Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie rotametrów, moja listwa ma 12 obwodów od 45 do 91 metrów, łącznie około 900 metrów podłogówki, pompa 25-60 vilo nastawa pokrętła w prawo do końca na podłogówkę 3 bieg.

Moje rotametry mają zakres od zera do 3,4 potem klapka ze sprężynką znika z tego szkiełka wgłąb obudowy, kiedy chodzą wszystkie obwody mogę uzyskać max 2 na wszystkich otwartych obwodach, Czy to mi wystarczy żeby zimą ogrzać nowy ocieplony dom? Nie miałem tego jak rozkminić do tej pory a nie chciałbym sie martwić zimą.

edit: zasilanie listwy 1cal z bufora

Edytowane przez Roszer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wszystkie się wychylają to napewno wystarczy. U mnie temperatura w każdym pomieszczeniu jest ustalona właśnie na podstawie przepływów w pętlach. Najwięcej ok. 1.7 mam w łazienkach dlatego, że chce tam najcieplej. Reszta między 1 a 1.5. Najmniej mam w sypialni ok. 0,5 i całą zimę mam tam ok 19st. Reszta domu 22-23. A temperatura wody wchodząca w układ według krzywej grzewczej teraz dokładnie nie pamiętam temperatur, ale wydaje mi się, że coś koło 30st

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wracam z moim problemem niedogrzewającej się instalacji. Obie diagnozy były słuszne - po odpowietrzeniu instalacji jakby wszystko zadziałało przez 2 dni, natomiast widzę, że siłownik zaworu 4d wariuje. Stwierdziłem, że go rozbiorę - zdejmę z zaworu + rozkręcę sam siłownik.

Serdeczna prośba o wskazanie, w którym ustawieniu zawór 4d jest otwarty całkowicie na obwód (czyli do góry). Na razie chcę to ustawić ręcznie, a następnie na to nałożę siłownik, ustawiając go ze sterownika pieca jako na otwarty, może zadziała... Ew. macie jakieś inne pomysły?

IMG_3863.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...   

Edytowane przez Roszer
złe odczytanie problemu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 20 stopni histereze i zadaną temperaturę w automacie więc załącza się jak potrzeba jest grzać do histerezy żadko się piec stosuje. Czasem zauważam ze temperatura zadana wskoczy na wyświetlaczu i poniżej tej o 20 stopni kocioł się załączy ale przeważnie to na wyświetlaczu w temp zadanej jest cyfra 7 i piec wystyga nawet poniżej 30stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marceli90 muszisz sprawdzić ręką, tzn jak kocił pracuje to przestawiać ręcznie zawór bardzo powoli, jedną reką na zasilaniu z kotła a drugą na zasilaniu instalacji. jak będą dwie rury identycznie gorace/ciepłe to oznacza że jest na full otwarty. 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie. Mam pytanie odnośnie ważenia pelletu. Po wysypaniu i zważeniu na dwóch wagach wyszło mi 25.2 kg/h, przy moim piecu nie ma nawet tak wysoko skali z podawaniem, ale zauważyłem też, że po wypaleniu całego zbiornika, sterownik oszukuje mnie na 35kg. W zbiorniku pusto, a na ekranie pokazuje, że powinno być 35kg. Wie ktoś w czym problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałeś namieszać. Fakt 25kg/h to dużo. U mnie Olczyk 11,7 ale sprawdziłem i skale mam do 100. Skoro fizycznie pellet Ci się skończył a według sterownika powinien jeszcze być to masz wpisaną za małą wagę kg/h. 

Chyba, że pellet z mdfem..... 

 

Edytowane przez mrekzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pale tym pelletem od początku, to jest jakis średniak o nazwie Smile Pellets. Kiedyś go ważyłem i wyszło tyle samo, czyli 25.2 kg/h ale po kilku zbiornikach zwiększyłem do 30kg/h po obserwacjach. Jak miałem 30 ustawione to spalał zawsze równo zbiornik=sterownik, ale czy takie oszukiwanie nie ma wpływu na czas podawania pelletu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma wpływ tylko i wyłącznie na właściwe wyświetlanie ilości spalonego pelletu oraz aktualnej mocy kotła w czasie pracy. Jeśli komuś to niepotrzebne nie ma potrzeby ważenia i wpisywania wartości do sterownika. Czas podawania można dobrać na podstawie własnego doświadczenia kierując się jakością popiołu i tempem osiągania temperatury przez kocioł. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iacplZauważyłem że masz zainstalowaną sondę lambda w swoim kociołku. Czy mógłbyś napisać parę słów o jej działaniu. Czy w kociołku jest czysto bez sadzy i jak ogólnie poprawia proces spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2021 o 15:39, Roszer napisał:

Ja mam 20 stopni histereze i zadaną temperaturę w automacie więc załącza się jak potrzeba jest grzać do histerezy żadko się piec stosuje. Czasem zauważam ze temperatura zadana wskoczy na wyświetlaczu i poniżej tej o 20 stopni kocioł się załączy ale przeważnie to na wyświetlaczu w temp zadanej jest cyfra 7 i piec wystyga nawet poniżej 30stopni.

