Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Ozi80

Termometr spalin jest analogowy i nie jest podłączony do sterownika.

Jak zwrócił uwagę na schemat w instrukcji to nie mam możliwości podłączenia tam takiego elektronicznego czujnika.

Nie każę ci zmieniać kotła na pracę Auto, tylko tłumaczę co na chwilę możesz zmienić,żeby zobaczyć co miał na myśli serwisant :)

u mnie mogę trzymać rękę na czopuchu,temperaturę spalin mam około 120-130 stopni.

 

Stała pompa działa tylko jak mas siłownik i czujnik pokojowy.Jeśli masz obie te rzeczy po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniu pompa dalej pracuje a siłownik się przymyka i puszcza mniejszą temperaturę na instalację.Pomniejszona o współczynnik korekcji. Moje osobiste zdanie przy tym ustawieniu nieco więcej spala kocioł ale jest idealnie stała temperatura w domu.Nie waha się więcej jak  +/- 0,3 stopnia przy podłogówce :)

jeśli masz czujnik pokojowy i zewnętrzny i zewnętrzy zblokuje ci pompę pomimo tego iż w domu temperatura została nie osiągnięta, tak miałem kilka razy,ale po max 1 godzinie w domu słoneczko nagrzało przez okna. Tu jest ważne prawidłowe zamontowanie czujnika zewnętrznego na północnej ścianie.

 

to czy zmienisz na auto czy na ciągły to już twoja indywidualna sprawa.. to że np  ktoś ci poda ze ma podawanie 4,5 sec a dmuchawę 100% u ciebie może działać inaczej...

 

 

nie rozumiem tych twoich wyliczeń.

w instrukcji sterownika miałem kartkę z nastawami producenta i tego mniej więcej się trzymamy. nigdy nie robiłem zbyt dużych zmian i nigdy dwóch parametrów naraz,nie od razu.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mam do Pana pytanie- otóż dokładnie tak samo zakupiłem własnie ten piec i tez jeszcze stoi w garazu ale zwróciłem uwage na tabliczce znamionowej ze data produkcji kotła to 2015 rok- czy u Pana jest tak samo czy moze jest z 2016 roku bo nie wiem czy zgłaszac to do producenta.

 

 

pozdrawiam

Witam 

 

Mój kocioł jest prosto z produkcji - na tabliczce oczywiście 2016. 

Od kilku dni tekla podłączona i wygrzewa dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzechotnik, dzięki za odpowiedź.

 

No ja ręki na czopuchu trzymać nie mogę. Mam rozumieć, że to źle, że to efekt ciepła uciekającego do komina i jedyny sposób na to, to regulator ciągu?

 

 

Stała pompa działa tylko jak mas siłownik i czujnik pokojowy.

 

Czyli obecnie jak nie mam czujnika pokojowego, to jak zmienię nastawę stała pompa na NIE, to nie będzie żadnej różnicy?

Mam siłownik, czujnik pokojowy będę miał. Nie mam podłogówki, tylko kaloryfery. Na idealnie stałej temperaturze w pokoju mi nie zależy, wolałbym zaoszczędzić na spalaniu. Jaki tryb pracy w takim wypadku ekonomiczniejszy?

Rozmawiałem dzisiaj z kuzynem, który ma kaloryfery, czujnik pokojowy i tryb automatyczny. Jemu obecnie palnik uruchamia się średnio 4 razy na dobę, ale jak już działa to ze trzy godziny, bo musi nagrzać piec z prawie zimnego do temperatury 55 stopni (tak mu automat wylicza). W efekcie palnik pracuje mu średnio 12 godzin na dobę. U mnie przy trybie ciągłym palnik odpala się 8-10 razy na dobę, ale działa średnio godzinę, czasem mniej (przy wyłączonych pompach wystarczy mu 45 minut pracy na 50% mocy), czasem więcej (przy włączonych pompach działa grubo ponad godzinę na 100% mocy). Nie wiem co jest bardziej ekonomiczne.

