Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor z grzałką elektryczną


Rekomendowane odpowiedzi

Niezybyt w temacie kosztów ogrzewania. Ile węgla zużyłeś w ostatnim sezonie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając to że z tego węgla wyciągnąłeś 60 procent energii to na ogrzewanie potrzebowałbyś jakieś 15 tyś kWh energii el. Troche drogo by to było.

Miałoby to sens gdyby bufor był dogrzewany pompą ciepła.Tu potrzebowałbyś poniżej 4 tyś kWh przy pompie z COP 4. A jeszcze większy sens przy obecności fotowoltaiki o mocy 6-7 kWp. Stałbyś sie wtedy teoretycznie samowystarczalny w kwestii ogrzewania i zużycia prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale... przy podłogówce ok. Natomiast w przypadku obiegu grzejnikowego nie należy przekraczać 45 stopni na zasilaniu. Wtedy ogrzewanie pompą robi sie drogie. Można wtedy ewentualnie wymienić grzejniki na wieksze. Będą oddawały tyle samo ciepła przy niższej temp zasilania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Outsider napisał:

Zakładając to że z tego węgla wyciągnąłeś 60 procent energii to na ogrzewanie potrzebowałbyś jakieś 15 tyś kWh energii el. Troche drogo by to było.

Miałoby to sens gdyby bufor był dogrzewany pompą ciepła.Tu potrzebowałbyś poniżej 4 tyś kWh przy pompie z COP 4. 

Takie zakładanie jest psu na budę - weź kogoś, kto ci zrobi porządne OZC i wskaże ewentualnie miejsca w których trzeba poprawić izolację budynku, popraw te wskazane błędy i wtedy można mówić o grzaniu elektryką - nie ważne czy to będzie grzałka w buforze - tania przeróbka , grzanie zależnie od taryfy, jak dobrze dobierzesz pojemność bufora i moc grzałki to możesz praktycznie grzać tylko tanią taryfą - wtedy cena za prąd jest ok 3x niższa.

Co do pompy ciepła to takową kupuj u kolegi , który ci gwarantuje COP=4 .

A sama pompa też kosztuje parę zł, ponadto jest coś takiego jak serwis i przegląd obowiązkowy PC, te pozycje są często pomijane przy ofertach lub zakupie PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2020 o 11:00, Darekkraw napisał:

Witam, zastanawiam się nad wymianą pieca na eko na bufor około 1500 litrów i grzałka elektryczna. Dom 120 M2, pół na pół podłogowka i grzejniki.

Czy ma ktoś takie rozwiązanie?

Czy ma to sens?

 

Ma sens jesli bedzie poparte wyliczeniami lub pomiarami.

W cenie OZC: zamontuj cieplomierze na instalacji CO. Bedziesz znal dokladna wartosc zuzycia ciepla przez sezon a nie 3,5t wegla. Bedziesz znal dokladnie max. zapotrzebowanie szczytowe przy -xx C na zewnatrz.

Zamontuj wodomierz na cieplej CWU. 

Zbieraj i notuj dane. Na tej podstawie po pierwszym sezonie:

Dobierzesz (firna) moc grzalki i bufor w taniej taryfie lub

Dobierzesz (firma) PV i moc grzalki "bez bufora".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PioBin napisał:

W cenie OZC: zamontuj cieplomierze na instalacji CO. Bedziesz znal dokladna wartosc zuzycia ciepla przez sezon a nie 3,5t wegla. Bedziesz znal dokladnie max. zapotrzebowanie szczytowe przy -xx C na zewnatrz.

To ma sens ale przy 3-4 sezonach grzewczych, choć i wtedy nie określisz max zapotrzebowania szczytowego.

Może średnią dobową, ale to też w przybliżeniu.

Ja mierzę już od 10 lat i wiem co mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie @Darekkraw to jest bardzo proste.

10 godzin temu, sambor napisał:

Może średnią dobową, ale to też w przybliżeniu

Masz racje. Szczegolnie przy sterowaniu temperatura w instalacji/budynku. Ale chyba o to chodzi? Bedziemy i tak blizej prawdy niz przy "obliczenia". Obliczenia sa OK przy projektowaniu gdy budynek nie istnieje, ale gdy juz stoi to lepiej według mnie opierać sie na pomiarach.

Przy "dzisiejszych" zima ciezko zmierzyc zapotrzebowanie przy sredniej -20C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2020 o 08:26, PioBin napisał:

Przy "dzisiejszych" zima ciezko zmierzyc zapotrzebowanie przy sredniej -20C.

Nie trzeba mierzyć, tylko w prosty sposób przeliczyć, w oparciu o posiadane cyferki. Zapotrzebowanie przy -20 będzie dwa razy większe nić przy 0, cztery razy większe niż +10. Przy założeniu +20 w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Darek!

Jak zauważył Outsider  zużywasz ok. 15000 kWh ciepła.  grzejąc  180 dni w roku to ok.83 kWh na dobę, czyli ok. 3,5 kWh na godzinę. przy -20 na dworze zapotrzebowanie byłoby  7 kW/ h.

Tani prąd u mnie kosztuje 0,265 zł/kWh * 15000 daje koszt 4000 zł + opłaty stałe.Ale problemem technicznym  byłoby nagrzanie bufora między 13-15. aby zabezpieczyć ilość ciepła w taniej taryfie od 15 do 22. więć w ciągu 2 godzin trzeba dać na dom i bufor ok. 63 kWh ciepła = grzałki o mocy 31,5 kW   3 fazy to 10,5 kWh : 230V= 45 Amperów na jednej fazie !!!   To jest moja prognoza przy  -20 na dworze. " normalny" dom ma zabezpieczenia przedlicznikowe 25 A  ?

Teraz o pompie ciepła.powietrznej.  średnioroczny COP jeśli byłby rzędu 2,5, to zużywałaby 6000 kWh prądu * średnia cena 0,40 zł to ok. 2400 zł/sezon, ale koszt tej pompy 17000 ?

przy likwidacji kotła węglowego dotacja do pompy to chyba 13.500 zł.  Ta opcja jest chyba zdecydowanie lepsza...

POzdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jesli bufor to tylko w taniej taryfie. Zapomnij o okienku w ciągu dnia bo i tak bufora noe zdąży nagrzać. Jedynie w nocy naladuje go do pełna i na dobe napewno wystarczy. Ja mam obecnie Pv 9.3kwp i piec eletryczny 24kw + boiler osobno 2kw + taryfa G12w. To będzie pierwsza zima gdzie bede wiedzial ile co kosztuje ponieważ założyłem pod licznik na boiler i piec elektryczny. Każdy mowi ze 24kw piec bedzie duzo prądu pobierał. Nie koniecznie! Nigdy nie grzeje 24kw ciagle. Grzałki sie przełanczają w zalezności od zaotrzebowania na grzanie. Idea jest taka. Pv produkuje a piec zużywa na bierząco, w nocy korzysta z taniej taryfy. Jesli w roku za caly prąd, grzewanie plus użytkowy w domu bede musial doplacic nawet 1500zł to i tak nie chodzę do pieca nie dokladam nie organizuje opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.