Przy automacie histereza załączania mija się z celem. Ustaw ją na zero. Sterownik wyliczy ci, że temperatura zadana kotła jest 50 stopni, to mając histerezę 20 stopni, kocioł odpali ci się dopiero wtedy, gdy jego temperatura spadnie poniżej 30 stopni. Jak ma do tego dojść, jak pewnie start pomp masz (a przynajmniej powinieneś mieć) ustawiony na minimum 45 stopni? Czekasz aż sam wystygnie? To chyba z pół dnia minie, nim to się stanie?

Histereza kotła ma sens tylko przy trybie pracy ciągłym. Wtedy ustawiasz sobie np. temperaturę zadaną 70, histerezę 20 i start pomp od 50. 

 

W dniu 20.10.2021 o 07:18, FeLo napisał:

Po wysypaniu i zważeniu na dwóch wagach wyszło mi 25.2 kg/h, przy moim piecu nie ma nawet tak wysoko skali z podawaniem

 

W dniu 20.10.2021 o 14:06, FeLo napisał:

Kiedyś go ważyłem i wyszło tyle samo, czyli 25.2 kg/h ale po kilku zbiornikach zwiększyłem do 30kg/h po obserwacjach

Chyba się pogubiłem. Najpierw piszesz, że nie umiesz wpisać 25,2 kg/h, bo brakło skali, a potem piszesz, że kiedyś miałeś wpisane 30 kg/h.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak piszesz, raz dziennie załącza się z rana kiedy nagrzewa bufor do ogrzewania robi to wtedy kiedy temperatura załącza z eco na comfort i podłoga wyciąga temperature z bufora.

Potem wieczorem kiedy czas na kąpiele tez dogrzewa bojler do 45c

między odpaleniami temp spada do 30c.

Spróbuje przez następny tydzień bez histerezy i porównam zużycie peletu, ale to jutro zacznę następny tygodniowy cykl.

Pozdro i dziekuje Ozi80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha ty masz bufor. To nie, nie słuchaj mnie. Nie mam doświadczenia z buforem.

A CWU też z bufora, czy prosto z pieca?

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ozi80 napisał:

Chyba się pogubiłem. Najpierw piszesz, że nie umiesz wpisać 25,2 kg/h, bo brakło skali, a potem piszesz, że kiedyś miałeś wpisane 30 kg/h.

@Ozi80cgodzin o to, że po ważniu pelletu wychodzi mi 25.2 kg /h ale jak zasypałem cały podajnik, to po spaleniu całego pelletu na sterowniku pokazywało mi że mam jeszcze 30 kg, więc metodą prób i błędów dodawałem tą wartość i stanęło na 30kg/h i idealnie się zgrywa. Z tą skala chodziło mi o czas podawania. W instrukcji chyba jest najwięcej przy 15kg-2sekundy ( mogę się mylić), a przy 25, po prostu nie wiedziałem ile wpisać. Mam nadzieję, że zrozumiale to napisałem 🙂 pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Ozi80 napisał:

Aha ty masz bufor. To nie, nie słuchaj mnie. Nie mam doświadczenia z buforem.

A CWU też z bufora, czy prosto z pieca?

 

Cwu z pieca, teraz trochę żałuje ze nie zrobiłem sobie bypasa do przełączania bojlera na zasilanie z bufora żeby w okresie jesień wiosna kiedy już bufor zaczyna być wykorzystywany nad ranem do podgrzania podłogi bojler pobierał sobie ciepło z bufora.kocioł grzeje mi Bufor  zawsze na 100% i komora w środku biała jak śnieg jest a jak bojler to chodzi na 50% i już sadzą zalatuje

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 16:51, FeLo napisał:

Z tą skala chodziło mi o czas podawania. W instrukcji chyba jest najwięcej przy 15kg-2sekundy ( mogę się mylić), a przy 25, po prostu nie wiedziałem ile wpisać.

Instrukcja mówi jakie ma być podawanie przy jakiej "wydajności sypania" peletu? A czy ta instrukcja bierze pod uwagę to, jaką chcesz osiągnąć moc kotła i jaka jest kaloryczność peletu?

