Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mróz. Pompa ciepła żre bez przerwy. Czy dała radę. Ile godzin pracowała na grzałkach.


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

 Mamy tydzień istnie arktycznych temperatur. Powietrzne pompy ciepła przeszły prawdziwy test.  Dobrze dobrane pompy ciepła w  znakomitej większości dały redę, niektóre wspomagały się grzałkami.  Przy okazji test przeszły tez sieci energetyczne, tym razem zjawisko było odwrotne niż przy fotowoltaice, napięcie w sieci spadło do dolnych   minimów.   Zaraz pokażę ile  u mnie prądu pożarła pompa i ile godzin pracowała grzałka. 

Wersja Wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=ZZHVM7zM0no

 

Poprzedni atak bestii ze wschodu przeżyliśmy dwa lata temu, kiedy to na krótko temperatury spadły poniżej 20C.  Teraz jednak atak zimy jest dłuższy, a temperatury  w północno wschodniej Polsce były jeszcze niższe. Jednak wbrew mitom na temat pomp ciepła, nie doszło do żadnego armagedonu nie doszło, w znakomitej większości markowe dobrze dobrane pompy ciepła  nie miały problemów z ogrzaniem domów.  Nie inaczej było też u mnie. 

Zanim powiem ile prądu mi pożarła pompa , to kilka informacji o budynku który ogrzewa. 
Dom od 10 lat nie był przerabiany i jest stale zamieszkiwany przez 4 osoby.
Budynek jest ocieplony 15 cm styropianu, część z garażem ma 10 cm ocieplenia. Dach ocieplony jest 30cm wełny mineralnej. Z ciepłej wody korzystają 4 osoby w tym dziennie 3 x wanna gorącej wody plus co najmniej jeden prysznic. Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C.


Od razu powiem że w mojej 5 letniej historii z pompą  jeszcze nigdy dobowe zużycie prądu nie było tak wysokie jak 9 stycznia kiedy to moja pompa zeżarła ponad 78 kWh prądu. Do tej pory z pobór z ledwością przekraczał 50 kWh w najmroźniejsza dobę.

już w niedzielę 7 stycznia  pobór prądu przekroczył 45 kWh, w poniedziałek to ponad 54 kWh, wtorek  ponad 78 kWh, środa ponad 74 kWh i czwartek ponad 55 kWh. 

Cały tydzień zamknął się poborem ponad 359 kWh, co byłoby równowartością 395 zł licząc kWh po 1,1 zł.
Piszę że pobór przekroczył wartość podaną  na wyświetlaczu ponieważ pompa nie zlicza całej pobranej energii, np nie są wliczone pompy obiegowe i nie liczy też pracy grzałki do której wrócę za chwilę. 
Dlatego pokaże też pobór prądu zarejestrowany na głównym liczniku prądu.

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh
Na potrzeby bytowe w moim domu zużywa się kilkanaście kWh dziennie.  Jak widać różnice  w tym co pokazuje pompa a tym co wskazuje główny licznik jest u mnie bardzo mała.  Jednak w niektórych pompach różnica ta może przekraczać ponad 30 procent, dlatego na wskazaniu poboru przez pompę nie ma co za bardzo polegać. 
Przez te kilka dni produkcja prądu z fotowoltaiki była znikoma, ponieważ panele były przykryte  śniegiem.  Jednak 10 i 11 stycznia przez zaśnieżone panele przedarło się  tyle światła że produkcja przekraczała 7 kWh. , bez śniegu byłoby to grubo ponad 30 kWh. 

Pospolicie sądzi się że  w mrozy pompy nie dają sobie rady i grzeją grzałkami. Wiec moja pompa grzeje już 5 zimę i grzałki przepracowały w tym okresie łącznie 4 godziny !!
Do załączeń grzałki dochodziło u mnie tylko wtedy, jak pompa miała zaplanowana nocna przerwę w pracy a woda w buforze miała już zbyt niska temperaturę aby pompa mogła dokonać prawidłowo  rozmrażanie. wymiennika zewnętrznego. 

Przy okazji test przeszły też nasze sieci elektroenergetyczne. W wielu domach dogrzewano się farelkami i coraz większy udział w rynku mają pompy ciepła. Duży pobór energii który był rekordowym w powojennej Polsce, spowodował spadki napięcia w sieci. Najczęściej zjawisko występuje w tych rejonach gdzie latem sieć nie daje sobie rady z fotowoltaiką. 
Przyczyną zazwyczaj są zbyt małej mocy stacje transformatorowe, długie odcinki sieci i za mały przekrój przewodów elektrycznych. jeżeli napięcie spada poniżej dopuszczalnej normy czyli poniżej 207V to jest to powód do reklamacji i pretekst do wymiany transformatora. O ile przy wysokich napięciach latem głównymi winowajcami są źle skonfigurowane instalacje PV, tak tu cała odpowiedzialność spada na zakład energetyczny.