 

Te nieszczęsne wyliczenia... Patrol mi dał taki wzór, więc skorzystałem ;)

 

2.- jak już pisałem ale chyba mało zrozumiale, jeśli producent podaje  4,7 sec podawania przy 16 kg wydajności palnika ( czyli 5,5 podawania a 14,5 przerwy) przy pełnej mocy palnika  100% to jeśli zważysz pelet i wyszło ci wydajność podajnika 20 kg/godzina to w twoim przypadku i mojej trójce z matmy wychodzi podawanie 4,4 sec

 

Ja z kolei tego nie rozumiem. Najpierw piszesz 4,7 sek, a w nawiasie 5,5 sek. To błąd, czy jakieś wyliczenia?

Znalazłem chyba tą kartkę, o której piszesz. Jest tam tabelka i dla mojego "Draco BIO 35" max czas podawania to od 5,5 do 8, przy czym 5,5 to "nastawa ustawiana fabrycznie, najbardziej opcjonalna" (chyba miał być "optymalna", a nie "opcjonalna"). Dalej piszą, że nastawy przyjęto przy podawaniu 16 kg/godzinę i w przypadku zważenia większej ilości (tak, jak u mnie, bo wyszło mi 20,1 kg/h) automatycznie podawanie ulega zmianie na mniejsze niż podano. Jeśli dobrze zrozumiałem, to znaczy, że powinienem zmniejszyć podawanie. Tak też zrobiłem. Wg ciebie powinienem zmniejszyć do 4,4, bo 5,5*16=4,4*20. Ale ja - nie wiem czy słusznie - wyszedłem z założenia, że ten piec 35kW ma nadwyżkę mocy w stosunku do mojego zapotrzebowania. Dlatego ustawiłem 3,9 sek. Dalej Patrol mi pisał, że skoro zmieniam czas podawania, to i powinienem zmienić nadmuch. Nie wiedziałem, czy zmniejszyć, czy zwiększyć, nie udzielił mi nikt na to jasnej odpowiedzi, więc zmniejszyłem. Efekt jest taki, że mam w palniku jakieś spieki, o których pisałem w powyższym poście...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Rozmawiałem dzisiaj z kuzynem, który ma kaloryfery, czujnik pokojowy i tryb automatyczny. Jemu obecnie palnik uruchamia się średnio 4 razy na dobę, ale jak już działa to ze trzy godziny, bo musi nagrzać piec z prawie zimnego do temperatury 55 stopni (tak mu automat wylicza). W efekcie palnik pracuje mu średnio 12 godzin na dobę. U mnie przy trybie ciągłym palnik odpala się 8-10 razy na dobę, ale działa średnio godzinę, czasem mniej (przy wyłączonych pompach wystarczy mu 45 minut pracy na 50% mocy), czasem więcej (przy włączonych pompach działa grubo ponad godzinę na 100% mocy). Nie wiem co jest bardziej ekonomiczne.

 

Wypisz wymaluj mój sposób ogrzewania, u mnie przy takich temperaturach jakie są obecnie, piec uruchamia się tylko dwa max trzy razy na dobę. Fakt że jak rozpali się po raz pierwszy, to ok 3 godzin zajmie mu dogrzanie do temp. zadanej.

 

Ale to jeszcze nie dowodzi że u Ciebie ten sposób grzania się sprawdzi, wyczytałem że masz grube rury, może i masz stare grzejniki do których wchodzi stosunkowo dużo wody, rozbujanie takiej instalacji może zająć więcej czasu. Co jest dla Ciebie bardziej ekonomiczne niestety będziesz musiał dojść Sam.

