Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła - sugestie , opinie


pawelsko1

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam osób które założyły bufor ciepła po przynajmniej jednym roku użytkowania kotła peletowego bez bufora. Prosze podzielcie sie opiniami na temat spalania przed i po.  Napiszcie tez jakiej wielkości macie bufor i jaką moc kotła. Ile raz rozpalał się Wam kocioł przed i po zamontowaniu bufora. Dzięki za wszystkie opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się już dzieliłem na tym forum ze dwa razy , paliłem pięć sezonów bez bufora ,z buforem ten nadchodzący będzie trzeci . Bufor mam 650 litrów kocioł 20 kw . jak dla mnie nic lepiej mi nie potrzeba jak jest teraz ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.08.2024 o 21:11, Kordjano napisał(a):
Ja się już dzieliłem na tym forum ze dwa razy , paliłem pięć sezonów bez bufora ,z buforem ten nadchodzący będzie trzeci . Bufor mam 650 litrów kocioł 20 kw . jak dla mnie nic lepiej mi nie potrzeba jak jest teraz ,

Nie napisałeś jaka różnica. Z buforem opału poszło mniej?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na 3.5 tony gdzie zazwyczaj potrzebowałem na sezon ,teraz jestem w stanie w 3tonach się zmieścić , i komfort cieplny stabilniejszy , rozpaleń o połowe mniej i cała modulacja z głowy jak się pali to cały czas na 100% mocy .

Przede wszystkim te możliwości kocioł pelletowy bufor instalacja trzeba dobrze wykorzystać  wykorzystać .

Jak ktoś będzie chciał ładować ten bufor jak kotłem zasypowym by jak najwięcej energii tam upchać to sporo wypuści przez komin .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Jak ktoś będzie chciał ładować ten bufor jak kotłem zasypowym by jak najwięcej energii tam upchać to sporo wypuści przez komin .

Jak u Ciebie wygląda cykl ładowania bufora, jaką masz ustawioną temp na czujniku górnym a jaką na dolnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czujniku górnym 41 st rozpoczęcie ładowania w czujniku dolnym 61 st zakończenie ładowania , więcej nie potrzebuję na grzejniki idzie 40st , przy mrozach około minus 15 st na grzejniki zwiększam zadaną mieszacza na 43 st , ładowanie bufora trwa dwie do trzech godzin jak się między czasie trafi ładowanie zasobnika cwu 300l , zależy też jaki jest odbiór na instalację między czasie . 

Grzeje na zasadzie pompa stop od termostatu pokojowego histereza dwie dziesiąte stopnia , to mi najbardziej pasuje ciepła woda jest w buforze więc jak się pompka załączy mieszacz otworzy zaraz grzejniki robią się ciepłe przed buforem trzeba było chwilę poczekać zanim kocioł się rozpalił i nagrzał . 

Tak że u mnie same plusiki z tytułu bufora , choćby też to że sensownie mogę drewnem załadować bufor, cwu ,wtedy mocniej go grzeję by na dłużej starczył i tak czynię jak mnie najdzie ochota i mi się nudzi w zimie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jakiej wielkości zaproponujecie bufor do kotła peletowego 9kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że zapotrzebowanie domu 7kw, same grzejniki w ilości 7 sztuk

https://cieplo.app/wynik/27ao4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dawido napisał(a):

Dodam że zapotrzebowanie domu 7kw, same grzejniki w ilości 7 sztuk

https://cieplo.app/wynik/27ao4

No to malutko.

Przy takim zapotrzebowaniu to szedł bym w gaz, chyba że nie ma możliwości to zostaje pellet i bufor.

Zaraz pewnie odezwie się ktoś że najlepiej to pompa ciepła.😉

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez szwagrowi proponowałem coś bezobsługowego, ale będzie pellet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał(a):

Co tak skromnie?

Lepiej już 1000l albo 2x1000l!

Jak stawiać to stawiać - bez głowy , bez sensu i bez ekonomii.

Stały forumowicz a merytorycznie nie wytłumaczy czemu tak a nie inaczej.🤨

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tuptus napisał(a):

A nie lepszy był by 500 l ?

Porownalem zapotrzebowanie na cieplo z uzytkownikiem @dawido. U niego zapotrzebowanie jest wyzsze prawie 1,5x.