Jak wicie w celu przedłużenia żywotności pompy, zmniejszenia zużycia prądu i podniesienia współczynnika COP i wykorzystaniu potencjału fotowoltaiki używam harmonogramu tygodniowego w którym zmuszam pompę do intensywniejszej pracy w ciągu  dnia kiedy jest cieplej i działa fotowoltaika.  W dni bez dużych mrozów pompa w nocy ma kilkugodzinną przerwę,  a w mroźne dni w nocy mam odchyłkę w dół od krzywej grzewczej. Dokładnie omawiam to w innych filmach.

Mam też kocioł węglowy, dlaczego go nie uruchomiłem w te mroźne dni?
Ten mroźny tydzień, gdybym nie miał fotowoltaiki i nie korzystał z tańszego prądu przed osiągnięciem pułapu ceny, to  kosztowałby mnie niecałe 400zł, licząc kWk po 1,1 zł.  Kocioł spaliłby miału z około 300-400zl , ale musiałbym się przy tym napracować, uzupełniać dozownik, wybierać popioły i czyścic kocioł. o kosztach dowozu węgla , wywozu popiołu itp nawet nie chce wspominać.  
Na szczęście mam fotowoltaike która w 100% pokrywa moje potrzeby energetyczne, roczny rachunek za ogrzewanie i prąd dla domu to tylko 300 złotych opłat stałych. Więcej  o tym w filmie "Prąd i ogrzewanie domu za 300 zł rocznie! "

W rożnych domach pobór prądu przez pompy może być skrajnie różny od  20 kWh na dobę do ponad 150 kWh.  Główny wpływ na to ma termoizolacja budynku, rodzaj ogrzewania, (niskotemperaturowe czy wosokotemperaturowe, oraz rodzaj wentylacji w budynku. 
Ciekaw jestem ile wam pompy pożarły prądu w te mroźne dni.  Czy wasze pompy dały radę i czy wspomagały sie grzałkami.

pompa ciepła  mrozy 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marxxx napisał(a):

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh

Ja takie wartości miałem na buforze ciepła z grzałkami. Ale to jest grzałka, a nie skomplikowana pompa ciepła.

Z tego wynika, że PC jest przereklamowana i wszystkie wcześniejsze Twoje porównania są do kosza na śmieci.

Na moim wykresie jest podany pobór dla całego domu. Średnio na dzień można odliczyć 4 kWh na potrzeby własne..

image.thumb.png.38ac7ba2a0402e7e7eebc3fdcf3bf6b3.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967 Daj sobie spokój z dyskusją z tym żałosnym gościem naganiaczem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)
W dniu 13.01.2024 o 17:33, wacio1967 napisał(a):

Ja takie wartości miałem na buforze ciepła z grzałkami. Ale to jest grzałka, a nie skomplikowana pompa ciepła.

Z tego wynika, że PC jest przereklamowana i wszystkie wcześniejsze Twoje porównania są do kosza na śmieci.

Na moim wykresie jest podany pobór dla całego domu. Średnio na dzień można odliczyć 4 kWh na potrzeby własne..

image.thumb.png.38ac7ba2a0402e7e7eebc3fdcf3bf6b3.png

Dla porównania ten sam miesiąc u mnie to o połowę mniejsze zużycie prądu. Cały rok pobór 6144kWh, produkcja z PV. Nieco wyższa. 

Screenshot_2024-03-01-16-20-35-33_921a682efb088089458aaa55353c904e.jpg

Screenshot_2024-03-01-16-27-04-83_921a682efb088089458aaa55353c904e.jpg

Edytowane przez marxxx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bądź konsekwentny. Raz wychodzi dobrze, raz wychodzi źle. PC raz jest super, innym razem do bani.

Pokazałeś jak PC żre prąd. Ja pokazałem że mam podobnie na grzałkach. Teraz pokazujesz jakieś inne dane. 

Nawet sobie nie wyobrażasz jaką krzywdę (finansową) możesz zrobić innemu, nieświadomemu użytkownikowi. Wszystko ładnie opisujesz na własne potrzeby i "karmisz" tymi wpisami wszystkich na około. Załóż sobie bloga i tam opisuj swoją historię. Wszystko będzie w jednym miejscu i każdy będzie mógł ocenić co są warte wpisy wzajemnie się wykluczające i wprowadzające w błąd. 