 

Do moderatora: Pozwoliłem sobie zacytować poprzedni post bo odnoszę się do konkretnej części wypowiedzi.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Patrol mi pisał, że skoro zmieniam czas podawania, to i powinienem zmienić nadmuch. Nie wiedziałem, czy zmniejszyć, czy zwiększyć, nie udzielił mi nikt na to jasnej odpowiedzi, więc zmniejszyłem. Efekt jest taki, że mam w palniku jakieś spieki, o których pisałem w powyższym poście...

jeśli masz wyjściowe dane dla 100% mocy w postaci czasu podawania i nadmuchu, to jeśli zmniejszasz czas podawania, bo np. moc jest dla Ciebie za wysoka, to korygujesz nadmuch - w tym momencie nadmuch powinien iść w dół. Napisałem 'powinien', bo mogło być też tak, że wyjściowo miałeś np. za mały nadmuch i po zmniejszeniu dawki paliwa uzyskujesz dopiero odpowiednie proporcje. A do tego jakie to proporcje musisz dojść sam.

 

co do płomieni z dwóch filmików to podajesz moce 50% i 100%, ale nadmuchy masz odpowiednio 37% i 50%, a płomień to może być poszarpany od wielu czynników. Czy sprawdzałeś odczyt z fotokomórki? nagraj może filmik dla tego parametru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jeszcze nie dowodzi że u Ciebie ten sposób grzania się sprawdzi, wyczytałem że masz grube rury, może i masz stare grzejniki do których wchodzi stosunkowo dużo wody, rozbujanie takiej instalacji może zająć więcej czasu.

 

Tak, grzejniki stare. Generalnie instalacja stara, a piec nowy. Instalator powiedział mi, że to ma swoje wady i zalety. Wada taka, że zajmuje więcej czasu nagrzanie tego. Ale zaleta taka, że dłużej to trzyma ciepło. 

Niestety na VIDE ROOM sobie jeszcze poczekam, bo brakło towaru... :(

Przy pogodówce póki co chyba nie ma sensu przechodzić na tryb automatyczny?

 

 

jeśli masz wyjściowe dane dla 100% mocy w postaci czasu podawania i nadmuchu, to jeśli zmniejszasz czas podawania, bo np. moc jest dla Ciebie za wysoka, to korygujesz nadmuch - w tym momencie nadmuch powinien iść w dół. Napisałem 'powinien', bo mogło być też tak, że wyjściowo miałeś np. za mały nadmuch i po zmniejszeniu dawki paliwa uzyskujesz dopiero odpowiednie proporcje. A do tego jakie to proporcje musisz dojść sam.

 

Podstawiając do twojego wzoru dane, jakie są fabryczne ustawione przez Teklę, to moc dla mojego pieca 35kW wychodzi 17kW, więc... sam już nie wiem.

(5,5 sek / 20 sek) * 16 kg/h * 3,9 kWh = 17,16 kW

 

 

co do płomieni z dwóch filmików to podajesz moce 50% i 100%, ale nadmuchy masz odpowiednio 37% i 50%, a płomień to może być poszarpany od wielu czynników.

 

W chwili nagrywania filmiku miałem: Powietrze MIN (moc 20%) = 30. Powietrze MAX (moc 100%) = 50. Czas podawania 3,9 sek.

Po tych spiekach (chyba to są spieki?) przywróciłem wczoraj na koniec dnia do standardowych ustawień, czyli: Powietrze MIN (moc 20%) = 35. Powietrze MAX (moc 100%) = 55. Czas podawania 5,5 sek.

Jak spieki znikną, to znaczy, że pelet dobry, a błędne nastawy, więc tym razem zmienię już tylko czas podawania, a nadmuch zostawię ten standardowy-większy.

 

 

Czy sprawdzałeś odczyt z fotokomórki? nagraj może filmik dla tego parametru

 

Odczyt z fotokomórki? A co to? :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odczyt z fotokomórki? A co to? :)

instr str. 39

zobacz w jakim przedziale zmienia się jasność płomienia

 

ps. oba płomienie wyglądają podobnie, bo dostarczasz sporo 'lewego' powietrza otwierając szeroko drzwiczki.

W moim przypadku, gdy uchylam dolne drzwi, na których wisi palnik, mogę obserwować długą kitę ognia.

