Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli włączasz czujnik c.o. to w instalacji musi być siłownik na zaworze 3 lub4 drogowym.
Być może masz w ogrzewaniu ustawione stała pompę na tak.. daj na nie i sprawdź

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaką masz instalacje. Jeśli grzejniki to może być na podstawie czujnika w pomieszczeniu... Piec odpali się gdy temperatura w domu spadnie poniżej histerezy i szybko nagrzeje do temperatury zadanej. Natomiast w przypadku podłogówki jak u mnie, lepiej ustawić stałą pompę na TAK i niech kocioł chodzi na podstawie krzywej grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mrekzo napisał:

Zależy jaką masz instalacje. Jeśli grzejniki to może być na podstawie czujnika w pomieszczeniu... Piec odpali się gdy temperatura w domu spadnie poniżej histerezy i szybko nagrzeje do temperatury zadanej. Natomiast w przypadku podłogówki jak u mnie, lepiej ustawić stałą pompę na TAK i niech kocioł chodzi na podstawie krzywej grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz. 

Przy grzejnikach stała pompa tez jest ok, ale na pewno nie we wrześniu, gdy na dworze jest 20 stopni tak, jak teraz. W tym tygodniu mi się jeszcze ani razu nie dogrzewało CO, bo jest ciepło. W poprzednim odpalało się tylko rano na chwilę: dogrzało i wystarczyło na cały dzień - temperatura pokojowa nie spadła poniżej histerezy.

Stała pompa jest dobra na zimę.

dreadlook: z krzywymi grzewczymi to w głównej mierze zależy od tego, czy masz podłogówkę, czy grzejniki. Znacznie mniej się puszcza stopni na podłogę. Ale co by nie było, to musisz sam u siebie metodą prób i błędów wyczuć, bo jednym wystarczy przy temperaturze 0 stopni na dworze, puszczać na CO 30 stopni, a ktoś inny musi puszczać wtedy 50, bo ma słabo ocieplony budynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Ozi pisze... Krzywa grzewcza jest indywidualnym  ustawieniem dla każdego budynku. Nie da się tego "skopiować" od kogoś. Mi zajęło to ustawienie praktycznie cały pierwszy sezon. Ale warto się trochę pomęczyć, bo teraz już wogóle nie muszę nic w kotle przestawiać. . Raz dziennie wygarniam popiół z palnika i po każdej tonie pelletu czyszczę kocioł. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mrekzo napisał:

Raz dziennie wygarniam popiół z palnika i po każdej tonie pelletu czyszczę kocioł. 

Po co codziennie?

 

16 minut temu, dreadlook napisał:

Zamówiłem sobie vide room'a, czy wtedy też lepiej sterować krzywą grzewczą, czy lecieć w automacie na czujnik temp. wewnętrznej?

I tym i tym jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, że nie mam mechanizmu czyszczącego palnik. W sezonie grzewczym kocioł pracuje u mnie ok. godzinę i kolejną godzinę stoi wygaszony. W tym czasie wygarniam z palnika to co się tam uzbierało żeby zapalarka miała czystą drogę do świeżego pelletu. Może właśnie dzięki temu przepracowała już pięć sezonów. Natomiast u mojego taty mimo mechanizmu czyszczącego w zeszłym tygodniu spaliła się zaczynając dopiero trzeci sezon. Na szczęście od dwóch lat miałem w kotłowni nową grzałkę na wypadek awarii jak to zwykle bywa w okolicach świąt. Mogłem dzięki temu wymienić rodzicom i nie mieli przestoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie mam systemu samoczyszczenia, ale ręcznie wygarniam z palnika tak co około 80-100 kg spalonego peletu. Czyli w zimie co 3-4 dni, a przy obecnej pogodzie to co 1-2 tygodnie. Zapalarka padła mi niecały rok temu, czyli w piątym sezonie. Teraz zaczynam szósty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Grzechotnik napisał:

.

