Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli masz Slima to chyba nie ma.Ja u siebie nigdy takiej pozycji nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam taki dylemat.

Piszę może nie na temat więc wybaczcie ale będę zamawiał kocioł Tekla i no właśnie który?
Zapotrzebowanie mojego budynku to wg Cieplowłaściwe.pl 17kW (bez CWU) w najmroźniejszy dzień zimy czyli przy średniej dobowej -20oC.
I teraz nie wiem czy zamawiać:
DracoD Bio15kW czy DracoBioCompact 18kW.
Boję się że te 15kW będzie troszkę przy mało, chociaż jak będzie jeszcze większy mróz niż te -20 to może po prostu przez kilka dni będzie w domu chłodniej np.19stopni bo przecież nie zamarzne. Po drugie i tak przez 80%sezonu lecimy na polowie mocy kotła lub mniej.
A Wy jakie macie rady, który kocioł "lepsiejszy" i pod względem mocy i technicznie. Który może być ekonomiczniejszy.
Troszkę martwi mnie ta krótka droga spalin w Compact.
Co ciekawe powierzchnia wymiennika w obu jest prawie identyczna 2,4m2 Compact i 2.5m2 DracoDBio. Pojemność wodna identyczna 75litrów.
Palnik Fireblast II też pewnie ten sam identycznej mocy.










Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że mam compacta 18KW na twoim miejscu wziąłbym tą 15tkę. Mocy wystarczy napewno, wymiennik jest podobno lepszy i sam zasyp pelletu wygodniejszy.. Ja swój zasypuje z dwustopniowej drabinki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moc tego DracoDBio była 18kW to bym się nie zastanawiał i go brał.

Strona ciepłowłaściwe.pl wylicza moc kotła pod wszystkie metry w budynku i na określoną temp. w pomieszczeniach.
U mnie jest powiedzmy 200m2 ale ogrzewanych stricte z grzejników tylko 160m2 reszta to nieogrzewane garaż, korytarz,kotłownia w których to temp.pomieszczeń mnie nie interesuje bo do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń mam drzwi a powyższy kalkulator wylicza dla identycznej temp.w całym domu.
Więc przyjmuje że moja chatka w sumie potrzebuje mniejszej mocy kotła niż ta wyliczona.

Plusem dużym jest to że DracoDBio jest z blachy 8mm, Compact z 6mm. Oczywiście piszę o materiale na wymiennik.









Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wymiennik robi wg norm, i nie daj się przekonać że jest inaczej. Poza tym nie jest ważne jaka jest maksymalna moc kotła, ważniejsza jest ta minimalna z jaką sprawnie potrafi zejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Pumping napisał:

Bezpieczniki wywaliło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy wymiennik robi wg norm, i nie daj się przekonać że jest inaczej. Poza tym nie jest ważne jaka jest maksymalna moc kotła, ważniejsza jest ta minimalna z jaką sprawnie potrafi zejść.
No właśnie słowo klucz "sprawnie".
Niestety zdaje sobie sprawę, że kotły pelletowe które sprawnie modulują do niskich mocy to niestety nie polskie produkty, dlatego lepiej mieć lekko niedowymiarowany kocioł niż przewymiarowany.



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak dowali mrozem to zasłonisz okna roletami i temperaturka o dwa trzy stopnie podskoczy, właśnie przyszedłem do domu było 21,5, zasłoniłem okna i w 45 minut podskoczyło do 22,2 ,okna 3 szybowe nowe nawet roku nie mają.

Spróbuj też w ciepło właściwe odjąć te metry garazu skoro ich nie ogrzewasz bezpośrednio i wylicz sobie kocioł.

Ja mam garaż w bryle budynku ale ogrzewam go tylko trochę albo wcale różnica w spalaniu opału jest zaraz widoczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Okman napisał:

Bezpieczniki wywaliło?

Zgadłeś, różnicówkę. Załączyłem znowu i nie wywaliło ale też nie grzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak dowali mrozem to zasłonisz okna roletami i temperaturka o dwa trzy stopnie podskoczy, właśnie przyszedłem do domu było 21,5, zasłoniłem okna i w 45 minut podskoczyło do 22,2 ,okna 3 szybowe nowe nawet roku nie mają.
Spróbuj też w ciepło właściwe odjąć te metry garazu skoro ich nie ogrzewasz bezpośrednio i wylicz sobie kocioł.
Ja mam garaż w bryle budynku ale ogrzewam go tylko trochę albo wcale różnica w spalaniu opału jest zaraz widoczna. 
Rolety będę zakładał w przyszłym roku. Moje okna to plastiki dwuszybowe ale mają kilkanaście lat, co prawda w tym roku wymieniłem wszystkie uszczelki. Skoro u Ciebie przy nowych takich mocnych oknach jest różnica więc u mnie powinna być także. Chociaż u mnie chałupa nieocieplona, ale na grubych murach trójwarstwowych (parter60cm, piętro45cm) i było coś wpuszczane w 5centymetrową pustke powietrzną w latach dziewięćdziesiątych. Ale w kalkulator wpisałem "pustka pow." 5cm pomijając tą wstrzykiwaną izolację w murze. Więc ta izolacja powinna trochę obniżać obliczeniową moc kotła i zapotrzebowanie cieplne budynku.
Odliczyłem te metry nieogrzewane i wychodzi "jak w morde" 15,5kW.