Przy zamkniętych drzwiczkach pomaga właśnie fotokomórka - jak płomień jest zaburzany to jego jasność będzie zmienna w szerokim zakresie.

post-39997-0-71230000-1477388538_thumb.jpg

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa, jasność płomienia. OK, poobserwuję. Ja mam palnik nie na drzwiach, tylko z boku. Tak, że nawet podczas pracy palnika mogę otworzyć dolne drzwi i wygrzebywać popiół. Czy stamtąd będzie widać płomień? Musiałbym chyba się położyć na ziemi ;)

 

Z tym wzorem na moc, to jestem pokonany :D Tekla standardowo ustawiła 35-kilowatowy piec na moc 17kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki nierzadko przychodzą ze standardowymi nastawami, nie mającymi nic wspólnego z mocą kotła. Gorzej jest, gdy jeszcze serwis producenta kotła sugeruje takie oderwane od rzeczywistości parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak, grzejniki stare. Generalnie instalacja stara, a piec nowy. Instalator powiedział mi, że to ma swoje wady i zalety. Wada taka, że zajmuje więcej czasu nagrzanie tego. Ale zaleta taka, że dłużej to trzyma ciepło.

Niestety na VIDE ROOM sobie jeszcze poczekam, bo brakło towaru... :(

Przy pogodówce póki co chyba nie ma sensu przechodzić na tryb automatyczny?

 

Twój instalator miał rację, dłużej się nagrzewa, ale dłużej trzyma ciepło, trochę jak podłogówka ;) Myślę że prędzej czy później znajdziesz złoty środek.

Na razie spokojnie możesz pozostać w trybie stałym, będziesz miał czujnik pokojowy to będziesz eksperymentować.

A nie wystarczy Ci zwykły czujnik pokojowy, konieczne chcesz Vide Room?

Mnie czujnik pokojowy (ntc10k) kosztował w elektroniku 1 zł, do tego obudówka uniwersalna trochę kabla ;)

 

 

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VIDE ROOM, bo chciałbym mieć regulator w pokoju. Widzieć temperaturę, móc ją zmienić bez schodzenia do kotłowni.

 

Powie mi ktoś, czy to coś, to są spieki? Bo mam wątpliwości. To jest coś jakby sklejony popiół. Przed odpalaniem palnika uruchamia się "czyszczenie". Być może nawet to coś mi wydmuchuje i gdy sypie się nowy pelet, to już tego nie ma? Musiałbym trafić na moment rozpalania i szybko po czyszczeniu, zanim się zacznie rozpalać, zerknąć tam, czy to się wydmuchało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spójrzcie na poniższe filmiki i oceńcie, czy tak powinno być, czy to jednak coś nie tak. Przywróciłem nastawy nadmuchu i czasu podawania do fabrycznych i efekt jest taki:

 

Pozostałości w palniku po spaleniu 10 kg peletu (4 odpalenia palnika):

 

 

 

Sklejony popiół wyciągnięty z palnika:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widać na filmie to nie jest spiek.

Jedynie na pierwszym filmie widać że komora jest dość mocno zakopcona. U mnie jeszt raczej siwy miejscami biały nalot. Ale może to tylko na filmie tak wygląda.

Edytowane przez czarny38
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok. Ale czy w takim razie to coś, cokolwiek to jest, powinno w takiej ilości zalegać w palniku?

 

 

P.S. Znowu z niecierpliwością czekam na odpowiedź Grzechotnika na mojego niedzielnego posta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde, chyba coś jest nie tak.

Wróciłem do fabrycznych nastaw czasu podawania i nadmuchu.

Po spaleniu około 40 kg peletu (kilkanaście odpaleń) palnik wygląda tak:

 

 

Spieki to nie są, ale czy takie pozostałości to normalka po niecałych dwóch dniach pracy kotła? Przecież zostawiłbym go na tydzień, to ten palnik się zapcha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jedno. Miałem obserwować jasność płomienia. Poobserwowałem sobie przez dwie minutki przy pracy z mocą 52% i skakał w zakresie od 158 do 214. To duże skoki, czy małe?


