Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Może być też wilgoć, kolega mi mówił w piątek taką historie ze spieki się robiły z peletu z castor...y aż zalepiało palnik, kupili pelet olimp i wszystko było dobrze. Ten stary latem rozsypali na folii i potem zimą spalił im się bez spieków. Taka historia warta do wzięcia pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też mi przez myśl przechodziła wilgoć, tyle że pellet mam w kotłowni gdzie że 25 stopni jest minimum. Chyba że zawilgotnialy u producenta lub słabo dosuszony i już wilgoc nie chce wyjść z niego.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie warunki gwarancji których powinieneś przestrzegać są w gwarancji. To jest taka jakby umowa między klientem a producentem. Pozostałe nie opisane w gwarancji aspekty znajdziesz w kodeksie cywilnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe posumowanie po roku mieszkania. Dom 130m2 użytkowej bez garażu , wszędzie podłogówka, i jedna drabinka w łazience. Temp w domu ok 22 stopni. Spalił  3150kg Olczyka przez dwanaście miesięcy.  W domu 4 osoby. Ściany 15 cm grafit, okna trzy szyby, na podłodze ok 15cm styro. Poddasze 25cm wełny strop między parterem a poddaszem 10cm styro. Wychodzi 8,63KG na dobę razem z CWU w lato. Myślę że niżej już nie da rady zejść przynajmniej u mnie. ok miesiąca kombinowałem z ustawianiami. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, parametry budynku masz praktycznie identyczne niż u mnie. U mnie co roku schodzi dokładnie tyle samo pelletu tylko, że średnia dzienna jest dużo wyższa. W zeszłym roku trzy palety Olczyka ale ja piec uruchomiłem dopiero 28.11, ostatni wsyp miałem 07.04 co daje 134dni grzania ze średnim zużyciem ok 23kg. 

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3150kg podzielić na 365 dni. Wychodzi 8,63 na dobę. Mi palił ,maks dziennie przy mrozach w styczniu chyba koło -20 stopni w nocy ,ok 25 kg dobra.Przy tych temperaturach co teraz ok 95 kg na 10dni. Czyli 9,5 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi latem pali 5kg dziennie na ogrzanie kotła i wody 140 litrów to średnia z 45 ciepłych dni, a teraz przy tych temperaturach to idzie 12-15 kg zależy czy ogrzewam garaż do 21 C czy tylko 18-19C. Zobaczymy jak dalej jak będą mrozy.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej ustawić kocioł? Tekla Komfort 12kw + czujnik pogodowy + Vide Room. Na razie chodzi to tak, że kocioł ustawioną ma temp. 65st. i histerezę 15st. Odpala się kilka/kilkanaście razy na dzień. Tryb pracy pogodowy. Temp. w domu ustawiona na 22st. Dom 150m2 po podłodze, ocieplony 20cm styropian 033 i 25cm wełny 035. Spalanie na chwilę obecną (w nocy -2st.) wynosi 12-15kg/doba.  Jest ok, czy coś jeszcze można poprawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja żeby wyeliminować odpalanie się kilkanaście razy na dobę, postawiłem bufor 500 litrów.a kocioł mam w trybie automat.

Odpala się na 4-4,5 godziny x 2,5kg pelletu grzeje bufor i na 1 godzinę x1,5kg pelletu bojler. to na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 190 m2, rekuperacja, 15cm grafit, parter 70m2 podłogówki działający na czujnik pokojowy, piętro 80 m2 grzejniki, czujnik pogodowy. Spalanie na listopad  ok 20kg na dobę. Cały sezon ok 5 ton. Nic juz więcej nie da sie zrobić :(. Dużo ? Nie wiem, wasze spalania są mniejsze od mojego 🙂

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22

Mam problemy z czujnikiem foto, mam bardzo niskie wartości , a próg foto muszę zaczynać juz od 5. Przy pelnym płomieniu nawet 20 nie osiągam. Dodam, ze czyściłem juz wszystko. Problem mam czasami taki ze na wykresie wyglada to tak jakby co chwile sie rozpalał na nowo. Wymienić ten czujnik? 

 

22 stC

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, IzaTom napisał:

Wymienić ten czujnik? 

Myślę, że szybko by ci się zwróciła ta inwestycja, skoro co chwilę robi niepotrzebne rozpalanie (sypie dawkę startową). Nie mów, że ono jeszcze jest poprzedzone czyszczeniem, czyli wydmuchiwaniem zawartości palnika na dno kotła? Pokaż ten wykres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IzaTom a może jest przekręcony w bok i nie widzi płomienia. Jak się mu przyjrzysz to powinieneś widzieć tą fotokomórkę. Ona jest jakby pod kątem zamontowana za tym szkiełkiem. Ja kiedyś właśnie to przekręciłem i też tak nie widział płomienia..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam coś takiego nie wiedząc czemu. Dochodzi do 60 chodź ma ustawione na 65 i nie podaje peletu I słyszę jakby niby czyścił, po jakiejś chwili znowu podaje Pelet i tak wyglada jakby trzymał sie koło 60, chociaż normalnie juz dawno by przebił temperaturę. 

6F3C503E-FB3B-441C-A5A9-BD6A1AEBCAE7.jpeg

A z foto wyglada to tak. 

13BBFD9D-96D3-4A72-8E7C-00FAAF5660FE.jpeg

I jak ten wykres można interpretować?

