Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista praca PC przy niskich temperaturach - relacje właścicieli


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

Moja Kipi 8 kw dobowe 49kwh dzień -10 noc -14 grzałki nie załączone fabrycznie od -15.

Tak naprawdę do -10 dawała radę powyżej już nie utrzymała temperatury generowana moc to ok. 4.9 kw pobierała 2.2.

Mam trochę za dużą stratę buforową będę przerabiał na 3 punktowe połączenie 100 l bufora

Edytowane przez Darxy75
błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te modele (bliźniaczo CH-HP08) dociągają do 8kW przy 7C, przy 5C dla Tzas=35C daje 7,6kW, dla -15C i Tzas=45C będzie moc 4,86 kW (jeśli wierzyć tabelom); a bufor 3T zdecydowanie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie neguje że pompa jest be , osobiście jestem zadowolony że ją mam , ale  póki co z kotła nie zrezygnuje bo on się świetnie uzupełnia z pompą , może w końcu nastaną czasy stabilizacji i będzie normalnie .

Co do kotła na ekogroszek to do kotłowni bym już nie zaprosił ,przede wszystkim ze względu czystości .

Panele w tym roku wyprodukowały mi 8700 kwh o 1000 mniej od poprzedniego , warsztat pochłoną 6000 kwh ,było by na potrzeby pompy ,no ale cóż warsztat ważniejszy 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę podać znany mi przykład przejścia z węgla na prąd w PC. Może komuś się przydać. Nieważne jaki dom. Zużycie węgla średnio 2,5 t na sezon. Spalony efektywnie w kotle zasypowym, dolniaku. Pompa ciepła zjadła dobrze ponad 5500 kWh prądu. Grzanie grzejnikami. Większość sezonu 37-43°C. czyli wcale nie tak wysoko. Grzałki praktycznie nieużywane. Co do temperatur w domu, to powiem tak porównywalne średnie ale ze wskazaniem, że jednak cieplej na zasypowcu, chociaż wahania temp. większe. Reasumując przy węglu po 1000 zł. koszt roczny poniżej 3K a przy prądzie po 1zł. prawie 6K. Ktoś powie większe grzejniki, niższa temp. wody i będzie taniej. To prawda, Spece z panasa mówią, że 1 stopień niżej to oszczędność prądu 2%, załóżmy, że zejdziemy o 5 stopni na temp. wody i urwiemy 10%, to i tak zapłacić trzeba około 5,5 K za prąd... A co będzie jak prąd będzie po 1,5 albo więcej...

Edytowane przez MORIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MORIA zadam jedno podstawowe pytanie , czy w kotle zasypowym paliłeś ciągle  bez wygaszania ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że więcej to kosztuje , rozumiem że  to twierdzenie opierasz , no właśnie o co , o  swój przykład ? 

To skoro ja  zużywałem 3 tony eko , dziś ten ekogroch kosztuje 1700zł + 5400 , a prądu za rok zużyłem 3300kwh  po 1zł =3300 , no i co wychodzi mi inne stwierdzenie , ze pompą grzac jest taniej niż węglem  

Podałeś cene węgla 1000zł gdzie srednia cena według google to 1600zł , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem przykład z kotłem zasypowym i PC. Na forum inni piszą, że kupują węgiel po 900 do zasypowców. Widocznie przedrostek "eko" zwiększa wartość o 100%... To oczywiście gorzki żart... Patrząc z Twojej perspektywy oczywiście sprawa wygląda inaczej niż z tej, którą ja opisałem. Niech każdy sobie sam policzy i wybierze, co dla niego lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób kupujecie taki tani prąd po 1 zł. W Tauronie  po przekroczeniu limitu wychodzi koło 1,80 zł

Zużycie dobowe pompy w mrozy cop (1.8) 60 kw x 1.8 zł = 108zł

Gazu 10 metrów x 3.6 zł = 36 zł

Węgla w kopciuchu 50 - 60 kilogramów (bo straty kominnowe) to 50-60zł

Wychodzi że pompa ciepła tylko w dni z dużym COP  

Edytowane przez cezario1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niesamowite jak ludzie potrafią naginać prawdę w swoją stronę nawet w tak błahych sprawach .

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 W kalkulatorze na stronie "cieplowlaściwe" prąd jest po 0,9... a w opisywanym przeze mnie przykładzie pompa powinna zużyć niecałe 3000 kWh... Wielu sugeruje się tamtymi wyliczeniami i może się później mocno zdziwić czytając rachunek za energię...

Edytowane przez MORIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że z liczeniem są problemy i na to zwracana jest tu uwaga. Mi też taniej grzeje pc niż kocioł. Wg niektórych opinii w ogóle PC przy grzejnikach nie powinienem montować, a mam pełne pokrycie zapotrzebowania na ciepło przy -15C bez grzałek. Pompy są różne, tak samo kotły i ich sprawności, ceny opału i jego kaloryczność, do tego kilka dziwnych zaokrągleń w obliczeniach i każdy udowodni co będzie chciał... Najlepiej jeszcze na przykładzie jakiegoś znajomego innego znajomego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy te pretensje to do mnie ale podałem ile szło węgla a ile prądu. Ceny każdy niech wstawia swoje. Dodam, że scop ( produkcja z licznika pc a zużycie prądu z podlicznika) wychodzi prawie idealnie 3 więc jak na grzejniki zupełnie przyzwoicie.

