Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepla monoblok 12kW - jak wpiac sensownie?


wodnik7

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

mamy dom o pow. uzytkowej ok. 140m2 (nie liczac piwnicy na calej powierzchni), ktorego jeszcze nie zamieszkujemy (lub inaczej: jestesmy w nim rzadko, na kilka dni na miesiac), jako ze pracujemy za granica. 

Wg. wyliczen ze strony cieplowlasciwe, potrzebujemy ok. 10kW mocy grzewczej. Poki co mamy:

- na calosci (parter i poddasze) ogrzewanie podlogowe,
- kociol na paliwo stale 12kW
- bufor 900/200l (czyli kombi, z banka na cwu 200l)
- w buforze grzalke 9kW

Wszystko dziala w sumie dobrze - po rozgrzaniu kotla/grzalki szybko grzeje sie woda w buforze (regulacja dziala, moge opisac dokladniej), ale:

1. gdy nas nie ma ogrzewanie grzalka 9kW jest nieefektywne - duzo kosztuje.

Jako ze mamy na dachu instalacje PV, ktora produkuje ok 6000-7000kWh rocznie, chcielibysmy podlaczyc do systemu pompe ciepla. Udalo nam sie taka kupic, uzywana, za bardzo male pieniadze - i teraz jest do Was pytanie, jak ja najlepiej wpiac w instalacje?

Zalaczylem foto bufora (w stanie budowy, nie najlepsze, przepraszam). 

Mak kilka pytan w detalu:

1. W teorii lepiej byloby sie wpiac bezposrednio do podlogowki (niskie temp. zasilania), ale aby to zrobic, musialbym w calej instalacji (bufor+podlogowka) wlac gliko, a to niemale koszta (dobrze mysle?)
2. Moglbym wpiac sie do bufora - mialbym wtedy rownoez pogrzewana cwu - ale straty na temperaturze, i znow glikol..
3. Moglbym w teorii wpiac PC do wezownicy solarnej na buforze, wiec potrzebowalbym malo glikolu, ale czy nie bedzie to nieefektywne rozwiazanie? Wymiennik ciepla, i w sumie stosunkowo mala tylko powierzchnia wymiennika?
4. zalozyc gdzies dodatkowy wymiennik ciepla? Czy wogole ma to sens? 



Nie wiemsad.gif

PC lezy i czeka na montaz, ale najpierw chcialbym sie dowiedziec od Was, co robic..

Dziekuje!

Pompa_ciepła_monoblok.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najbardziej rozsądne będzie wpięcie się w wężownicę solarną i zalanie tego układu glikolem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka to PC. Powietrze czy gruntowa? Zainstalowana (planowana) na zewnatrz czy w srodku pomieszczenia.

Instalacja kociol-bufora w systemie otwartym czy zamknietym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za odpowiedzi.

pompa jest powietrzna, bufor-kociol w systemie zamknietym (jesli dobrze rozumiem pytanie, mam naczynie przeponowe). Jest to monoblok. Ustawiona na zewnatrz.

co do wezownicy solarnej, to boje sie, ze bedzie za mala powierzchnia wymiennika, aby odebrac cieplo z pompy..

Edytowane przez wodnik7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Bez glikolu się nie obejdzie bo węże wychodzą na dwór a tam zimą jest mróz i np zniknie napięcie na dzień wichury i tego typu , wpiąć się bezpośrednio w podłogówkę poprzez zawór 3 drogowy i na podłogę podasz np 32 stopnie a reszta do bufora-bojlera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli ja mialbym to robic u siebie to pompe zainstalowalbym wewnatrz budynku z wyprowadzeniem powietrza na/ do srodka lub zewnatrz i podlaczyl pod bufor bezposrednio bez glikolu i wezownicy.

Zalety: prosto, tanio, wykorzystujesz co masz bez duzych przerobek.

Wada: halas?, ustawiona temperatura wody na wyjsciu z pompy (zasilanie z bojlera) nie mogla by byc nizsza niz np. 40C. Chodzi o temperature CWU.

Oczywiscie podczas nieobecnosci moglaby pracowac na dowolnej nizszej tak aby zapewnic tylko temp. podtrzymania ogrzewania podlogowki np. 25C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin, tzn momonblok tak jak jest, w piwnicy? Gorzej z wyrzutem powietrza - dwa duze wentylatory... tego jakos nie widze...

z wysoka temperatura nie ma problemu, wode do cwu moge zawsze pogrzac kotlem lub grzalka. Wiec moglbym (i chce) dawac ok. 35stopni.

a gdyby faktycznie wrzucic wymiennik ciepla? Jakiej wielkosci powinien byc, by oddac/przyjac cieplo z pc? 

