Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł tekla komfort 12 ma znajomy. Ogólnie jest zadowolony. Wspominał jednak o małym zasobniku na pellet. Automatyczne czyszczenie też fajna opcja, jednak trzeba palić dobrym pelletem. Przy gorszym (miał pozostałości 8mm sosnowy) mechanizm czyszczenia wręcz przykleja się do kanałów i należy mu pomóc. 

Z tego co mówił obecnie pali olczykiem albo pelleton, coś takiego i jest ok.

Fajny bajer ze ślimakiem do popiołu.

Sam dopiero co kupiłem draco d bio 15. Mam nadzieję ze dołączę do grona zadowolonych użytkowników ?

Edytowane przez Neqiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzając komuś zakup kotła i jednocześnie nie patrząc zupełnie na producenta zwracał bym uwagę aby kocioł zawierał:

  • pionowy wymiennik ciepła z systemem samoczyszczącym
  • automatyczne odpopielanie
  • dobrze przemyślana komora spalania (tak aby nie wychładzała spalin i dało im możliwość dopalenia)
  • sonda lambda (opcjonalnie)
  • przyzwoite ceny akcesorii (regulator pokojowy, łączność z internetem itp)
  • palnik z systemem samoczyszczącym
  • dobrze przemyślany sterownik (osobiście proponował bym Tech)
  • przyzwoicie działający serwis

Sądzę że wyżej wymienione rzeczy są bardzo ważne w doborze kotła i każdemu radzę na nie zwracać uwagę.

Niestety wybierając swój kocioł miałem małą wiedzę na ich temat. Pale już kilka sezonów kotłem na pellet i to co napisałem powyżej mówię z własnego doświadczenia. kupując kocioł w dniu dzisiejszym te punkty które napisałem buły by dla mnie głównym i jedynym wyznacznikiem.

Edytowane przez Daniel1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adamaadres napisał:

Ja mam Teklę i jestem zadowolony i nikt mnie nie straszył ani namawiał żeby chwalić.

Pokaż jak wygląda komora spalania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawniej gdy paliłem w dolniaku to musiałem zimą chodzić na zręby do lasu żeby taniej drewno dostać. Łapska odmrożone, nogi przemoczone. I pomimo ubabrania w błocie też byłem zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamaadres dlaczego prośbę o fotkę komory spalania traktujesz tak ofensywnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Outsider napisał:

Ze swojego też nie jestem zadowolony. Jakby co.

A z czego konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, zadowolenie to rzecz względna - indywidualna. Dla jednego instalacja kotła na pellet i zdecydowanie łatwiejsza obsługa będzie jak zbawienie, dla innej osoby może być utrapieniem. Każdy ma swoje wymagania. Wiadomo, dążymy do sytuacji by kupić kocioł idealny.

Sam zastanawiałem się nad Slimko (ze względu na palnik KiPi oraz wsparcie P. Jakuba). U mnie jednak odpadł ze względu na swoją niewątpliwie dla wielu - zaletę - wysokość. Kocioł będzie też obsługiwany przez starszą osobę i konieczność czyszczenia wręcz na kolanach może być problematyczna.

Nikt też nie powiedział że kotły tekli są idealne. Każdy właściciel znajdzie jakiś niuans który mu przeszkadza w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bioly napisał:

A z czego konkretnie?

 

Kocioł Biawara ma dobry i co ważne prawidłowo zaprojektowany wymiennik. Nie jest przejęty z kopciucha ani ekogroszkowca. Komora spalania wyłożona szamotem. Szamot daszkowy zawieszony nad palnikiem. Dzięki czemu gazy maja dobre warunki do pełnego dopalenia. Samoczyszczenie palnika.  I tu zalety się kończą. Pięta achillesową jest sterowanie i podajnik. Co prawda Plum jest wiodącym producentem. Ale nie zmienia to faktu, że sterowanie jest do doopy. A podajnik żmijkowy jest wybitnie nieprecyzyjny. Prowadzi to do nierównego podawania. A co za tym idzie chwilowego  naprzemiennego przykopcania i przetleniania palnika. Sytuacje częściowo ratuje sonda lambda. Ale dojść do optymalnych ustawień po zmianie pelletu nie jest proste. Trzeba dostosować parametry fuzzy logic tak żeby utrzymać stabilny płomień powyżej 75%, niezbyt rozchwiany nadmiar tlenu w spalinach, a do tego utrzymać stabilny przyrost temperatury. Wszystko inne prowadzi do marnotrawstwa paliwa.

Myślicie, że w waszych palnikach macie 100% na foto? Jeżeli fotokomórka jest zamontowana wewnątrz palnika a nie poza jak w Biawarze to spadek poniżej tych 100 % to już jest przygasanie ognia na palniku. To taki żarcik producenta, żeby palacz się nie martwił. 

Dobrze, że mój kocioł robi przy buforze i nie muszę męczyć się z dostrajaniem modulacji. Trzeci sezon walczę z Fuzzy logickiem sondy. I dopiero niedawno udało mi się osiągnąć zadawalające optimum. I zapewniam, że dla normalnego palacza to jest kwadraura koła. Do ustawienia sześć parametrów logiki rozmytej.

Gdybym wiedział w trakcie zakupu kotła to co wiem dzisiaj, to za te same pieniądza kupiłbym kocioł włoski. Miał wszystko głęboko w doopie i pobawił się czasami przyciskiem włącz-wyłącz w kotle.