  • Zgadzam się 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wacio1967 prawda jest nieistotna. Ważne, żeby kasa za reklamy z youtube leciała 👍

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Pokazałeś jak PC żre prąd. Ja pokazałem że mam podobnie na grzałkach. 

Przeczytaj to jeszcze raz i zastanów się co napisałeś. 

urządzenie grzałka produkuję 1 kw ciepła z 1 kw energi może pochłonąć tyle samo prądu co urządzenie które z 1 kw produkuje 3 kw lub więcej? 

Czy mógłbys jakieś równanie matematyczne zaprezentować które by ta teorie potwierdzało? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzejzako Nie wiem o jakie wyliczenia Ci chodzi. Te dane co są przedstawione, są danymi rzeczywistymi, a nie wyliczonymi. Ja wiem co napisałem. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz co napisałem i się zastanów. Prawdopodobnie jesteś jednym z wielu nieświadomych użytkowników i zostałeś "nakarmiony" wpisami które same sobie przeczą.

Poczytaj wszystkie wpisy użytkownika marxxx, to zrozumiesz co miałem na myśli.

A teraz odpowiem Ci na pytanie.

1. marxxx pisze że PC zżera prąd.

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh

2. Ja odpisuję ze podobne zużycie miałem na zwykłych grzałkach. post#2

Moja średnia ze stycznia 72,8 kWh

3. marxxx odpowiada w poście #7

średnia 37,8 kWh

I tu właśnie jest ten "myk". Zrobił film o PC, ze żrą prąd i na te potrzeby wpisuje jakieś dane. Jak pokazałem mój odczyt licznika z Taurona, to nagle PC zrobiła się dwa razy oszczędniejsza. Dlatego odsyłam Cię do lektury wszystkich postów użytkownika marxxx, abyś sam się przekonał jak kreatywnie można manipulować rzeczywistością.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co się silisz, post i tak jest zbyt długi, żeby go zrozumieć 🤣

 

 

 

 

 

Staraj sie mieścić w 160 znakach jak w SMS (najlepiej połowę tego), masz szanse dotrzeć do większej ilości odbiorców 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie ma już PV na starych zasadach, więc po co tyle pisania o czymś czego aktualnie nie ma? 

To tak jak bym pisał że kiedyś kupiłem więcej  węgla po 500zł/tona i teraz mam tanio kWh.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967

Co ma jego średnia do twojej? 

Człowieku macie inne  domy  inaczej ocieplone mieszkacie gdzieś indziej inną temperaturę w domu  czynników jest całe mnóstwo 

Gdybyś miał pompę a nie Grzałki to nie zużywał byś średnio  73 kw na dobę tylko 25 lub mniej  a gdyby on miał Grzałki zużywał by ok 3 x więcej 

Dom potrzebuje daną liczę kw na ogrzanie i czy to dostarczysz palac węglem czy reaktorem jądrowym  czy korzystał z geotermi ta liczba się nie zmieni 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ta kłótnia o wpisy z dupci wzięte, jakiegoś naganiacza youtub-owego.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2024 o 23:22, wacio1967 napisał(a):

@Andrzejzako Nie wiem o jakie wyliczenia Ci chodzi. Te dane co są przedstawione, są danymi rzeczywistymi, a nie wyliczonymi. Ja wiem co napisałem. Przeczytaj dokładnie jeszcze raz co napisałem i się zastanów. Prawdopodobnie jesteś jednym z wielu nieświadomych użytkowników i zostałeś "nakarmiony" wpisami które same sobie przeczą.

Poczytaj wszystkie wpisy użytkownika marxxx, to zrozumiesz co miałem na myśli.

A teraz odpowiem Ci na pytanie.

1. marxxx pisze że PC zżera prąd.

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh

2. Ja odpisuję ze podobne zużycie miałem na zwykłych grzałkach. post#2

Moja średnia ze stycznia 72,8 kWh

3. marxxx odpowiada w poście #7

średnia 37,8 kWh

I tu właśnie jest ten "myk". Zrobił film o PC, ze żrą prąd i na te potrzeby wpisuje jakieś dane. Jak pokazałem mój odczyt licznika z Taurona, to nagle PC zrobiła się dwa razy oszczędniejsza. Dlatego odsyłam Cię do lektury wszystkich postów użytkownika marxxx, abyś sam się przekonał jak kreatywnie można manipulować rzeczywistością.