 

16 godzin temu, Roszer napisał:

kocioł grzeje mi Bufor  zawsze na 100% i komora w środku biała jak śnieg jest a jak bojler to chodzi na 50% i już sadzą zalatuje

A nie na odwrót? Jaką ty masz temperaturę zadaną na CO, a jaką na CWU? Bo przy automacie to temperatura zadana kotła wynika właśnie z tych zadanych na CO lub CWU.

Mam nadzieję, że się wypowiedzą ci, co mają bufor, ale ja mam wrażenie, że zarówno bufor, jak i bojler najlepiej jak najszybciej nagrzać wykorzystując 100% mocy palnika. Do tego aż się prosi wykorzystanie mocy skokowej. A jeśli się jej nie ma (Igneo Touch), to zwiększyć maksymalnie minimalną moc palnika (tą wyrażaną w procentach).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ,nie na odwrót:) temperatura zadana dolna bufora to 60c kocioł w automacie nastawia się na 75C i grzeje palnikiem na 100% .Odbiór ciepła od kotła jest tu nieograniczony żadną wężownicą wiec jest bardzo dobry, regulowany pompą ładowania bufora nastawa startu pompy minimum 47C dla początkowego startu kotła żeby nie był zalewany zimną wodą. Ponad to zawór ATV55  chroni kocioł przy ładowaniu bufora ale i przy ładowaniu bojlera.

Wnętrze palnika jest białe płyty również ,popiół pylisty bez niedopałków czy zgorzeli.

Bojler oczekiwana temperatura  wody to 45C kocioł w automacie nastawia się na 60C start pompy 47C ( nastawa: minimalna temp. pomp odnosi się do obydwu pomp bufora jak i bojlera) palnik przestawia się na 50%, odbiór ciepła jest przez wężownice.

Mój wniosek to: sterownik widzi mniejszy odbiór ciepła przez bojler i wężownice wylicza czas nagrzania kotła jest szybszy niż odbiornika i moduluje moc palnika w dół. Spalanie peletu nie jest już w tak dobrych parametrach (niższa moc i temperatura) zaczyna wydzielać się sadza a płomień nie jest już taki ładny.

To co ja zrobiłem w grzaniu wody to zwiększyłem sobie moc palnika z 40% na 50% zniknęły z popiołu niedopałki,popiół jest akceptowalny jedynie trochę kopci. Dobrze jest gdy ładowanie bufora zgra się z ładowaniem bojlera wtedy wszystko chodzi na 100%

Temperatura w domu w dzień to 23C nocą 22C  powierzchnia do ogrzania to 120m2 ocieplony styro15cm. zużycie z ostatniego tygodnia według palnika to 66 kg ale na podziałce z zasobnika zniknęło 5 worków, chyba przeważę jeszcze raz pelet bo tu jest różnica 9kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie waż od nowa, tylko wylicz sobie proporcją i wpisz nową wartość. Skoro spaliło 75 kg, a pokazuje 66 kg, to znaczy, że powinieneś wpisać 113% obecnej wartości. Nie wiem ile masz wpisane, ale jeśli np. 15 kg/h, to zmieniasz na 17 kg/h i po sprawie.

Co do tego obniżania mocy palnika podczas ogrzewania CWU, to może zrób tak, jak pisałem wcześniej - albo moc skokowa, albo minimalną moc palnika (tą wyrażoną w procentach) ustawiasz na maksymalnie ile się da. Czemu masz tą minimalną taką niską? Bo rozumiem, że to co pisałeś, że zwiększyłeś z 40% na 50%, to piszesz o minimalnej mocy? Maksymalną masz na 100%?

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ozi dobrze prawisz, zrobie poprawke wagi.

Zwieksze też moc i sprawdze jak z odbiorem energii cieplnej przez węzownice bojlera.

Mrekzo ja miesiąc wstecz 1000zł za tone olimpu 4,6kwh z kg, dzis jade jeszcze tone dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o zwiększanie mocy, bo ta widać jest odpowiednia, skoro ci nagrzewa to, co ma nagrzewać.

Chodzi mi o zwiększenie minimalnej mocy, żeby tak mocno jej nie obniżał modulując. No albo jeśli masz Slima, to wyłącz do testu Fuzzy Logic, a włącz skokową.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po 2 latach palenia mam ustawioną min na 90% i jest ok. Sadza jest ale malutko nalot jedynie. 

Najnowszą wersją sterownika do Touch-a jest 2.164TE 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dziale "opał" jest temat dotyczący cen opałów  - zapraszam tam.

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.