Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich mam taką prośbę posiadam piec na miał 9 kw metraż domu 120m2 i chciałem zamontować zawór czterodrożny ale mój hydraulik uważa że lepszym zastosowaniem było by zamontowanie zaworów termostatycznych na grzejniki i można sterować każdym grzejnikiem z osobna a zawór czterodrożny jest miej wygodny bo steruje wszystkimi grzejnikami i nie ma możliwości sterowania każdym grzejnikiem z osobna . Tam gdzie przebywamy mniej możemy sobie ustawić na zaworze termostatycznym na jedynkę a tam gdzie przebywamy częściej to możemy na piątkę albo zależności od potrzeby ciepła . Bardzo bym prosił o pomoc w tej sprawie ;)

Opublikowano

Witam

Można mieć jedno i drugie.Zawór 4 dr. reguluje temp zasilania obiegu co i chroni kocioł przed korozją niskotemperaturową.Cyfry na termostatycznych głowicach oznaczają konkretne temperatury.Trudno określić z twojego wpisu czego Ty chcesz?

Opublikowano

Pogadaj z hydraulikiem i zapytaj o uzasadnienie dlaczego nie zawór 4D, a może nigdy nie montował i nie wie co to za zwierze taki zawór i w które dziury jakie rury przykręcić, a jest jeszcze wielu takich "fachowców" co nie wiedzą.

Opublikowano

Ale tu chodzi o regulację mieszaną. Zawór regulacyjny ogranicza temperaturę na grzejniki jest to regulacja jakościowa, natomiast zawory grzejnikowe ograniczają przepływ - jest to regulacja ilościowa. Takie rozwiązanie daje najlepsze rezultaty. jestem co prawda zwolennikiem zaworu trójdrożnego regulującego temperaturę na grzejniki i obiegu kotłowego który jest układem niezależnym. Takie rozwiązanie nie stwarza żadnych problemów eksploatacyjnych jeśli chodzi o prawidłowe parametry pracy na c.o. i powrót do kotła.

Opublikowano

ale zawór trójdrożny spełnia taką samą funkcję jak zawór termostatyczny na grzejniku bo trójdrożnym można sterować w szystkimi grzejnikami a termostatycznym każdym grzejnikiem osobno

Opublikowano

Oj,oj.To nie tak.Termostatyczny zawór steruje grzejnikiem w pomieszczeniu w którym się znajduje,a 3dr. ustala stałą temp dla całego układu grzejnego .Nie ma to nic wspólnego z temp. w pomieszczeniu.Metodą prób można określić jaka będzie temp. w pokojach w zależności od temp wody w układzie .Ale pokoje są różne ,o różnym zapotrzebowaniu na ciepło i domownicy też mogą mieć różne upodobania co do temp.Przejrzyj forum jest nawet specjalny dział o zaworach 3 dr.

Opublikowano
.Ale pokoje są różne ,o różnym zapotrzebowaniu na ciepło i domownicy też mogą mieć różne upodobania co do temp.Przejrzyj forum jest nawet specjalny dział o zaworach 3 dr.

A ja proponuję dać na powrocie termiczny 3D (np. ESBE VTC 300 na 60stC albo czeski Regulus) z bypassem od zasilania i po sprawie! Oczywiście głowice termostat na grzejniki (czyli jakby co grzejniczek to zaworek 3D) Jak się to już nagrzeje i pozamyka, to będzie sobie ciepło szło tylko na bojlerek ;)

Unikaj sytuacji całkowitej blokady przepływu w sieci!

PozdrA.

  • 3 miesiące temu...
Opublikowano

Z tego co zrozumiałem i po przeczytaniu innych postów wynika:

1. Zawór 3d na zasilaniu - powoduje sterowanie temperaturą wszystkich grzejników, nie ochrania jednak powrotu kotła - zaleta nie muszę dawać termostatów na grzejniki, ale muszę się liczyć z brakiem różnicowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.

2. Zawór 3d na powrocie - ochrania temperaturę powrotną kotła ale nie steruje temperaturą na grzejniki. Stąd temperatura zadana kotła będzie na grzejnikach (w przypadku np. KPP duo to 60st. w takiej powinien pracować). Co z kolei wymusza używanie termostatów na grzejnikach - tylko czy przy temperaturze 60st. często będą się zamykać i czy nie spowoduje to niepoprawnej pracy pompy?

3. Zawór 4d - powoduje sterowanie temperaturą wszystkich grzejników, ochrania powrót kotła jak chodzi o grzejniki tak jak w pkt.1.