Edytowane przez MORIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że podają cenę prądu bez Vat i przesyłu a ludzie się na to łapią.

Nie wieżę że komuś starczy prądu na grzanie domu w limicie cenowym.

Spalanie węgl zależy od sprawności kotła i jakości węgla. Każdemu wyjdzie inne.

Mnie PC grzeje za darmo bo mam dużo fotowoltaiki więc najbardziej się opłaca pomimo większego kosztu zakupu samej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie podłączenia bufora 3T

Moja instalacja jest grzejnikowa potrzebowałem na grzejnikach ok 38 st na pelecie aby przy -10 miec w domu 22 - 23 st

Teraz pompa na wyjściu podaje temperaturę 40st na rurze przed buforem jest mierzona 38st  a na instalację dostaje marne 36 st i przez stałe mieszanie wody w buforze temperatura bardzo powoli wzrasta.

Czy warto już teraz przerabiac czy czekac do przyszłego sezonu ? chodi mi oto czy różnica będzie mocno odczuwalna.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie szeregowo tylko T?

Musisz spróbować zwiększyć obroty pompki CO i zobaczyć czy sie polepszy.

4 stopnie różnicy to dużo przy PC.

Jaki masz PC

Podłączenie T też mięsza wogę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ameno25 napisał(a):

Piszesz że więcej to kosztuje , rozumiem że  to twierdzenie opierasz , no właśnie o co , o  swój przykład ? 

To skoro ja  zużywałem 3 tony eko , dziś ten ekogroch kosztuje 1700zł + 5400 , a prądu za rok zużyłem 3300kwh  po 1zł =3300 , no i co wychodzi mi inne stwierdzenie , ze pompą grzac jest taniej niż węglem  

Podałeś cene węgla 1000zł gdzie srednia cena według google to 1600zł , 

W sklepie pgg kupujesz wskazujesz punkt KDW i za orzech czy gruby tzn kęsy lub groszek płacisz 900 zł tona i to wszystko ew 5 dyszek z KDW do domu ja tyle płaciłem , grenpal ekomiał jest chyba teraz po 970 zł  i świetnie pali się w kotle na ekogroszek , nie powtarzajmy czarów a i też nie trzeba przepłacać miejscowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MORIA napisał(a):

Ja mogę podać znany mi przykład przejścia z węgla na prąd w PC. Może komuś się przydać. Nieważne jaki dom. Zużycie węgla średnio 2,5 t na sezon.

Też jestem przykładem takiego przejścia. Spalałem ok. 2ton dobrego groszku na sezon. Teraz zużywam do 3500kWh na sezon. Prąd mam z PV i dlatego nie płacę rachunków, tylko amortyzuję instalację. Musiałem jedynie przewymiarować grzejniki i teraz wystarcza krzywa 30-38* na instalację. Pompa mniejszej mocy niż powinna być, ale jednak daje radę do -10* gdzie mam już punkt biwalentny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cezario1 napisał(a):

A w jaki sposób kupujecie taki tani prąd po 1 zł. W Tauronie  po przekroczeniu limitu wychodzi koło 1,80 zł

Zużycie dobowe pompy w mrozy cop (1.8) 60 kw x 1.8 zł = 108zł

Gazu 10 metrów x 3.6 zł = 36 zł

Węgla w kopciuchu 50 - 60 kilogramów (bo straty kominnowe) to 50-60zł

Wychodzi że pompa ciepła tylko w dni z dużym COP  

%0-60 kg węgla dobowo ??? dobrze to napisałeś ale coś poszło nie tak ?? ja rok temu odłączyłem kocioł ekogroszkowy który spalał 60kg ale tygodniowo a dom z 1936 roku 15,5x9,5 docieplony oczywiście , ale wilgotny dom albo coś źle bo wydaje się to nieprawdopodobne.

8 godzin temu, o6483256 napisał(a):

No faktycznie masz absolutną rację, zapomniałem o tym 👍😉.

Znowu omama, bajeruje 🤣

Inaczej tego nigdy nie rozwiążemy więc zapraszam cie do mnie szczegóły adres itp na priv lub wyznacz jakiegoś emisariusza bliżej mieszkającego inaczej się nie da i wiecznie będziesz starał mi dopiec a mnie takie dopinki strasznie męczą więc zapraszam ale potem tu publicznie na forum odszczekasz twoje wypociny ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa podaje temperature GZ 40 st a na rurze zasilającej  bufor jest 38 a za buforem 36st

Fizyczna różnica bufor wejście wyjście jest 2 st

Edytowane przez Darxy75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, omama napisał(a):

%0-60 kg węgla dobowo ??? dobrze to napisałeś ale coś poszło nie tak ?? ja rok temu odłączyłem kocioł ekogroszkowy który spalał 60kg ale tygodniowo a dom z 1936 roku 15,5x9,5 docieplony oczywiście , ale wilgotny dom albo coś źle bo wydaje się to nieprawdopodobne.

No niestety tyle szło w kopciuchu przy dużych mrozach -15 - 20 stopni. Pewno z piecem coś nie tak bo gazem wychodziło taniej.

Pompa zużywa przy tej temp. około 60 kw COP 1.8

Kocioł na ekogrszek bardziej precyzyjne spalanie ale cena ekogroszku większa od wegla chyba (nie śledzę cen)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.