 

Jak średnia ? dobowa średnia 37 kw to masz na myśli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.03.2024 o 07:25, Andrzejzako napisał(a):

Człowieku macie inne  domy  inaczej ocieplone mieszkacie gdzieś indziej inną temperaturę w domu  czynników jest całe mnóstwo 

A co dom ma do tego? Chodzi o to że jak pokazałem swoją średnią, to on pokazał swoją średnią, która wskazuje, że jego zużycie jest dwa razy niższe, niż w artykule który wyskrobał. Podstawia sobie dane w taki sposób aby pasowały do wpisu.

Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh

I ten sam dom (nie bliźniak, nie taki sam lub podobny. Ten sam dom na tym samym adresie)

Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C.

Czy na tym wykresie widzisz gdzieś wartości powyżej 50kW ?

O to chodzi!!!

Jak Ci się nudzi, to czytaj ze zrozumieniem.

image.png.8096c5603b54b40843adaf0909a851bd.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

A co dom ma do tego? Chodzi o to że jak pokazałem swoją średnią, to on pokazał swoją średnią, która wskazuje, że jego zużycie jest dwa razy niższe, niż w artykule który wyskrobał. Podstawia sobie dane w taki sposób aby pasowały do wpisu.

Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C

5 styczeń 23,4 kWh (przebijało się słońce, produkcja z PV)
6 styczeń 45,6 kWh
7 styczeń  53,3 kWh
8 styczeń 75,7kWh
9 styczeń 86,4 kWh
10 styczeń  75,5 kWh

I ten sam dom (nie bliźniak, nie taki sam lub podobny. Ten sam dom na tym samym adresie)

Ogrzewanie podłogowe mam na powierzchni 130m2 i w tych pomieszczeniach utrzymuje temperaturę 21-24C, kaloryfery ogrzewają piwnice gdzie temperatura wynosi około 18C i garaż gdzie jest około 10-12 stopni C.

Czy na tym wykresie widzisz gdzieś wartości powyżej 50kW ?

O to chodzi!!!

Jak Ci się nudzi, to czytaj ze zrozumieniem.

image.png.8096c5603b54b40843adaf0909a851bd.png

E to u mnie wg licznika tauronu pokazuje średnio ok 15kwh , grzeje pompą swojej roboty to łączne dobowe z bytowym i pompą ciepła.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty grzejesz kotłem mpm, i dogrzewasz pompą. Zresztą sam nie wiesz czym grzejesz w zależności od postu. Raz piszesz, że grzejesz mpm`em, bo nie wiesz ile ten prąd kosztuje. Kolejny raz, że pompą, potem znowu jakieś historię i tak "w koło Macieju"

Twoje średnio dobowo to też z przysłowiowej d...

  • Przydało się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już cztery miesiące pompy nie włączałem , wiecie ile mi pelletu poszła za luty ? 

nie dogrzewając już drewnem całe 370 kg ,.😄płacony po 1200 zł za tonę

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Czy na tym wykresie widzisz gdzieś wartości powyżej 50kW ?

O to chodzi!!!

Jak Ci się nudzi, to czytaj ze zrozumieniem.

Wykres jest ze stycznia 2022.

Na górze postu dane z 1 tygodnia 2024.

Wacio Ty błędnie interpretujesz dane.

Nawet jeśli pompa w mrozy zeżre tyle prądu co Twoje grzałki to nie znaczy że pompa jest do kitu.

Trzeba patrzeć na cały sezon, jakie mamy koszty a nie na tydzień z maksymalnym poborem.

Branie najgorszego tygodnia ma tyle sensu co branie najlepszego tygodnia.

Może i autor robi sobie tu reklamę jednak pisze dość sensownie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Ty grzejesz kotłem mpm, i dogrzewasz pompą. Zresztą sam nie wiesz czym grzejesz w zależności od postu. Raz piszesz, że grzejesz mpm`em, bo nie wiesz ile ten prąd kosztuje. Kolejny raz, że pompą, potem znowu jakieś historię i tak "w koło Macieju"

Twoje średnio dobowo to też z przysłowiowej d...

Za to ty wiez lepiej jak zawsze co ?? nie pajacuj, mpm skończył robotę w styczniu i od pierwszego lutego idzie pompa tylko i wyłącznie ale co ci ma się tłumaczyć skoro wiesz ty a nie ja .

 

wstawiłbym załącznik tzn wycinek z e-licznika ale zapomniałem jak się dodaje załączniki

Edytowane przez omama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.