Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła 8 kw pytanie dotyczące pomp obiegowych zawory przepisy itd


bouwenkopen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zwracam się z serdeczną prośbą o sprawdzenie mojego układu dla pompy ciepł. Moje pytanie dotyczy typowo jeśli chodzi o przepisy montażu oraz ogólną poprawność układu. 
Dałem 4 pompy obiegowe oraz jeden zawór zwrotny. Czy wszystko jest ok ? czy pompy obiegowe mam podłączyć do pompy ciepła  do panelu czy bezpośrednio do prądu i regulować je mocą W ręcznie na pompie ? 
W układzie niemam zawórów trójdrożnych ani czworodrożnych mieszających, czy są one potrzebne w tym układzie ? 

Proszę o pomoc konkretnie czego brakuje co jest źle co warto dodać co odjąć. Zaznaczam że potrzebuje informacje zgodne z przepisami montażu i dlatego opisałem dokładne gdzie mam każdy zawór kurowy zwrotny itp. Niewiem czy to ma jakieś znaczenie ale zawsze przy zaworze zwrotnym daje śrubunek ( aby łatwo można było odkręcić zawór od zbiornika w razie awarii/niewiem czy to jest obowiązek z przepisami).
jeśli jakiegoś brakuje uprzejmie prosze o informacje. 

Z wyrazami szacunku, 
Lukasz Majdanski 

pompa ciepla schemat zaworów.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkim specem nie jestem, ale kilka baboli wytknąć mogę.

Zawór trójdrożny przełączający przydał by się do podziału zasilania obiegów CWU i CO. CWU grzejesz do wyższych temperatur przecież. No, chyba że ujęte na schemacie zawory kulowe to elektrozawory i jakiś sterownik je ogarnie zamiast trójdrożnego.  Piszesz o sterowaniu zewnętrznych pomp obiegowych z panelu pompy ciepła. Jeśli sterowanie pompy ciepła to potrafi, to w porządku.

Na wejściu i wyjściu pompy ciepła masz wrysowane pompy obiegowe.  Po co dwie, gdy wystarczy jedna?

Dwie pompy obiegowe w obiegu ogrzewania za buforem, na wyjściu i wejściu bufora i do tego narysowane przeciwstawnie.  Przecież wystarczy jedna, a jeśli już jest potrzeba, to po jednej na każdy rozdzielacz. 

Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie grzejnikowe w jednej instalacji i zasilane tą samą temperaturą. Z punktu widzenia sprawności pracy pompy ciepła strzelasz sobie w stopę. Dlaczego nie ogrzewanie podłogowe w całym budynku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakraaa

nie wiem co to za pompa ale dobra pompa wymagałaby jedynie pompki do podłogówki

słabsza pompa wymagałaby pompy jeszcze do grzejników i bufor

a tu jest jakaś  pajęczyna i mysle ze z ekonomią to nie ma nic wspolnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.