 

39 minut temu, adamaadres napisał:

Fotki to ja robię ładnym dziewczynom, zwierzaczkom ewentualnie widoczkom. Mam naprawdę ciekawsze zajęcia niż bieganie z aparatem do kotłowni.

Hm... chyba nie powiesz że masz w tym kotle sadzę? Bo dobry kocioł na pellet nie ma jej wcale.

Edytowane przez Outsider
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sezonie z moim Ogniwo eko pellet 25kW doszedłem do tych samych wniosków, a do tego utrudnione czyszczenie komory spalania przez wąskie drzwiczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie może ktoś się wypowie jak powinien wyglądać prawidłowy płomień w palniku Fireblast I (okrągłym). Jaki powinien mieć kolor, długość itp. Co należy zmienić w nastawach od każdej rozbieżności od normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam was serdecznie. Obserwuję ten wątek półtora roku, z pewnymi tezami się zgadzam, z pewnymi nie, natomiast uważam że jest wartościowy, bo pomógł mi zrozumieć wiele rzeczy. Co i czym opalam umieściłem w moim opisie więc nie będę się powtarzał, chciałbym natomiast podzielić się z Wami moimi wnioskami. Jako że mam czujnik temperatury powrotu wiem, że zawór 4d samodzielnie nie jest w stanie chronić powrotu (utrzymywać 55 st). Po roku dojrzałem do montażu pompy powrotu bo tylko razem z nią 4d spełnia jakąkolwiek zabezpieczającą funkcję. Temp jest ok, z kolei lekko wzrosło spalanie. Co do spalania - czytam osiągi niektórych z Was i nie wiem jak możecie ogrzać dom powyżej 100 m zimą przy ok 0 st. C zużywając 12 kg. Palę od września 2019 i przez rok spaliłem ok. 5,5 t., a do teraz kolejne 3,5 t. Uważam, że nie jest źle. Przy tych mrozach to i 34 kg/doba brał, no ale tak chyba musi być. Ogólnie z kotła jestem zadowolony i nie mogę narzekać, jest bezawaryjny, prosty w obsłudze z czytelnym i wygodnym interfejsem, czyszczenie też nie stanowi dramatu, a funkcja samoczyszczenia palnika to rewelacja. Co najważniejsze w domu jest cieplutko, a z kranów leci gorąca woda. Jedno mnie tylko zastanawia - temp zadana to 70 st., histereza 7 st., uruchamia się przy 63 ale zanim wejdzie na "obroty" potrafi zejść nawet do 50. Czy to normalne? Czy u Was też tak jest?

Wysłane z mojego SM-M215F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów. Problem. Wydaje mi się że ten problem był już opisywany na tym forum, ale odnaleźć teraz ten wpis jest chyba nie możliwym. Otóż słychać że silnik podajnika pracuje, natomiast pelletu leci do palnika jak na lekarstwo. Ktoś coś kiedyś pisał że wycierają się jakieś plastykowe tryby i mimo wszystko że silnik się kręci to żmijka się nie obraca lub obraca się w znikomym zakresie. Zbiornik z pelletem mam zapełniony do połowy i nie mogę niestety sprawdzić w jakim zakresie się ta żmijka obraca. Zbiornik na pellet mam osobny tak jak na zdjęciu: https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/tytan-bio

Jeżeli ktoś miał taki problem to prośba o poradę. Pozdrawiam.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie blokuje ci pył w zasobniku.., przepływu peletu.
Jeśli masz zasobnik pełny wystarczy że zdejmiesz przewód elastyczny i będziesz widział czy ci się kręci ślimak.. jeśli tak to jest jak piszę pył...
Co kilkanaście zasypow wyciągam pył z zasobnika odkurzaczem... Im mniej wciśnięty (gęstość zasypu) pelet tym pyłu więcej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok sprawdzę dzięki. Ślimak się przekręca. Muszę poczekać aż zasobnik będzie pusty wtedy wyciągnę ten pył. Jednak czy rzeczywiście pył może blokować  przepływ pelletu? Czy pył nie idzie do góry razem z pelletem?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, bzdury napisałem tu wcześniej ? 

Ale w każdym razie do tego sprawdzenia, o czym pisał Grzechotnik, nie musisz czekać, aż zasobnik będzie pusty.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za mała moc kocioła ustawioną lub duża pojemność wody w instalacji dlatego ci tak spada temperatura.. mi tak nisko nie schodzi

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku Igneo Slim mamy taki parametr: "Wart. opałowa paliwa - Wartość opałowa zastosowanego paliwa (kWh/kg)."

Na worku z peletu mam napisane: "Wartość opałowa 17,4 kJ/kg".

Przelicznik wygląda tak: 1 kJ = 0,000278 kWh.

Czyli wartość opałowa mojego peletu to 0,0048372 kWh. No takiej wartości to ja tam wstawić nie umiem. Umiem wstawić 4,8 kWh, czyli 1000 raz więcej.

Czy ja coś źle liczę, czy na worku z peletu pomylili się o trzy zera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na worku wartość podana zazwyczaj jest w MJ nie w kJ. ?

1 MJ = 0.2778KWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na worku pomylili się o trzy zera...

image.png.321cb49b8d05a665c8c2f5ce1515b1b8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I po 1,5 roku elastyczna rura powiedziała PAPA stopiła się na dwóch "zwojach".  Koszt nowej 35zł wziąłem dwie na zapas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.