Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic taktowanie , nietypowe rozwiązanie hydrauliczne


tomek767
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez tomek767,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam na forum, od ok 2 miesięcy jestem ,, szczęśliwym" posiadaczem panasonic T-cap 9kw  monoblok, od ok _ tygodni pompa grzeje dom i robi to ok całkiem sprawnie gdyby nie to taktowanie, praca pompy to 150 godz, ilość wl-wyl 1350, mam mieszkanie 2 kondygnacje, średnio docieplone, 100 %grzejniki, nietypowe rozwiązanie hydrauliczne, otóż pompa pracuje na roztworze glikolu i grzeje bufor 170 l z wężownica, z bufora woda płynie na grzejniki 2 obiegami (dwie pompki obiegowe sterowane w mieszkaniu sterownikiem temp. Salus) , praca pompy na krzywej grzewczej z deltą 8, pompki pracują na najniższych biegach,  próbowałem grzać na prostej ale jest to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie przez tą wężownice taktuje . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś zrobił Koledze sporą krzywdę montując buforek 170l z wężownicą do T-cap dziewiątki . 

Teraz jest ciepło to nie ma co grzać ,ciekawe jaki będzie cop w zimie , i czy na defrost starczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam to co przedmówcy. Za mała powierzchnia wężownicy i nie jest w stanie oddawać ciepła. Pompa się wyłącza bo na powrocie dostaje ciepłą wodę. Po chwili bufor zabiera ciepło z wężownicy i pompa się włącza. I tak w kółko stąd gigantyczna jak dla mnie liczba włączeń i wyłączeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odp. Bufor to solimpeks solitank200 że specyfikacji wynika ze powierzchnia wężownicy  to 3,83, czyli nie da się tego uratować bez przeróbki ?, 

 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,83m2 to już nie jest mała powierzchnia wężownicy, ja bym wręcz powiedział, że duża,  w takim razie może do bufora wraca woda za ciepła, więc wężownica już więcej nie może się schłodzić, żeby różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem była 8 st.

Zmniejsz deltę, może próbnie na 6. ,  porozkręcaj grzejniki na maksa, a temperaturę postaraj się doregulować krzywą grzewczą, czyli , jak ci za zimno w pomieszczeniach, a grzejniki są rozkręcone na maksa, podnieś krzywą i odwrotnie, jak za ciepło, opuść krzywą.

Ciężko coś innego wywnioskować, nie znamy zastosowanych przekrojów rur, a może problem jest gdzie indziej.:

Czy to taki zbiornik? http://j-point.pl/SOLITANK-Zasobnik-wymiennik-pionowy-stojacy-CWU-170L-z-wezownica-3-83m2-p677

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie grzejniki są otwarte, bez termostatow, grzejników jest sporo, nie znam dokładnej mocy ale powiem tak że wcześniej przy zasilaniu z pieca  ok 55stopni w domu było ok 25 stopni C a połowa grzejników była zakręcona, jeżeli chodzi o bufor to tak, wygląda podobnie, postaram się jeszcze zwiększyć moc pompek obiegowych żeby schladzalo bufor, może to coś da, . Co sądzicie o włączeniu trybu cichego w PC? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bufor nie nadaje się do tego celu!

Służy do grzania przepływowego CWU.

Tam podstawowym problemem jest za mała średnica wężownicy - tylko 3/4 gwint, więc rura ok DN20, na dodatek karbowana + glikol jako czynnik grzejny - czyli totalna porażka tego pomysłu.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, człowiek zleca robotę, płaci kasę a i tak musi się na wszystkim znać i sprawdzać po,, fachowcach ", co teraz? Zanim wezwę ich do poprawy, można np się wpiąć w ten bufor obok wezownicy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nigdy nie założył sobie pompy tak by grzać przez wężownice , trzeba było sobie splita założyć jak sie bałeś o rozmrożenie .

Jaka temperatura idzie na grzejniki ?, Jaka temperatura jest w buforze ? 

Z czego masz instalację i jakie średnice na co .

Z pompy do bufora jaka jest średnica rur ?