 

Ech, mam zagowzdke. A pompa lezy i czeka:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież  z 700 litrów wody jest w samym buforze plus woda w rurkach OP.Dlatego nie zrozumiałem rozwiązania z postu nr 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A jak byś zrezygnował z tego bufora? przeciez za bufor robi podłogówka więc nawet zwiększenie temperatury nocą w taniej taryfie wystarczy ci ciepła aż do następnej nocy po wygrzaniu , ja bym bufora nie instalował .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można rozważyć bezpośrednie wpięcie PC  w bufor i podłączenie pompy obiegowej przez UPS.

W przypadku zaniku prądu pompa obiegowa by mieliła wodę.Wiadomo,że generowałoby to straty ale woda by nie zamarzła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze ale to tez nie jest idealnie jesli pompa nie ma modulacji tylko on/off. Energetycznie wyjdzie lepiej ale jak ma sie co pol godziny wlaczac/wylaczac to nie bardzo pociagnie.

Jak sie nie odwrocisz to dupa zawsze z tylu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.05.2019 o 07:25, wodnik7 napisał:

...co do wezownicy solarnej, to boje sie, ze bedzie za mala powierzchnia wymiennika, aby odebrac cieplo z pompy..

Dobrze kombinujesz.  Wymiennik dla pompy ciepła powinien mieć dużą powierzchnię, żeby pracował na jak najmniejszej różnicy temperatur.   Wtedy jest szansa na zachowanie odrobiny sprawności pompy ciepła.

Nie zauważyłem, czy padło pytanie o taryfy prądu.  Czy masz prąd w taryfie G12 i czy zamierzasz grzać pompą ciepła w taniej taryfie?  Ciekawi mnie to co  wcześniej napisałeś:

W dniu 6.05.2019 o 15:35, wodnik7 napisał:

jestesmy w nim rzadko, na kilka dni na miesiac...

gdy nas nie ma ogrzewanie grzalka 9kW jest nieefektywne - duzo kosztuje.

Przecież ludzie tak grzeją domy - bufor i grzałka w taniej nocnej taryfie.  Gdy to połączyć ze zdecydowanym obniżeniem temperatury domu pod nieobecność domowników nie powinno specjalnie szarpać po kieszeni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 11.05.2019 o 09:10, wodnik7 napisał:

PioBin, tzn momonblok tak jak jest, w piwnicy? Gorzej z wyrzutem powietrza - dwa duze wentylatory... tego jakos nie widze...

z wysoka temperatura nie ma problemu, wode do cwu moge zawsze pogrzac kotlem lub grzalka. Wiec moglbym (i chce) dawac ok. 35stopni.

a gdyby faktycznie wrzucic wymiennik ciepla? Jakiej wielkosci powinien byc, by oddac/przyjac cieplo z pc? 

 

Ech, mam zagowzdke. A pompa lezy i czeka:(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając te wszystkie odpowiedzi (zrezygnuj z bufora, po co Ci monoblok) - widać, że mało kto ma styczność z nowoczesną kotłownia. 

Mam taką instalację i jest to bajecznie proste. 

Wszystkie źródła wpinasz do bufora - wOd ogrzeje się i ułoży warstwowo. Ważne by pompa, która powinna mieć najniższe temperatury zasilania i powrotu była wpinana na dole. Pompa powinna być sercem systemu i pracuje prawie ciągle na bardzo niskim paremetrze. Podpięcie bufora dokładnie to umożliwia by pracowała prawie w trybie ciągłym. 

Osobnym tematem jest rozładowanie ciepła z bufora i tu masz układ mieszający na 2 obiegi grzewcze (kaloryfery i podłogowke). I pompa steruje komfortem w pomieszczeniach. W momencie kiedy bufor się wychłodzi wtedy pompa dostaje polecenie ponownej pracy ciągłej. 

Obok stawiasz bufor 300 l do CWU z 2 wezownicami i wpinasz do 1 pompę a do drugiej inne połączone układy. 

Cała filozofia. 

I Twoj pomysł jest bardzo dobry. Masz system akumulacji ciepła (powiekszenie układu hydraulicznego), masz dywersyfikacje źródła. I zawsze możesz zawinąć monobloka jakbyś chciał sprzesłać dom. W porównaniu z pracą na krótkim układzie grzejniki lub podłoga - masz zawsze wyższy powrót z tych obiegów niż przy buforze gdzie górę będziesz miał przy 1000 litrach 45 stopni a  dół 15 ( 60/25 itd).

Poza tym masz jeden błąd w założeniach. Jezeli masz 140 m2 to przy 70 wattach potrzebujesz ok 10tys kWh a poprzez pompę (dobre japońskie Panasonic Tcap 9kW 3 razy, lub Hitachi yutaki M 11 kW - pomimo, że przemiarowane bo śmiało starczyłoby 5-7 kW ale nie kupisz 3 faz w monobloku mniejszych) uzyskujesz średniorocznie COP ponad 4.