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Roszer napisał:

awsze jak dowali mrozem to zasłonisz okna roletami i temperaturka o dwa trzy stopnie podskoczy, właśnie przyszedłem do domu było 21,5, zasłoniłem okna i w 45 minut podskoczyło do 22,2 ,o

To nie kwestia rolet. Maja one co prawda wpływ. Ale nie aż taki.  No chyba, że okna to dziury 🙂  To są tzw. uzyski bytowe. Sama obecność osób w domu, gotowanie, mieszanie powietrza itd. sprawia, że temp. wzrasta. U mnie jak się zwali rodzinka na kawę to temp. rośnie w oczach.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie, pisałem o zwykłych roletach wewnętrznych z weluru :)

Mi w ciepło właściwe Co+cwu  wyliczało cały dom z poddaszem 13Kw kocioł kupiłem mniejszy 12kw.

Przy buforze małe znaczenie nawet jak by dowaliło w nocy mrozem to z bufora ściągnie, tylko górny próg grzania bufora podwyższe.

Tak zgodzę sie z tobą outsaider sam to też zauważyłem. Sytuacja o której pisałem miała miejsce wczoraj i byłem sam w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spokojnej pogodzie może mają delikatny wpływ ale już przy wietrznej to duża bariera izolacyjna.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie rolet zewnętrznych , zarówno przy oknach 2szybowych, które miałem jaki i teraz nowych 3 szybowych zamkniecie rolet powoduje u mnie zwiększenie temperatury w domu o ok 0,2C i to czuć. 

Nie wiem o co chodzi, ale tak jest i zauważyłem to już wiele lat temu (w okresie zimowym jak się robi ciemno to wszystkie się zamykają) . Dom nie jest nowy, ale ma m.in reku i wszystko  szczelne, tak wiec nie jest tak, ze rolety nic nie dają, nawet przy okach 3szybowych. Ale to moje zdanie...

Tak samo odnośnie reku....ja nie widzę żadnego  odczuwalnie  mniejszego spalania dzięki reku. Reku dało mi w starym domu przede wszystkim jedno - nie mam pleśni- która zaczynała się pojawiać jak pojawiło się dziecko (pranie, gotowanie w większej ilości) oraz na starych ex 2 szybowych oknach nie było roszenia 🙂  i generalnie tylko dlatego ją zamontowałem (strach przed grzybowymi intruzami)

Dodatkowo dzięki filtrom w reku wiem jakim syfem oddychamy na zewnątrz - po 3 tyg filtry mam czarne. 

 

Ale koniec offtopic....

 

Ja żałuje, ze mam palnik 25kW ...duzo za duży, 15-18 by wystarczył. 

 

 

Edytowane przez Pado
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i proszę o pomoc w wytłumaczeniu czegoś. Sterownik TOUCH  ( Szybkosc modulacji mocy ) co co jest bo zrobilem aktualizacje i doszło takie coś 

 

20211214_171309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.12.2021 o 14:17, Pado napisał:

Odnośnie rolet zewnętrznych , zarówno przy oknach 2szybowych, które miałem jaki i teraz nowych 3 szybowych zamkniecie rolet powoduje u mnie zwiększenie temperatury w domu o ok 0,2C i to czuć. 

Nie wiem o co chodzi, ale tak jest i zauważyłem to już wiele lat temu (w okresie zimowym jak się robi ciemno to wszystkie się zamykają) . Dom nie jest nowy, ale ma m.in reku i wszystko  szczelne, tak wiec nie jest tak, ze rolety nic nie dają, nawet przy okach 3szybowych. Ale to moje zdanie...

Tak samo odnośnie reku....ja nie widzę żadnego  odczuwalnie  mniejszego spalania dzięki reku. Reku dało mi w starym domu przede wszystkim jedno - nie mam pleśni- która zaczynała się pojawiać jak pojawiło się dziecko (pranie, gotowanie w większej ilości) oraz na starych ex 2 szybowych oknach nie było roszenia 🙂  i generalnie tylko dlatego ją zamontowałem (strach przed grzybowymi intruzami)

Dodatkowo dzięki filtrom w reku wiem jakim syfem oddychamy na zewnątrz - po 3 tyg filtry mam czarne. 

 

Ale koniec offtopic....

 

Ja żałuje, ze mam palnik 25kW ...duzo za duży, 15-18 by wystarczył. 

 

 

Racja w moim przypadku również ręku nic nie daje oprócz tego ze jest świeże powietrze i brak grzyba i to na plus. Ale opału mnie nie jest 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wgrałem nowy soft,  u mnie szybkość modulacji jest na 10.

Do viderooma mam soft 2.02,a miałem 1.35.

Zmian żadnych nie widzę w videroomie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.