Skocz do zawartości

Neqiu

Forumowicz
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez Neqiu

  1. U mnie działa póki co czyszczenie w porządku. Prosty mechanizm, płaskownik stalowy napędzany a raczej poruszany przez siłownik Belimo LH230A100. Proste rozwiązanie, póki co się sprawdza.
  2. Czy przypadkiem nie jest na siłowniku włączony tryb ręczny? Kolega ma siłownik na zaworze (tak wygląda na zdjęciu) więc to kocioł powinien otwierać i zamykać zawór. U mnie (Afriso) nie jestem w stanie otwierać i zamykać zaworu. Dopiero bo odbezpieczeniu (przycisk) mogę ręcznie go otwierać i zamykać. Kolega Ozi był szybszy 🙂
  3. Jeśli dobrze pamiętam, to zawór 4D powinien znajdować się maksymalnie 50 cm od kotła (poziomo) i do 10 cm powyżej przyłącza zasilania. Czy siłownik zaworu otwiera się całkowicie?
  4. Gdzie kolega kupował ten pellet jeśli to nie tajemnica ? Na stronie producenta cena w okolicach 1000 zł. Sam już się rozglądam za opałem i w mojej okolicy znalazłem jedynie 750 zł za niecertyfikowany pellet ( całkiem dobry po próbach).
  5. Nie wiem czy mogę wstawiać link, chodzi mi przykładowo o taką rurę: https://allegro.pl/oferta/elastyczna-karbowana-rura-nierdzewna-dn25-8837224681 Wywiercę 2 otwory i przeciągnę taką rurę. Dziękuję za odpowiedź.
  6. Witam, Szukałem na forum, lecz nie znalazłem konkretnej odpowiedzi. Czy do zbiornika wyrównawczego, mogę zastosować karbowaną rurę nierdzewna DN25? Według producenta: - średnica wewnętrzna: 25,1 mm - Rura: DN 25, stal nierdzewna 316L - Maksymalna temperatura pracy: -40 do +200 °C - Maksymalne ciśnienie robocze: 10bar - Czynnik roboczy: woda, glikol. Obecnie zbiornik jest podłączony do pionu zasilającego z domu. Zgodnie z zaleceniami producenta kotła i schematami, ma być poprowadzona osobna rura. Chcę ją poprowadzić kanałem wentylacyjnym (oczywiście ocieplę rurę). Sztywnej rury nie jestem w stanie wprowadzić do kanału. Magicy z okolicy, mają dziwne podejście. Nie są w stanie odpowiedzieć tak/nie. Twierdza że zwykła rura pp 20 wystarczy...
  7. Rodzaje pelletu w kaskadzie sprawdzę i napisze jutro - będę akurat w Rogowie u nich przed pracą. Z tego co pamiętam to mieli Olczyka i chyba Olimp ale potwierdzę. Jak kupowałem ten huzarowy tani, to jeszcze nie mieli strony a na workach tylko markerem było oznaczenie (1). ? Buda może i była, psa nie znalazłem.
  8. Kolega Ozi widzę bardzo blisko mnie mieszka (bliżej mi do Wodzisławia Śl.). Na worki z tego co kojarzę to można kupić: Kaskada Rogów ew. Wodzisław, może jeszcze Czajka Lubomia (Grabówka), chyba jeszcze Brykier w Wodzisławiu chyba jeszcze Pietrowice Wielkie Meissner. Ewentualnie, kilka worków mogę od Szwagra pozyskać ? Pali Lava. Z mojej strony dodam że paliłem Huzarem ale tym najtańszym i to była tragedia naprawdę. Obecny palnik rynnowy przy tym pellecie potrafił zrobić "swój odlew" z popiołu. Tam to naprawdę jakiś syf był... Nie nie pisze celowo tego żeby komuś zrobić antyreklamę. Po prostu przerabiałem już to.
  9. Jeszcze jeden pomysł mi się nasunął. Może kolega Ozi ma za małą dawkę startowa?
