Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jak macie ustawiona szamotke w bio compact? Pod samą ścianą na końcu czy trochę bliżej?

Ps zmieniłem pellet i juz widzę poprawę.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana z ciągłej na automatyczną pracę kotła od 25 listopada. Efekt:

 

zj7xao.jpg

 

Nie wiem, czy to takie dobre, Niebieska linia, to temperatura kotła. O ile przedtem temperatura kotła dochodziła do prawie 80 stopni, tak teraz nie dochodzi nawet do 60... Z tego, co piszecie, to niedobrze dla kotła.

Zobaczymy, jak ze spalaniem, na razie większe, ale też dlatego, że w weekend dłużej trzymałem temperaturę komfortową, bo nie byłem w pracy. Poza tym było chłodniej, niż przed weekendem.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że temperatura zadana kotła dalej wychodzi 60-65 stopni (taką ustawiłem na krzywej pogodowej), ale jest taka różnica, że jak dogrzeje pomieszczenie/wodę do zadanej, to mimo że nie osiągnął zadanej kotła, zmienia zadaną kotła na 7 stopni, a co za tym idzie - wygasza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem zainteresowany zakupem kotła TEKLA 12 KW.

Mam dom dość dobrze ocieplony 150 m2 , połowa domu grzejniki i połowa podłogówka.

Zapotrzebowanie cieplne liczone różnymi programami, ogrzewanie i ceipła woda plus straty przy wentylacji grawitacyjnej wyszło mi od 11 kW DO 11,5 kW.

Proszę o poradę czy kocioł Tekla 12 kW da radę na mój budynek. Chcę aby mój kolejny kocioł nie był przewymiarowany tylko dopasowany idealnie do moich potrzeb.

Przy wyniku OZC wyszło że 12 powinna dać radę ale było podane przy kotle na ekogroszek z podajnikiem. Natomiast nie mam pojęcia jak to się ma kotłach na pellet.

Kotły na pellet regulują moc więc być może nadmiar mocy przy wyborze kotła na pellet nie będzie w niczym przeszkadzał.

Grzeję tym kotłem drugi sezon (ale pierwszy dopiero mieszkamy). Z parametrami zszedłem już poniżej zalecanych fabrycznych (mniejsza ilość podawania paliwa i mniejszy nadmuch) i kocioł jedzie ma połowie swojej mocy i daje radę. Powierzchnia podobna do twojej. 3/4 podłogówka, a w pokojach grzejniki. Jeśli ten piec nie dawałby u ciebie rady, znaczyłoby że albo ktoś zapomina zamykać okna na mrozie, albo masz spierniczoną instalację grzewczą. 

Pokusiłbym się o teorię, że przy tym standardzie który mamy (powierzchnia, ogrzewanie, docieplenie) wystarczyłby piec 10 kW.

 

Co ciekawe ten Teklowski kompakt 12 ma niby 10Kw właśnie. Palnik ma moc co prawda 12 kW, ale wymiennik homologowany jest jest na 10 kW - zbulwersowany dzwoniłem do mojego speca od ogrzewania, który sprzedał mi ten kocioł. Facet zabrany, od 20 lat w branży ogrzewania, powiedział, że to tylko zabieg "techniczny" kocioł dostał nominalne 10kW które jest mocno naciągane w dół ze względu na to, że Tekli zależało aby piec dostał klasę emisyjności 5. Związane jest to z dopłatami ze środków unijnych. Tylko kotły w najwyższej klasie emisyjności załapywały się na program, stąd też taki zabieg producenta. Na maksymalnej mocy kocioł wyciska 12 a nawet więcej kilowatów, ale spalanie przestaje być wówczas tak ekologiczne.

 

Reasumując: też byłem pełen obaw, ale dziś wiem już, że kociołek daje radę. Nie wiem jak przy minus 30, ale myślę, że nie zmarzniemy, bo dom dobrze zaizolowany z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem zainteresowany zakupem kotła TEKLA 12 KW.