Liczył ktoś zapotrzebowanie na ciepło przy doborze tej pompy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Nie wiem jaka temp. Idzie na grzejniki i nie wiem jak jest na buforze, nie ma czujników, instalacja na parterze jest wymieniona na PP w zeszłym roku, na piętrze miękka miedź, średnic nie znam, zasilanie pompy do bufora 40x5,5, zapotrzebowanie liczone z programu ciepło właściwe i 9 kw ma być ok. Rozmawiałem z instalatorem twierdzi że że może się wpiąć w ten bufor poza wezownica, ewentualnie dać większy bufor, oczywiście wtedy obieg na wodzie i ewentualne zabezpieczenia. Całość wygląda jak na zdjęciu, jeśli mają to demontować to jakie zalecacie połączenie z buforem bo mam do niego ograniczone zaufanie, ale zrobi mi to w ramach gwarancji??? 

 

IMG_20231024_184104.jpg

IMG_20231024_185850.jpg

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak juz tam zszedles, to mogles zrobic zdjecie zbiornika z naklejka, albo tabliczki znamionowej, to byśmy mieli więcej pewności. W sumie napisałeś co to za model, więc mniejsza z tym. 

Jak grzejecie wodę użytkowa w tych lokalach? 

Zwiększenie przepływów podniesie temp powrotu, więc zadziała odwrotnie do zamierzonego. 

No i ciekawe co robi ten salus, to nie ma dedykowanego sterownika Panasonica do sterowania? 

Edytowane przez esselite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten lokal to mój dom jednorodzinny , wodę grzeję zbiornikiem 300l z 2 werzownicam , jedna do solarow druga do PC, zwiększenie przepływu poniesie temp. Powrotu!???? Myślę o pompach co, raczej wychłodzą bufor, 

IMG_20231024_140749.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zwolennikiem bufora na powrocie , bez tych dodatkowych pompek co , ale jak są to bufor jako sprzęgło w twoim przypadku dał bym 200l .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Wymiennik płytowy + bufor 100L na powrocie, na glikolu. 

Lepszy wymiennik płytowy niż wężownica w buforze? Wężownica tylko do odbioru ciepła z bufora na CO ma się rozumieć.

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ja tego nie ogarniam, jak nie widzę całości. Glikol idzie do tej wężownicy, zakładam, że z z zaworu 3d, który jest gdzieś przy drugim zbiorniku cwu. Z tym zestawem co jest, to tylko bym podniósł deltę na CO, ale to sterownikiem Panasa, a nie jakimś salusem. 

Nie jest też problemem odwrotne podłączenie zaworu 3d, to też się zdarza i może pompa grzeje ten zbiornik myśląc, że to cwu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest tak wykonane - na obiegu PC są tylko dwie wężownice, to mamy za małą objętość obiegu glikolowego, zakładając, że glikol ma niższe ciepło właściwe to musi być bufor na powrocie - tak 80-100l, zamiast zalecanych przez Panasa 50l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, esselite napisał(a):

Nie wiem, ja tego nie ogarniam, jak nie widzę całości. Glikol idzie do tej wężownicy, zakładam, że z z zaworu 3d, który jest gdzieś przy drugim zbiorniku cwu. Z tym zestawem co jest, to tylko bym podniósł deltę na CO, ale to sterownikiem Panasa, a nie jakimś salusem. 

Nie jest też problemem odwrotne podłączenie zaworu 3d, to też się zdarza i może pompa grzeje ten zbiornik myśląc, że to cwu.

 

 

Zawór 3 d jest między buforem a ścianą tam gdzie schodzą 2 rury w czarnej otulinie, zawór podłączony prawidłowo

16 minut temu, sambor napisał(a):

Jak to jest tak wykonane - na obiegu PC są tylko dwie wężownice, to mamy za małą objętość obiegu glikolowego, zakładając, że glikol ma niższe ciepło właściwe to musi być bufor na powrocie - tak 80-100l, zamiast zalecanych przez Panasa 50l.

Dokladnie, pompa pracuje na 2 wezownicach  na glikolu, ale w grę wchodzi przerobienie instalacji i praca na wodzie oraz bufor CO bez wezownicy. Większość z was pisze ze bufor na powrocie , czyli zasilanie grzejników bezpośrednio z PC jedynie pompką PC, dobrze rozumiem? 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ,tylko czy ten co masz ma króćce bufora z drugiej strony tam gdzie króćce wężownicy ? 

I zawór nadmiarowo upustowy konieczny .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.