21 godzin temu, Grzechotnik napisał:

Jeśli włączasz czujnik c.o. to w instalacji musi być siłownik na zaworze 3 lub4 drogowym.
Być może masz w ogrzewaniu ustawione stała pompę na tak.. daj na nie i sprawdź

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Zrobiłem tak jak napisałeś, wszystko działa ok,mam pytanko ,czy razem może się włączyć ogrzewanie i cwu ,nie chodzi mi o priorytecie cwu tylko przy każdym włączeniu ogrzewania ,dogrzewa się cwu.

Edytowane przez margor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny raz pytanie z innej beczki. Czy na powrocie do kotła za zaworem 4-drogowym powinna być zamontowana pompa. W kilku miejscach w internecie znalazłem informację że tak ale nie bardzo wiem w jakim celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mrekzo napisał:

W sezonie grzewczym kocioł pracuje u mnie ok. godzinę i kolejną godzinę stoi wygaszony. W tym czasie wygarniam z palnika to co się tam uzbierało

Dziwne , że po godzinnej pracu kotła wentylator nie radzi sobie, aby wydmuchać resztki z rusztu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że wentylator nie czyści dokladnie resztek i musisz, to sam sprzatnać. 

@Daniel1 masz zawór 4D, wiec sprawdź sam jak startuje kocioł z zimną instalacją . Pompa CO startuje i zalewa kocioł zimną wodą. Temp kotła spada poniżej startu pompy i pompa robi STOP. Sprawdź ile razy ta pompa sie zatrzymuje zanim kocioł nabierze temp powyżej jej startu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Trener40 napisał:

Dziwne , że po godzinnej pracu kotła wentylator nie radzi sobie, aby wydmuchać resztki z rusztu. 

No właśnie, dziwne. Ale tak ma ten palnik. Mam w tym roku nowiutki ruszt, nie mam już tej "podkowy" która zatrzymywała ten syf przy wydmuchiwaniu, wyczyściłem dokładnie śmigła wentylatora, kupiłem do testu najlepsze i najdroższe pelety na rynku. A dalej zostają resztki po wydmuchowaniu. Wygląda na to, że zła konstrukcja? Źle kierowany jest nadmuch przy czyszczeniu, który przecież wtedy idzie na 100%?

 

8 godzin temu, Trener40 napisał:

Pompa CO startuje i zalewa kocioł zimną wodą. Temp kotła spada poniżej startu pompy i pompa robi STOP. Sprawdź ile razy ta pompa sie zatrzymuje zanim kocioł nabierze temp powyżej jej startu. 

A ja mam pompę na powrocie za zaworem 4D, a i tak kilka razy się wyłącza, bo temperatura kotła spada poniżej startu pomp. Nie, nie mam za małego podawania (mocy), bo jak w zimie leci na stałej pompie, to temperatura kotła się stabilizuje i już sobie grzeje. Ale początkowe otwarcie zaworu 4D powoduje kilkukrotne włączanie i wyłączanie pompy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam te Twoje ceregiele 😬 

Ty masz mieszacz dlatego wahluje w prawo i w lewo zanim kocioł osiągnie odpowiednią temp na zimnej instalacji. 

Ja mam 4D na stałe ustawiony w okresach przejściowych (na 6). Jeżeli kocioł startuje od ok 30st, to pompa u mnie sie nie wył. W tym sterze, który mam jest na stałe ustawiona dwustopniowa histereza pompy. Jezeli kociol startuje przy temp ok 45 st ( start pompy jest 49), to raz pompa się zatrzymuje. 

Edytowane przez Trener40
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wahluje w prawo i lewo. Wystarczy, że odpali się pompa CO (a raczej obie pompy, bo startują i zatrzymują się jednocześnie) to już kocioł jest zalewany zimną wodą i spada jego temperatura. Spadnie poniżej startu pomp, pompy CO się wyłączą, temperatura wzrośnie, pompy się włączą i znowu to samo - zalanie zimną wodą, spadek temperatury i wyłączenie pomp. W tym czasie mieszacz nie wahluje, tylko sterownik go powoli stopniowo otwiera. Jak wrócą zimne dni, to kiedyś usiądę przy piecu z butelką piwa i wam to wynotuję jak podczas takiego cyklu zachowuje się mieszacz.

Dodam, że jak teraz grzeję same CWU, to tak się nie dzieje. Pompa jak ruszy, to pracuje tak długo, aż nagrzeje wodę w bojlerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.