Mam dom dość dobrze ocieplony 150 m2 , połowa domu grzejniki i połowa podłogówka.

Zapotrzebowanie cieplne liczone różnymi programami, ogrzewanie i ceipła woda plus straty przy wentylacji grawitacyjnej wyszło mi od 11 kW DO 11,5 kW.

Proszę o poradę czy kocioł Tekla 12 kW da radę na mój budynek. Chcę aby mój kolejny kocioł nie był przewymiarowany tylko dopasowany idealnie do moich potrzeb.

Przy wyniku OZC wyszło że 12 powinna dać radę ale było podane przy kotle na ekogroszek z podajnikiem. Natomiast nie mam pojęcia jak to się ma kotłach na pellet.

Kotły na pellet regulują moc więc być może nadmiar mocy przy wyborze kotła na pellet nie będzie w niczym przeszkadzał.

Szczerze odradzam posiadam ten kocioł od 12 miesięcy i ciągle z nim problemy, serwis przemądrzały i wpiera tylko swoje racje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a czy dalej nikt nie zna powodu dla którego mam takiej niedopalony grudki próbowałam różnych nawiewów i podawania cały czas efekt jest taki sam zaczynam się obawiać że coś jest peletem A niby Barlinek

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Nic z tym nie zrobisz , ten palnik to jakaś porażka . Ja u siebie dołożyłem czyszczenie palnika i jak nie dopalał tak nie dopala. Jakich ustawień bym nie wprowadzał efekt zawsze podobny (czyli żaden:()

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mnie nie pocieszyłeś, od środy będę palił pelletem fabich premium zobaczymy czy to coś zmieni

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze czy palnik nie jest zabrudzony popiołem, trzeba odkręcić te sitko w palniku mocowane na sześć śrub.Po za tym jeżeli masz zamontowaną te podkowę na końcu palnika to ją zdejmij bo ona blokuje wypadanie przepalonego popiołu, w nowych palnikach już jej nie montują fabrycznie. No i zrób ilość paliwa test bo na forum czytałem że nie którym wychodzi 20kg na godzinę a u mnie 9kg. a fabrycznie jest 14kg.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paliwo test robię przed każdą dostawa pelletu i jest zawsze różnica, sitko czysciłem już profilaktycznie. Podkowa u mnie jest może ja faktycznie wywale. Po zmianie pelletu jednak widzę ze spalanie jest ok ładnie dopala, widocznie coś mieli skopane z barlinkiem, słyszałem że są różne partię...

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kupiliśmy sobie problem, a miało być bez opsługowo:)

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tak, żona żałuję że nie kupiłem zwykłego smieciucha na węgiel rzadziej bym był w kotlowni...

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam całe to forum i wszyscy mają schemat z Tekli gdzie są zawory 4d a 3d jest wpiety bezpośrednio do powrotu na Kocioł cwu robi za powrót grzania do kotła tak mi się to wydaje po czasie jakim pytałem na innym forum jak taki piec podpiąć odpowiednio. I czy za niskie tempertury powrotów nie są temu winne ze piec tak szybko się chłodzi

Edytowane przez Hadziajluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wszystkich przeciwników zaworu 4d załączam zdjęcia mojej instalacji gdy w pełni działa. Ustawienia:

Oba obwody pompa stała

Parter podłogowka tryb ręczny 35" wsp korekcji 7"

Piętro grzejniki tryb pogodowy 50/55/60 wsp korekcji 12"

 

Kocioł praca ciągła 65 po osiągnięciu 65 zmniejsza na 30% dochodzi do 70" i się wygasza na około godzine.

b514d8f591dfa64eb5f7c0fe42858d3c.jpgf8dbb53bb7d074cc1379073c24a1df86.jpg95cf56338016cb4738cf524af3a4e1ea.jpge4e51e6d062d10c34edc975aed9a0649.jpg76ba12203bd20ca3032de4cc98bb6db7.jpgc2bc9585dc43a3ac3ae3f8dbc7f9ddc0.jpg

