Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

bregho

masz wungiel o wysokim współczynniku RI - liczba Rogi określa spiekalnośc

Vlad sugeruje zmianę węgla na mniej spiekający.

inną metodą zmniejszenia spiekania eko jest podawanie opału mniejszymi porcjami. spróbuj zamiast 8/90 dać 4/45

moc się nie zmieni a powinno zmniejszyć trochę ilosć spieków.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzw Rogi ;)

 

a prościej. Rogi w moim ST 48 - nie kapuję

 

:) przeczytałem post TIMONA

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho

masz wungiel o wysokim współczynniku RI - liczba Rogi określa spiekalnośc

Vlad sugeruje zmianę węgla na mniej spiekający.

inną metodą zmniejszenia spiekania eko jest podawanie opału mniejszymi porcjami. spróbuj zamiast 8/90 dać 4/45

moc się nie zmieni a powinno zmniejszyć trochę ilosć spieków.

 

nic już nie kapuję.

w zeszłym roku męczyłem się z jakimś ruskiem w żółtych workach

w tym roku zasięgnąłem języka u znajomych i zakupiłem PIEKLORZA, którego z "tej samej mety" używa czterech z nich od kilku lat. zachwyceni. spiszę parametry z worka i zamieszczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak już na poważnie

kol brecho kupując ten opał skazałeś się na straty i musisz się z tym pogodzić: pierwsze to kominowa której nie widać i nią się nie przejmujesz, druga to niecałkowitego spalania w postaci koksu w popielniku, która cie już drugi rok meczy :)

Cała sztuka w tym paleniu polega na tym, by owe straty były jak najmniejsze, a twoje zyski cieplne jak najwieksze. Ograniczając moc palnika do minimum, a nawet znacznie poniżej jego minimum narażasz się się na powiększającą się stratę kominową, zwiększając moc palnika i ograniczając stratę kominową zaczyna się pojawiać niedopalony koks w popiele. Zatem, miej świadomość, że ładny dopalony popiół bez spieków to nie wszystko, często bardziej opłacalne jest pogodzenie się ze spiekami i niewielkimi stratami w popiele, niż palenie w palniku poniżej jego mocy minimalnej i przedmuchiwanie wymiennika tabunami zimnego powietrza nie biorącego żadnego udziału w spalaniu. Nie namawiam cie na robienie w kotłowni laboratorium, ale radzę ustawić palnik na ok 10 - 15 kW mocy tzn strumień paliwa ok 2,5- 3 kg/h, dopasować nadmuch by koksu było jak najmniej i pogodzić się ze spiekami.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parametry

PIEKLORZ - Producent Kompania Węglowa S.A.

Qir - 28-29,5MJ/kg

Ar - 5-8%

Wtr - 6-8%

Ri - poniżej 20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Nie namawiam cie na robienie w kotłowni laboratorium, ale radzę ustawić palnik na ok 10 - 15 kW mocy tzn strumień paliwa ok 2,5- 3 kg/h, dopasować nadmuch by koksu było jak najmniej i pogodzić się ze spiekami....

 

dzięki ale czy mógłbym prosić o coś bliżej - jestem laikiem w tych sprawach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej jak mozna- podnieś moc kotła i moc nadmuchu, olej spieki na rzecz zysku z lepszej sprawności

jak będziesz miał spieki to lepsze niż niedopalony wegiel.

jednym słowem dmuchaj mocniej

wzrost temperatury spalin o 10-20st to wzrost straty kominowej o 1% nie zauważysz tego

a ulegnie poprawie proces spalania i wzrośnie jego sprawnośc

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale czy mógłbym prosić o coś bliżej - jestem laikiem w tych sprawach

tu chyba bardziej pomocny będzie Timon, bo też ma brucera i lepiej zna jego dawkę jednostkową na 1 min, czy 1 s pracy. Z tego trzeba wyliczyć proporcje czasu przerwy i podawania, tak by w ciągu godziny ciągłej pracy na tych parametrach ślimak podał 2,5 - 3 kg groszku.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnio możesz przyjąć przedział od 280 do 300g eko na minutę pracy podajnika.(4,7-5gramów eko na sekundę)

 

