Skocz do zawartości

bladyy78

Stały forumowicz
  • Postów

    228
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

5 597 wyświetleń profilu

Osiągnięcia bladyy78

Współtwórca

Współtwórca (7/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Jeżeli kominek ma 14kW to do wody przekaże max 10kW , 4-5 kW oddaje przez szybę i o tym pisze przeważnie instrukcji. Moc jaką podają producenci to moc jaką dany kominek osiągnął na stanowisku badawczym, gdzie kominek był nowy jeszcze nie zarośnięty sadzą i spalane było w nim suche drewno o odpowiedniej wilgotności a w kominie był odpowiedni ciąg jaki przewiduje producent do danego wkładu i tych parametrów już nie osiągnie się w domu. Dodatkowo producenci podają sprawność kominków ok 70-80% tej sprawności również w warunkach domowych raczej nie osiągniemy. Daną moc kominek również osiąga przy maksymalnym dopływie powietrza po prostu w kominku musi się ostro palić co wiąże się z tym że spaliny będą miały min 250*C a drewno będzie znikało z niego w mgnieniu oka. Widzę że tu wszyscy chcecie podłączyć do kominka bufor do tak małego wkładu bufor to pomyłka, i radzę koledze się dobrze się zastanowić nad tym rozwiązaniem i popytać ludzi co mają kominek i bufor jak im się to sprawdza bo ja swój bufor zdemontowałem mimo że kominek mam 24kw i dom 100m2. Po prostu mimo ostrego palenia naładowanie bufora trwało bardzo długo i przy tej okazji spałem ogromne ilości drewna które musiałem podkładać do kominka co max godzinę. Jednym załadunkiem drewna na pewno bufora nie zagrzejesz.
  2. Mak 14kw kominek to powiedziałbym nawet za mały kominek jak na ta powierzchnię dużo ciepła ucieknie z niego w komin, moc kominka na papierze a w rzeczywistości to dwie różne sprawy.
  3. bladyy78