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było to spowodowane złym pelletem, aktualnie mam fabich premium i spalam około 20kg doba, wiec jak jeszcze na nie ocieplony dom nie jest źle, dodatkowo zona lubi cieeepło.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet ma bardzo duże znaczenie dla porównania poniżej testy podawania różnych producentów, różnica w gęstości według mnie

Olimp 14.4kg

Barlinek 14.9kg

Pellet z bricomarche 18.9kg

Fabich premium 18.9kg

 

Barlinek palił mi się masakrycznie, olimp w miarę ok, pellet z brico bardzo fajnie też. Od dziś testuje fabich i dam znać

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spalaniem bym jeszcze zszedł, ale mamy małe dziecko i musi być te 22 minimum cały czas. Za rok jak ocieplę chce zejść do 15

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chojrakrock to jaki ty masz czas podawania ustawiony i ile godzin dziennie pracuje ci palnik?

Ja dzisiaj miałem ustawione C.O. przez 13 godzin na tryb komfortowy, a 11 godzin ekonomiczny. W efekcie dało to przy dzisiejszej pogodzie w sumie 11 godzin pracy palnika. Jako, że czas podawania to 4 sekundy (czyli 20% czasu podawania palnika), a wydajność to w zaokrągleniu 20 kg/h, to liczenie jest proste jak budowa cepa i wychodzi spalanie 4 kg na godzinę działania palnika. Jako, że palnik pracował 11 godzin, to siłą rzeczy musiał spalić około 44 kg.

Jeśli tobie przy wydajności 18,9 kg/h spalił 20 kg na dobę, to albo palnik w ciągu doby pracował 5 godzin, albo masz czas podawania ustawiony na 2 sekundy...

Oto moje spalanie od kiedy zamontowałem VIDE NET:

29240fq.png

Na 17 listopada nie patrzcie, bo dopiero wieczorem uruchomiłem VIDE NET.

 

Pytania z innej beczki.

 

1. Co to jest za pokrętło z tyłu pieca?

2zphxg9.jpg

 

Od środka wygląda to tak:

5eh2jk.jpg

 

 

2. Od czego zależy moc, jaką pobiera pompa C.O. podczas pracy na "auto"? Swego czasu było zawsze 21 kW, a ostatnio 44 kW.

23wqtcw.jpg

 

 

3. Czy macie często sytuację, że mimo iż temperatura zmierzona w bojlerze wody użytkowej (C.W.U.) ma np. 40 stopni, to z kranu leci woda, która na pewno ma o wiele więcej (obstawiałbym, że nawet i 60 stopni)?

Gdy instalatorowi powiedziałem, że czujnik temperatury w bojlerze jest zepsuty, to odpowiedział, że on mierzy temperaturę w środku bojlera, a do kranu leci woda z góry i tam jest cieplejsza, bo też z góry do bojlera wpada ciepło z pieca. Zmyśla, czy to prawda? Woda w 120 litrowym bojlerze nie potrafi się wymieszać?

 

 

4. Czy to normalne, że w kocioł o mocy 35 kW, jak się załączy pompa C.O., to w ciągu 5 minut potrafi obniżyć swoją temperaturę o 20 stopni, a w ciągu kolejnych 10 minut o kolejne 10 stopni? W efekcie mimo pracy ciągłej i tak działa, jak automat, bo włączenie pompy C.O. to, mimo dużej histerezy, niemal natychmiastowy efekt w postaci odpalenia kotła, który szybko stracił swoją zadaną temperaturę.

6pw6fs.png

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z napisu FUSE też wywnioskowałem, że to bezpiecznik. Ale to jest pokrętło. Można nim kręcić, widać narysowaną strzałkę. Mam rozumieć, że kręcąc zwiększam/zmniejszam poziom "upływności" przy której bezpiecznik wywala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.