 

na szybko

podawanie 10sek przerwa 50 sek = minutowy cykl pracy i podane 50g opału

w 10 minut podaje 0,5kg a w 60 minut 6x0,5kg =3kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem ustawienia fabryczne i wygląda to tak

podawanie - 20, przerwa - 60, nadmuch - 60% odniesienia

wiem, wiem że nie jest to jakiś punkt odniesienia ale informacyjnie

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybko

podawanie 10sek przerwa 50 sek = minutowy cykl pracy i podane 50g opału

w 10 minut podaje 0,5kg a w 60 minut 6x0,5kg =3kg

 

wydaje się mnie, że gdzieś czytałem o minutowym cyklu pracy a propos ST 48

 

tak ustawię z nadmuchem 30% i zobaczymy jutro

 

PS. TIMON i VLAD wielkie dzięki :)

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawisz już ten stosunek 1:5 to pamiętaj że potrzeba do tego więcej wiatru - sporo więcej. zacznij od 30% i obserwuj czy przypadkiem niedopala. jeśli tak podnoś nadmuch. temperatura spalin do 200st to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje się mnie, że gdzieś czytałem o minutowym cyklu pracy a propos ST 48

 

tak ustawię i zobaczymy jutro

 

PS. TIMON i VLAD wielkie dzięki

tylko nie rób sobie wielkich nadziei co do efektu

dobrze by było mieć zważony popiół na różnych ustawieniach i orientacyjne spalanie przy różnych temperaturach zewnętrzenych

to było by dla ciebie punktem odniesienia pomocnym w ocenie sprawności spalania

 

swoją drogą fajny kocioł który ma 15 kW mocy nominalnej, a w nim palnik, który 12-15 kW ma ale mocy minimalnej

jeszcze przydało by się wskazówka jak ustawić nadmuch. Ja robię to tak, wszystkie możliwe odbiorniki grzejniki podłogówki, cwu na maxa, zadana 80C na kotle i jazda. W trakcie pracy ciągłej obserwujesz ilość żaru na planiku i wprowadzasz korekty, ma być lekki kopczyk, nie przesypywać i nie odsłaniać otworów nadmuchowych. Po ustabilizowaniu kopca i powrocie do normalnego palenia, już tylko delikatne korekty wprowadzasz +/- kilka %.

Edytowane przez Vlad24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja coś dorzucę, a więc u mnie wygląda to od dwóch dni tak 15sek podawanie 55 sekund przerwa nadmuch 20% w menu serwisowym na 7% (jak dam na 1 w serwisowym to mniej dmucha) histereza 1stopień przerwa podawania w podtrzymaniu 30minut czas podawania w podtrzymaniu 10sekund wentylator w podtrzymaniu 20 sekund pracy co 20 minut.

tem zadana 55 stopni cwu 45stopni, temperatura na grzejniki 35stopni na podłogówkę 30 stopni klapka w najszerszym miejscu otwarta na jakieś 1,5-2cm. Efekty i czasy:

Piec do zadanej dochodzi od 12 - 16minut potem śpi w granicach 50minut (choć wczoraj chyba ze względu na wiatr włączył się kilka razy po dwudziestu kilku minutach) ale było też kilka razy że dochodziło do 60minut. Przy tych parametrach i w sumie rozpieszczającej pogodzie doszedłem na moje oko do tego że worek starcza mi na 1,5 dnia (jest lepiej ale mogłoby być chyba jeszcze lepiej???). W popielniku pól na pól popiół z takimi spiekami czy jak to nazwać ale to coś jest kruche rozpada się jak się ściska może nie w popiół ale w mniejsze kawałki. Chciałbym usłyszeć wypowiedzi co sądzicie na temat moich ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze zrozumiałem to przy ustawionym w menu serwisowym nadmuchu na 1% i zadanym nadmuchu 20% nie dmucha??

to może trzeba wtedy dać tego nadmuchu 40% przy niższym progu wartości minimalnej???

jakie te spieki- foto, i ile tego??

zważ ile kg eko wrzucasz i ile kg popiołu wyjmujesz. jak więcej niż 10% to źle jak mniej to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie bój się tylko podnoś nadmuch śmiało. masz znaleźć ustawienia rzy których kocioł będzie spalał opał z przyzwoitą sprawnością i jednocześnie dobrze uzupełniał straty ciepła. jeśli musi do teg być nadmuch 40% to taki daj.