Zatem potrzebujesz 2500 kWh na zasilanie. Dlatego masz super komfort bo nawet przy COP 3 masz swój prąd i spore oszczędności. 

A komentarze są takie same jak poziom fachowców dzisiaj pracujących w nowoczesnych kotłowniach. U mnie oni pierwszy raz na oczy widzą takie rozwiązania a mam w buforze kondensat Vailant, kominek z płaszczem podłączony przez wymiennik płytowy i pompę. I jeszcze pompę podłączyłbym przez bardzo dobry wymiennik z dużym przepływem ale tu zawsze jest ryzyko awarii a nie ma Cię na miejscu. Przy ładowaniu w bufor nie masz problemu z przepływem co może zabić pompę. 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2019 o 23:48, gondoljerzy napisał:

Dobrze kombinujesz.  Wymiennik dla pompy ciepła powinien mieć dużą powierzchnię, żeby pracował na jak najmniejszej różnicy temperatur.   Wtedy jest szansa na zachowanie odrobiny sprawności pompy ciepła.

Nie zauważyłem, czy padło pytanie o taryfy prądu.  Czy masz prąd w taryfie G12 i czy zamierzasz grzać pompą ciepła w taniej taryfie?  Ciekawi mnie to co  wcześniej napisałeś:

Przecież ludzie tak grzeją domy - bufor i grzałka w taniej nocnej taryfie.  Gdy to połączyć ze zdecydowanym obniżeniem temperatury domu pod nieobecność domowników nie powinno specjalnie szarpać po kieszeni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2019 o 16:06, Ksieciunio napisał:

Chyba najlepszym rozwiazaniem jest wpiac PC przez wymiennik z podlogowka. Glikolu masz malo i nie masz strat z bufora.

Kolejny filozof. I oddajesz 1 kwh za 0,8 kwh zamiast przez pompę uzyskać 4-5 kWh. 

Poziom wiedzy porażający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

A wiec po dwoch latach moze podsumuje.

Wpialem pompe jednak w bufor (mam sterowany co prawda rowniez silownik pompa-podlogowka, ale jest on prawie zawsze w polozeniu bufor). 
 

dlaczego i w jaki sposob?

1) w ten sposob w buforze zawsze mam ciepla wode, do CWU o temp. w najgorszym wypadku (mrozna ok. -7c-12C zima) ok. 40C (wystarcza), gdy jest cieplej na CWU jest wieksza temperatura.
2) Pompa steruje za pomoca lk3.7, gdy temperatura w domu spada ponizej zadanej (18C, realnie wiecej), wlacza sie pompa i „dogrzewa“ bufor, z ktorego wychodzi woda na podlogowke (histereza 0.2k, nie chialo mi sie poki co eksperymentowac z 0.1K)

3) glikol wlalem, jako „podwojne dno“. 200l koncentratu do -60C, calosc ok. 3000zl. Na drugi raz bym raczej nie lal, pompa na UPS bylaby sensowniejsza (i akumulator..). Jednak glikol jest „lepki“, gorzej cyrkuluje, i jakos z roznych laczen „wycieka“, lub, dokladniej, poci sie bardziej. Swinstwo takie:)

 

4) szacunki zuzycia sa niezbyt dokladne, ale zuzywam jednak wiecej, niz sadzilem. Czemu? Nie wiem. Na pewno dlatego po czesci, ze w domu nikt nie mieszka - nie gotuje sie zazwyczaj, nie zyje itp. Czyli cieplo nie jest oddawane w inny sposob, niz podlogowka. Mysle, ze tego wplywu lekcewazyc sie nie da.

5) zazwyczaj, w temperaturach powyzej 0C pompa wlacza sie 2-3x na dzien na kilka godzin. Czyli jest chyba optymalnie. Przy mrozach rzedu kilkunastu C musiala jednak chodzic caly czas. To faktycznie jest ciezka proba:) tutaj gruntowka mialaby przewage, ale.. o ile bardziej wysoka inwestycja poczatkowa. Zuzycie dobowe wiec ok. 20kWh przy kilku C w plusie na dworze, gdy zimniej okolo 30-40kWh. 

6) W sezonie 2020/2021 (i te straszne mrozy az do marca!) zuzylem okolo 5000kWh dla temperatury ok. 19C, grzejac caly dom. Strasznie nie jest, PV produkuje:)

Nigdy jednak nie zamienilbym zrodla ciepla na inne. Pompa z wlasnego pradu, komfort ogrzewania, i prostota ukladu.

Polecam. Szczegolnie, ze udalo mi sie kupic PC uzywana za naprawde male pieniadze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.