 

Instalacja którą będę wykonywał będzie oparta na KPP DUO

Pytania:

A. czy logiczne jest w rozwiązaniu 1 lub 3 dodanie termostatów na wszystkie grzejniki( oprócz łazienki w której mam mieć wyższą temp. i dodatkowo nie spowoduje zamkcięcia całego obiegu grzejnikowego)

B. czy w pkt 2 przy temperaturze kotła 60st. (w takiej powinien pracować KPP Duo)termostaty grzejnikowe nie będą ciągle się zamykać i czy nie spowoduje to niepoprawnej pracy pompy czy jakiś innych niespodzianek?

 

 

Proszę o poradę szanownych forumowiczów czy dobrze rozumuję i ewentualnie na korekcję albo najlepiej schemat.

Nie ukrywam że czekam na odp. kol. guitar

Opublikowano

Jestem a raczej byłem użytkownikiem instalacji z wpiętym na powrocie trójdrożnym zaworem termostatycznym esbe tv 60 pilnującym gorącego powrotu kotła, w tym roku go zdemontowałem dokładniej wyciągałem z niego termostat i zauważyłem poprawę. Te zawory to nieporozumienie powodują ogromne straty energi przez komin gdyż trzeba palić intensywnie, przy delikatnym paleniu zawór się nie otworzy i mimo ze na kotle będzie 60*c to grzejniki nie grzeją. Jeżeli ktoś się obawia o zimny powrót to może sobie w w miejsce tego zaworu zastosować zwykły trójnik za parę złotych, który będzie część wody zawracał z powrotem do kotła. Najlepsze rozwiązania to najprostsze rozwiązania. Na grzejnikach mam pozakładane termostaty i nawet jak wszystkie się zamkną to wody nie zagotuje bo jest wpięty do obiegu zasobnik 200l.

Opublikowano

Jeżeli ktoś się obawia o zimny powrót to może sobie w w miejsce tego zaworu zastosować zwykły trójnik za parę złotych, który będzie część wody zawracał z powrotem do kotła. Najlepsze rozwiązania to najprostsze rozwiązania. Na grzejnikach mam pozakładane termostaty i nawet jak wszystkie się zamkną to wody nie zagotuje bo jest wpięty do obiegu zasobnik 200l.

Pisałem już o tym rok temu - jest to rozwinięcie rozwiązania kol.Guitara, czyli mały obieg kotłowy z pompką i zaworkiem reg. Ale na głównym powrocie ZZ, a pompka kotłowa włączana termostatem na 60stC. Wówczas tłoczy tylko przy mniejszych temp, a odpoczywa przy większych od 60.

 

Jeśli ten ZZ damy rozmiaru np.6/4" to opory instalki są naprawdę nieduże i grawitacja robi swoje przy obu pompach na postoju...

PozdrA.

Opublikowano

U mnie instalator powiedział dokładnie to co napisał kolega w pierwszym poście i wydaje się, że w takim podejściu nie ma nic złego. Jak już mamy termostaty to korzystać z nich, nie trzeba instalować zaworu 3D/4D, palimy stale na wyższej jednakowej temperaturze i regulujemy termostatami w pokojach.

Opublikowano

Trójdrogowy na zasilaniu czy termostaty na grzejnikach?

Trójdrogowy obniża nam tęperature na zasilaniu o parametrze stałym dla wszystkich grzejników

 

Termostatycznym regulujemy karzdy grzejnik,tu pojawia sie jednak problem(co sie stanie gdy wszystkie termostaty sie zamkna,nalezy np na drabinkach w łazienkach,kotytarzu nie mozntowac termostatów)

Problem jednak nadal jest nie rozwiazany,co z nadmiarem przepływajacej ciepłej wody w przypadku zamkniecia sie termostatów,czły przepływ idzie przez 2-3 grzejniki.

Jedyne co mi sie nasówa to pompa z automatyczna regulacja przepływu grundfos apha ustawiona na auto

Opublikowano

Trójdrogowy na zasilaniu czy termostaty na grzejnikach?

 

Jedyne co mi sie nasówa to pompa z automatyczna regulacja przepływu grundfos apha ustawiona na auto

A mnie się nasuwa mały obieg kotłowy z zaworem regulacyjnym (np.grzejnikowy regulowany o większym przepływie) bo takowy mam u siebie (uproszczona wersja układu Kol.Guitara) :huh:

Jak sie zawory na grzejnikach pozamykają, to czynnik grzewczy podgrzeje sam kocioł (plus ew.CWU jeśli tam nie ma też jakiejś termostatyki), automatyka postawi go w stan podtrzymania, powoli temp. w pomieszczeniach opadnie, a grzejniki ponownie się otworzą...I tak aby do wiosny :D

CBDO

PozdrA.

Opublikowano

Można prosic o schemat,mam zamiar robic mała przeróbke.

Obiek kotłowy na pompce np 25/40 czujnik za powrotem cwu pierwszy od kotła napowrocie (zasada działania jak na c.w.u. pompuje na małym obiego do osiagniecia 45-48 przerwa chisteryza 2-3 st

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.