Masz ten "deflektor" który rozbije spaliny, rozgoni po wymienniku i sprawi że nie pójdą od razu w komin więc się nie bój próbować. zawsze możesz przecież zmniejszyć o kilka % jak będzie spiekać za mocno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ustawisz już ten stosunek 1:5 to pamiętaj że potrzeba do tego więcej wiatru - sporo więcej. zacznij od 30% i obserwuj czy przypadkiem niedopala. jeśli tak podnoś nadmuch. temperatura spalin do 200st to nie problem

 

wczorajsze ustawienia z wieczora za radą

piec CO 55, CWU 50 podawanie 10, przerwa 50, nadmuch 30%, w podtrzymaniu praca 20s, przerwa 25min, went. 10, przerwa 12.55

spaliny na poziomie 170C

efekty

dziś rano wyglądało to tak

 

post-36078-0-29329600-1352304021_thumb.jpg post-36078-0-78473000-1352304079_thumb.jpg

 

post-36078-0-83087800-1352303929_thumb.jpg post-36078-0-38017100-1352304122_thumb.jpg

 

około 15.45 (piec na ustawieniach chodził ok. 18h)

 

popielnik post-36078-0-60752600-1352303514_thumb.jpg

 

praca

 

post-36078-0-89585800-1352303591_thumb.jpg post-36078-0-75074600-1352303680_thumb.jpg

 

post-36078-0-75074600-1352303680_thumb.jpg

 

po przejściu na podtrzymanie post-36078-0-04390100-1352303427_thumb.jpg

 

post-36078-0-23011800-1352303753_thumb.jpg post-36078-0-72366100-1352303832_thumb.jpg

 

 

jak widać spieka. tworzą się wielkie spieki które są delikatnie twarde.

chcąc wyeliminować spiekanie zredukowałbym nadmuch do 20% ale dałem więcej wegla więc i większy nadmuch

może korekta innego parametru ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz dużego brucera z mnóstwem otworów.

nie wiem czy masz jakieś zaklejone ale zatkanie niektórych spowoduje przesunięcie zaru bardziej na środek i obniżenie temperatury całego bałaganu a tym samym może te spieki będą mniejsze

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon dobrze radzi, trzeba trochę ograniczyć nadmuch od strony koszta, a zwiększyć na końcu palnika. Ewidentnie ci topi popiół i tam powstają największe spieki, natomiast kopiec na moje oko trochę za wysoki i sugeruje zwiekszenie nadmuchu.

Piękny palnik udał się naszym Profesorom, nie ma co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz dużego brucera z mnóstwem otworów.

nie wiem czy masz jakieś zaklejone ale zatkanie niektórych spowoduje przesunięcie zaru bardziej na środek i obniżenie temperatury całego bałaganu a tym samym może te spieki będą mniejsze

 

czyli rozumiem że nadmuchu nie ruszać tylko zakleić otwory

 

doczytałem post vlada więc zwiększę nadmuch do 35% otwory zakleję jutro

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaklej tak jak na zdjęciu:

wszystkie okrągłe na całym obwodzie oraz z nacięć pionowych pierwsze od strony kosza tam gdzie jest ich mniej i dwa pierwsze po przeciwnej stronie również od strony kosza.

potem rozpal i zrób takie nastawy jak miałeś i nadmuch 35%

 

 

post-32729-0-89028500-1352307750_thumb.jpg

 

PS

tak na wszelki wypadek

Pamiętaj aby uszczelnić silikonem przed ponownym nałożeniem

Edytowane przez TIMON120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon a jak w tum brucerze z tzw powietrzem antyspalinowym? Jak by kol bregho mial takowe "udogodnienie" to ja zacząłbym właśnie od tego. Możliwę, że większość sprężu mu ucieka rurą podajnika.

Srtasznie drobny jest ten eko na palniku, wygląda jak by był miał palony, czy to może ja czegoś nie doczytałem. Ile kg opału ci teraz idzie na dobę, jeszt szansa zważyć wsypany węgieł, a następnie pzostały po nim popiół? Jak oceniasz te spieki, według ciebie jest tam niedopalony koks, czy sam żużel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaklej tak jak na zdjęciu:

wszystkie okrągłe na całym obwodzie oraz z nacięć pionowych pierwsze od strony kosza tam gdzie jest ich mniej i dwa pierwsze po przeciwnej stronie również od strony kosza.

potem rozpal i zrób takie nastawy jak miałeś i nadmuch 35%

 

 

post-32729-0-89028500-1352307750_thumb.jpg

 

PS

tak na wszelki wypadek

Pamiętaj aby uszczelnić silikonem przed ponownym nałożeniem

 

pamiętałem bo w zeszłym roku już o tym pisałeś

ale Wielkie Dzięki :D

spojrzałem na zdjęcie i troszkę nie rozumiem tych czerwonych lini - w koło palnika rozumiem że uszczelnienie, natomiast pionowe od strony kosza zaślepić ^_^

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.