Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Czemu wy się tak upieracie na zaworze 4D, ja zrobiłem na sprzęgle hydraulicznym plus pompa kotłowa i serwisant Tekli na pierwszym uruchomieniu nie miał żadnych zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upierają się bo to najtańsze i dlatego chyba takie popularne rozwiązanie....u mnie jest pompa kotłowa, sprzęgło i zawór termostatyczny.... Pan z Tekli jak uruchamiał to był pod wrażeniem dlatego, że mało kto tak robi...

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ozi80 napisał:

Nie wylicza.

Podłączę się do tematu, czyli na stałej pompie, przy ustawieniu manualnym na 65 stopni, puszczam wodę na grzejniki o niskiej temperaturze? 30-40 stopni? Mam 4d z słownikiem i czujnik temp powrotu. Na auto łyka 30kg i już się pogodziłem z tym ślę spokoju mi nie daje ta stała pompa... Tylko co ją wyłączy? Nic. Rozumiem że metodą prób i błędów należy trafić z temp jaka powinna pójść na grzejniki. Nie mam viderom tylko regulator tech który piec widzi jako termostat ale przy stałej pompie jest on dla kotła nieistotny, dobrze rozumiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, matrix3078 napisał:

Czemu wy się tak upieracie na zaworze 4D, ja zrobiłem na sprzęgle hydraulicznym plus pompa kotłowa i serwisant Tekli na pierwszym uruchomieniu nie miał żadnych zastrzeżeń.

Nie upieram się. Taką instalacją mnie po prostu obdarował instalator w czasach, gdy o instalacji wiedziałem tylko tyle, że z pieca leci ciepło rurkami do grzejników. Na razie nie zdecydowałem się zmienić.

 

57 minut temu, arek1263 napisał:

spokoju mi nie daje ta stała pompa... Tylko co ją wyłączy?

Wyłączy ją spadek wyliczonej temperatury na CO poniżej ustawionej minimalnej temperatury CO pomp.

 

57 minut temu, arek1263 napisał:

Nie mam viderom tylko regulator tech który piec widzi jako termostat ale przy stałej pompie jest on dla kotła nieistotny, dobrze rozumiem? 

Źle. Jeśli sterownik Estymy w kotle zna temperaturę, jaką odczytuje z pokoju twój regulator Tech, to włączenie stałej pompy tego nie zmieni. Różnica jest tylko taka, że po osiągnięciu temperatury zadanej w pokoju, pompa się nie wyłączy. Ale dalej działa współczynnik korekcji, który w tym wszystkim ma kluczowe znaczenie. Jeśli nie zrozumiecie jego działania, to nadal będziecie zadawać te same pytania, a ja dalej będę wklejał linka do mojego "wywodu" na temat tego współczynnika korekcji, jaki swego czasu spłodziłem w innym temacie na tym forum:

 

Edytowane przez Ozi80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywód czytałem, ale... Sterownik estyma nie widzi temperatury pokoju, tech st-292 służy jako termostat, kocioł dostaje jedynie sygnał grzać lub nie grzać jeśli spadnie temperatura o z 22,8 na 22, 3 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. Jedną rzecz muszę tutaj odszczekać. Kilka razy napisałem, że w Igneo Silm max czas pracy palnika to 4 godziny. Nie wiem dlaczego byłem o tym przekonany. Być może na początku tak miałem i zmieniła mi to aktualizacja softu pod koniec pierwszego sezonu grzewczego? Nie wiem. W każdym bądź razie max czas pracy palnika mogę ustawiać w zakresie od 2 do 24 godzin. Od razu sobie zmieniłem z 4 na 6 godzin.

20181122_183240.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, arek1263 napisał:

Wywód czytałem, ale... Sterownik estyma nie widzi temperatury pokoju, tech st-292 służy jako termostat, kocioł dostaje jedynie sygnał grzać lub nie grzać jeśli spadnie temperatura o z 22,8 na 22, 3 

No to u ciebie w takim razie nie działa współczynnik korekcji. Na CO zawsze idzie temperatura niezależna od ciepła w domu. Ewentualnie jeśli masz czujnik pogodowy, to może być ta temperatura zależna od temperatury na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ozi80 napisał:

No to u ciebie w takim razie nie działa współczynnik korekcji. Na CO zawsze idzie temperatura niezależna od ciepła w domu. Ewentualnie jeśli masz czujnik pogodowy, to może być ta temperatura zależna od temperatury na zewnątrz.

Wiem że jest taka możliwość ale nie ma jak sygnał z pokojowego o temperaturze aktualnej, wtedy kocioł wie kiedy ma zwalniać obroty a tak nie ma tego efektu. Kombinuje raz na auto raz ręcznie z histeryzą 5 zalaczania i wyłączania z powietrzem i podawaniem między 2,6 a 3 ale jak by nie ustawił tak swoje zjeść musi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykły czujnik pokojowy z Estymy kosztuje chyba kilkadziesiąt złotych. Nie musi być od razu Vide Room, żeby sterownik wiedział ile jest dokładnie stopni w domu.

https://www.estyma.pl/?portfolio=regulator-temperatury-pokojowej-ctp-02

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o pomoc, przesyłam zdjęcia mojej instalacji. Co bym musiał zmienić, żeby było w końcu dobrze i optymalnie. Na ostatnim zdjęciu wykres z pracy. Tak wygląda to przy stałej pracy pomp na grzejniki i podłogówkę. To są moje nastawy:


Powietrze MIN - 25
Powietrze MAX - 75
Podawanie - 2,2
Moc MIN - 30
Moc MAX - 100
Test paliwa - 29,6
Wart. Opałowa - 5,0

Kocioł - 70
Histereza - 20
Temp. Załączania pomp - 50

Brak czujnika pogodowego.

