Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

2 moduły, 2 obiegi, podłogówka osobno sterowana zaworem 3D z siłownikiem (2 obwód) a grzejniki na zaworze 4d też z siłownikiem (1 obwód). Oba obwody aktualnie wyłączone (całość jeszcze w trybie letnim grzana tylko cwu). Pompa od podłogówki chodzi cały czas zawór 3D na 7 na (podziałce), pompa od grzejników stoi, zawór 4D zamkniety na ten obwód. To nie jest nowa instalacja, działa już 6 lat ale zwróciłem teraz uwagę na tą pompę bo wydaje mi się, że wcześniej tak nie było. Zresztą logicznym się wydaję, że skoro grzanie wyłaczone to pompa powinna chyba stać?

Edytowane przez iacpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Dopiero zaczynam przygodę z Teklą i od razu nasuwa mi się pytanie. Aktualnie budynek 400m ogrzewa tekla draco bio 35kw. Chciałabym dokupić czujnik pokojowy z uwagi na fakt iż aktualnie po załączeniu pieca (praca stała w temperaturze CO 35 stopni) w domu się nagrzewa po czym termostaty na grzejnikach wyłączają całkowicie grzejniki. Wydaje mi się, że grzejniki długo się nie "włączają". W domu utrzymuje się około 22 stopnie czego oczekiwałam, a piec grzeje cały czas piony do grzejników (5 kondygnacji). Pytanie czy po zamontowaniu czujnika pokojowego i ustawieniu go na 22 stopie będzie możliwość utrzymywania "ciepłego" kotła, a wyłączanie jedynie pompy obiegowej CO. Wydaje mi się że tak będzie lepiej dla pieca i późniejszego ogrzania instalacji. Sterownik pieca to Igneo Touch. Jeśli moje myślenie odbiega od racjonalnej pracy kotła to proszę o poprawkę :). Z góry dziękuję za odpowiedzi i sugestię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli pisząc o "ciepłym kotle"? Że ma w nim być cały czas ogień, czy że jak jego temperatura spadnie poniżej "jakiejś", to się odpali i dogrzeje? Druga opcja to tryb ciagły. Z pierwszą możesz mieć problem, choć w Touch chyba jest funkcja podtrzymania ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ciepły kocioł" oznacza dla mnie jego praca w granicach swojej histerezy załączania i wyłączania. Aktualnie temperatura zadana to 60 stopni, histereza załączania to 5 stopni a wyłączania również 5 stopni. Czyli piec chodzi w kółko od 55 do 65 stopni. Chce żeby nadal tak zostało (potrzymanie ognia jest i też do tej pory jest używane). Chodzi mi o to czy jak czujnik pokojowy osiągnie swoje 22 stopnie ( + - 1 stopień) to kocioł nadal będzie utrzymywał swoje 55-65 stopni, a tylko wyłączy się pompa CO? czy po osiągnięciu 22 stopni w mieszkaniu kocioł się wyłączy i temperatura będzie spadała poniżej histerezy załączania kotła? Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie opcje ma sterownik , w moim mam wybór wyłącz pompę , wyłącz palnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w sterowniku nie ma niczego takiego. Dlatego też pytam jak to właściwie działa przy igneo touch po osiągnięciu temp. w mieszkaniu. Wyczytałam jedynie że jest opcja przy trybie stałej pompy do obniżenia temperatury wypuszczanej w układ o zadaną w sterowniku.  Ale co się dzieje bez stałej pompy? Piec od razu się wygasza po osiągnięciu temperatury pokojowej, czy pracuje, ale bez pompy CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest tryb ciągły pracy kotła, to dla niego nie ma znaczenia, czy temperatura w pokoju została osiągnięta, czy nie. On patrzy sam na siebie, czyli zmierza do temperatury zadanej kotła, a po jej przekroczeniu o histerezę wyłączania, wygasza się. Jak włączysz podtrzymanie, to nie wygasi (chyba, bo nie mam tej funkcji w Igneo Slim).

Przy trybie automatycznym, po tym, jak zniknie zapotrzebowanie na ciepło z CO i CWU, to się wygasi, bo wtedy temperatura zadana kotła jest wyliczona na podstawie temperatury zadanej na CO lub/i na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przymierzam się do kompleksowego czyszczenia kotła - Draco D Bio 15 przed sezonem zimowym.

Zawsze czyściłem dokładnie całe wnętrze, odkurzałem palnik tam gdzie wchodzi pellet, przedmuchiwałem.

Ale pytanie czy to starczy, czy wy rozkręcacie w jakiś sposób palnik?

Przy okazji pytanie, otrzymałem do pieca taki duży klucz, wajchę podobną do takiej, którą kiedyś odpalało się auta na korbę.

Do czego ona służy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinb2019 ja raz na 1-2 miesiące czyszczę palnik, w sensie odkręcam sześć śrub czyli ruszt. Tam zbiera się nieco popiołu. wciągam odkurzaczem bez problemu. 

