Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Panasonic ht 12 kw


radziow124

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 26.10.2021 o 15:16, Łukasz85 napisał(a):

Bez termostatu mogę podnosić lub obniżać krzywą na przykład w harmonogramie - a przy sterowaniu termostatem tego nie mogę robić.

Dziękuję za tę informację :) To właśnie bardzo pomaga w dostosowaniu krzywej, a co za tym idzie temperatury. Również proszę o nadesłanie pliku (e-mail wysłany na priv)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.10.2021 o 15:16, Łukasz85 napisał(a):

Temperatura wody w instalacji zależy od temperatury na zewnątrz. Im zimniej na zewnątrz, tym cieplejsza powinna być woda w instalacji. Ty musisz ustawić maksymalną i minimalną temperaturę wody oraz zakres temperatur zewnętrznych, dla których ta temperatura będzie się zmieniać (wiem, miało być prosto, ale nie umiem prościej). Z tą krzywą jest tak, że trzeba ją przestawiać, dopóki nie osiągnie się odpowiedniej temperatury w domu - to może trwać długo, zależnie od warunków zewnętrznych, bo możesz ustawić niby dobrze na teraz, a za miesiąc przyjdą większe mrozy i musisz przestawić jedną z czterech wartości i cały wykres się zmienia - ale krzywa jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Ja w excelu sobie wyliczam jaka będzie temperatura wody przy wybranej temperaturze zewnętrznej. Niestety nie mogę wstawić excela na forum. Na obrazku wygląda to tak:

/cdn-cgi/mirage/82992c6015f99de6da42004f1475b513a56796594fa8e3fdd2deaf047827a6ae/1280/https://forum.info-ogrzewanie.pl/uploads/monthly_2021_10/krzywa.png.dfad666d6190fdec542253bad751db34.png

Czyli w tym przypadku:

- jeśli na zewnątrz jest -15 stopni lub mniej, to pompa podaje wodę o temperaturze 43 stopnie

- jeśli na zewnątrz jest 4 stopnie lub więcej, to pompa podaje wodę o temperaturze 30 stopni

- jeśli na zewnątrz jest pomiędzy podanymi wartościami, to temperatura wody jest odpowiednio dopasowana

Jakbyś chciał ten plik excel, to wyślij adres email na PW.

 

Odnośnie drugiego pytania:

Na początku miałem termostat pokojowy. Po miesiącu wyłączyłem ten termostat i steruję tylko krzywą. Ten termostat był całkowicie niepotrzebny, ale się na niego uparłem. Jak sobie dobrze ustawisz krzywą, to pompa będzie wiedziała, czy ma grzać, czy nie.

Bez termostatu mogę podnosić lub obniżać krzywą na przykład w harmonogramie - a przy sterowaniu termostatem tego nie mogę robić.

Witam, możesz przesłać mi tego Excela? 🙂 [email protected] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 tygodnie później...

@Łukasz85 wysłałem Ci PW i też prosił bym o przesłanie tego Excela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.10.2021 o 15:16, Łukasz85 napisał(a):

Temperatura wody w instalacji zależy od temperatury na zewnątrz. Im zimniej na zewnątrz, tym cieplejsza powinna być woda w instalacji. Ty musisz ustawić maksymalną i minimalną temperaturę wody oraz zakres temperatur zewnętrznych, dla których ta temperatura będzie się zmieniać (wiem, miało być prosto, ale nie umiem prościej). Z tą krzywą jest tak, że trzeba ją przestawiać, dopóki nie osiągnie się odpowiedniej temperatury w domu - to może trwać długo, zależnie od warunków zewnętrznych, bo możesz ustawić niby dobrze na teraz, a za miesiąc przyjdą większe mrozy i musisz przestawić jedną z czterech wartości i cały wykres się zmienia - ale krzywa jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Ja w excelu sobie wyliczam jaka będzie temperatura wody przy wybranej temperaturze zewnętrznej. Niestety nie mogę wstawić excela na forum. Na obrazku wygląda to tak:

krzywa.png.dfad666d6190fdec542253bad751db34.png

Czyli w tym przypadku:

- jeśli na zewnątrz jest -15 stopni lub mniej, to pompa podaje wodę o temperaturze 43 stopnie

- jeśli na zewnątrz jest 4 stopnie lub więcej, to pompa podaje wodę o temperaturze 30 stopni

- jeśli na zewnątrz jest pomiędzy podanymi wartościami, to temperatura wody jest odpowiednio dopasowana

Jakbyś chciał ten plik excel, to wyślij adres email na PW.

 

Odnośnie drugiego pytania:

Na początku miałem termostat pokojowy. Po miesiącu wyłączyłem ten termostat i steruję tylko krzywą. Ten termostat był całkowicie niepotrzebny, ale się na niego uparłem. Jak sobie dobrze ustawisz krzywą, to pompa będzie wiedziała, czy ma grzać, czy nie.

Bez termostatu mogę podnosić lub obniżać krzywą na przykład w harmonogramie - a przy sterowaniu termostatem tego nie mogę robić.

Masz może jeszcze tego exela do obliczania temperatury możesz go podesłać na adres [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powysyłałem do wszystkich, którzy prosili.

 

Nie spodziewałem się, że będzie tylu chętnych.

 

A ci co już tego używali, to mogą się pochwalić, czy im to w czymś pomogło? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Łukasz85 póki co testuję ustawienia pompy.

Obecnie jestem na takich ustawieniach krzywej, a obecnie całą krzywą obniżyłem na -1 ponieważ jest mi za ciepło i zastanawiam się nad obniżeniem lewej strony.

image.png.e19d9de00ce09a388568d5ec6a331d40.png

Jest to pierwszy sezon więc muszę się nauczyć.

Jak było plus 5-9 stopni to miałem za chłodno, a jak było -2 to było za ciepło więc cały czas operuję ustawieniami póki co.

Wydaje mi się, że jeszcze ustawienia tyldy mogą coś zmienić ale jeszcze do zmiany tego parametru nie doszedłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powysyłałem do wszystkich, którzy prosili.
 
Nie spodziewałem się, że będzie tylu chętnych.
 
A ci co już tego używali, to mogą się pochwalić, czy im to w czymś pomogło?

Czy możesz do mnie też wysłać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.