie rozbiorę palnik i skorzystam z rady na przesmarowanie smarem do wysokich temperatur i wyśrodkuje go tak aby nie dotykał ścianek.

@Okman Jak będziesz czyścił kocioł daj znać czy także masz niewielką lukę między pierścieniem czyszczącym a tyłem palnika tam gdzie jest grzałka. Masz rację że ten pierścień powinien czyścić całe światło palnika a nie robić tylko miejsce pod nowy pellet.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Daniel1 napisał:

@Pumping Uruchomiłeś czyszczak testem wyjść - masz sterownik Slim czy Touch. Jutro ponownie rozbiorę palnik i skorzystam z rady na przesmarowanie smarem do wysokich temperatur i wyśrodkuje go tak aby nie dotykał ścianek.

 

Touch,  a z tym czyszczakiem co nie wyjeżdża do końca to i tak gdy pellet się dopali to dmuchawa wywieje te resztki popiołu. Ale fakt gdyby wyjeżdżał do końca byłoby lepiej. Ja przez rok zastanawiałem się nad kotłem i brałem 3 do wyboru KOstrzewe 10kw , Defro, i Teklę. Po przeanalizowaniu parametrów i ceny wyszło mi na Teklę. Za tekle zapłaciłem 7500zł Kostrzewa 9500 wtedy a Defro 10500. Za tą różnicę mam pelletu 3 tony olczyka. A teraz jak już "prawie" wiem wszystko z praktyki stwierdzam że to był dobry wybór na Teklę. Zobaczymy kiedy zacznie przeciekać ? aby 10 lat wytrzymał to będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 19:46, Daniel1 napisał:

@Pumping Uruchomiłeś czyszczak testem wyjść - masz sterownik Slim czy Touch. Jutro ponownie rozbiorę palnik i skorzystam z rady na przesmarowanie smarem do wysokich temperatur i wyśrodkuje go tak aby nie dotykał ścianek.

@Okman Jak będziesz czyścił kocioł daj znać czy także masz niewielką lukę między pierścieniem czyszczącym a tyłem palnika tam gdzie jest grzałka. Masz rację że ten pierścień powinien czyścić całe światło palnika a nie robić tylko miejsce pod nowy pellet.

U mnie przy wycofanym pierścieniu, między pierścieniem a resztą palnika wejdzie może zapałka lub wykałaczka, tak więc pierścień cofnięty jest praktycznie do samego końca. Osobiście jednak bym się tym nie przejmował. Gdyby zatrzymywał się powiedzmy w połowie palnika i dalej się już nie cofał to trzeba byłoby się tym zająć, ale jeżeli tak jak piszesz jest 0,5 cm od tylnej ścianki palnika to ja bym nic z tym nie robił.

Mam pytanie do kolegów którzy mają inne  kotły niż Tytan. Jak to jest w waszych kotłach jeżeli chodzi o dostawanie się popiołu do popielnika po spaleniu pelletu. W Tytanie trzeba chociaż raz na dzień otworzyć drzwiczki palnika ( oczywiście nie wyłączając go ) i zepchnąć ręcznie popiół który zalega na dolnym panelu wodnym, który z kolei wypchnął ( dumnie zresztą nazwany ) system samoczyszczący z komory spalania o którym właśnie piszemy wyżej. Sam popielnik jest właśnie pod tym dolnym panelem wodnym. Czy tak to powinno wyglądać w nowoczesnych kotłach pelletowych ??? Przecież popiół powinien bezpośrednio trafiać do popielnika, a nie żeby jeszcze samemu codziennie otwierać kocioł i mieć cały czas z tyłu głowy że jeszcze muszę iść do kotła i tę czynność wykonać. Masakra...

PS.

Ciekawe czy ZNOWU usuną mi posta bo ZNOWU narzekam na kocioł wyprodukowany przez Teklę...

Edytowane przez Okman
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Okman napisał:

zepchnąć ręcznie popiół który zalega na dolnym panelu wodnym

Co to jest "dolny panel wodny"?

 

8 godzin temu, Dinger napisał:

Mam pytanie co może powodować czarna sądzę w piecu

Spalanie na niskich temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura Kotła 70 stopni praca FL2 stała 3 wygaszania na dobę 

Wyciagnąłem zawirowacze zobacze czy pomoze 

Pellet ten sam tylko ostatnia dostawa tak jakby bardziej kaloryczna

Edytowane przez Dinger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupiłeś od tego samego producenta, ale kolejny zakup zrobiłeś po dłuższym czasie, to powinieneś wykonać test wagowy. Może być teraz tak, że masz za dużą dawkę paliwa względem powietrza. Pomimo tego, że bedzie podawał w tych samych odstępach, to pellet może być cięższy i nie nadąża się prawidłowo spalać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ozi80 napisał:
19 godzin temu, Okman napisał:

zepchnąć ręcznie popiół który zalega na dolnym panelu wodnym

Co to jest "dolny panel wodny"?