Co zrobić? Na dzień dzisiejszy pali mi coś ponad 20kg na dobę przy nowej ocieplonej 180m2 chałupie z rekuperacją :/ To już Ozi pali tyle samo co ja przy większym i starszym budynku. Aha a na kominie mam nasadę.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

regulator-ciagu-kominowego-smartflow-rc14-polmar-podlaskie-lomza-483856315.jpg

Edytowane przez IzaTom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obecnej pogodzie (lekko powyżej zera i zimny wschodni wiatr), to ja palę teraz ponad 40 kg dziennie. 20 kg to wg mnie nie masz wcale dużo. No chyba, że piszesz do nas ze słonecznej Italii ;) 

Czarny38 ile ty teraz palisz? Mieszkasz blisko mnie, ale masz chłodniej w domu i dom chyba lepiej ocieplony.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IzaTom, u mnie samo rozbujanie kotła (Tytan) z 40 do 65 stopni to 3 kg pelletu. U Ciebie chyba tylko RCK mogłoby jeszcze coś zmienić. To zależy od wysokości komina, im wyższy, tym efekt może być lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ozi80 napisał:

Czarny38 ile ty teraz palisz?

Jak tylko się zrobiło zimno czyli od 17.11 przekroczyłem magiczną 20 i poniżej nie schodzę, 23, 25, a nawet 28 któryś dzień. Poniżej wykres jak to u mnie wygląda.

23.11.18.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zebbik napisał:

U Ciebie chyba tylko RCK mogłoby jeszcze coś zmienić. To zależy od wysokości komina, im wyższy, tym efekt może być lepszy.

Ma już tą nasadę na komin. RCK do tego to chyba już przesada.

 

Czarny stałą pompę kiedyś próbowałeś?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ozi80 napisał:

Przy obecnej pogodzie (lekko powyżej zera i zimny wschodni wiatr), to ja palę teraz ponad 40 kg dziennie. 20 kg to wg mnie nie masz wcale dużo. No chyba, że piszesz do nas ze słonecznej Italii ;) 

Czarny38 ile ty teraz palisz? Mieszkasz blisko mnie, ale masz chłodniej w domu i dom chyba lepiej ocieplony.

Generalnie to najlepiej co zrobić ze sterowaniem? Siłowniki na mieszaczach i czujnik pogodowy? i wtedy ustawiać krzywą? Bo narazie to tylko manualnie u mnie.

Ozi czy nastawy kotła są ok wg ciebie?:) czy coś jeszcze z nadmuchem zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izatom..... Mniej palił nie będzie choćbyś nie wiadomo co ustawiał.... Możesz tylko zmniejszyć podawanie i powietrze aby wydłużyć trochę cykle pracy palnika. 20kg pelletu to średnia dobowa coś koło 4KW a kocioł oczywiście 20KW. Ja teraz spalam coś między 20-25 kg. I co bym nie grzebał wychodzi podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kriss12 napisał:

@IzaTom Podawanie 2.2 to z ważenia ci wyszło jakieś małe powietrze max bym obnizył

Test wazenia wyszło mi 29,2, teraz ustawiłem nieco mniejsze podawania 2.2, żeby dłużej pracował palnik.

Do ilu obniżyć powietrze? Na co patrzeć w tym płomieniu, żeby było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mrekzo napisał:

Izatom..... Mniej palił nie będzie choćbyś nie wiadomo co ustawiał.... Możesz tylko zmniejszyć podawanie i powietrze aby wydłużyć trochę cykle pracy palnika. 20kg pelletu to średnia dobowa coś koło 4KW a kocioł oczywiście 20KW. Ja teraz spalam coś między 20-25 kg. I co bym nie grzebał wychodzi podobnie. 

Powoli wychodzę z tego samego założenia, co bym nie zmienił i tak wychodzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co zrobić, żeby bardziej "spłaszczyć" twój wykres. Taki szybki wzrost temperatury wygląda jakby był mały odbiór ciepła, lub masz może pompkę na niskim biegu lub za małe średnice rur między kotłem a pompami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Ozi80 napisał:

Czarny stałą pompę kiedyś próbowałeś?

U mnie stała pompa równa się praca ciągła. Mam małą pojemność wodną instalacji, po wygaszeniu kotła, ciepłej wody wystarcza ledwo na 20 minut, a na tak krótki czas nie opłaca się gasić kotła w ogóle.

Kiedyś próbowałem pracy ciągłej i palił x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mrekzo napisał:

Nie wiem co zrobić, żeby bardziej "spłaszczyć" twój wykres. Taki szybki wzrost temperatury wygląda jakby był mały odbiór ciepła, lub masz może pompkę na niskim biegu lub za małe średnice rur między kotłem a pompami.

 

Rzeczywiście biegi na pompach w grzejnikach mam ustawioną na 5W (I czy II bieg), a podłogówce na 10W, a max jest 31W. Zwiększyć te biegi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, IzaTom napisał:

 Tak wygląda to przy stałej pracy pomp na grzejniki i podłogówkę. To są moje nastawy:

5.jpg

 

Też myślałem żeby pompę dać na stałe, ale ta ilość rozpaleń trochę mi się nie podoba. Choć komfort cieplny lepszy, to już wolę jak spadnie temp o 1 st i ponownie dogrzeje. 

Ile masz tych rozpaleń na dobę? Wygląda jakby było ok 15-17 razy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.