Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

W Vikingu są 3 możliwości pracy 15kW, 20kW lub modulacja 15kW  przez 20min i następnie 20kW, 

Palnik jest sterowany sygnałem on/off ze sterownika kotła.

 

W trybie rozpalania podaje paliwo przez ok 4min - w sumie ok 110g. i to nie zależnie od mocy.

 

W tym palniku radzą ustawić tylko moc 15kW, wg dawek paliwa - ok 320-340g / 6min .a resztę sam sterownik przeliczy,

 

Jak palnik dostanie sygnał wyłączenia to wygasza się ok 5-6min , samą pracą wentylatora , bez podawania paliwa ,

nadzór nad wygaszaniem ma fotokomórka.

 

U mnie objętość wodna kotła i instalacji była za mała do prawidłowej pracy, więc wstawiłem bufor.

Optymalny czas pracy to od 40 min wzyż

mam zbliżony strumień dla 15kW, tj. 3,12 kg/h

ostatnie wygaszanie trwało u mnie ponad 4min, przy czym przed wygaszaniem palnik zszedł z mocą do 6,6kW (takie mam teraz minimum); przy mniejszych mocach albo z trybu nadzór, czas wygaszania się naturalnie skraca; z kolei jak pójdzie sygnał na wygaszenie przy pracy z mocą 15kW to proces się wydłuża, początkowo temp. kotła przez to znacznie wzrasta, więc trzeba uważać, a do tego w końcowej fazie dmuchawa działająca na 100% przy oczyszczaniu może powodować znaczne wychłodzenie komory no i to czego nie uda się zdmuchnąć może też pozostać w formie spieku na tacy palnika (zależy od ilości no i jakości pozostałego pelletu);

do temp. zadanej dochodzi z reguły w okolicy właśnie 40min, potem postój - czas pracy mogę trochę wydłużyć przez obniżenie mocy max do np.10-12kW;

 

Wcześniej była też dygresja kol. Dante o odpowiednim ważeniu przy sprawdzaniu wydajności podajnika - dodam do tego kwestię dawki podawanej przy samym rozpalaniu, gdzie wyjściowy czas podawania odnosi się do konkretnej wydajności podajnika. Jeśli komuś wychodzi większa wydajność to podawanie przy rozpalaniu warto zmniejszyć (mój sterownik tego parametru nie koryguje, ale umożliwia jego zmianę).

Wyjściowo czas podawania przy rozp. mam = 30s i wydajność fabr. 10,5kg/h, natomiast po wbiciu realnej wydajności ok 13,8kg/h mogę podawanie skrócić o 7 sekund dla otrzymania identycznej dawki startowej. Przy 12 rozpaleniach to oszczędność 320g/dobę, czyli prawie 10kg w miesiącu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W trybie automatycznym kocioł oblicza z jaką temperaturą ma pracować. Oblicza na podstawie temperatury zewnętrznej wewnętrznej i krzywej grzewczej.

 

W trybie stałym określasz sam z jaka temperatura ma pracować kocioł bez względu na warunki zewnętrzne kocioł dąży do zadanej temperatury

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Wiem, że jest lato nikt nie grzeje bo postów nie przybywa. W tej chwili mój compact grzeje tylko CWU, spalanie wychodzi mi 5kg na dobę, piec odpala się 3-4 razy na dobę. Możecie się podzielić swoim spalaniem. Jeszcze mam pytanko dot. histerazy na cwu mam ustawione 10st., a na piecu 20st. Co zrobić żeby piec pilnował temp cwu, a nie temp na piecu? Załącza się dopiero jak temp na piecu spadnie o 20st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gitarr ustaw sobie tak

Kocioł/serwis/tryb pracy automatyczny -najrozsądniej tak ustawić na sezon letni i cieplejsze okresy grzewcze,ale to już każdy sobie indywidualnie musi ocenić.

boiler /serwis/ustawiasz sobie histerezę 5stopni i więcej to też myślę sprawa indywidualna i zależna od pojemności zasobnika

i ważne jeśli cie nie ma całymi dniami w domu ustaw sobie grzanie wody okresowe i ustaw godziny grzania

tym sposobem kocioł może ci się włączy nawet 2 lub 3 razy dziennie

hstereza na kotle nie ma większego znaczenia przy pracy automatycznej ,ponieważ kocioł ci się nie załączy jeśli będziesz miał ciepła wode i nie spadnie temperatura na niej poniżej histerezy.

 

spalanie u mnie ok.3 kg /dzień

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb pracy kotła jaki masz ?

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Tryb pracy kotła mozesz miec:

Auto - piec sam oblicz jak i kiedy ma grzać w zależności od zuzycia cwu, mrozu itd

Reczny - sam zadajesz temperaturę jaką ma osiagac kocioł, a kocioł będzie dążył do tej temperatury bez wzgledu na to czy potrzeba wytworzyć to cieplo czy nie.

 

W lato ja mam ustawiony tryb kotla auto i program czasowy do cwu. Kiedy brak cieplej wody, a zbliza sie przedzial czasowy i woda ciepla ma byc to piec sie odpali. W ten sposób piec odpala sie dwa razy na dobę.

Jesli zmienie na tryb ciągły to piec ma za zadanie trzymac temp. Na kotle np 65* i wtedy bedzie uruchamiał sie 5 razy na dobę.

 

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to. Czy próbowałeś wyłączyć i włączyć kociol? Moze taki reset pomoże.

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ile masz ustawioną temp. zadaną kotła? 

do jakiej temperatury dochodzi piec w momencie kiedy się wygasza i odpala na nowo ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gitarr masz auto czyszczenie palnika ,,co kilka godzin się wygasza czyści i rozpala palnik, chyba ze w określonym czasie kociołek dojdzie ci do zadanej temperatury.Zapewne jak troszkę podkręcisz moc minimalną kotła lub delikatnie podawanie .to nie będziesz miał takiej sytuacji jak opisujesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam autoczyszczenie. piec zadaną ma 60* dochodzi do niej, wygasza się i od razu odpala (może i tak ma być przy autoczyszczeniu). Czasami dochodzi do 65-67* i wtedy wygasza się i czeka aż temp spadnie do 40*.

Czy takie zachowanie jest normalne przy samoczyszczeniu palnika? Moc minimalną zwiększałem z 40 na 50% ale to nic nie dało, chyba, że jeszcze podnieść do góry.

Edytowane przez gitarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokladnie jest. Piec wygasi sie jak dojdzie do temp zadanej + ok 5 spopni. Tak jak pisał Grzechotnik

 

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Czy uważacie że do powierzchni 220 mkw po podłodze, wystarczy taki kocioł o mocy 10kW czy raczej interesować się mocą 18kW? Z wyliczeń teoretycznych wychodzi pi razy oko 11kW + 2kW na cwu. Buforu raczej nie planuję z racji małej kotłowni. Wolałbym mniejszy kocioł, jednak obawiam się czy w sytuacji ekstremalnej da sobie radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem z jakiego regionu jesteś i jakie jest ocieplenie domu.

U mnie ta sama pow. po podłogach i przy -15C kocioł 15kW miał jeszcze spory zapas. Jeśli nie mieszkasz na biegunie zimna, dom jest dobrze ocieplony i masz źródło awaryjne w postaci kominka to 10 max 12kW będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.