  10. Zapytam tak przy okazji, jestem na etapie skręcania przyłącza pieca do instalacji, widzę że pompa u kolegi Ozi80 jest zamontowana bezpośrednio na powrocie. Serwis nie miał "ale" przy odbiorze kotła? Planowałem dodać obwód krótki wg. zdjęcia poniżej, jednak pompa bezpośrednio na powrocie będzie łatwiejsza / skuteczniejsza. Czy dobrze myślę? Zerknijcie proszę na zdjęcie. Stal czarna 5/4" (taki mam zawór 4D), rurki sam gwintuję. Brakujące elementy domalowałem w Paincie ? Wiem, wiem, grafik ze mnie kiepski ?
  11. Może to głupie ale czy kolega nie ma ustawionego za niskiego ciągu kominowego? Kolega ma kocioł innej firmy jednak problem był podobny. Miarkownik na tyle osłabiał ciąg, że często robiła się cofka i topiło rurę. Obecnie ustawione na 25 i jest ok. Może komin łapie gdzieś lewe powietrze? Na którymś łączeniu rur itp? Sam mam tekle draco d bio i w instrukcji jest zapisane: wymagany ciąg kominowy 20 mPa.
  12. Na worku wartość podana zazwyczaj jest w MJ nie w kJ. ? 1 MJ = 0.2778KWh
  13. Piec Slimko jak dla mnie genialny. Znam użytkowników - bardzo sobie chwalą. Też sie nad nim zastanawiałem, jednak z racji obsługi przez starszą osobę i czyszczenie wręcz na kolanach u mnie ten model odpadł. Tak przy okazji pytanie do Pana Jakuba, czy da się jakoś uprościć czyszczenie tylnej komory (tej za płomiennicami)? Ciekawe czy autor wątku już coś wybrał?
  14. Jeśli wszystkie dane są wprowadzone poprawnie to 20 kW jest zdecydowanie za dużo. 10 kW max. Wybór jest spory, a wiele zależy od budżetu jaki możesz przeznaczyć na modernizację kotłowni. Zerknij sobie przykładowo kotły: Edilkamin Laguna, Blackstar, Kotłospaw Slimko, Tekla Komfort, Ferroli Premium. Celowo wrzuciłem skrajne kotły. Każdy spali pellet i ogrzeje dom. Jednak wraz z ceną zmienia się też poziom wsparcia, obsługi samego kotła i jakości spalania.
  15. Wg. Ciepło właściwe 13 kW i więcej na dobrą sprawę nie ma co montować. Zauważ ze te 13 kW potrzeba przy średniej dobowej -20 licząc że w tym czasie grzane jeszcze jest CWU. Sam zbiornik może być za ścianą, ważne by przejście przez ścianę było z dużym spadem w stronę kotła. Inaczej pellet może zawiesić się w rurze i bedzie problem. Widziałem takie rozwiązanie u Klienta w kotłowni (montuje Internet).
  16. Ja bym się kierował: 12,7kW – maksymalna potrzebna moc grzewcza W "najmroźniejszy" dzień zimy, tj. przy średniej dobowej -20°C. Zasobnik CWU spokojnie się nagrzeje. A kocioł przy naszej zimie i tak nie będzie miał co robić. Sądzę że kocioł 18-20 kW będzie się w kółko rozpalał i wygaszał, nie będzie miał co robić. Może niech mądrzejsi ode mnie się wypowiedzą ? Planujesz wykonać w przyszłości jakieś zmiany, poprawki pod względem termomodernizacji?
  17. Panowie, zadowolenie to rzecz względna - indywidualna. Dla jednego instalacja kotła na pellet i zdecydowanie łatwiejsza obsługa będzie jak zbawienie, dla innej osoby może być utrapieniem. Każdy ma swoje wymagania. Wiadomo, dążymy do sytuacji by kupić kocioł idealny. Sam zastanawiałem się nad Slimko (ze względu na palnik KiPi oraz wsparcie P. Jakuba). U mnie jednak odpadł ze względu na swoją niewątpliwie dla wielu - zaletę - wysokość. Kocioł będzie też obsługiwany przez starszą osobę i konieczność czyszczenia wręcz na kolanach może być problematyczna. Nikt też nie powiedział że kotły tekli są idealne. Każdy właściciel znajdzie jakiś niuans który mu przeszkadza w kotle.