Ja mam szczotkę drucianą, taki pręt z blaszką na końcu do zgarniania popiołu i pret z okragłą blacha na końcu właśnie do czyszczenia palnika ale jego nie używam,/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w pomieszczeniu dojdzie do zadanej np 23C to się wyłącza pompa sprawdz może masz wybieg pomp długi czas ustawiony. Mi tak działa przy vide roomie. Ale go nie używam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, krystyna185 napisał:

No właśnie w sterowniku nie ma niczego takiego. 

Jest wejdz w tryb cwu tego obwodu zjedz całkiem na dół w menu serwis wejdz kodem "temp.kotła liczbą wpisz i litery est np:60est  .i wyłącz tam pompę.

następnie otwórz pokrywę pieca i napisz pod jakie wyjścia jest podpięta pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za podpowiedź na ostatnie moje pytanie odnośnie usprawnienia kotła, na pewno założę na dniach czujnik pokojowy. Mam drugie pytanie, po pierwszym tygodniu od podłączenia salonu spalanie wzrosło mi z 15kg do 30kg na dobę i wydaje mi się to trochę dużo, jak sądzicie ? Problemu szukać w złych nastawach kotła czy może zakładać regulator ciągu kominowego ? Miałem zawirowywacze, ale spaliny się cofały i serwisant odradził mi je przy tak małym kotle. 

Temp. Zadana 60 MAN

Histereza 5 wył 8 zał 

Podawanie pelletu 2sek.

Start pomp 40°

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który start pomp masz ustawiony na 40 stopni?

Ten w ustawieniach CO, że dopiero od wyliczonej zadanej 40 na CO ma się włączać pompa CO?
Czy ten w ustawieniach kotła, że po osiągnięciu na kotle 40 stopni mogą się włączać pompy?

Jeśli to pierwsze, to za wysoko, a jeśli to drugie, to za nisko.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, FeLo napisał:

Panowie, dzięki za podpowiedź na ostatnie moje pytanie odnośnie usprawnienia kotła, na pewno założę na dniach czujnik pokojowy. Mam drugie pytanie, po pierwszym tygodniu od podłączenia salonu spalanie wzrosło mi z 15kg do 30kg na dobę i wydaje mi się to trochę dużo, jak sądzicie ? Problemu szukać w złych nastawach kotła czy może zakładać regulator ciągu kominowego ? Miałem zawirowywacze, ale spaliny się cofały i serwisant odradził mi je przy tak małym kotle. 

Temp. Zadana 60 MAN

Histereza 5 wył 8 zał 

Podawanie pelletu 2sek.

Start pomp 40°

 

 

 

 

 

 

 

Podawanie masz według listy zależnie od pieca i ile ci wysypie przy ważeniu n.p 20kg 3sek itd itp masz w instrukcji wszystko napisane 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ozi80 ustawiony na kotle start pomp przy osiągnięciu na piecu 40°C. Po ważeniu pelletu mi wyszło 30kg więc zmniejszyłem podawanie wg. Tabeli. Jeszcze jakieś sugestie, żeby maksymalnie usprawnić kocioł? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 to masz za mało. Kocioł zimny, a już oddaje ciepło. Zwiększ do 45 albo 50.

Ile masz minimalną temperaturę startu pompy w ustawieniach CO?

Te histereza załączania kotła (8) też chyba niska. Tylko pamiętaj żeby różnica między temperaturą zadaną kotła, a jego histerezą załączania nie była niższa niż temperatura startu pomp, bo wtedy doprowadzisz do patowej sytuacji, w której piec ani nie oddaje ciepła, ani się nie odpala.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś użytkuje Tekle komfort 18kw chodzi mi o ustawienie nadmuchu. Jeśli ktoś mógłby wkleić wykres z ustawienia nadmuchu byłbym wdzięczny. Jaką macie temperaturę palnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym mój  kocioł znów mnie zadziwił. Przez ostatnie 2 tygodnie kiedy go używałam to działał tak samo - 60 na kotle, histereza 10 wyłączania i 3 załączania, żadnych czujników pogodowych czy pokojowych. No i podczas pracy kocioł zawsze dochodził do 70 po czym wchodził w podtrzymanie (igneo touch), temperatura spadała bo pompa CO tłoczyła i przy 57 wszystko rozpoczynało się od nowa. W dniu dzisiejszym wszystko wyglądało tak samo aż do osiągnięcia 67 stopni kotła. Przy 67 kocioł obniżył sobie moc palnika do minimum którego mógł zejść i tak trzyma już 3 godziny. Z tego co widzę to chyba tak chce już pracować. Temperatura kotła waha się w przedziale 67.0 - 67.2. Czy to normalna praca Fuzzy Logic 3? Dlaczego taka zmiana z dnia na dzień? Dodam że w ustawieniach nic się nie zmieniło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększa się odbiór ciepła. I kocioł się dopasowuje.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko czy to dobrze że chce pracować bez przerwy? pracuje ciągle z minimalną mocą palnika. I skąd ta nagła zmiana?

Edytowane przez krystyna185
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiło się zimniej i poprostu minimalna moc wystarcza do podtrzymania temperatury Wcześniej napewno też schodził do mocy minimalnej ale była ona ze względu na temperatury na zewnątrz za duża i kocioł gasł. Jeśli chcesz żeby wciąż się wygaszał zwiększ moc minimalną. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.