Tak jak na zdjęciu od dołu: blacha na popiół, dolny panel wodny do którego wraca woda z układu, palnik wystający z drzwi z którego spychany jest popiół właśnie na ten panel i z tego panelu muszę ręcznie zsuwać ten popiół na tę blachę. Ten panel jest żeliwny i ma otwory. Wyżej nad palnikiem, czego na zdjęciu nie widać, są jeszcze  dwa  podobne panele żeliwne, ale już z żeberkami.

IMG_20210206_141056805[1].jpg

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 Czy wie ktoś z kolegów jaki jest kod do menu serwis z kluczykiem 2 do sterownika igneo Touch? Interesuje mnie czy można zmienić tlen na 100% mocy poniżej 8? Bo fabrycznie niżej już nie można zejść.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz sondę lambda?że chcesz tlen zmienić poza tym nie wydaje mi się żeby nie dało się zmienić niżej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pytam bo na 30% można zejść niżej a na 100% nie. Kocioł tekla draco D bio 30kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8%jest optymalne poniżej już nie ,zaczyna dymić. Także nie polecam schodzić niżej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A posiada ktoś może ten kod bo nigdzie nie można znaleźć. 

Kocioł ogrzewa dom ponad 300m2 plus zasobnik 300l. Spalanie przy tej pogodzie 48-55 kg. W domu 22,6st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Okman W innych kotłach nie ma nic pod palnikiem i popiół może swobodnie spadać do popielnika lub na ślimak odprowadzający go do zewnętrznego popielnika (system automatycznego odpopielania)

W Tytanie nazwany przez ciebie dolny panel to jest zwykły ruszt wodny na którym kiedyś był spalany węgiel lub drzewo gdyż jest to stara konstrukcja (zwykły kopciuch) z dodanym palnikiem.

Przeglądając ofertę Tekli sądzę że tylko kocioł z serii KOMFORT jest typowym pelleciakiem. Posiada pionowy samoczyszczący wymiennik, system samo odpopielania i palnik Fireblast II - ponoć dobry (opinie innych użytkowników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie, chciałbym podziękować za reakcję na mojego posta sprzed kilku dni na temat kotła Compact do małego domu u mojego brata. Faktycznie, Grzechotnik miał rację, moduluje już od 3 kw. Zamówiony, akurat dystrybutor miał 2 szt, w poniedziałek przywiezie. Graty zamówione (regulator pok. 4D + sił, pompy) choć szczerze mówiąc już po wpłacie zaliczki znalazłem w internecie kocioł pereko 8 kw za 6500 (tekla 3 tyś więcej ) był ciekawy z racji małych wymiarów, jest 100 kg lżejszy choć też blacha 6 mm, ale jakoś mało informacji, nie mogłem znaleźć wiele informacji o palniku, zasobnik nie za wielki tylko na 60 l to chyba niewiele więcej niż 2 worki. Z tym buforem to nie chodzi o ekonomię, bo tańsza instalacja lecz o miejsce nie bardzo mam go gdzie postawić, pomieszczenie to prostokąt 130 x 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Daniel1 napisał:

@Okman W innych kotłach nie ma nic pod palnikiem i popiół może swobodnie spadać do popielnika lub na ślimak odprowadzający go do zewnętrznego popielnika (system automatycznego odpopielania)

W Tytanie nazwany przez ciebie dolny panel to jest zwykły ruszt wodny na którym kiedyś był spalany węgiel lub drzewo gdyż jest to stara konstrukcja (zwykły kopciuch) z dodanym palnikiem.

Przeglądając ofertę Tekli sądzę że tylko kocioł z serii KOMFORT jest typowym pelleciakiem. Posiada pionowy samoczyszczący wymiennik, system samo odpopielania i palnik Fireblast II - ponoć dobry (opinie innych użytkowników)

Tak, teraz po prawie 4 sezonach męczenia się z nim. wiem że to zwykły kopciuch. Nawet serwisant który podłączał ten kocioł powiedział że można w nim palić drewnem i w sterowniku jest też opcja palenia drewnem.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.