Skocz do zawartości

marcinkloch

Forumowicz
  • Postów

    67
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia marcinkloch

Stały bywalec

Stały bywalec (5/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam no właśnie koledzy może podzielilibyśmy się wynikami spalania całościowego ilościowego. Ja swój piec włączyłem około 22 października pierwszy sezon grzania w nowym domu dom ocieplony etc. wszystkie pomieszczenia ukończone i grzane i wyszło mi przez zimę 4 tony piec jeszcze chodzi bo nie chce mi się go wyłączyć a towaru starczy mu do niedzieli pewnie i koniec. Wynik 4 tony uważam za bardzo dobry zważywszy że to pierwsza zima i 1,5tony mialem taki .... groszek z castoramy (kupiony na naukę obsługi pieca z premedytacją) gdybym kupił od razu ten dobry to pewnie miałbym jeszcze jakiś zapas.
  2. koledzy mam pytanie czy palil ktos na tym palniku innym paliwem niz groszek konkretnie chodzi mi o mial. A pracyzyjne pytanie to czy zasypujac mialem nalezy zmieniac parametry? czy zmienialiscie i w jakim zakresie? czy wszystko czasy przerwy podawania podczas pracy i postoju czy tylko nadmuch.
  3. NAHUM może napiszesz coś więcej niż tylko zajawkę w temacie tzn. ustawione temperatury na co cwu temperature w domu polożenie głowic na grzejnikach ilości metrów, czasy podawania przerwy podczas pracy i czasy podawania przwery podajnika i wentylatora podczas podtrzymania. czy zmieniałeś coś w kostrukcji pieca dokupowałeś deflektor jeśli tak to jaki wielki. i tego typu rzeczy jak możesz to napisz coś wiecej o swoim bydlaku w kotłowni.
  4. Floe niestety musisz wyjąć z podajnika cały groszek, inaczej nie wyjmiesz ślimaka, potem odkrecasz silnik śruba 17 4 szt i gotowe na końcu łapiesz za kółko z dwoma nacięciami i wysuwasz całe żeliwo oczyszczasz slimak kanał i w suwasz potem silnik zasypujesz podpalasz i gotowe. bregho nie pomyliłeś się czasem w tym zdaniu poniżej? Bo jeśli ustawiłeś spalanie na 25kg/tydz to przyjedź do mnie dobrze zapłacę za takie ustawienie pieca... No i spalanie wychodzi mi wydaje się za duże - obecnie za ostyatni tydz. 25kg :o - co przy spalaniu jednego z forumowiczów (mam nadzieję że się nie obrazi) jest dwukrotnie wyższe ^_^ . Wiem że inny węgiel itd. itp. :P ale jednak.
  5. Koledzy jak sądzicie wczoraj nagrałem jak się pali na moim palniku co o tym sądzicie czy ogień jest OK czy powinien być żywszy. Obecnie mam ustawione na 15% nadmuchu. Wideo0012.mpg
  6. Witam w którym momencie w większości wytwarza sie sadza? bo czyszczenie raz na tydzien jest dosc denerwujace. nadmuchmam 20% i to jest chyba granica bo lekko spieka male spieczki ale sie pojawiaja, i tylko na końcu podajnika podawanie 12 sek przerwa 60 temperatura na piecu 60st na grzejniki 45 czas pracy od wzbudzenia sie niecale 10min czas podtrzymania około 30minut. w podtrzymaniu podaje groszek po 20 minutach 10 sekund bo podtrzymanie trwa 30min wiec pod koniec. Mysle e podczas pracy to sie raczej nie wytwarza bo dmucha i grzeje rozbija sie o deflektor, uwazam ze moze to byc podczas podtrzymania. Ponadto sadza generalnie jest sucha po tygodniu sa takie nawisy jak kiście winogrona na calym palenisku dodatkowym, ale wczoraj zauważyłem jak czyściłem piec że pod nią utworzyła się taka skorupa spieczona jakby przypieczona sadza dużo cięższa do usunięcia trzeba dobrze skrobać i to czymś ostrym np szpachelką aby usunąć powiedzcie moi drodzy na co zwrócić uwagę.
  7. A jeszcze zapytam jak sądzicie czy podniesienie temperatury na piecu z 55 na 60st moze spowodować mniejsze zachodzenie pieca sadzą
  8. TIMON chciałbym abyś sie wypowiedział może testowałeś lub ktoś inny testował, wpadłem na pomysł jeśli chodzi o palenie na całym palenisku może trzeba zwiększyć czas podawania/przerwy groszku dwukrotnie np z 10 na 20 sekund zachowując przy tym stosunek przerwy w podawaniu np z 60 na 120, jeśli dłużej będzie podawać pospycha popiół i wypełni całe złoże. Pytanie w sumie zasadne bo o ile podczas startu piec pracuje z 3/4 paleniska czerwonego to pod koniec pracy palenisko jest praktycznie cale w palącym się groszku. Co sądzicie o czymś takim próbował ktoś?
  9. robkoms2 za szybko dochodzi do zadanej???? Wytłumacz proszę co oznacza za szybko? ile u ciebie pracuje aby osiągnąć zadaną i na jakich ustawieniach. Ja mam akurat 20kw i chyba te czasy pracy/ podtrzymania są niewspółmierne.
  10. widzę że pojawiło się kilka "nowych" osób a i "starych" zapraszam do konwersacji moje pytanie jest takie co ile czyścicie swój piec. Tzn skrobiecie z sadzy czy u was się ona osadza a jeśli tak w jakim tempie u mnie to tak mniej więcej wypada że raz w tygodniu trzeba go oczyścić może ja przewrażliwiony jestem ale po tygodniu mam min 5mm nalotu sadzy na ściankach. i pomimo że trę go ostrym nożem na kiju zamontowanym w poprzek to i tak do blachy się nie dogrzebie zostaje taka deko powłoka nie lotnej ale takiej twardej suchej sadzy czy spieczonej sadzy ciężko mi nazwać to coś. A jak jest u was??? DENERWUJE MNIE JUŻ TO SŁOWO W REKLAMACH BEZOBSŁUGOWY... ale tam niech będzie.
  11. Życzę wszystkim ciepła domowego ogniska bez sadzy spieków i z poprawnym spalaniem Pozdrawiam, Wesołych Świąt
  12. ok pytam nie bez kozery, ponieważ takie temperatury zaczął osiągać na dobrym groszku wcześniej miałem kiepski i temperatura czujnika nie przekraczała 50 st ok 46-48 a teraz max co widziałem to 63. Właśnie ten żar schodzi mi lekko poniżej linii palnika już idę mu skrócić przerwę w podtrzymaniu.
  13. Witam, jaki temperatury pokazuje u Was czujnik umieszczony na podajniku? u mnie to jest rzędu 60 stopni i zastanawiam sie czy nie za wysoko, choć podtrzymanie nie trwa zbyt długo bo jakieś 30min wiec nie stoi bezgranicznie aby sie tak nagrzewało.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.