  18. Też mi się wydaje że mocno zawyżone zapotrzebowanie. Mam bardzo podobny dom i zapotrzebowanie 12.6 kW (gorzej docieplony strop). https://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xhk Moim zdaniem jeśli komin był używany, to wkład jest konieczny. Sąsiad w wrześniu uruchomił kocioł bez wkładu (Defro EkoPell bodajże) i już ma spore wykwity do domu z komina. Po sezonie rozbiórka i odbudowa komina a to już zdecydowanie wyższy koszt niż sam wkład. Koledze eliks, chodziło raczej o to, że duży zład wody w instalacji (grube rury = dużo wody) działa jak mały bufor.
  19. Kocioł tekla komfort 12 ma znajomy. Ogólnie jest zadowolony. Wspominał jednak o małym zasobniku na pellet. Automatyczne czyszczenie też fajna opcja, jednak trzeba palić dobrym pelletem. Przy gorszym (miał pozostałości 8mm sosnowy) mechanizm czyszczenia wręcz przykleja się do kanałów i należy mu pomóc. Z tego co mówił obecnie pali olczykiem albo pelleton, coś takiego i jest ok. Fajny bajer ze ślimakiem do popiołu. Sam dopiero co kupiłem draco d bio 15. Mam nadzieję ze dołączę do grona zadowolonych użytkowników ?
  20. Witam wszystkich, Niebawem czeka mnie wymiana kotła na Teklę Draco D Bio 15kW. Możecie doradzić mi czy ten schemat instalacji jest ok? Co ewentualnie zmienić. Kocioł raczej będę wymieniać samodzielnie - stary zaczyna przeciekać a ekipy instalacyjne mają odległe terminy. Instalację kotłową chcę oprzeć na rurach miedzianych 35mm, ewentualnie w stali. W domu wyłącznie grzejniki. Z góry dziękuję za każdą wskazówkę i poradę. Miłego dnia ?
  21. Sam świeżo zakupiłem kocioł Tekla Draco D Bio 15kW. Opinie są zróżnicowane - zerknij sobie na wątek o Tekli. Moim zdaniem bardzo dużo zależy od danego serwisanta, jak wygląda obsługa i pomoc po zakupie. Akurat mieszkam bardzo blisko ich siedziby i w mojej okolicy dojeżdża serwis fabryczny. Osoby które w okolicy mają Teklę, chwalą sobie te kotły i wsparcie "po" zakupie. Wiem, że zalecane do pelletu są kanały pionowe ale nie u każdego się sprawdzi to rozwiązanie. Mnie przekonał łatwy dostęp do półek do czyszczenia (od przodu) i osobny zasobnik. Przyznam, że zastanawiałem się nad Slimko i Defro, wybór padł na Tekle. Daj link do wyniku z https://cieplowlasciwie.pl/ wtedy zobaczymy co potrzebujesz.
  22. Neqiu

    Dobór mocy kotła

    Wynik obiecujący. Wstępnie nastawiam się na Tekle Draco D Bio (podobno lepiej radzi sobie z gorszym pelletem), tylko czy po ociepleniu poddasza + docelowo strop piwnicy, te 15 kW nie będzie zbyt dużo na dom. Dlatego wziąłem pod uwagę inne kotły.
  23. Neqiu

    Dobór mocy kotła

    Tak jak pisałem poddasze zostanie docieplone 15 cm styropian grafit podłoga 0,031. Grubszej warstwy nie mogę zastosować, aby zachować użyteczność poddasza (nie mieszkalne). Instalatora oczywiście nie posłucham. Szukam bardziej porady której wartości z Ciepło Właściwe się trzymać - tej z zapotrzebowania maksymalnego dla budynku czy zalecanego kotła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.