Ja mam bufor 550l CO + 150l CWU (wewnetrzny). Srednia ilosc rozpalalen na dobe 1-2,5. Gdyby bufor byl mniejszy zwiekszylaby sie ilosc rozpalen, gdyby zbiornik CWU byl osobno - rowniez. Gdyby bufor byl wiekszy to odwrotnie ale kosztem miejsca i ceny zakupu- podobnie jak roznica pomiedzy 100 vs 500.

Gdybym zmienil sposob ladowania bufora zmienilyby sie starty cieplne. Jakis kompromis mile widziany.
 

Straty ciepla przy moich ustawieniach na buforze wynosza okolo 3-5 kWh / dobe. Duzo czy malo?

Tak informacji, moze komus sie przyda.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dawido napisał(a):

Dodam że zapotrzebowanie domu 7kw, same grzejniki w ilości 7 sztuk

https://cieplo.app/wynik/27ao4

Błędnie interpretujesz dane. Zapotrzebowanie domu to 3-4 kW.

7 kW to przy średnio dobowej -20'C, której dawno nie było i nie wiadomo czy będzie?, a jeśli już to krótko.

 

3,1kW – przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,8°C i średniej temperaturze w domu 23,0°C.

Błędna interpretacja prowadzi do przewymiarowania kotła, który będzie nieekonomicznie spalał przez 95% czasu swojej pracy i tym samym będzie spalał więcej ( na Syberii 7 kW byłby Ok).

Konsekwencją będzie konieczność dołożenia bufora, który przy dobrze dobranym kotle pelletowym jest zbędny.

https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/polskie-zimy-w-xx-i-xxi-wieku-cz-1-272

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecuch to jaki kocioł proponujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawido Kup sobie jaki chcesz ( nie proponuje kotłów, bo nie jestem ani przedstawicielem, ani hydraulikiem).

Najważniejsze żeby nie był przewymiarowany, bo będzie się to wiązało z wyższymi kosztami eksploatacji i wyższymi kosztami gadżetów, które mają zniwelować to  przewymiarowanie + robocizna.

Średnia dobowa zimy w Twoim regionie to + 1,8'C , a nie -20'C ( to nie Syberia) i weź to pod uwagę. Potrzebujesz max 4 kW mocy.

Różne ludzie mają preferencje. Jedni cenią ekonomię, a inni wygodę bez względu na to ile ona będzie kosztowała dorabiając do tego różne dziwne teorie ( np. o ratowaniu planety).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dawido nie ma kotlow stalopalnych o tak malych mocach dla „dzisiejszych” domow. Trzeba widocznie o tym pisac po raz setny?!

Jesli nie wstawisz bufora (nie jest prawnie wymagany) to tragedii nie bedzie - tak jak opisuja powyzej bo to nie sa kotly zasypowe zeby kupowac przewymiarowane i pozniej ceglami wykladac bez sensu.

Kocioł peletowy po przekroczeniu mocy (temperatury) sie wygasi i nastepnie ponownie rozpali - nie ma kiszenia opalu. To tez kosztuje energetycznie - nic nie jest za darmo. A ilosc cykli dobowych mozna znalesc z opisow na forum dochodzaca do 20 lub wiecej.

Kolejna sprawa - ustawienie poprawnie modulacji mocy w zadnym kotle nie jest fajne i to rowniez przysparza problemow uzytkownikom.

Dlatego do kotlow zasypowych bufory sa wymaganeBEZ DYSKUSJI tak dla kotlow peletowy stanowia sensowny dodatek.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem🙂 dlatego moje pytanie było o pojemność bufora do kotła 9kw przy podanym wyżej zapotrzebowaniu na energię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio widziałem bufory w sumie 1800L podpięte do pelleciaka 15kW i był tylko żal, że większej pojemności nie udało się zorganizować. Nikt niczego nie przeliczał, tylko założenie, że będzie pięknie. Czekam na wrażenia inwestora jak to wystartuje. Co do zaleceń to pojemności większej jak 50L na każdy kW nie kojarzę - najczęściej ~20L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie mam przekonania co do tych kotłów peletowych pizdryków małych o mocy 10kw , zwłaszcza jak większość sezonu ma chodzić na mocy około 3kw , po prostu bał bym się tego do kotłowni wsadzić . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Patrol napisał(a):

Co do zaleceń to pojemności większej jak 50L na każdy kW nie kojarzę - najczęściej ~20L.

Zalecenie 50l/kW jest przy kotłach HG, a nie dla kotłów automatycznych z samozapalaniem.

Ciekawe, że do kotłów na eko groszek nikt nie proponuje bufora, a wszyscy dają do kotła na pellet.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.