Wracając do tego wzoru Patrola.
Obecnie mam ustawione tak:
(5,5 sek / 20 sek) * 20,1 kg/h * 4,6 kWh = 25,4265 kW

Jak więc wytłumaczyć te dwa wskazania palnika?

Przy mocy 85% czas podawania wychodzi 4,6.
Wg twojego wzoru powinno mu wyjść:
(4,6 sek / 20 sek) * 20,1 kg/h * 4,6 kWh = 21,2658 kW
A tymczasem sterownik moc wyliczył sobie 19 kW:
24cwi9g.jpg
 

 

Przy mocy 92% czas podawania wychodzi 5,0.
Wg twojego wzoru powinno mu wyjść:
(5,0 sek / 20 sek) * 20,1 kg/h * 4,6 kWh = 23,115 kW
A tymczasem sterownik moc wyliczył sobie 20,7 kW:
2ujo6rb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy sprawdza się jak palnik pracuje ze stałą mocą, a nie w trakcie jej regulowania - tu akurat jest obniżana moc, więc sterownik mógł nie odświeżyć wyświetlanych wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik na bieżąco odświeża wartości. To są jednoczesne zmiany: mocy w procentach, czasu podawania i mocy w kW.

 

Znalazłem w telefonie jakieś zdjęcie, gdy miałem jeszcze ustawiony czas podawania na 3,9 przy mocy 100%:

1zqssig.jpg

 

Na pewno już wtedy miałem ustawioną kaloryczność 4,6 kWh/kg i wydajność 20,1 kg/h.

Powinien więc policzyć tak:

(3,9 sek / 20 sek) * 20,1 kg/h * 4,6 kWh/kg = 18,0297 kW

A wyliczył 16,1 kW...

 

 

 

P.S. W poprzednich postach źle wpisywałem jednostkę przy kaloryczności: zamiast kWh/kg, to pisałem kWh, ale obliczeń to nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to by się w takim razie zgadzało, jeśli wlicza około 89% sprawności. A czemu akurat 89%?
No i dalej dla mnie zagadką jest, dlaczego zalecane optymalne ustawienia Tekli dla pieca 35W wskazują na 17,16 kW, a uwzględniając te 89% sprawności, to wręcz 15,27 kW.
 

Znalazłem chyba tą kartkę, o której piszesz. Jest tam tabelka i dla mojego "Draco BIO 35" max czas podawania to od 5,5 do 8, przy czym 5,5 to "nastawa ustawiana fabrycznie, najbardziej opcjonalna" (chyba miał być "optymalna", a nie "opcjonalna"). Dalej piszą, że nastawy przyjęto przy podawaniu 16 kg/godzinę i w przypadku zważenia większej ilości (tak, jak u mnie, bo wyszło mi 20,1 kg/h) automatycznie podawanie ulega zmianie na mniejsze niż podano.

Nawet, jakby się wklepało ten maksymalny czas podawania 8, to moc wyszłaby 22,21 kW.

 

Co z tymi moimi resztkami w palniku? Przejmować się tym?

Wczoraj wyczyściłem sobie i nasypałem innego typu peletu. Po spaleniu około 10 kg:

 

Wygaszanie:

 

Pozostałości:

 

Wyciąganie pozostałości:

 

Czy to normalne?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moj piec draco bo 12.

Moj kociol chodzi ok od tygodnia i dzis pojawil sie komunikat "przegrzanie palnika", czym to moze byc spowodowane. Alarm ten pojawil sie o ok 3 w nicy a zobaczylem go dooiero o 16, piec chodzil. Nie wiem czy sie wylaczyl o tej 3 w nocy..,.. Czym moze byc spowodowane przegrzanie palnika? Ustawienia to podawanie 3, pow min 38 max bylo 50 ale niespalony pelet wyrzucalo z palnika i zmieni'lem na max 40 i po tym pojawilo sie przegrzanie palnika....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.