CE266D47-0E10-422E-B1F2-8FE3E6C74B93.jpeg

Płomień w palniku taki 

90C49D15-049D-4837-A820-3B1FC077F6AE.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, IzaTom napisał:

U mnie 190 m2, rekuperacja, 15cm grafit, parter 70m2 podłogówki działający na czujnik pokojowy, piętro 80 m2 grzejniki, czujnik pogodowy. Spalanie na listopad  ok 20kg na dobę. Cały sezon ok 5 ton. Nic juz więcej nie da sie zrobić :(. Dużo ? Nie wiem, wasze spalania są mniejsze od mojego 🙂

Nie dużo my nie grzejemy takich dużych powierzchni. Wydaje się ze masz pobór pelletu w normie. Jedynie co mnie zaskakuje negatywnie to że niektórzy piszą że mają spalanie podobnie jak inni na tym forum czy nawet ja a mają rekuperacje. Czy ta rekuperacja to aż taki mały zysk ciepła oddaje do domu?

Na pewno będę  sie temu dalej  przyglądał bo mam przygotowane piętro i strop do rekuperacji i dodatkowy wydatek na rekuperacje w przypadku takich miernych zwrotów ciepła jest nie opłacalny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaznaczone na zielono to rozpalanie:

image.png.94b2ecfaf2fce1827c4ab591405d362f.png

Nie masz VideNet? Zobaczylibyśmy dokładniej.

W każdym razie widać, że za pierwszym razem się nie rozpalił, a za drugim razem tak. Potem po godzinie znowu rozpoczął rozpalanie i jak mu się udało, to chwilę popracował na najniższej mocy i wygasił, bo już przebił temperaturę zadaną o 5 stopni.

Teraz dwa pytania:
1. Czy te pierwsze rozpalanie się faktycznie nie udało, czy też płomień był, a czujnik foto kłamał, że nie było?
2. Czy te trzecie rozpalanie było z powodu tego, że stracił się płomień, czy też dlatego że masz ustawiony max czas pracy palnika na 1 godzinę (nawet nie pamiętam, czy tak krótki czas da się ustawić)?

W każdym razie, jeśli masz płomień, a sterownik pokazuje ci odczyt foto na poziomie 4, to znaczy że czujnik jest albo zepsuty albo zasłonięty. Mi 4 pokazuje, jak jest całkiem ciemno, co też jest błędem (powinno być zero), ale na szczęście nie wpływającym na pracę sterownika. Przy normalnym płomieniu czasem nawet przekracza mi 200.

image.png.935f986bebda36fc8facf96ad16d970f.png
 

Teraz ta kwestia:

16 godzin temu, IzaTom napisał:

Aktualnie mam coś takiego nie wiedząc czemu. Dochodzi do 60 chodź ma ustawione na 65 i nie podaje peletu I słyszę jakby niby czyścił, po jakiejś chwili znowu podaje Pelet i tak wyglada jakby trzymał sie koło 60, chociaż normalnie juz dawno by przebił temperaturę. 

6F3C503E-FB3B-441C-A5A9-BD6A1AEBCAE7.jpeg

 

Nie do końca rozumiem, bo na powyższym wykresie nie widać, żeby palnik nie podawał peletu, czyścił się i rozpalał ponownie. Cały czas pracuje z mocą 100%, na co wskazuje ta pozioma kreska:

image.png.541c38e88baffaed3ea4a7c5efcb4cd0.png

Jeśli masz temperaturę zadaną 65, to faktycznie trochę za niską temperaturę trzyma. Musiałbyś zwiększyć podawanie. Jaką masz temperaturę startu pomp? Czy czasem w zaznaczonych poniżej na zielono momentach nie wyłączyły się pompy, bo temperatura kotła zeszła zbyt nisko?

image.png.d26e4988c7a063237cca8750669e2c41.png

 

P.S. Musisz mieć taki duży nadmuch?

image.png.08d7755339a5db65651d9f158585e2a6.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.12.2021 o 17:05, Roszer napisał:

Ja żeby wyeliminować odpalanie się kilkanaście razy na dobę, postawiłem bufor 500 litrów.a kocioł mam w trybie automat.

Odpala się na 4-4,5 godziny x 2,5kg pelletu grzeje bufor i na 1 godzinę x1,5kg pelletu bojler. to na dobę

U mnie bez bufora odpala się raz na 12 godzin bo tak ustawiłem czyszczenie i tak jest wystarczająco. Ale mi pali 20 kg. na dobę a Tobie 13 kg.

 

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ostatnio zmieniłem pellet na pelleton (niby certyfikowane A1 En plus) i po zmianie z Barlinka piec zaczął wywalać "Brak ognia/opału" na cyklu modulacji, kiedy osiągał zadaną temperaturę na sterowniku (65 st). Sprawdzałem ślimak podaje 18 Kg na na dobę, i taką wartość wprowadziłem. To samo dotyczy podawania maksymalnego z tabeli w instrukcji wyczytałem, że dla Draco Bio 12 jest to 2,7. Tak też ustawiłem. Niestety nadal pojawia się ten błąd. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, gdzie szukać rozwiązania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz ustawione za małe podawanie i kiedy dochodzi do zadanej to modulacja powoduje to, że spada moc palnika żeby nie przekroczyło temp. zadanej w związku z tym spada też podawanie. Podawanie przy tej małej mocy spada na tyle że nie ma pelletu w palniku lub jest go bardzo mało i wtedy jest "Brak ognia/opału".Nie sugeruj się instrukcją. To są tylko wartości poglądowe. Przeważyłeś ten nowy pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.