    Nowy Kocioł

    Zębiec kwkd15kW , hef moce 12 i 14kW
  4. Sam mam taki nierdzewny z alledrogo i zapewne mnie przeżyje. Niemcy pozbywają się tych zasobników bo stać ich na nowe i zapewne przy jakimś gruntownym remoncie kupują nowe sprzęty.
  5. Wszystkie elementy komina oraz wkłady kominowe powinny spełniać wymagania normy PN EN 1443. Zgodnie z normą PN EN 1443 wszystkie elementy komina oraz wkłady kominowe muszą być trwale oznakowane nazwiskiem lub znakiem identyfikacyjnym wytwórcy z podaniem identyfikacji daty produkcji lub identyfikacji losowej. Komin powinien być wyposażony w: otwór wyczystny (wyczystka) umieszczony poniżej podłączenia czopucha, ze szczelnym zamknięciem wykonanym z niepalnego materiału (drzwiczkami rewizyjnymi). W kominach do kotłów o mocy do 30 kW można zrezygnować (ale tego nie polecamy) z drzwiczek rewizyjnych, jeśli jest wygodny dostęp do dna komina przez trójnik podłączeniowy; Najlepiej przedzwonić do firmy kominiarskiej i wszystkiego się dowiesz. Jednak ty nie masz obowiązku posiadać wyczystki swojego sąsiada w swojej części domu. Do wyczystki musi być łatwy dostęp, a to się już kłóci z tym że jest ona w twojej części domu. Ty nie masz obowiązku do siebie wpuszczać ani sąsiada ani jego fachowców, wiec bez twojej zgody i dobrej woli on i tak z tej wyczystki sadzy nie wybierze. Skoro sąsiad ma dostęp do tego komina a ma go na pewno skoro ma wpięty do niego kocioł to wyczystkę tak samo powinien mieć u siebie i powinna być zamontowana poniżej czopucha tak jak to mówi norma. Sąsiadowi po prostu nie chce się robić dziury w kominie i ma to w głębokim poważaniu, ale skoro tak jest to ty na tym możesz również ucierpieć, nieczyszczony komin może się zapalić i doprowadzić do tragedii.
  6. Piwnica twoja komin ich. Ja bym nawet się nie zastanawiał i nie pytał nikogo zamurował wyczystkę i by był święty spokój, nikt Ci nic nie zrobi bo wyczystkę powinien mieć każdy w swoim mieszkaniu a nie u sąsiada. Jeżeli podejrzewasz że komin zagraża twojemu zdrowiu i bezpieczeństwu zgłoś to do inspekcji budowlanej będą musieli sprawdzić całą sytuację i jeżeli komin jest zagrożeniem zapewne każą go wyremontować.
  7. to jest kocioł dolno górny można palić zarówno od dołu jak i od góry. Jak już masz ten kocioł to sam musisz sprawdzić którym sposobem się w nim lepiej pali.
  8. Kolego widzę że się uparłeś na ten bufor wiec zrób tą instalację z głową . Kocioł gazowy nie możne podgrzewać bufora. Instalację musisz zrobić tak żeby najpierw ciepło szło na dom a później ewentualnie nadwyżki na bufor jak wepniesz bufor bezpośredni w kominek to zanim ci to wszystko ruszy to wieczór nastanie a żona cie przeklnie. Poszukaj ludzi na forach co mają kominki i bufor kiedyś wielu montowało bufory teraz coś o nich nie słychać, może najdziesz takich co są z tego rozwiązania zadowoleni i podadzą ci sprawdzony przepis jak to maja zrobione u siebie że dobrze im działa. Uważaj też na teoretyków jakich tu wiele i którym się tylko wydaje że coś powiano działać, tylko że jak nie będzie to nie wezmą za to odpowiedzialności a ty zostaniesz z problemem. Co do mocy kominków to widzę że jest tu totalna samowolka u producentów kominków, dla przykładu podam ci prosty przykład porównaj sobie kociołek o mocy 25kw do kominka o tej samej mocy, powierzchnia wymiany kotła będzie znacznie większa od powierzchni kominka wiec nie wiem jak to jest liczone. Wymienniki ciepła w kominku są bardzo prymitywne najczęściej są to okrągłe rurki które obmywa płomień niestety nie są one w stanie odebrać tyle ciepła co poziome pułki w kotle, przez co dużo ciepła ucieka kominem a im ostrzej palimy tym strata się zwiększa. Druga sprawa żeby uzyskać duża moc z kominka trzeba to drewno spalać bardzo ostro, u mnie np. dwa takie wiadra drewna przy ostrym jaraniu potrafię spalić nawet w 40 min( ogromne ilości ciepła wtedy idą w komin), przy delikatnym paleniu w trzy godziny. Przy ostrym paleniu komin mi się tak nagrzewa że na poddaszu działa jak piec kaflowy. Zysków nie będzie żadnych z tego bufora a wręcz odwrotnie drewna spalisz znacznie więcej, Palenie drewnem w domu w cale nie jest teraz tanie no chyba że ma się swój las.
  9. Jeżeli masz miejsce na złożenie taczki drewna w domu bo tyle go spalisz żeby podgrzać taki bufor i czas na to żeby cały dzień co godzinkę dokładać do kominka to montuj bufor. Nie pisze tego żeby cię zniechęcić do montowania bufora bo bufor to fajna sprawa. Montuje się go po to żeby nie biegać co chwilę i dokładać opału tylko żeby ogrzewanie domu było jak najmniej uciążliwe. Dlatego bufor montuje się do kotła o mocy znacznie większej niż zapotrzebowanie domu żeby jednym załadunkiem zapewnić sobie ciepło na cały dzień. A teraz pomyśl i jaki sens ma montowanie takiego bufora do kominka i dokładanie do niego co godzinę? Masz na to czas? Jeżeli masz na to czas i budujesz nowy dom to bufor jest zbędny bo zapalisz w kominku 3 razy dziennie i masz spokój a przy buforze staniesz się jego niewolnikiem. Ja nie mam czasu na to żeby do kominka dokładać 3 razy na dobę dlatego będę montował w tym roku kocioł do którego będę mógł podchodzić raz na dobę. Tomek 61 dobrze ci napisał ja sam mam w salonie kotłownię, wiem co piszę każdego dnia do domu muszę wnieść 6 dużych 20l wiader drewna ( dwa wiadra wchodzą na jeden załadunek ) i mimo że uwielbiałem na początku palić w kominku teraz już nie jest to dla mnie przyjemne. W tym roku montuje kociołek możliwe że dołożę do niego bufor żeby zaglądać do niego raz dziennie. A kominek będę rozpalał tylko w okresach przejściowych.
  10. Twój kominek w wersji 24kW to naprawdę osiągnie max 15kW i uwierz mi że grzejąc tylko 120m2 ten kominek nie bedzie miał nadmiaru mocy. Sam mam kominek z pw o mocy 24kW dom mam 100m2 ściany 20cm styro, podłoga 20cm styro dach 25cm wełny i miałem zamiar kilka lat temu dołożyć do niego bufor, na szczęście dla mnie nie zamontowałem bufora. Powiem Ci tylko tyle że aby zagrzać takim kominkiem tak duży zbiornik to będziesz siedział przy kominku przez cały dzień i dokładał co godzinę, co za tym idzie spalisz ogromne ilości drewna, po kilku dniach będziesz przeklinał tego kto Ci doradził do kominka bufor. Kominki niestety mają marną sprawność i przy ostrym paleniu dużo ciepła idzie w komin.
  11. Pal spokojnie tym drewnem kociołek przeżyje i kominowi nic nie będzie, jak tylko nie będziesz tego drewna w kotle kisił. Tym co się kominy zatykają, to albo mają za mały przekrój komina w stosunku do kotła albo duszą opał zamiast go spalać. Drewno trzeba spalać a nie wędzić.
  12. Masz 400m2 to bufor min 4 tyś litrów życzę jednak powodzenia w jego zagrzaniu tym wkładem.
  13. Bufor do kotła z podajnikiem to porażka. Bufor montujemy gdy posiadamy nadmiar mocy kotła, np. zapotrzebowanie domu to 10kW a my posiadamy kocioł o mocy 20kW wtedy zastosowanie bufora ma sens. Gdy zaś mamy kociołek 10-12 kW a zapotrzebowanie domu to 10kW dołożenie bufora będzie tylko kumulowało straty. Kociołek nie będzie mógł dogrzać wody mimo że będzie chodził na max. obrotach przez co spaliny będą nam grzały komin, a kociołek zacznie pożerać znaczne ilości opału.
  14. Bez docieplenia wymiana kotła nie ma sensu, rachunki może minimalnie spadną ale straty ciepła jak były tak dalej będą, gaz pójdzie do góry i za dwa, trzy lata problem znowu powróci. Chcesz oszczędzać to dociepl to mieszkanie, dla mnie wymiana kotła na nowy bez docieplenia mieszkania to wyrzucanie pieniędzy w błoto bo straty ciepła będą takie jak były.
  15. Kominek Ci może śmierdzieć nawet w przyszłym sezonie, mi po kilkunastu paleniach przestał śmierdzieć, następnego sezonu po mocniejszym przelaniu smród czasami powracał.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.